Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:50 27.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Светлинно замърсяваненови  
Авторblue (Нерегистриран)
Публикувано22.03.02 16:34



Не знам вие как избирате местата за наблюдения, но аз напоследък изпитвам затруднения. В селото къде гледах взеха че пуснаха улични светлини и ми разказаха играта. В опита си да намеря подходящо място около София намерих този сайт http://www.lightpollution.it/dmsp/ , много полезен всъщност.

От него разбрах че не сме толкова зле, Западна Европа и САЩ са доста по зле :)).



Тема Re: Светлинно замърсяваненови [re: blue]  
Автор stargazer (астро-маниак)
Публикувано22.03.02 16:55



Ужасно:((

Гледайте звездите...


Тема Re: Светлинно замърсяваненови [re: stargazer]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано22.03.02 17:17



Да ти кажа ли как?
Вземаш една хвъргачка /прашка/, ама с по-ячки ластици, може и от плондери, и в 3 часа след полунощ когат всичко спи излизаш и целиш наред, и изчезваш бързо сетне
Това си го мислих като малък, ама не ми се наложи да стигам дотам.

Ами в моето село изгасят осветлението в 22h за икономия и тогава почвам аз да работя.



Тема Re: Светлинно замърсяваненови [re: blue]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано22.03.02 18:49



Преди време едни приятели ме помолиха да потърся нещо по темата и тогава попаднах на подовни карти (в по реални цветове - на черен фон), та тогава си казах че и запада има за какво да ни завижда. Blue, за София ... от терасата в жк люлин, при добро време виждам двете галактики М65, М66 (? - в Лъв), но си е жива мъка. Когато успея да навия някой приятел и се съберем 3-4 човека се натоварваме на една кола и бягаме по поляните около София. Ходил съм над Бояня, към "бялата вада" май се казваше местността. Скоро бях над Банкя, към манастира. Макар и да бях на 20-30 м от пътя, по-хубава поляна ... в тъмното не можахме да намерим, разликата с града е очевадна. Проблемът - не е за сам човек, а да намеря някой да ми прави компания докато снимам ... не са чак толкова много "лудите". Затова преди време те питах в някоя от темите дали нямаш нужда от компания. Все пак като се съберат няколко сродни душ'и е по-сигурно, а и спокойно можеш да си зяпаш без да се притесняваш, че някой "скучае" около теб през това време, а когато започна да снимам ...



Тема Polzvam mnogo dobro miastoнови [re: blue]  
Автор File99 (ентусиаст)
Публикувано22.03.02 20:25



Ot 1999 imam edno dosta dobro miasto v Sofia , obache drugo si e da se kajish na Vitosha prez noshta .



Тема Re: Светлинно замърсяваненови [re: Xoнзиk]  
Авторblue (Нерегистриран)
Публикувано23.03.02 20:55



От компания ... Хей! Ти се бъзикаш! Сигурно не съм видял къде ме питаш за това :)... Имам неистова нужда от компания щото жена ми определено не намира нищо приятно в студуване и гледане на разни невиждащи се неща, а 90% от познатите ми обявиха, че съм абсолютно луд да дам за няк'во си там огледалце толкоз пари :)).

Проблема е, че в момента съм към края на трансформацията на телескопа ми
в т.нар. truss tube. Това обаче означава, че вече съвсем няма да става за снимки и може би ще е малко скучно за другите, но за това пък в момента е с размерите на раница целият. Адски лесно се носи :). И е доста по лекичък.

P.S. Между другото, в момента правя страница по темата за телескопите и астрономията и т.н. Исках да попитам всички тук дали според вас има нужда от още един сайт в бг пространството? Казвайте мнения защото иначе се хабя залудо :)) Между другото bobo е свършил чудесна работа и точно това ме разколебава - трудно ще го конкурирам :)).



Тема Re: Светлинно замърсяваненови [re: blue]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано23.03.02 22:37



Понеже четох другата тема преди тая - там казах че съм късметлия... но и иначе който търси намира ама трябва да не го е страх да отиде по-далеч ако се наложи...

абе, елате ми на гости и носете техника!



Тема Re: компанията ...нови [re: blue]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано24.03.02 18:17



хм ... лошото е, че и аз не намерих къде съм го писал ??? най-вероятно е да съм си го мислил и нещо да ме е подгонила работата ... както и да е.

Ами тогава да си направим една уговорка, нека следващия път когато се оправи времето, да направим една пробна среща, до видим колко са мераклиите, къде може да се излезе, с какъв транспорт разполагаме - аз се движа с един трабант, така че 2-3 (4 по-дребни) човека с техниката можем да се натоварим. Аз съм в Люлин, но не е проблем ако "площадката" е в някоя друга посока. Освен това някой от клубарите може и да имат вече изградени навици в тази посока. Идеята ми е да се излиза от София преди да се стъмни, да се гледа, снима, ... на кой както му харесва до към 12, 1 .. 2 и да се пребираме. Любопитно ми е дали няма някаква наблюдателна база в околностите на града (30-40 км)?

За това че правиш страница - ами това е чудесно! Аз поне си направих моята

(ако вече не си бил там) за да метна на нета това кето си мисля че ще е интересно да се види от повече хора. За година и нещо страничката и посетена от около 800 човека. А, че Бобо е дръпнал много ... ами поне има какво да догонваме. Бъдещето си мисля е, че ще се появяват все повече такива страници, а колкото по-голяма е конкуренцията - толкова по добре. Стига да имаш мерак, сили и време - дерзай. От всичките БГ астро-страници няма две еднакви! Още една "жива" страница, ами това показва че тези чудаци - атрономи любители - не са изчезващ вид
P.S. а за домашните ... - нали все пак ни пущат да си "зяпаме" звездите - това си е цяло геройство за тях, така че да сме благодарни и на това.

и дано времето се оправи по-скоро, нищо че луната е ...



Тема Re: компанията ...нови [re: Xoнзиk]  
Авторblue (Нерегистриран)
Публикувано28.03.02 19:28



Аз съм с една шкода така, че също мога да поема 2-3 (4 по-дребни), но без техниката :). Само моят бегемот гълта половината място :).

А иначе - няма проблем, айде да видим колко желащи има и .... да тръгваме по прашните друмища.



Тема Re: Хонзик, [re: Xoнзиk]  
Автор KlD (Лапетия)
Публикувано29.03.02 07:54



аз ще се радвам ако мога да ви правя компания, ще ми е интересно да видя и чуя какво и как го правите . Само зависи кой ден е, ще трябва предварително да споменавате. Иначе и аз съм от Люлин. 5 при това.

"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът."
"На всяка звезда, живот има." - Гьоте



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.