Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:04 16.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Vyprosi za teleskopiнови  
АвторFasttrack (Нерегистриран)
Публикувано11.04.02 20:00



Edini vypros mi e :
Moze li da se nadbludavat izkustveni spytnitzi na zemiata - naprimer Astra satelite chrez da rechem niakakyv teleskop - stava vapros che na geostancionarna orbita toj shte e prakticheski nepodvizen?
Vtoria mi vypros e za tova s kakyv teleskop ili drug ured tova moze da stane ?

A ako niakoj mi kaze kak i ot kade da se kupi neshta kato binokyl ili dalekogred (monokuliar) sys da rechem 10x za pod $30 USD za predpochitane daze pod $20 mnogo shte sym mu blagodaren - ne tyrsia na staro no moze i tova da me zainteresuva?

Mnogo blagodaria predvaritelno za otgovorite.



Тема Re: Vyprosi za teleskopiнови [re: Fasttrack]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано12.04.02 13:00



Ами да направим сметка за един геостационарен спътник:
- диаметър на спътника - 2 м (това си го измислих, може и да е друго);
- разстояние до спътника - 36000 км

Значи от Земята спътника ще се вижда като обект с размери 0.01", ако правилно съм сметнал. Доста е малко, за да се вижда с какъвто и да е телескоп. Даже не зная дали се виждат дори като слаба звездичка.

Но - обикновени прелитащи спътници се наблюдават, даже май си има специални служби за това. Но дали ще се различи нещо от архитектурата на спътника... съмнявам се. Само на картинка съм виждал снимки на совалката и Мир, но бяха доста разазани и се искаше малко фантазия за да се разбере кое какво е. Освен това наблюдението на спътници се прави с някакви телескопи, чиито механики се различават от тези на обикновените телескопи - монтировките имат още една ос.



Тема Re: Vyprosi za teleskopiнови [re: bobo]  
АвторFasttrack (Нерегистриран)
Публикувано22.04.02 17:08



Mnogo ti blagodaria za otgovora.
Bih izkal da razbera kak si zichislil tozi ygyl ili kakto se vodi tam - izviniavam se predvaritelno za nevezhestvoto mi.



Тема Re: Vyprosi za teleskopiнови [re: Fasttrack]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано22.04.02 22:18



Ами чрез тригонометрия - аркустангенс

atg(2/36 000 000) = 0.000 003 183 градуса, което е равно на 0.01 дъгови секунди.

Редактирано от bObbO на 22.04.02 22:39.



Тема Re: Vyprosi za teleskopiнови [re: Fasttrack]  
Автор lCE ()
Публикувано23.04.02 21:58



И аз имам едно въпросче и ще ви бъда мноооого благодарен ако ме упътите Откъде мога да си взема далекоглед/ телескоп 100х или повече и какви са горе долу цените , може и да не е нов. Уточнявам че ми трябва за наблюдение както на космически ,така и на земни обекти . Благода ря ви предварително



Тема Re: Vyprosi za teleskopiнови [re: lCE]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано24.04.02 00:09



zrt457 150$ (60x70) e nai-dobrata mi oferta



Тема Re: Vyprosi za teleskopiнови [re: Evil Spirit]  
Автор lCE ()
Публикувано24.04.02 14:15



А за нещо около 100х ?



Тема Re: Vyprosi za teleskopiнови [re: lCE]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано24.04.02 17:19



Защо не се разходиш из улиците и магазините - фотоателиета, магазини за GSM, Метро,... просто в такива съм виждал, даже в момента във Варна има нютони на три места.



Тема Re: Vyprosi za teleskopiнови [re: bobo]  
Автор lCE ()
Публикувано24.04.02 18:01



А къде са тия 3 места щот аз съм точно от Варна?



Тема Телескопи във Варнанови [re: lCE]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано24.04.02 22:58



Ами ето:
1. На пазара, в един от магазините покрай "Стамболийски", там дето са големите златарски магазини. В един от другите големи (незлатарски) магазини имаше три телескопа - два рефрактора и един нютон около 114/900 (не съм питал точно), на екваториална глава. Беше китайски и струваше 600лв.

2. Като тръгнеш по "Мария Луиза" от центъра към Червения площад, по десния тротоар още първия магазин е някакъв за GSM (срещу ДСК, на отсрещния тротоар). Тръбата на телескопа е на прозореца, не е сглобен още. Марката му беше Фомей и беше за 800лв. Мисля че е по-добър от горния.

3. Пак по "Мария Луиза", този път по левия тротоар, след Общината и до светофара на Червения площад има редица магазини. В единия имаше сложен един нютон, не знам точно какъв.

4. Може би и в МЕТРО ще има, не зная.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.