Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:19 24.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Има ли астрономи в този клуб?  
АвторБyби (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 08:26



Задавам този въпрос, защото търся компетентен отговор на един друг въпрос: Има ли наистина 12-та планета в Слънчевата система както се описва в

?



Тема Re: Има ли астрономи в този клуб?нови [re: Бyби]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 08:52



Ами не съм чувал да има 10-та и 11-та, че да има и 12-та планета!!!
След като се говори дори че Плутон може да се окаже не планета, ами мръсна топка лед или нещо подобно, се чудя вече дали има и девета планета . Ако искаш питай и в лкуб НЛО - там много му разбират от тези работи



Тема Re: Има ли астрономи в този клуб?нови [re: Mapkишkи]  
АвторБyби (Нерегистриран)
Публикувано13.02.02 08:14



И аз не съм чувал за такива планети, ама в този сайт

обясняват затоплянето на климата на Земята с изместване на полюсите под нейно влияние, а не с парников ефект. Нали ще се съгласите, че не е нормално през януари и февруари да има вече цял месец дневни температури 15 градуса над нулата, а нощем дори 10 градуса над нулата както е в момента в Плевен.

А в днешния брой на Dir-а пише, че руска изследователска станция е засякла изместване на полюсите с 200 км.

За тази планета, която всъщност е комета пише, че преминава близо до Слънцето и съответно влияе на климата на Земята на всеки 3657 години.

Влиянието на тази комета е различно в зависимост от местоположението на Земята спрямо нея и Слънцето при всяко преминаване.

Наскоро по една от националните ни телевизии имаше една поредица на BBC за причините за различни катаклизми на Земята в миналото. И в едно предаване се говореше за това как и защо е изчезнала минойската цивилизация от остров Крит. Станало е поради изригнал мощен вулкан малко по на север. И най-интересното е, че е станало преди около 3600 години.



Тема Re: Има ли астрономи в този клуб?нови [re: Бyби]  
АвторMig29 (Нерегистриран)
Публикувано13.02.02 09:31



Daj sega da razberem za kakvo pitash, planeta li, kometa li? Vtoro v net-a pishe vsjakakvi gluposti, ako gi chetesh vsichkite oste po fundamentalni otkritija a la "Jylt trud" ste nauchish. Ako nesto kato planeta minava na 3000 g. ne smjatash li , che ste she da e dobre opisano v hronikite, ja kitajskite, ja egipetskite. Oste poveche ako e sposobno da smenja klimata.



Тема Амммиииииииии....нови [re: Бyби]  
Автор Bлaди_ (Непознат)
Публикувано13.02.02 15:33



Здрасти, Буби :-)

От няколкото статийки които прочетох на този сайт (zetatalk) мога да ти кажа, че според мен това са купища бръщолевиници. Дори и да има нещо вярно написано, то е заровено под купища безсмислици. Не си заслужава умствените и емоционалните усилия да търсиш там нещо смислено. Вероятно по-скоро Диоген би намерил търсения Човек и без фенер. Не е нужно човек да е професионален астроном, за да ти каже това -- достатъчно е да си физик или просто човек който е попрочел някои книжки.

Всеки може да се опитва да обяснява нещата с каквото си иска, но въпроса е дали и доколко хипотезите са проверени. Ами ако ви кажа, че аз всяка сутрин си мия зъбите и поради това настава глобално затопляне на климата? Гледай Dicovery Channel, там ще видиш доста по-смислени неща, при това красиво представени. Да не говорим, че кабелните оператори го излъчват с български субтитри. А за глобалното затопляне прочети няколкото думи тук:
http://www.astrobg.barrysworld.net/apod/index.php?date=20020212

За изместването на полюсите -- чети по-внимателно кога става въпрос за магнитните полюси и кога за географските -- това са съвсем различни неща. Нещо повече, географските полюси се местят открай време, това не е новост, в учебниците по геофизика можеш да намериш дори чертеж от последователните положения на полюсите. Магнитните полюси не съвпадат с геогравските и са по-променливи от тях. Между другото, магнитните полюси на Слънцето си разменят местата на всеки 11 години...

Номерът в живота на кометите е че минават "близо" до Слънцето, поради което именно след тях се влачат опашки -- шлейф(ове) от сублимирало под влияние на излъчването на Слънцето вещество на кометата. "Сублимира" е нещо като "изпарява се". "Изпарява се" се използва за преход от течно към газообразно състояние на веществото, докато "сублимира" -- за преход от твърдо към газообразно. Самата дума комета идва от латинската "кома", тоест коса -- както може да се нарече видимият "шлейф" на кометите...
Всяка година има по много комети, минават и заминават. Климатът на Земята се влияе от много фактори, но не чак толкоз от кометите... да кажем направо че влиянието на кометите върху климата е "смешно", незабележимо на фона на останалите фактори...

