Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:48 25.09.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Kakво всъщност е вселената?  
Авторkvazi (Нерегистриран)
Публикувано21.04.02 14:56



Замислялили сте се какво представлявя вселената. Засега доколкото ми е известно последната позната структура са галактическитв купове. Ами какво следва след тях. Тези галактически купове и те ли образуват нещо от своя страна с други галактически купове?



Тема Амиииииии...нови [re: kvazi]  
Автор astrognom (непознат )
Публикувано21.04.02 22:22



...малко ще ти е трудно да разбереш какво представлява Вселената като цяло защото не можеш да я погледнеш отсрани (теоретично). Ето защо (ако минем на по-ниско ниво) знаем по-малко за Млечния път, отколкото за другите галактики...

...а ако можехме да погленем отстани и на Вселената...

...какви ли снимки щеше да направи Zenit-а



Тема Една моя теория за края/началото на вселенатанови [re: astrognom]  
Авторkvazi (Нерегистриран)
Публикувано21.04.02 23:36



То да се погледне отстрани невярвам да стане някога. Но все пак нали се забелязва някаква логика от по малко към по голямо а защо не и обратното. Слънчевите системи много наподобяват атомното ядро и електроните около него. Определно количество молекули от различни атоми образуват структурата на елемент. Има някакви прилики ама и разлики, нали.

Не знам за всички вас но всеки път, когато се опитвам да си представя какво е вселената и къде е края й ме обзема някаква лудост. Ми замислете се само неможе нещо да е така безкрайно, трябва да има край някъде.

Ето една моя теория: Понеже във всичко си има баланс на този свят: от атома и живите същества през микро и макро света та чак до планетите, звездите и т.н. Та ръководейки се от това мисля, че и вселената се крепи и съществува на някакъв достатъчно мащабен за нея баланс. А такъв не би могъл да е породен от вътрешни сили. Понеже я разглеждаме като структура тя трябва да си има своята антиструктура или балансьор. И във връзка с това мисля, че вселената не е една....а най-малко две. Като едната е действие а другата естествено противодействие. В познатата ни мисля че последната структура от материя са облаци от галактични купове. Облаци, които са по средата и в периферията на нашата вселена. А към центъра и стават на ивици. Защо е така ще кажа
Та тия вселени те все пак трябва да са ограничени в пространството някъде, нали! Затова мисля, че поради това, че докато едната вселена се разширява другата се свива. Ето за това са ивиците към центъра й от облаци от галактични купове.
Това може би обеснява също и защо не са открити "бели дупки" във нашата вселена. Вероятно защото ние сме вселената която се свива . При това положение ако същестува такова място,като вселена която се разширява то законите на физиката в нея ще са абсолютно смайващи и може би обратни на познатите ни. И ния на такова място вероятно няма да можем да съществуваме. Там вероятно няма атоми а някаква друга градива микроединица....
Но да се върна на нещото стоящо между двете/или няколкото/ вселени. По мое скромно мнение действително вселените си имат своя физичен и пространствен край. Зад тая граница просто не би могло да се премине поради факта, че там липсва една от частите на баланса нужен за равенството и да могат да съществуват вселените. Мисля, че точно на тази пространствена граница важат или само гравитационни сили на свиване или такива на разшираване/ в зависимист от вселената/ Образно казано, ако космически кораб се заслили на там, той ще попадне в нещо като смесени области от физични и природни закони с области в които няма такива....Понеже това е граница. И при което този кораб най вероятно ще изчезне навлизайки в такава област. А противодействието на това изчезване ще се състой в някакво събите във вселената. Временно изкривяване на пространството или нещо такова.
Това е само моя теория, някой има ли негова?



Тема Re: Една моя теория за края/началото на вселенатанови [re: kvazi]  
АвторLamer (Нерегистриран)
Публикувано22.04.02 09:10



Hubava "teorija", samo deto njama vryzka s dejstvitelnostta.



Тема Re: Една моя теория за края/началото на вселенатанови [re: Lamer]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано22.04.02 09:26



Гледайте научно-популярния филм дето го дават в неделя от 11:30 до 12:30h по BTV - макар да е съставен така че да привлича любопитството на аудиторията /което всъщност е добре/ там се казват някои интересни неща.

