Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:05 23.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Ало, кой е?нови [re: Evil Spirit]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 10:52



Не съм сектант (пази, Боже), а православен. Или поне се опитвам да бъда православен. Твое право е да четеш или да не четеш. Но това, което споделяш не са аргументи по поставената от мен тема.

Благопожелания, друже.



Тема Re: За Triнови [re: TRl]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 10:55



Добре, ама не мислиш ли че Бог се е попрестарал, като ни е сътворил толкова голям часовник? Че и Луна, че и звезди на светлинни години... ами глактиките от които само 2 са видими с просто око /ако някои може да види и М33 в Tr/... иначе вярно че бях чел някъде, че точно време се е засичало по далечни галактики, дали не бяха и квазари, за да се избегне неточност поради тяхното видимо преместване, което е достатъчно малко поради отдалечеността им... но в нашия живот пък нуждаем ли се чак от такава точност? Знаеш ли, че за отчитане на времето аз нося под ръкава си един часовник като го сверявам сътрин набързо и това ми стига, макар че спокойно като любител мога да съдя за времето и по сенките денем, и по съзвездията нощем, но това не ми гарантира точност до минути - мога да изтърва автобуса ако се доверявам на това.... все пак не се ли връщаме към времето на Бруно, Галилей и Коперник, когато са смятали, че сме в центъра на света, и духовено че и физически! Ами това са отдавна отживели его-мераци и човечеството се поучи от тези грешки....

Виж, със сигурност света не е сътворен само заради нас, колкото и могъщ да е Бог едва ли би прахосал толкова място и материа...или ще кажеш че и това са човешки размисли.
Аз съм сигурен, че в следващите 100 години няма да се отдалеча от земята на повече от около 10 км например - при самолетен полет /надявам са без Бен-Ладен на борда/ пък за нашите деца... въпрос на време е, но едвали далечното бъдеще ще предопредели да останем да живеем тук на тази планета.

Я кажи тогава как да си обясним различната възрат на звездите - както хората в един град, така в космоса можеш да немриш звезди на различна възраст и за тази оценка няма нужда да си спец! Звездите са класифицирани по класове /O, B, A, F, G, K i M/, подредени от по-младите към по-старите умиращи звезди - червените гиганти. Ами еволюцията на галактиките? И още ред други неща, които ни говорят много за света, но коио човек може да ги види и изтълкува, или пък да не ги види и да си затвори очите за тях, според волята си - предубеден в нещо или не! Ами помисли ако искаш.



Тема Забравих...нови [re: Mapkишkи]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 11:00



...да те питам, абе какво разбираш под "Небесна твърд", щото небе като обект просто няма! Това дето е синьо през деня е разсеяната в газа по-късовълнова синя светлина, пък нощем при ясно време ти виждаш директно космоса! Ако не е някаква духовна категория, кажи ни какво тогава е "небе" моля те.
И ние често ползваме понятия "небосклон" или "небе", че и "небесна сфера", но това е само за удобство и толкова.



Тема "за Бога всичко е възможно."нови [re: Mapkишkи]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 11:56



Ако вярваш в Словото, Което казва че "за Бога всичко е възможно", много неща стават наистина видими за човека. Защото някои си мислят че виждат, но не виждат. Например вземи "тривиалният" въпрос: Кое е първичното - кокошката или яйцето? Мнозина си мислят, че няма отговор на тоя въпрос. Но в Божието Слово човек може да намери отговори на множество въпроси, защото Сам Бог е Източникът на всяка истина. Така кокошката е създадена преди нейният "продукт" яйцето да се появи извън самата нея.
По другите въпроси, като небесната твърд, например, различната възраст на звездите и т.н. се иска време и прочит на православна литература, за да може човек постепенно да придобие "поглед".
Накратко - има Божий Промисъл, Божия Премъдрост, Която човешкият разум не може да разбере напълно, но може да се доближи до Нея. Това става най-вече със сърцето, а не с разума. Знам, че на мнозина тук това са "измишльотини", но сам човекът е Божие творение и не е измислица, а реалност и ние всеки ден се учудваме на себеподобните си. Сам човек е нещо много по-голямо от целият Космос, защото е създаден по подобие на Трорецът си, а Той е сътворил и видимият свят, част от който е и Космосът. Какво по лесно за Вседържителят да "моделира" Космосът по начин, Който Сам Той е пожелал. Така е и със светлината - едни звезди са създадени с достигнала (вече) Земята светлина на 1 милион светлинни години, други е създал на разстояние 10 светлинни години, други на 50 и т.н. И "чак" след създаването на това чудо започва да "тече" времето. Т.е. започва космическото битие, част от което е и времето. Кое е важно вече от последното - годините, месеците, дните, часовете, минутите, секундите - за всеки човек е различно. Както и за всички други твари. Както за цялото Сътворение на всичко видимо. Както казваме, зависи от гледната точка.

Благопожелания



Тема Re: "за Бога всичко е възможно."нови [re: TRl]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 13:19



Ами добре, вярвай си тогава, че светлината е създадена "достигнала" Земята - разбрахме ти идеята, но явно според теб Бог е установил нужда да се надлъгва с астрономите, като им поставя такива задачи... твоя работа, както искаш...
Сигурно ще кажеш още, че и звздите са създадени от веднъж така, че да изглеждат на различна възраст.. познах ли? Ако можех и аз да създам детето си веднага на 10 години, що ли трябваше да купувам толкова пелени, памперси разни, лекарства, количка и играчки....