За катаклизмите нищо не казвам, всъщност идеята за подобен край на Минойската цивилизация я има и за много други цивилизации. Например за някои племена в Южна Америка, които са умеели да правят мумии много преди египтяните да им хрумне тази идея. И при това по съвсем различни подбуди -- те са обичали и уважавали мъртвите си и са искали да чувстват човешкото им присъствие дори след смъртта им.

Надявам се че всичко това не убива романтиката в теб... Според мене много повече истинско удоволствие може да се извлече от свестни текстове и източници, и в тях може да се открие много повече романтика (ако търсиш това разбира се)... Защото всяка отворена истинска врата открива път към още 100...

Успех ;-)

Редактирано от Bлaди_ на 13.02.02 17:17.



Тема Re: Амммиииииииии....нови [re: Bлaди_]  
АвторБyби (Нерегистриран)
Публикувано16.02.02 08:53



Влади,

Благодаря ти много за вниманието към моя въпрос, поставен тук.

Но мен повече ме интересува чисто практическата страна на въпроса, отколкото емоционалната. Аз търся информация от астроном, който да каже дали е открита такава комета (водят я планета, но всъщност е комета с опашка), за която в сайта www.zetatalk.com пише, че е толкова по-голяма от Земята, колкото Земята е по-голяма от Луната. При такива размери тя не би могла да не окаже влияние върху Земята.

Разбира се, в този клуб аз може и да не намеря отговор на въпроса си поради една от двете възможни причини - или в България не са останали сериозни астрономи, или сериозните астрономи в България не уважават клубовете на Дир-а.

А що се отнася до телевизиите (дори и за най-уважаваната от мене - Дискавъри) ще споделя с теб (като инженер по радио и телевизия), че телевизията е най-мощното средство за формиране (разбирай "смачкване") на съзнанието на големи маси хора (както общото, така и индивидуалното съзнание). И като човек, занимаващ се и с въпросите на съзнанието, избягвам да гледам изобщо телевизия, а необходимата ми информация я намирам по други начини.



Тема Една трета причинанови [re: Бyби]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано16.02.02 16:34



Дали пък една, трета, причина за липсата на отговори на астрономи на твоя въпрос не е това, че те просто не могат да ти дадат желаният от теб отговор. По мое мнение отговорът на Влади е достатъчно обстоятелен. Считай, че астрономите не са откривали нито планета нито комета с тези размери. Не мислиш ли, че такова откритие не би могло да остане скрито, и че медиите щяха да гръмнат веднага. Тук въпросът за дезинформацията ми се струва неуместен.

Ако търсиш по-компетентни попитай в клуб НЛО



Тема Re: Амммиииииииии....нови [re: Бyби]  
Автор Bлaди_ (Непознат)
Публикувано16.02.02 16:51



Здрасти, Буби (и останалите),

Първо, масата на кометите не достигат маса от порядъка на земната. Това би било истинска сензация в научния свят; първите които намерят такава комета биха се погрижили да разтръбят из целия свят и да вдигнат възможно повече шум около откритието. И отгоре на всичко те биха се погрижили:
1) Да поставят името си под откритието
2) Да поставят под откритието името на институцията, в който работят,
най-малкото защото това би било един огромен (!) дивидент и за учения, и за институцията.

Във връзка с това ето ти един цитат от учебник по астрономия на Калинков и Николов за ВУЗ, издаден от издателството на СУ, 1998 г.:
Кометите имат малки маси, като опитите да се определят те по пертурбациите върху планетите и техните спътници са неуспешни. Кометата Лексел през 1770 г. е преминала между Юпитеровите спътници, но не е установено каквото и да било изменение в техните орбити. Сближенията на кометите със Земята, с Юпитер, с Марс не са довели до наблюдаема промяна в орбитите на планетата, докато орбиталните елементи на тези комети съществено са се променаяли. Заключението е, че кометите имат маси, по-малки от една хилядна част от тази на Земята.

Това идва да ни покаже (поне) две неща:

А. Открититето на комета, чиято маса е дори поне 1/100 от тази на Земята би било сензация в научния свят, камо ли да бъде от порядъка на Земаната или да я превишава. Пак повтарям, никой не би се посвенил да се удари в гърдите и да каже -- такова чудо додега може и да не е имало, но ето че аз (еди кой си) го открих. Учените може и да са консервативно насторени (повечето от тях), но когато фактите говорят, и боговете мълчат, както са казали хората. Така че, дори от гледна точка на "главологията" (това е термин на Тери Пратчет, но хората го наричат още "тъпа логика") можеш да будеш сигурен, че толкова масивна комета просто няма. Ето ти една до болка практическа страна на въпроса.