Пък след галактичните купове мисля че бяха галактичните свръхкупове, които за сега са най-големите наблюдавани формации. Там по посока на съзвездията Ловдж. кучета, UMa, Воловар, Девица, Северна корона и др. ги има, мисля че един от тези обекти беше т.нар. "Голяма стена", ама забравих къде беше.

Скоро някои тука беше пуснал карта на галактичните купове, но не си спомням темата и кога!



Тема question?нови [re: Lamer]  
Авторk\/Az| (Нерегистриран)
Публикувано22.04.02 12:35



А каква е действителността?



Тема Re: question?нови [re: k\/Az|]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано22.04.02 13:16



В къв смисъл?!
Ние сме способни да виждаме с нашите телескопи до там, от където за времето от как я има Вселената е успяла да достигне светлина до нас, като изключим някои вероятни според мен ограничения, поради винаги оказващия се недостатъчен диаметър на телескопите или недостатъчна чувствителност на приемащите устройства. Най-далечната галактика за сега беше май на около 12 млрд. св. години и вероятно можем да приемем че това е с добро приближение радиуса на видимата вселена. Отвъд този своеобразен "хоризонт" вероятно има и още обекти, които обаче не са "изгряли" за нас.... ама и дори само това което се вижда да е, не е малко и има къде да се протегне човек:)

Пък за въпрса "какво е всъщност..." - ами аз предпочитам да вярвам на това, което се знае днес и което ще се разбере утре! Не е ли добре така?



Тема Намерих картата на гал. куповенови [re: Mapkишkи]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано22.04.02 13:26



...на адрес:



Не много голяма но пък може да се ориентира човек.



Тема kvazi,нови [re: k\/Az|]  
Автор astrognom (непознат )
Публикувано23.04.02 18:09



Ето отговор на въпроса ти така, кактоаз го разбирам:
Първо, според най-популярните теории, Вселената се РАЗШИРЯВА.
Второ, тя е крайна, но без граници т.е. има краен радиус, но не може да бъде напусната.
Сега нямам много време, но ако тези теории не са ти известни...питай.

А що се отнася да белите дуки, ще бъда много благодарен на всеки, който ми изпрати
сайтове и информация за тах.

И нали знаете:
"Съществува една теория, според която, ако някой някога открие точно какво представлява Вселената и защо я има, тя моментално ще изчезне и на нейно място ще се появи нещо по-странно и необяснимо.
Съществува и една друга теория, според която това вече се е случило"




Тема Re: kvazi,нови [re: astrognom]  
Авторjimmineutron (Нерегистриран)
Публикувано28.04.02 23:54



ami hubava teorija naistina. I hubavo, che si se zamislil za tezi neshta. A to che njama da otkriem vsichko v nashija "lifetime" kakto e moderno da se kazva, e jasno. Po povod za kraja na vselenata, kakto kazva Markishki, teleskopite vizhdat donjakade, i kolkoto i nadaleche da gledat, ne vizhdat nishto po-razlichno ot kupove galaktiki, i da rechem njakoj kvazar. Ne sa vidjali Golemija vzriv, nadjavaha se da go vidi Hubble. T.e. Vselenata e dosta po-goljama ot predstavite ni. A izleze i edna teorija minalata godina, che Vselenata ne samo se razshirjavala, no se i razshirjavala uskorjavashto se. Za paralelnite vseleni - ima kup hipotezi. I golemi ucheni kato Torn i Hawking ne pravjat izkljuchenie - razvivat hipotezi, koito mnogo dobre znajat, che edva li shte badat potvardeni po tjahno vreme. Ti si prav, che ne sa nabljudavani beli dupki. T.e. chernite dupki sa edin vid asimetrija. Samijat Goljam vzriv e asimetrija, osven ako ne bade posledvan ot Goljam sriv. Vse oshte se razshirjavame, no dokoga? Za Golemija atraktor mislja che njakoj pisa tuka. A nishto chudno dneshnite otkriti zakoni na fizikata da sa prosto nedostatachni za objasnjavane na vsichko. Za kosmologijata kazvat, che e pretapkan kufar, ot kojto vinagi izpadva po neshto, kogato se opitvash da go zatvorish...
chao zasega




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.