Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:03 21.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема moonнови  
АвторSatan (Нерегистриран)
Публикувано11.04.02 21:44



HI imam aparat Zenit EM s obektiv Helios-44M nqkoi bi li me "svetnal" kakvo moga da snnimam (stava vypros za astrofotografiq) pri tazi "configuraciq" i pri kakvi ekspozicii ... 10x predvaritelno :)



Тема Re: moonнови [re: Satan]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано12.04.02 12:30



С този обектив от неподвижна монтировка можеш да снимаш за под минута експозиция по-ярки съзвездия или планетите, лунни изгреви/залези заедно с градските нощни светлини, можеш да направиш и опит за кометата, без да се надяваш обаче че ще стане кой-знае какво
и това е най-общо.
За лунни изгреви/залези - експозиция под 10 секунди, щото Луната става разтеглена като елипса.

Ако монтираш Зенита на екваториална монтировка - дори панорами на части от Млечния път можеш да снимаш за експозиции от поне 20 мин на по-светлосилен филм.

На адрес:

можеш да видиш 2 снимки правени точно със неподвижен Зенит с нормални обективи, с параметри близки до тези на Хелиоса.

На съм сложил снимка на Скорпион правена с Хелиоса, но с водене и с експозиция /мисля че беше/ 20 или 30 мин.

Успех!



Тема Re: moonнови [re: Mapkишkи]  
АвторSatan (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 00:51



10x markishky imam oshte malko vyprosi stiga da ne dosajdam .. :) vse pak mboarda e za tova ..
namerih edna konzola ot nqkakva pristavka za snimane na ekrana na osciloskop celta tam e bila da se snima ot po-blizo ekrana .. obache na syshtata tazi kozola koqto na praktika uvelichava razstoqnieto m/u filma i obektiva az montirah edna leshta ( leshtata e mejdu obektiva i filma ) -10D chrez koeto postigam (vidimo) okolo 1,5 - 2x uvelichenie fakticheski po toq nachin uvelichavam fokusnoto razstoqnie na heliosa - neshto podobno na leshta na barlou. Vyprosa mi e eksperimentiral li si v tazi nasoka i spored teb bih li mogyl da postigna po-golqmo uvelichenie bez prekomerno golqma zaguba na kachestvo chrez promqna na leshtata i razstoqniqta ...
.. i oshte neshto vzeh si AGFA Vista 200 snimal li si stakyv film i kakvi sa ti vpechatleniqta ...



Тема Re: moonнови [re: Satan]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 10:49



Не, с този филм не съм снимал. Използвай 400 или 800ASA най-добре.

Пък с онази леща като Барлоу - хванал си чалъма, ама принципно! Хелиосите не са от най-качествените обективи и може да получиш силна кома по края, или астигматизъм. Освен това зависи каква ти е лещата - ако е някаква случайна единична леща, дори с качествен обектив ще имаш дисперсия /оцветяване на контурите на образа/. Затова на теб май ти трябва фотографски телеконвертор 2 или 3 пъти или направо - телеобективче с около 130мм фокусно...
Ама като нямаш добро водене не виждам как ще се възползваш от възможностите на телеобектива - освен за лунни снимки, където може и с 1/60s или 1/30s да кажем.
Затова ако можеш да работиш за сега само с неподвижен апарат, не търси дългофокусна оптика за звездна фотография - няма много смисъл!

На адрес

съм сложил една макар и стара снимка на съединението на Юпитер и Венера на 23.02.1999г., снимана с Хелиоса за 30 - 40мин май беше. Ето за такива ярки обекти може да се снима с по-малка трайност и с неподвижен апарат... макар че пак малко е разтеглен образа, то може да мине за допустимо, пък и не пречи да се съди за атрактивността на явлението!



Тема май не гледам...нови [re: Mapkишkи]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 10:53



...кво пиша!
Снимката от адреса по-горе е с експоз. 30 - 40 секунди а не минути!



