Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:09 30.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Всички хора разглеждаме творенията  
Автор TRl ()
Публикувано23.08.02 15:11



Привет на всички

Преди някой да прояви неприязън към мен, моля, ако има такъв, нека първо прочете всичко докрай, с търпение. И после да разсъди и прецени на спокойствие казаното, защото темата има връзка с всички интересуващи се от Астрономия.

Има ли човек тук, който гледайки нощното звездно небе, да не се е възхищавал от величието му и да не се е почуствал поне веднъж съвсем мъничък и нищожен, особено пък като знае страховитите мащаби на видимия свят. (от порядъка на милиарди светлини години).

Има една интересна мисъл на Апостол Павел до Римляни, която предлагам на вашето внимание за размисъл. Ето я:

"Защото онова, що е н е в и д и мо у Него, сиреч, вечната Му сила и Божеството, се вижда още от създание мира
чрез разглеждане творенията; тъй че те са н е и з в и н я е м и."
[Послание до Римляни, глава 1, стих 20]

По вече в Православното синодално издателство на



Най-сърдечни благопожелания на всички.

Редактирано от TRl на 23.08.02 15:27.



Тема За какво бе?нови [re: TRl]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано23.08.02 15:42



Абе чудя ви се, вие сте един вид морално задължени да разнасяте благовестието сред народа, като имате и една такава теза, в смисъл, че живота на човека едва ли не се дели на два етапа: преди да чуе благовестието и след това. До тук на пръв поглед нищо особено, но работата е там, че според вас човек нечул благовестието не е виновен за това, пък след като го чуе и не повярва - вината си остава негова, нали така. В подобен смисъл сигурно цитираш Павел: "... те са неизвинени", което си го подчертал с по-разредените букви. Сиреч ти сега се мъчиш да ни вкараш в тая прословута отговорност пред бога! Така ли?

Щото аз пък мисля, че това си е лична работа на всеки и не са необходими "посредници" между човека и Бог.



Тема Кой знаенови [re: Mapkишkи]  
Автор TRl ()
Публикувано23.08.02 16:17



"Кой е познал Неговият ум"? Много често ние си мислим едно, а пък то се оказва съвсем друго. Темата е за размисъл, а който се "стресне" малко, може пък да е от полза.



Тема Re: Кой знаенови [re: TRl]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано23.08.02 22:47



Абе наистина има в-у какво да се замисли човек



Тема Творенията и мисленетонови [re: TRl]  
Автор Bлaди_ (непознат)
Публикувано24.08.02 11:21



Темата има връзка... с всички, интересуващи се от каквото и да е, не само от астрономия. А да се почувства нищожен човек може не само като гледа звездите. Когато вижда неизличима болест у любим човек например, и може би тогава чувството е несравнимо по-силно, да не говорим колко болезнено. Или когато се озове сам насред открито море. Или когато някак си успее да улови повей от замайващата сложност на уж най-прости неща. И като структура, и като логика, и дори като една проста усмивка...

Не споря, че мисълта на Апостол Павел от думите му до римляните вероятно е интересна, макар и --лично мнение -- недотам сполучливо изрязана от контекста. Щото като гледа човек изречението, остава с впечатление, че неизвиняеми са творенията (тук също има за мислене). Едва като (ако) последва човек препратката към Библията, може да види, че "неизвиняеми" са наречени хората, които държат истината в неправда, ....Понеже те, като познаха Бога, не Го прославиха като Бог, нито Му благодариха, а се заблудиха в своите помисли, и неразумното им сърце се помрачи; наричайки себе си мъдри, те обезумяха.... А да не ви казвам с какво по-надолу в текста ги наказва Бог, щото там наистина се отвращавам, и то не от това, което сторват хората, а от това, че Бог ги е накарал да сторят това като наказание за еди какво си. Въпреки че вероятно отвращението ми е било търсено за нещо друго. И не искам да си мисля с каква антитолерантна цел някои биха могли да използват пасажа по-надолу в стиховете, защото тя би ме отвратила още повече.

Обаче пак ще се върна към въпросния цитат от Апостол Павел.... другата разредка там е за думата "невидимо"...

Слушайте, какво правим ние тук? в клуба? Не разговаряме ли просто за нещата, които ни вълнуват, това или онова, свързано със звезди, небе, апаратура, снимки,физически механизми или каквото и да било... Харесва ни да гледаме звездите, да снимаме, да правим това или онова... Не сме тръгнали да се наричаме мъдри, да ахкаме от това колко сме безкрайно умни, всеки от нас плава, мисля, в съвсем друга посока... Идва ми наум, нещо което го има в една друга книга, не токова дебела, може би с малко по-различна мъдрост... Най-хубавите неща се виждат само със сърцето; същественото е невидимо за очите.. И съм сигурен, че всеки от нас може да я изпълни със смисъл за себе си, включително и вярващите в Бог. И смисълът, който влага всеки от нас ще бъде по своему ценен, и нито един няма "по-истински", "по-правилен", нито "по-ценен" от другия. В мен например думите на малкия принц кореспондират донякъде с изречението на Апостол Павел...

И все пак мисля че в това, което казва Маркишки има много истина (по принцип), ако и да са малко резки...

Така че, мисленето си е мислене, да се надяваме че всички мислим, включително и този от нас, който приведе цитата от Библията, и претеглят възможно повече гледни точки; никога само от една. Защото, както го формулира и Роджър Зелазни в думите на изтерзания от битки и търсения принц Коруин, стигнал до прага на Царството на Хаоса: на всяко нещо може да се погледне поне по няколко различни начина... Дори и само за един-единствен въпрос, (и/И)стината -- доколкото имам право да кажа това -- не се заключава в един отговор, а в много отговори.