Само незнам защо същите тези процеси на стареене и на сътворение се наблюдават и в наши дни - взривове на умиращи звезди /т.нар. "свръх-нови"/ се наблюдават и днес, дори имаше тук публикуван постинг за един скорошен случай. Наблюдаваме и процеси на звездообразуване, т.е. на раждане на нови светове в наши дни, в горещите газови мъглявини...

Във Вселената има физични закони, постановени в битието, и те за разлика от юридическите не търпят промени или своеволия!
Какво мнение би имал ти например, за един политик или законодател, който още на следващия ден изменя законите които сам е сътворил, прокарвайки разни изменения? У нас поне това не е новост, но на почит ли ще да е един такъв политик? Ако Бог променя собствените си закони, които сам е постановил за да станат тия нелогични неща, които ти описваш тук, пък после е "включил" времето за да тръгне всичко по реда си... що за Бог е това? Пък дали няма и такава зависимост: казано е, че сме сътворени по Негово подобие, което по най-права логика значи, че и Той респективно е също наше подобие... за извънземен хуманоид ли говорим или за нещо друго?

Всъщност аз наричам това тотално отричане на всичо - и наука, и стил на живот и пр. в името на някаква религия, екстремален нихилизъм граничещ с болен, но упорит фанатизъм - не искам да обидя никого, но така бих нарекъл всяко подобно поведение, независимо дали говорим за вманиачен футболен запалянко или за яростен привърженик на друга някаква религия или идея. В посочения от мен в началото WEB-адрес имаше пример, как някои неща в науката се тълкуват нееднакво, т.е. появява се спор, в който евентуално може да се роди истина, но това е конструктивен спор, спор между специалисти които са вътре в нещата. В един момент идваш ти примерно и иказваш "светлината е сътворена достигнала Земята"... браво на тебе.... ами то таковата... аз не бих коментирал повече!

Всъщност, то с лозунгоподобни изрази като заглавието на постинга ми, което нарочно оставям непроменено, няма смисъл да се спори....

Чао.



Тема "кой е познал ума на Господа?"нови [re: Mapkишkи]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 13:48



Не искам да "досаждам" на никой по-вече. Всеки има право да вярва, в каквото си иска. За това, предпочитам да не умувам, защото човешките мъдрости не са извор на истина, по-скоро заприличват на сапунени мехури, които лесно се пукат. Мнозина са тия, които не искат да чуят Словото. Но То, Словото е Истината и не плътското човешко мъдруване Я открива, а Тя Сама Себе Си Се открива на човека. Но последнотоо зависи и от човека, защото е със свободна воля и може да взема решение САМ. Завършвам влизането си тук с думи на св. Апостол Павел в посланието му до Римляни:
"О, каква бездна богатство, премъдрост и знание у Бога? Колко са непостижими Неговите съдби и неизследими Неговите пътища!
Защото, кой е познал ума на Господа? Или кой Му е бил съветник?
Или кой е дал Нему нещо отнапред, та и Той да му възвърне?
Защото всичко е от Него, чрез Него и у Него. Нему слава вовеки, амин."
(Рим.,11:33-36).


Благопожелания на всички.



Тема Re: "за Бога всичко е възможно."нови [re: Mapkишkи]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 13:56



Забравих за "лозунгоподобния израз" : "за Бога всичко е възможно", да кажа, че това не са думи на човек, а са едни от многото истинни Божии слова достигнали до нас чрез Светото Писание .
----------



Тема Re: "за Бога всичко е възможно."нови [re: TRl]  
Авторnik (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 15:35



...и е начин свякакви малоумници с божието име на уста, да пропогандират шантавите си идей, дето са им хрумнали при някои кошмарен сън... опа, исках да кажа "видение".



Тема Re: "за Бога всичко е възможно."нови [re: TRl]  
Авторgeri (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 17:07



Аз съм чел светото писание, но такава теория, че звездите са създадени с "достигнала до земята светлина", там май няма.

Както и ти казваш, космосът е голям и човешкото познание за него е нищожно.
Но ми позволи да се усъмня за всемогъщието на твоя Бог. И от там да се усъмня в някои произтичащи от това следствия - като това, че той е създал света, човека и т.н.

Нека поставим един мислен експеримент (аз като физик обичам такива!):

Ако Господ е всемогъщ, може ли да направи толкова тежък камък, че сам да не може да го вдигне?
И ако не е всемогъщ, защо обясняваме всичко с могъществото му? Или от незнание?

И ако стигнем до извода че за Бог не всичко е възможно, колко от Светото писание е вярно всъщност?



Тема Това е.нови [re: TRl]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 00:21



Май възгорделият се си ти щом не се задоволяваш със способностите дадени ти от господ а ти се иска да си нещо повече и да се сравняваш с него
Осъзнай това което ти е в обхвата - това е всичко което има значение - ако не можеш да го възприемеш и и зползваш защо ти е - за да вярваш? ако е така просто върви в друг клуб - моля те.
И ако господ е създал всичко - вселената и човека то значи те са от един и същи ранг - творения т.е. дадено ни е да я опознаем.
Това е.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.