Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:42 20.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Да видя слънцето?...  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано19.01.02 02:32



Какво увеличение (и техника въобще) е необходимо за да се наблюдават слънчевите петна?
Мерси, на който отговори.



Тема Re: Да видя слънцето?...нови [re: Phoenix]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано19.01.02 16:01



Най-първо измежду всичко - трябва ти слънчев филтър. Без него е доста рисковано. Техника и увеличение - слънчевите петна са сравнително големи, не ти е необходима кой знае каква техника. Те дори се виждат и с посто око. Ако си си запазил слънчеви очила за затъмнението можеш да пробваш. Ако пък имаш телескоп или бинокъл - във всеки случай слагай слънчевия филтър пред обектива. Ако го сложиш в окуляра (не зная защо въобще се продават слънчеви филтри за завинтване в окулярите) има много голяма опасност да се счупи от нагляването. Докато успееш да се дръпнеш и си останал с едно око

Слънцето и петната можеш да наблюдаваш и като проектираш образа му на бяла повърхност, стената и т.н. Но и в този случай е добре поне да диафрагмираш обектива, защото пак има опасност този път да се счупят стъклата на окуляра. Или разтопят



Тема Забравих...нови [re: bobo]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано19.01.02 16:11



...да ти кажа да не се заседяваш много-много пред окуляра, ако не си сигурен в качеството на филтъра си. Въпреки, че може да спира видимата светлина и да ти се струва добър, като нищо може да пропуска невидимите лъчи, инфрачервените, например - те са по-коварни - не ги усещаш но те препичат



Тема Re: Да видя слънцето?...нови [re: bobo]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано19.01.02 22:57



Да - за повечето неща които казваш съм наясно (за филтрите и т.н.) веднъж дори се убедих напрактика защо не се слагат филтри зад окуляра.
Но правих някои опити без особен успех - опитвах главно с проектиран образ първо от бинокъл 20х50 (нямам нищо по-мощно) а после и с различни лещи (с каквито разполагам) и комбинации от тях но ефектът беше почти никакъв. Пробвах също и да блендирам обектива както и филтъра който използвах за затъмнението - пак нищо? Ако можеш да добавиш нещо?



Тема Re: Да видя слънцето?...нови [re: Phoenix]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано20.01.02 16:33



Не казваш, в какво се крие неуспехът.

Проблемът с проекцията с бинокъла може да идва от това, че окулярът му не може да се отвинти толкова, колкото е необходимо за да се нарисува остър образ на Слънцето. Когато гледаме с очи в окулярите изходният сноп е успореден - фокусиран на безкрайност, а за да се проектира образът на обект снопа е сходящ - фокусиран на крайно разстояние (стената). А за да се фокусира на крайно разстояние окулярът трябва да се изнесе малко повече, отколкото при гледане с око. Колкото по-близо е плоскостта на проекцията, толкова повече трябва да се изкара окулярът. Затова опитай да проектираш на по-отдалечено разстояние с максимално отвит окуляр на бинокъла.

За проектиране с лещи - това става с поне две лещи - обектив и окуляр, както при всеки телескоп. Като променяш разстоянието между тях все някъде трябва да се намери остра проекция. Всъщност, това за което питаш се казва окулярна проекция - окулярът препроектира образа създаден от обектива.

Ако те интересува по-подробно ще ти напиша, с формули и картинки



Тема И с 20х става..нови [re: bobo]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано21.01.02 09:26



...направо с бинокъла който имаш, само че аз освен филтър отпред слагам и диафрагма, че и от нея да се подсигуря... филтър монтиран на окуляра за мен е направо глупост! То е все едно да фокусираш слънцето с телескопския обектив върху черните си панталони! Освен че като по-малък би бил по-евтен, не виждам друго предимство от това.
Слънчевите петна поинякога са по-малко, друг път - повече, пробвай няколко пъти да гледаш, на най-вече ПАЗИ ОЧИТЕ!!!

Понякога петната са по-малки по размер и се наблюдават като точици или групички от точици върху Слънцето с тръба 20х.

