Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:16 28.09.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Свидетелство за Затъмнението в Египетнови  
Автор TRl ()
Публикувано04.10.02 13:45



Който не вярва и не му е интересно, може да не чете. За останалите продължавам.

Свидетелството е по повод темата

и датата 3 октомври. На вчерашната дата Православната Църква чества паметта на един свидетел на това събитие - св. свещеномъченик Дионисий Ареопагит.

Дионисий, член на Атинският Аеропаг, т.е. на върховният съвет на Атина, живял на младини в Египет. Той бил там по време на Кръстната смърт на Спасителя и свидетелствал за Затъмнението с думите:
- Или светът свършва, или Бог, Неговият Създател страда.

Забележително е, че Дионисий се обърнал и станал християнин далеч след това събитие, когато бил вече член на атинския Ареопаг. По това време в Атина благовестявал Божието слово свети Апостол Павел. Един ден Апостолът минавал покрай един млад мъж, който по рождение бил сляп и с Божията помощ и сила го излекувал. Тогава, св. Павел казал на младия човек да отиде при Дионисий и да му се представи. Така и станало, но интересното тук, е че Дионисий познавал отпреди сляпото момче и останал изумен от случилото се. Тогава станало и обръщането му към Христа, след което приел и Свето Кръщение.

Справка за всичко това може да се направи в “Жития на светиите”, Синодално издателство на Българса Православна Църква (3 октомври).

Благопожелания на всички.

Редактирано от TRl на 04.10.02 13:56.



Тема I nie sme gledali ..нови [re: TRl]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано04.10.02 20:44



.. filma, Jivota na Brian, niama kakvo da ni go prerazkazvash. Vidiahme i kak slepia "progledna".



Тема Re: Свидетелство за Затъмнението в Египетнови [re: TRl]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано04.10.02 22:35



Или светът свършва, или Бог, Неговият Създател страда.

Е, хубаво де - какво можем да научим от това "свидетелство" - това е едно възклицание, което може да се каже по много поводи. Не виждам повод да пускаш тази тема тук, няма никаква информация в това свидетелство, а пък астрономическа въобще.

TRI, моля те, не прекалявай.



Тема за модераторанови [re: bobo]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано05.10.02 19:04



няма как да заскучаеш, нали?



Тема Re: Свидетелство за Затъмнението в Египетнови [re: TRl]  
Автор VooDooMaN (Heavy Metal)
Публикувано07.10.02 09:27



Само не разбрах нищо за затъмнение...

Не всичко що блести и злато, не всеки скиталец е враг.


Тема да възкръсне някой от мъртвите, няма да се убедятнови [re: bobo]  
Автор TRl ()
Публикувано07.10.02 15:02



Тези думи свидетелстват точно за затъмнението, засвидетелствувано и от двамата евангелисти:
"А от шестия час настана тъмнина по цялата земя до деветия час" [Евангелие от Матея, гл. 27, стих 45; Също Лука,15:33].

Това свидетелство е истинско.
Учудващо е как човек може да вярва на какви ли не лъжливи свидетелства, а истинските да подлага на съмнение. Някои даже надминават всички останали - дори и да видят с очите си, пак не и с к а т да повярват. Такъв е например случаят с възкресението на Лазар, който 4-ри дни е бил в небитието, т.е. мъртъв.
Една част от свидетелите на чудото повярвали в Него, но имало и други, които не повярвали (в Него - Сина Божий), а . . . клюкарствали. Ето как е описано това:

Възкресенито на Лазар, ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ:

"Тогава мнозина от иудеите, които бяха дошли при Мария и видяха, що стори Иисус, повярваха в Него.
А някои от тях отидоха при фарисеите и им разправиха , що стори Иисус". [11:45-46]

Отговор на случилото се по-горе ни дава една много интересна случка, описана от Христос. Не бързайте да се сърдите и възмущавате - нека всеки търсещ я прочете. А който я е чел, нека прочете отново. Разбирам, че постингът става по-дългичък, но за сметка на това пък е интересно за четене. А и използвам това, че в клуба напоследък няма голямо "движение". Ето случката :

