Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:20 28.09.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Може ли да се види Големият взив?  
Автор BloodeR (луда глава)
Публикувано20.08.02 01:36



Въпросът може би е малко глупав, но все пак...
Все повече хора чувам да твърдят, че ако се направи достатъчно мощен телескоп, който да може да погледне достатъчно надалече (демек назад във времето), ще може да се види Големият взив! Според мен това е някак си...е малко невъзможно. Може би има някакъв шанс да се види, но при условие, че въпросният взрив се е разпорстранявал със скорост по-бърза от светлината, но дори и тогава пак има някои условия



Тема Re: Може ли да се види Големият взив?нови [re: BloodeR]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано20.08.02 09:34



Моето скромно мнение е, че може да се регистрират остатъчни радиошумове от времето на Големия взрив, каквото е реликтовото лъчение, регистрирано вече отдавна, но да се види... незнам какво би трябвало да се види ако се намираме на една разширяваща се Вселена, може би само обектите формирали се от разпръснатата материя, каквито виждаме и нощем с просто око. Не ми се вярва да може да се види някакъв обект с определени крайни размери и да се каже, че той е Големият взрив. Можеби ще видим галактики в най-ранен стадии на развитието си, както квазарите или обекти още по-млади от тях, но освен това... не се сещам какво друго би могло да се види!



Тема Rmoje da se vidi tova koeto e prozrachno..нови [re: BloodeR]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано20.08.02 14:43



pyrvata svetlina ot kogato vselenata stava prozrachna e reliktovoto lychenie..



Тема Re: Rmoje da se vidi tova koeto e prozrachno..нови [re: Evil Spirit]  
Автор BloodeR (луда глава)
Публикувано21.08.02 00:49



Това нещо не го схванах....
Ще може ли същото, ама малко по-подробно?



Тема ne moje..нови [re: BloodeR]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано21.08.02 02:18



ima si knijki za celta, az ne sym biuro spravki...



Тема Re: ne moje..нови [re: Evil Spirit]  
АвторNikol (Нерегистриран)
Публикувано21.08.02 10:24



Светлинните вълни се "разпъват" при разширението на пространството, т.е. на вселената. Затова светлината от Големия взрив е с дължина на вълната по-голяма от червената светлина дори и от инфрачервената и е вече е в радиодиапазона, където се наблюдава това реликтово /остатъчно/ лъчение.
Чети на теми Разширение на вселената, Закон на Доплер/Хъбъл, Реликтово лъчение и др. подобни, наистина е малко дългичко за обясняване.



Тема Re: ne moje..нови [re: Nikol]  
Автор BloodeR (луда глава)
Публикувано21.08.02 11:40



Mersi za infoto...shte go proucha vyprosa :)
Evil...abe tova za biuroto e dobra ideq da znaesh, vednaga shte probvam!



Тема Re: ne moje..нови [re: Evil Spirit]  
Авторroro (Нерегистриран)
Публикувано21.08.02 14:55



Точен и изчерпателен както винаги



Тема Re: ne moje..нови [re: Evil Spirit]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано22.08.02 12:03



takmo si pomislih che shte kazhesh neshto umno naj-setne ama ti pak ne me iznenada - shto ne zamalchish taktichno



Тема Re: ne moje..нови [re: az]  
АвторES (Нерегистриран)
Публикувано22.08.02 17:53



emi kaji go ti togava, tova "umnoto".. az kakvoto triabvashe - kazah - ima si knijki..




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.