За проекцията - наистина може и да не е ефективно, щото стената трябва да е равна или направо да ползваш хубав екран - мушама или подобно. Ако е пръскана мазилка - забрави.
Освен това бинокловите окуляри не са чак толкова качествени при препроекция, понякога доста оцветяват контурите на образа /дават хроматична аберация/ и това може да влоши контраста, пък на теб ти трябва именно контраст а не толкова голямо увеличение.



Тема Re: Да видя слънцето?...нови [re: bobo]  
АвторPhoenix (Нерегистриран)
Публикувано21.01.02 10:39



Май почнах да схващам къде ми е проблема - наистина нямам достатъчно контраст. От опитите с лещи най-доброто ми постижение беше образ около 50 мм в диаметър но беше мазен. Подозирам че лещите ми не са крайно подходящи. А с бинокъла ще опитам пак - мерси за насоката.
Тъй като определено повече ме интересува проекцията отколкото директното наблюдение наистина ще се радвам ако можеш да дадеш по-точна информация (с ф-ми и картинки ). Ако тука не става можеш да ми пишеш на tmtonkov@yahoo.com.
Мерси.



Тема За проекцията...нови [re: Phoenix]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано21.01.02 11:59



ами как да кажа... мисли си все едно, че правиш окулярна проекция, както каза и Бобо, само че вместо последния окуляр е белия екран или стената.
На адрес

скролирай надолу в текста и намери картинката на тема: "Постигане на голям резултантен фокус чрез окулярна проекция" /втората по ред/ и там са дадени някои методи за изчисляване, но мислено си представяй, че окуляра на края на установката е заменен с прост екран и върху него е препроектиран фокуса F /първичния/ във F'. Това е като оптика. Всички останали обяснения за светлосила пр. си остават валидни. В астрофотото вместо екран на това място е филмът или фотоплаката.
Не използвай случайни лещи - те най-вероятно не са коригирани от оптичните дефекти /аберациите/ и ще ти дават винаги лош образ.
Бобо каза, че ако бинокъл е фокусиран на безкрайност, то светлинния сноп излиза успореден - така е /но само при човек със здраво зрение, т.е. със зрителен недостатък 0 диоптъра/. Ако развиеш малко окуляра, така че светлината да се фокусира на 1м зад окуляра значи имитираш зрителна недостатъчност 1dpt т.е. ако на някои му трябват очила с +1dpt за да вижда добре, то при тази настройка на бинокъла той ще вижда идеално на безкрайност /със свалени очила и през бинокъла/. Ти обаче просто сложи зад окуляра някакъв бял картон.
По принцип повечето бинокли имат възможност за настройка на окулярите до +-5 диоптъра, кото ще рече че на +5dpt ще фокусира на около 20 сантиметра зад окулярите - това обаче е малко увеличение за проекция. Ти търси около +0.5dpt примерно, когато екрана трябва да е на около 2м зад бинокъла. Виж какви деления има на окуляра, на някои бинокли са по-добре разграфени, на други има отбелязани деления само 0dpt, +5dpt и -5dpt.

Успех.



Тема Формули и картинканови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано21.01.02 17:34



Виж тук:


Това е съвсем основно. Ако имаш още въпроси питай



Тема Re: Формули и картинканови [re: bobo]  
Автор akonitin (развейпрах)
Публикувано22.01.02 17:45



Може и с 'Камера обскура', знаеш ли миналата пролет, бях командировка. Седях в едно доста високо помещение (12 м), върху пода имаше много светли петна от пробития ламаринен покрив, но едно ми направи впечатление, беше с небивало правилна форма на кръг, проследих лъча и се оказа, че идва от много малък отвор в покрива, а аз наблюдавам образ на слънцето в/ху пода на помещението, поставих бял лист хартия под образа и така можеха да се наблюдават и слънчевите петна, различаваха се две, едното особено голямо, имаше дължина около 1/5та от диаметъра на слънцето, другото беше по малко. За това, че са слънчеви петна, съдя по факта, че следвайки преместването на образа в течение на деня, разположението на петната и формата им не се изменяха, така, че това не можеше да бъде предизвикано от дефект или преграда на отвора.

Не ми се връзвай.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.