ОТ ЛУКА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

[16:19] Някой си човек беше богат, обличаше се в багреница и висон и всеки ден пируваше бляскаво.
[16:20] Имаше тъй също един сиромах, на име Лазар, който струпав лежеше при вратата му
[16:21] и петимен беше да се нахрани от трохите, що падаха от трапезата на богаташа, и псетата прихождаха, та ближеха струпите му.
[16:22] Умря сиромахът, и занесоха го Ангелите в лоното Авраамово; умря и богаташът, и го погребаха;
[16:23] и в ада, когато беше на мъки, подигна очите си, видя Авраама отдалеч и Лазаря в лоното му
[16:24] и, като извика, рече: отче Аврааме, смили се над мене, и прати Лазаря да намокри края на пръста си във вода и да ми разхлади езика, защото се мъча в тоя пламък.
[16:25] Авраам пък рече: чедо, спомни си, че ти получи вече доброто си приживе, а Лазар - злото: сега пък той тук се утешава, а ти се мъчиш;
[16:26] па освен това между нас и вас зее голяма пропаст, та ония, които искат да преминат оттук при вас, да не могат, тъй също и оттам към нас да не преминават.
[16:27] А той рече: моля ти се тогава, отче, прати го в бащината ми къща,
[16:28] защото имам петима братя, та да им засвидетелствува, за да не дойдат и те в това място на мъката.
[16:29] Авраам му рече: имат Моисея и пророците: нека ги слушат.
[16:30] А той рече: не, отче Аврааме, но ако някой от мъртвите отиде при тях, ще се покаят.
[16:31] Тогава Авраам му рече: ако Моисея и пророците не слушат, то и да възкръсне някой от мъртвите, няма да се убедят.

. . .
Който иска, ще разбере, който не иска - негова воля.

Редактирано от TRl на 07.10.02 15:30.



Тема Re: да възкръсне някой от мъртвите, няма да се убедятнови [re: TRl]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано07.10.02 16:19



Атанасе, помисли върху следното:

Защо цялото вярване е основано върху страха? Страх от задгробни мъки, страх за душата си? Страх че ако сбъркаш нещо (каквото и да е то) господ ще те накаже? Няма ли нещо друго, което да не произтича от страха? Дори любовта към бога произхожда от него. Влез в която и да е черква из българия и попитай бабичките защо се молят.

И още, помисли за душата си. Интернет е дяволска измислица, не е добре да го ползуваш.

И моля те, остави този клуб намира. Тук пишат хора, които не се страхуват.



Тема Re: да възкръсне някой от мъртвите, няма да се убедятнови [re: TRl]  
Автор bObbOМодератор (непознат )
Публикувано07.10.02 18:05



TRI, нито аз, нито ти сме били по това време на това място и не можем да знаем със сигурност нищо. Още повече, когато говорим за време отпреди две хилядолетия. А съмнението - то ни е дадено от Бога, нали така, тогава позволи ми да се съмнявам. А Библията, писана безброй години и преписвана безброй пъти можем да наречем документ само след много уговорки. Още повече, когато се отнася за проверими неща.

И сега като модератор - ако имаш да споделиш нещо във връзка с астрономията, пък било то и в допир с религията - направи го. Но не ни се слушат проповеди. Който търси твоята истина - има място къде да я търси, но това място не е тук.



Тема Ок, я ми кажи тогава...нови [re: TRl]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано08.10.02 13:38



какво е според теб комата? Когато някой изпадне в кома какво става? А я ми обясни тогава, преди 2000 години, как са могли да разберат дали някой не е бил в кома/безсъзнание? Ами много просто - не са могли. И когато някой изпаднал в безсъзнание/кома се съвземе след незнам си кокло дни, то всички гръмват - ми той се съживи, Бог го върна... Да, ама не... върнало го е желанието му за живот! Светлината в тунела, както казват мнгоо хора може да се обясни... имаше нещо общо с избледняването на погледа май (тук Маркишки или Бобо мисля че повече могат да кажат) или нещо такова...