Б. От научна гледна точка положението на планетите не оказва никакво влияние върху бита на земните хора в какъвто и да било аспект. Досега Чоевекът познава 4 основни взаимодействия. Нито оедно от тях не може да протегне "пипалата си така", че да повлияе на човешкия живот.

За гравитационното влияние на някакво тяло я важна първо неговата маса и второ растоянието до това тяло... А размерите, те са по-дуга опера... прочети постингите зса черните дупки, там има изчерпателно есе по въпроса. Дори Юпитер, който превъзхожда многократно Земята по маса, има пренебрежимо гравитационно взаимодействие с кой да е човек на Звмята.

По въпроса са сериозните астрономи нищо не мога да ти кажа, това си е работа на всеки от тях и е въпорса на баланс кой какво смята за важно, кой доколко има време и т.н. Нека ги оставим всеки от тях сам да прецени доколко да се намесва тук. Още повече, любителите астрономи могат да бъдат "сериозни" не по-малко от професионалните, ако това се намеква под "сериозни". Аз например в никакъв случай не бих нарекъл Пенчо Маркишки "несериозен" астроном, напротив. Но това е страничен и несъществен спор (според мен).

По-нататък, за телевизиите. Дискавъри Ченъл не е иделаната телевизия. Според мен идеални неща няма. Просто няма. Въпросът е коя телевизия доколко е подходяща за някакви цели. Едва ли има по-успешна популяризираща науката медия от Дискавъри Ченъл. Аз самият често пъти съм ги изхващал в грешки (споед моя преценка разбира се), но при все това -- този извор не е идеален, но е може би най-добрият достъпен за хората. Забелязал съм, че по правило всяко крайно становище е по-погрешно от някое по-толерантно. Тоест, независимо какво човек гледа, трябва да го прекарва през машинката на съмнението, на въпросите и т.н. Тоест, хората така или иначе ще гледат телевизия, а Дискавъри се справя не толкова зле, както ти сам казваш. Може и да се срешат реплики като "Съзвездието еди-кое-си се намира на еди-какво си разстояние", което е просто безсмислица, но там никога няма да ти кажат че е намерена комета с спо-голяма маса от тая на Земята. Никога, ОСВЕН ако наситина тя не е намерена. Но бъди сигурен, че там ще ти покажбат и човека който го твърди, и институцията, в която ртой работи.

И то не защото институциите и имената придават тежест на нвчии твърдения, а по-скоро защото имената се хоирата и институциите се градят най-вече на ФАКТИ.

А това със zetatalk... просто човек трябва да се старае да си подбира източниците... И дори това да не е телевизия, има популярни книжки, списания и дори вестник. И разбира се този форум, доколкото който и да е от нас е в състояние да ти отговори.

___________________________
Само няколко думи за "пертурбация", вътпреки че повечето от вас знаятвероятно какво се има предвид. "Пертурбация може да се преведе като "смущение". Идеята в случая е, че колкото когато две тела си взаимодействат (гравитационно), от срещата им се повлиява повече онова, което има по-малка маса. По подобена начин лагерната сачма не би могла да подмести Земята, но Земята съвсем определено може да подмести сачмата. И не защото сачмата е по-дребна по размери, а защото масата й е много по-малка от Земната. Така по орбиталните смущениия, които две тела си оказват едно на друго, може да се определи отношението на масите им -- колко масата на едното тяло е много по-голяма или малка от тази на дригото тяло.



Тема За Бубинови [re: Бyби]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано16.02.02 22:56



Част от

:
"Как сообщил ведущий сотрудник Центрального военно-технического института Евгений Шаламберидзе..."

От половин-един час се ровя по търсачки, руски и неруски, и за този човек не намирам нищо. Името му се споменава единствено в това съобщение. Не мога, разбира се, да кажа нищо за него, може да е известен учен, но из научните среди много се цени това, кой колко и какво е публикувал. Щото много често по медиите се пускат новини-бомби - някой си учен бил казал... Мисълта ми просто е да имаме едно на ум. Знам, ще кажете, че това е военна работа, секретна... Не е съвсем така.

Само за сравнение - името на Маркишки се среща 20-тина пъти в Google.



Тема Как мръсна топка лед ?нови [re: Mapkишkи]  
Автор File99 (ентусиаст)
Публикувано16.02.02 23:51



Елиптичната орбита на Плутон не означава ,че е мръсна топка , освен това планетата си има спътник Харон като съм чел ,че етановата им атмосфера е обща .
Маркшишки ,чудя се що за телескоп може да фокусира Плутон ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.