Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:09 29.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кой от двата телескопа да избера?нови  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано16.06.02 23:38



Ето че най-после събрах пари за телескоп, но се чудя кой от двата да избера.

Първия е http://www.telescopes.ru/tal2.phtml - за съжеление огледалото на

този телескоп не е параболично, а и диаметъра на огледалото е по-малък в

сравнение с втория

http://www.telescope.com/cgi-bin/OrionTel.storefront/3d0cec0c007072bcfe55c0a80a6506f9/Product/View/A302

Този Добсониан има параболично огледало и то с по-голям диаметър, но да се фотографира с този телескоп е невъзможно (монтировката му е азимутална). Но за сега още не съм решил да се занимавам усилено с астрофотография. За това проблема с фтографирането не е толкова голям.

Моля за вашето мнение и избор!



Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: Kuman]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано17.06.02 00:36



Ами, аз имам ТАЛ-1М, подобен на ТАЛ-2. Като цяло не е лош телескоп, знаеш му възможностите. Много е здрав и железен, има сносна оптика. За съжаление воденето е ужасно, така че и с него няма да можеш да правиш сериозна астрофотография.

Добсониана е 2 пъти по-широк и с доста по-добра светлосила. Обаче си е Добсониан - кофти монтировка, обикновено са и по-хилави като конструкция.

Струва ми се че ти си наясно с плюсовете и минусите на двата телескопа. И аз преди време се чудех над подобни въпроси и реших в полза на ТАЛ-а. Въпреки че ако ме питаш и двата не струват..

Редактирано от Zmeu на 17.06.02 00:37.



Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: Zmeu]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано17.06.02 12:29



Добсъна става само за визуални наблюдения, докато на ТАЛ-а може все пак да закачиш един апарат и ще стане снимка.

А огледалото може и да е сферично - над определено съотношение F/D сферата и параболата се доближават дотолкова, че няма практически разлика в картинката.



Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: Kuman]  
Авторblue (Нерегистриран)
Публикувано17.06.02 22:47



Здрасти,

реших да отговоря тъй като съм ползвал и двата (наистина) и в момента имам добсъна (само че от андромеда - този на гуанг шенг е същият). Смея да не се съглася с изказването, че добсъна е по-хилава конструкция - в действителност е ТОЧНО обратното. С добсъна на ръка мога да водя телескопа и да следя обект при над 250x без да трепери образа. Подобно нещо с воденето на тал-а не мож го направи. Разликата идва от центъра на тежестта. Тал-а се държи от екваториална монтировка. Осите й са относително тънки а самият телескоп - дълъг. Това създава голям въртящ момент върху едн определена точка. Резултатът е че всяка вибрация се усеща много по силно отколкото при добсъна. При него центъра на тежеста е ПОД остта на движение (вертикалната) и по тази причина вибрациите се усещат много по малко (отделно, че остта е многократно по голяма и отделно, че азимута е разположен на ГОЛЯМ диск с три опорни точки). Между другото практически всички по големи любителски телескопи (нютонови) са с добсънова монтировка или саморъчно направена екваториална. Изключение правят ултра скъпите монтировки на лосманди и темп подобните.

Второ - за фотографията. И с двата не е добре. В действителност ако чак толкова ти се занимава добсъна ще е по добър. Прави се екваториална масичка. Адкси лесно се прави и може да се задвижва от обикновенно моторче (или стъпково) или на ръка. Отделно има лесни схеми за компютъризиране и за двата телескопа. Това би подобрило ефекта чувствително, но се иска още труд.

И накрая - при определени f/d отношения наистина се намалява разликата от сферично до параболично огледало, но първо - винаги я има и второ по-малката светосила (особенно с по малък диаметър огледало) е решаваща.

И накрая - избери сам. Поровичкай се из нет-а. Ако знаеш английски прочети малко ревюта и избери. Иначе ще се тюхкаш и ще казваш, че "онзи ме посъветва така... еееех защо го послушах" :)). Винаги другата възможност изглежда по-добра след като си я пренебрегнал.

P.S. а как ще ги докараш до БГ ? Важи и за двата. Специално за тал-а питам защото може би скоро ще събера пари за един клезлов. Страшно ми се иска да се сдобия с това чудовище, но е доста по скъп.



Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: blue]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано17.06.02 23:51



Благодаря за коментара, надявам се още хора да споделят мнението си апропо двата телескопа. Колкото повече мнения, толкова по-добре!


blue, единия възможен начин да докарам Добсониана до БГ е чрез някоя транспортна фирма. Ще го купя от Швейцария. За да не помислиш, че там този телескоп струва повече от всяка друга страна, ще ти кажа че в Швейцария той е само 630 Евро (можеш да видиш на www.optique-perret.ch ).
Втория начин е аз лично да си го купя от там (или по точно баща ми, който често пътува до там по работа.)

За да минеш най-ефтино с чудовището - клезлов, ще трябва да си го купиш от Русия (естствено не е задължително да ходиш до самия завод). Може би от някои руски стокисти или оптики, които имат връзка с завода. За внасянето на "моя Тал" бих могъл да използвам един близък приятел, който пътува до Русия пак по работа.