А какво иска да каже "някой" си с това "ПО ЦЯЛАТА ЗЕМЯ" Е, ако можеш да ми обясниш как може да се случи СЛЪНЧЕВО ЗАТЪМНЕНИЕ и да се наблюдава от цялата земя, ще трябва да ти се даде не само нобелова награда, ами и каквато друга се сетиш още... Май единственото обяснение е да спре да свети слънцето... ама нещо не ми е ясно как става тоя номер... с прекъсвач ли... как ли?

Цялата религия се основава на някви "мистики" уж, ама не... по скоро на незнанието на някой и възможноста на някой да лъже незнаещия... Ако отидеш в детската градина ще имаш небивал успех... така да знаеш. Там всички ще повярват, че си даже и пратеник на Бог, ако искаш...
Нищо против теб нямам, ама това са пълни смешки, което цитираш. Има случаи, когато дори и да видиш нещо, то пак може да не е реално, а плод на илюзия или халюцинации. Помисли малко за шаманите например... Събират те племето и хвърлят малко прах и още там разни съставки (само не ме питай какви, ами се позаинтересувай малко с разни химици и лекари например да ти обяснят, че не ми се занимава ;)) и всички почват да халюционират разни демони, огньове или други измерения... Ти пушил ли си трева или взимал ли си по-тежки халюциногени? Нима това не е подобно?
Аз спирам, а ти си мисли каквото искаш...

С най-добри благопожелания (да се оправиш)



Тема Още нещо,нови [re: KlD]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано08.10.02 14:10



понеже изчетох онази тема другата цялата...

Я ми кажи, ти ако нещо не можеш да си обясниш, някое природно/физично/астрономично/биологично или каквото и да е друго явкение... ще го препишеш на Бог ли?
Нещо друго, което ми се наби в очите... Бог ни е създал, според теб и библията и т.н. И ни е оставил да живеем... изхвърлил ни е от рая, защото не са го слушали там някви си двама... Защо ще го е грижа за нас? Щото сме му деца ли? Ами тогава защо ни е изхвърлил? И изобщо, ако Бог се меси понякога в делата, които е направил за нас... защо е само ПОНЯКОГА? За да ни покаже, че го има? Ми че то е по лесно да се покаже изобщо, а не някви глуопсти да върши там... Аз не виждам смисъл да променя нещо, само за да може да достави зрелище на някаква тълпа хора... Да спре слънцето да свети... хубаво, добре... да приемем че може да го направи. Но това нещо няма да остане без последици. И те ще са доста... Или всичко което е направил още там ще си има последици... и то пагубни за някого или нещо... и тогава защо го прави? Ей така, от кеф... построило си момченцето пясъчен замък, сложило мравки там и започнало да облива замъка с вода и да ги дави, а после отново им помага... Май доста станаха нещата... е, аз знам че ще ми намериш някой пасаж от някъде да ми покажеш (не докажеш!) разни неща... ама те няма да са достоверни - първо защото не съм ги писал аз (Това ми е интересно как ще го тълкуваш и по колко начина?!? Ама наистина ми е интересно!) и второ защото този който ги е писал може да е излъгал/преиначил нещата...
И последно - начини на тълкуване на един текст можеш да намериш много и съвсем противоположни. КАкто ти твърдиш, че Ботев пише и хули Бог, аз или той или някой друг може да каже, че Библията се тълкува погрешно от теб и всички свещеници и че се има съвсем друго впредвид.
Притчата от другата тема за сеяча... да не я цитирам, мога да ти искарам поне 5 различни значения от нея и всяко едно да е правдоподобно... Но важното е от коя страна ще вземеш нещата в предвид, на кого ще я разказваш и какво целиш с нея! А ти само едно значение ли виждаш в нея?

П.С. Забеляза ли, че навсякъде пиша Бог с главна буква и Библия с главна буква и т.н. както е общоприето... Това как ще го изтълкуваш? И по колко начина? Щото и за това мога да ти дам поне 5 различни тълкувания... да не кажа и повече... :)
А смисъла , който влагам във всичко написано тук от мен... него можеш ли да изтълкуваш? Щото и за това мога да ти дам най-малко 5 различни начина за тълкуване?!

Редактирано от KlD на 08.10.02 14:16.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.