Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:15 22.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема KONUSPACE 500нови  
Автор nikita (непознат)
Публикувано07.07.02 20:36



Здравейте,клубари!
Най-после събрах пари за телескоп и

на какво съм се спряла засега.Моделът се предлага и с мотор.
Бихте ли споделили мнението си за телескопа!
Благодаря!

Редактирано от nikita на 07.07.02 20:44.



Тема Re: KONUSPACE 500нови [re: nikita]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано08.07.02 12:18



А за какво смяташ да го използваш? Какви наблюдения ще правиш? Фокусното му е малко късо.



Тема Re: KONUSPACE 500 [re: bobo]  
Автор nikita (непознат)
Публикувано08.07.02 21:04



Дам..фокусното разстояние е късо, но светлосилата му е f/4.3 ,което мисля го прави по-добър избор от

,който е с f=900mm ,но за сметка на това светлосилата му е едва f/8.
Е, то си зависи за какво ще го използвам де. Ами това ще е първият ми телескоп и сигурно ще се посветя на обектите от Слънчевата ни система...пък и с KONUSPACE 500 едва ли ще мога да наблюдавам обекти от 'дълбокото небе'.

Редактирано от nikita на 08.07.02 21:10.



Тема Az na tova izkazvane mu davam..нови [re: nikita]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано08.07.02 22:03



ocenka 6.00, samia az ne bih mogyl da se izkaja po-smisleno ...



Тема Re: KONUSPACE 500нови [re: nikita]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано08.07.02 22:30



Да, безусловно светлосилата е добра, но за тази светлосила огледалото задължително трябва да е параболично. Освен това (поне на теория) за светлосилните телескопи трябва да се подбират окуляри, които са за работа с такива телескопи (тъй като повечето, особено по-евтините дават по-добра картинка с по-"дълги" телескопи).

Освен това ако наистина искаш да гледаш Луна и планети сигурно ще гониш по-голямо увеличение, особено ако искаш да видиш някои от планетите като дискове, че и с детайли по тях. Този f/4.3 е по скоро за широкоъгълни наблюдения със сравнително малки увеличения на deepsky-обектите. Но пък ако използаш леща на Барлоу ще можеш да повдигнеш увеличението 2-3 пъти. Имам и подозрението, че тези окуляри в комплекта не са кой знае каво, особено 6мм-вия.

А откъде и за колко ще го вземеш, ако не е тайна?

Ако Маркишки влезе скоро може да каже нещо, той май използва такъв телескоп.



Тема Re: KONUSPACE 500нови [re: bobo]  
Автор nikita (непознат)
Публикувано09.07.02 00:22



Ще си го взема от ААС,

KONUSPACE 500- $350
KONUSPACE 114- $520



Тема Re: KONUSPACE 500нови [re: nikita]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано09.07.02 12:27



Успех в наблюденията



Тема Re: KONUSPACE 500нови [re: bobo]  
Автор nikita (непознат)
Публикувано09.07.02 13:13



Мерси!



Тема Никита, шшшт чакай ...и внимавай!!!нови [re: nikita]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано10.07.02 09:17



Аз го имам същия, но нека ти кажа следното:

Моторът едва ли ще ти гарантиеа добро водене - незнам дали знаеш какво значи точност на воденето, това си е пре-прецизна работа, мога да ти опиша още някои особености, но нещо в момента не съм в състояние да пиша тука дълго... я ми пиши на markishky@yahoo.com



Тема Аз го ползвам за астрофото...нови [re: Mapkишkи]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано10.07.02 10:44



...но имам някои проблеми, за чиито разрешаване съм го окичил с допълнителни техники, така, че не можеш го позна!!
Удължил съм рамото на противотежестта за да мога да монтирам телеобективи паралелно на тубуса и да ги уравновесявам съответно - почти 2.5 пъти съм го оставил по-дълго.
Направих допълнително устройство за да монтирам тежки телеобективи до тубуса - оригинално няма добри такива възможности.

Препоръчвам ти да избереш монтировка с глава, която обхваща тубуса със скоби околовръст, като обрачи, иначе ако е само едностранно закрепянето - забрави да можеш да монтираш нещо покрай тубуса!

Оптиката също има някои особености, например при увеличения над 40 - 50 пъти не можеш да разчиташ на качество, затова пък със широкоъгълен окуляр си е по-добре - светлосилата му е голяма и така дава по-панорамна картина на мъглявинни обекти, свездни купове и др.
Ако тръгнеш да юстираш оптиката ще видиш малко зор - ама е дълго за обяснения, бях писал преди нещо по въпроса, ама не помня и заглавието на темата...

Предавателното отношение на червяка е 1:100, не е много! Иначе самата глава и триногата си ги бива.

Фокусното разстояние при мен излезе не 500мм ами 450 някъде, пък диаметъра не беше баш 114мм ами 111.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.