Тема Filma Leshtata i drugi neshta ... :)нови [re: Mapkишkи]  
АвторSatan (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 13:50



znachi za filma vzeh 200 ASA-ov ot syobrajeniq za zyrnostta na filma nqmam opit no si mislq che sys 800 ASA-oviqt shte se poluchi rasterna snimkata pri golemi uvelicheniq ... puk i tozi e po-evtin :)
leshtata e proizvedena za nqkakvi voenni optiki .. e vqrno ott godinite se e poochukala v kraq no az i bez tova sym slojil diafragma tyi che tova ne vliaq loshoto e che ne e prosvetlena no pyk i tova ne e bolka za umirane samo deto uvelichenieto e malko po moemu no shte exsperimentiram ... :)
a i imam edin vypros daite ideq za lesno praktichesko izpylnenie na ekvatorialna montirovka ... imam poznaniq po elekltronika i mislq che nqma da e problem da se spravq s tazi chast no mehanikata ne q vijdam kato idei ... mislq che ne samo az se sblyskvam s tozi vypros ...
ok tova za sega po-natam 100% shte se qvqt oshte vyprosi ...



Тема Re: Filma Leshtata i drugi neshta ... :)нови [re: Satan]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 14:38



Може ли и аз да се включа

За астроснимки - може да погледнеш и

.

За лещата на Барлоу - с малки изменения на разстоянието леща-обектив могат да се достигат големи промени в еквивалентния фокус. Но трябва да се прави сметка за качеството на изображението. Понеже разбирам, че твоята леща е някаква случайна просто трябва да експериментираш. А най-добре е да си купиш един фотоконвертор, който е направен точно с тази цел. Има руски, които увеличават фокуса 2х, а и не са много скъпи май.

Екваториална монтировка - трудна работа е да си направиш сам, особено ако говорим за екв. монтировка с класическата форма и функции. Трябват ти знания по астрономия, механика, да си сръчко и да имаш металообработваша работилница под ръка

А ти откъде си, между другото?



Тема Re: Filma Leshtata i drugi neshta ... :)нови [re: bobo]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 16:05



Като бях начинаещ, най-ефикасната екваториална монтировка ми се струваше екваториалната маса, щото върху нея има повече място и може да се разполага техника до няколко килограма ако искаш!
После взех да правя някакви странни хибриди между екв. маси и по-стандартни типове монтировки, пък сега ползвам една на "Конусспейс 500" - тя поне вече е с червяк:))

Ако ще е екват. маса, трябва да й измислиш механизъм за воденето, може и електрифицирано да е, може и ръчно, пък най-добре да ги имаш и двете!

За електрониката - добре е че си запознат с нея. Препоръчвам стъпкови ел.-двигатели със съответното им управление, пък ако няма... има и други по-недодялани варианти, ама е дълго за обясняване.



Тема Re: Filma Leshtata i drugi neshta ... :)нови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 16:27



Абе, в един български астросайт бяха описали такава екваториална масичка, някой сеща ли се адреса?



Тема Re: Filma Leshtata i drugi neshta ... :)нови [re: bobo]  
АвторSatan (Нерегистриран)
Публикувано15.04.02 20:59



pyrvo nqkolko otgovora ot sofiq sym shto se otnasq do rabotilnicata i srychnostta do ednoto imam dostyp drugoto e vypros na vreme makar che sym se zanimaval dosta pone s elektronika
za stypkovite dvigateli predpolagam mogat da se polzvat takiva ot flopita ima gi v izobilie edno upravlenie lesno shte se napravi ... problema e v reduktura razbiram che e dobre da e s chervqchna predavka za da ne moje da se vyrti samoproizvolno puk ida nqma luftove samoche v momenta az ne se seshtam ot kakvo moga da vzema podobno neshto predavatelnoto chislo ne e tolkova kritichno razbirase moje da se regulirat oborotite na dvigatelq ...
ako nqkoi se seti za gore spomenatiq site (po povod konstrukciqta na ekvatorialna ustanovka) ili ima vreme i moje da napishe/narisuva pyk i zashto ne snima gotova konstrukciq koqto da ne e kritochna ot kym materiali neka spomene tuk ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.