И твърде малко от тях идват даром.

Така или иначе темата лесно може да напусне границите на клуба; Ако Бобо намери за уместно да изтрие мнението ми, нека знае, че никак няма да му се сърдя. Виждал съм как подобни разговори се проточват в отчайващо протяжен и безмислен брътвеж, от който никой няма полза.

Редактирано от Bлaди_ на 24.08.02 11:29.



Тема Re: Творенията и мисленетонови [re: Bлaди_]  
Автор Starfighter (непознат )
Публикувано24.08.02 18:43



Бях много неприятно изненадан, че подобен постинг се е появил и тук! За щастие успях да подтисна първосигналната си реакция и да оставя нещата за днес. Иначе щеше да има мнение много по-остро от това на Маркишки. Надявам се модератора засега да не трие темата - добре ще е авторът да разбере, че подобни откровения не са добре дошли тук... а ако това не стане - bobo с чиста съвест да пуска голямата резачка.
Не искам да коментирам подбудите на написалия горното, но съм убеден, че кой в какво вярва си е лично негова работа! Уважавам хората, които не издигат вярата си като лозунг и не мислят, че като "спасят" няколко "грешни души" ще си осигурят допълнителни червени точки в нечии дебел тефтер с черна кожена подвързия. А за тези които агресивно се опитват да ме убедят колко съм нищожен, ако не споделям точно техните разбирания - добре ще е за тях отново да поразмишляват върху концепцията за свободната воля.
И в заключение мога само да кажа, че съзерцаването на небето ме изпълва с всичко друго, само не и сусещане за нищожност



Тема За религията и наукатанови [re: TRl]  
Автор Phoenix ()
Публикувано24.08.02 19:59



По принцип гледам да не отговарям на този тип постинги ама сега има и друга основа която ме притеснява от известно време.
Първо по случея - какво от това, че гледаме творения - не мисля, че това ни прави нищожни. Част или не от някакъв "Божествен" замисъл на нас ни е дадено да "гледаме" и това и правим - гледаме и изучаваме и това е достатъчно смятам.
А въобще - мисля, че църквата днес все още не осъзнава вината си пред науката натрупана през тъмните векове. И дори напротив Папата се обяввява срещу генетичните изследвания и др. подобни както преди няколко века срещу твърдението, че земята е кръгла - е да ама тя все пак е! Църквата се стреми да задържа науката защото религията е приложима само сред неуките и така е от край време - няма ли това вече да свърши. И моля да не бъда разбран грешно защото на кратко - църквата е институция, религията е идеология, а вярата - тя си е вяра...
Ще извинявате за излиянието и да ме прости бог, че постинга няма общо с астрономията.



Тема Re: Творенията и мисленетонови [re: Starfighter]  
АвторCвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано25.08.02 13:47



Не разбирам, с какво те е подразнил до такава степен постингът на Влади. Той нито е агресивен, нито проповядва крайни идеи, нито мисионерства. Човекът просто казва, че като правило на всеки въпрос има повече от един верен отговор. А това си е точно така. И още казва, че хората са различни - ами че това им е най-хубавото на хората.

А че в каноничните текстове на Християнската църква на Бога се приписват крайно недостойни от човешка гледна точка постъпки - това всеки, който ги е чел, не може да не ги е забелязал. Християнският бог съвсем не е божествено великодушен.

И що за детинщина - да ни плашиш с цензор, пардон - с модератор. Ами че това е място за публична дескусия. А в цялата сюжетна линия май само твоят постер е на косъм да загуби благопристойност.

Да не си спал накриво?

:-)



Тема Re: Творенията и мисленетонови [re: Starfighter]  
Автор Bлaди_ (непознат )
Публикувано25.08.02 14:21



Сорри ако съм обидил някого, всъщност честно казано останах сащисан от реакцията на Starfighter. Защото явно той е схванал някаква агресия там, където аз уж най-старателно се постарах да изразя възможно по-изчистено и логично нещо, което съдържа в себе си именно (но не само) неговата позиция.

Уж се опитах да подчертая свободата на всеки да вярва и да не вярва в каквото и както намери за добре; че разликите в това не са нещо лошо сами по себе си; че на едно и също нещо, включително Библията, Бог, но и на всичко друго, един може да гледа така, друг иначе, че "спасени" и "грешни" просто са понятия, които нямат място тук; не съм твърдял че някой е нищожен; опитах се да посоча различни гледни точки към мисълта в първия постинг, включително и точно противоположните нему. Предоставих факти, разнообразието от подстъпи към тях, а не нечия страна; последното нещо което бих тръгнал е да проповядвам.





Тема Re: Творенията и мисленетонови [re: Bлaди_]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано25.08.02 14:40



Аз пък мисля, че постът на Starfighter е в отговор на този на TRI, а не на Влади.

Всъщност, и аз не виждам каква е ползата от религията. Не стига, че векове е забавяла развитието на науката, но помислете само колко жертви са дадени във войните в името на правия бог. Сещам се за една война заради жена, но по нататък... И така до днес. За наше съжаление религията е огромна власт, така че скоро няма да се отървем от нея.

А гледайки нощното звездно небе се възхищавам, но и осъзнавам, че не е възможно в цялата Вселена, с милиардите й галактики с милиардите им слънца единствено Земята да е жива. TRI, какво казва за това Книгата?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.