Както виждаш за да внесеш телескоп в БГ ти трябва или някоя фирма или приятел, но ако имаш възможност най-добре е ти да попътуваш и да си свършиш работата.



Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: Kuman]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано18.06.02 12:13



Извинявай, но за кой добсън става въпрос, не можах да се ориентирам?



Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: bobo]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано18.06.02 13:59



bobo, за Orion SkyQuest™ XT8 Dobsonian Reflector, нещо далаверата с линковете не става.





Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: Zmeu]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано18.06.02 16:34



Аха, хубаво изглежда на картинката:)

Не зная дали да се съглася, че всички по-големи нютони са добсъни, просто при този вариант цената е много по-ниска. Екваториална монтировка за 10-20 инчов телескоп ще е доста скъпа. Ако нямам пари по добре да си взема добсън, отколкото без нищо. Въпреки, че не виждам логика да имам 20 инчов добсън.

Вярно е за екваториалната масичка за добсъните, но трябва да си прецениш дали знайко и можко за да си направиш:)) И тя трябва да е електрическа, по моему, щото не виждам как ръката ти ще стигне до ръчката при дъното на телескопа докато гледаш през окуляра. Аз не съм използвал такава масичка, ако Blue има някаква практика, ще го помоля да сподели, интересно е.

Един малък детайл, който може да ти убегне преди да ти дойде до главата: ако имаш намерение да присъединяваш апарат към окулярния възел (за снимки в главния фокус) виж дали фокуса на обектива може да достигне до равнината на негатива. Може да се случи така, че апарата да не може да влезе толкова близо до тръбата, че негатива да достигне до фокуса. После ще се чудиш кво да измисляш и приспособяваш, неприятно е.

Виж и какви допълнения предлагат двата модела. Често телескопи се продават с един или два окуляра, които за нищо не стават и трябва да се изхарчиш още за по-свестни, барлоу и т.н.



Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: bobo]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано18.06.02 22:05



Първия ми въпрос към bobo - не виждаш логика да имаш 20 инчов добсън или 20 cm - ров добсън? И ако имаш предвид 20 сантиметров добсън, защо не виждаш логика да имаш такъв? По-големия диаметър на огледалото не е ли по-добре, а при добсъна и фокусното разстояние не е толкова малко.

Тал-а се предлага с Barlow 4X, слънчев и планетарни филтри, два окуляра f=45 mm и f=25 mm (пише само че са симетрични) и един окуляр f=15 mm(Келнер)

Добсъна е с два много добри окуляра Sirius Plossl f=10 mm и f=25 mm и колиматор.



Тема Re: Кой от двата телескопа да избера?нови [re: bobo]  
Авторblue (Нерегистриран)
Публикувано18.06.02 22:14



Здрасти bobo,

ами... имам опит, но не богат. Първата такава масичка, дето я правих беше ръчна. Не си прав, че не можеш да я стигнеш. Просто контролната "врътка" е изтеглена с жило. Както е при екваториална монтировка. В действителност е идеално.

Проблемът с мой'та масичка беше в червяка. трябваше да постигна предавателно число около 1:400, а не намерих нужните зъбни колела. Резултатът беше, че като разфасовах един касетофон и един walkman успях да направя 1:237, но с пластмасови зъбчатки. Те се изтъркаха за точно половин час, а на мен ми се откачи ръката от въртене :). Иначе работеше отлично. Зарязах проекта за по нататък, но с времето установих, че не ми е нужно. Рядко небето ми позволява да кача над 150x, а за по надолу е сто пъти по лесно да си го движа на ръка. Фотографията я зарязах - стана ми интересно да наблюдавам, има нещо по интимно. Снимки мога да гледам и от хъбъл.

За монтировките... не съм срещал нютон с екваториална (комерсиален) с диаметър над 12.5 инча с изключение на meade - 16". И то последният е със специално снишен център на тежестта и въпреки това не става за качествени снимки а цената е голяма. Монтировката която може да носи такъв е например losmandy G11 (има и други - mountain instruments и тн.). Тя струва доста над 5 000 долара. Ясно е че е безмислено да се говори за това. Телескопа (20") с цялата си електронна осигуровка + екв. маса ще струва толкова.

Това просто обяснява защо производителите се махат от пазара за големи екв. нютони. Няма смисъл. По добре е някой катадиоптричен който да е комактен и да не иска огромни монтировки.

За Kuman - окулярите с Orion-ския добсън са пльозл-и. Големият (май беше 25) е доста добре, но малкият е.... абе не е за боклука, ама е на пътя :)). При всички случаи би трябвало да помислиш за допълнителни или поне леща на барлоу. Бих те посъветвал да вземеш на celestron ultima-та. или от orion ultrascopic 3 element или нещо подобно беше. И двете са апохроматични (поне полу) и са добри. celestron-ската съм я виждал и ползвал - жестока е.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.