Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:09 03.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема компютърна обработка на ...нови  
АвторЛъчeзap (Нерегистриран)
Публикувано07.01.02 16:32



Има ли някаква почва ( интерес към ) компютърната обработка на астрономически снимки ? Бих желал да опитам . Нямам професионална подготовка по астрономия , инженер съм по компютърна техника . От моя
гледна точка темата е по скоро - цифрофа обработка на изображения , а астрономията е конкретна сфера за реализация . Става въпрос за разработка реални проблеми ( не говорим за пари , а за ниво което да гоним ) . При желание за контакти :
lnlbg@yahoo.com



Тема Re: компютърна обработка на ...нови [re: Лъчeзap]  
Авторhelper (Нерегистриран)
Публикувано07.01.02 22:54



daj poveche info. na men pone vse oshte ne mi e qsno za kakvo tochno tyrsish pomosht
pozdravi



Тема Re: компютърна обработка на ...нови [re: helper]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 09:19



Ами ако е за самата обработка - понякога аз леко вплътнявам небесния фон ако са ми копирали снимките по-светли, но с това не бива да се прекалява щото се мръдва цветовия баланс в други детайли от изображението. За тази тема ще ти препоръчам сайта на Джери Рудригус:

в който има introduction за фотошопски техники на обработка - неговите иначе великолепни астроснимки са силно наситени като цветове и самия той признава, че търпял понякога упреци заради това.



Тема Re: компютърна обработка на ...нови [re: Лъчeзap]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 13:58



Какво съдържа термина "компютърната обработка на астрономически снимки"? Дали това е сканиране и обработване на фотографски материал (негатив/ диапозитив/ хартиено копие) или обработка на изображение от CCD? Наистина малко повече разяснение би било добре.



Тема Re: компютърна обработка на ... [re: bobo]  
АвторЛъчeзap (Нерегистриран)
Публикувано09.01.02 15:40



Благодаря на всички за проявения интерес !
1. Имаме качествена снимка , която вкарваме в компютър . От тук нататък
започва нашата задача . Освен за наблюдение можем да опитаме да извлечем
информация за свойствата на снимания обект , като заложим специфични
обработваши алгоритми , които не се съдържат в широко распространените
програмни продукти , или са много скъпи , или ... .
2. Имаме НЕкачествена снимка , която вкарваме в компютър . Тя съдържа интересна информация , но трябва да подобри качеството на изображението
ини да се подчертаят определени детеили .
3. Казваме "снимка" в наи-общ план . Това е всяко двумерно изображение ,
получено от някакъв сензор - може да е радиотелескоп , ... .
4. Пример : От фотограгска снимка на желязо-въглеродна сплав можем да
съдим за редица свойства - хомогенност , наличие на шупли , количество на
компонентите и т.н. Това може ли да се пренесе в астрономията ? Да вадим
изводи за състава на обектите , пазстояния между тях , ... ?
тел. 973-33-91 / lnlbg@yahoo.com / Лъчезар



Тема Re: компютърна обработка на ...нови [re: Лъчeзap]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано09.01.02 16:19



Нещото, което мен живо ме интересува е вкарването на информацията в компютъра. Става въпрос за сканиране на негативи с астро снимки - каква е резолюция, дали може да се извади на 100% информацията от негатива?



Тема За скенирането...нови [re: Xoнзиk]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано10.01.02 10:53



За скенирането на негативи - скенирай на високо dpi щото мъглявинните детайли иначе като че ли се губят!

За идеите на Лъчезар - мисля че ще трябва нещо по-спец. от Фотошоп 6.0.
Аз поне не съм виждал такъв софтуер дори и през тараби.



Тема Re: За скенирането...нови [re: Mapkишkи]  
АвторЛъчeзap (Нерегистриран)
Публикувано10.01.02 15:51



Не търся готов софтуер . Идеята е аз да го създавам . Не продукт готов за
пазара , идеята е да се реализират нестандартни алгоритми , да се обработи
с тяхна помощ дадено изображение и на "потребителя" да се представи готовеят резултат , без обяснения за технологичната база , която се използва .
Виждам моето участие от страната на математическото моделиране на преобразуващите техники и програмната им реализация ( поне искам да опитам ) . Проблема е , че не мога да си дефинирам реална задача от областта
на астрономията . Разработил съм за севе си проста , но достатъчно надеждна системка за зареждане , запис бизуализациа на снимки ( ВМР формат ) под
WINDOWS . Освен това мога да преобразувам изображението по какъвто искам
алгоритъм - например да преобразувам цветната снимка в чернобяла или .... .
Искам да създаваме обработващи алгоритми , които позволят решаването
на конкретни реални задачи за които няма подходяща технологична база .
Не претендирам за някакво ниво , но имам желание да опитам . Хе бих отказал и помощ за контакти в чужбина . Още един пример зе да съм по ясен : сигналите ,получавани от различни сонди пристигат в суров вид и допълнително се обработват преди да се правят изводи и анализи .
Благодаря за отделеното внимание !



Тема Re: За скенирането...нови [re: Лъчeзap]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано10.01.02 17:39



Абе замислих се... до преди 5 години работих на Borland C++ и правих разни приложениица за под Windows 3.11 пък там имаше методи /забравих от кои класове на OWL/ за вземане на цвят на даден пиксел от екрана - GetPixel() или GetColor() май беше или нещо подобно, и с това можеше да се анализират части от произволно изображение, разбира се ако се изготви и подходящ алгоритъм, но си мисля какво повече бих направил от това, дето го може Фотошопа?!
Ако е само да отделя даден цвят от картината и да разгледам детайлите в него, или да го заменя с друг /изкуствен/ цвят, то и Фотошопа си го може... ти обаче искаш да правиш спец. продукт за анализ... ами първо що не проучиш дали вече няма нещо готово и по-достъпно.

Помня че тук в Шумен преди няколко години във военното училище бяха дали на един курсант дипломна работа на тема разпознаване на изображения от радар - по силует получен от радара да се разпознае какъв е самолета! При това силуета може да е получен от произволен зрителен ъгъл - от пред, от страни, 2/3 и пр.
Човека направо се побърка. Обиколи вссички дето се пишеха програмисти и незнам докъде стигна. Не знам и дали вече няма разработени такива продукти - вероятно има!
Тъй че да не се окаже че преоткриваш велосипеда - няма нищо по-неприятно от това!

Аз се бях наел да правя през 1990г. универсализирани потребителски интерфейсн /като отделни библиотеки/ за Clipper s'87, нещо като TurboVision на Pascal или C++ за приложения под DOS.
И ги направих! Падащи менюта, диалогови прозорци и автоматизирани ListBoxes, Chek-бутони и др. контроли, викани само с един програмен ред при това с настройващи се параметри като скорост и посока на появяване, настройващи се цветове за тях и сенките им, текстове за заглавията, указания по подразбиране по рамките им и пр... и накрая се оказа, че Clipper 5.2 си има TBrowse обекти със всички тези неща!



Тема Обаче не можеш данови [re: Mapkишkи]  
Автор дядo_Koлeдa (forever young)
Публикувано11.01.02 23:43



отречеш какъв кеф е да караш колело собствено производство Нищо че му са криви каплите или че няма скорости ..
Това което ми харесва у Лъчезар (освен че е адаш на сина ми ) е че има интерес .. стремеж .. мерак иначе казано .. а за Клипера .. ако знаеш кво гадно ми стана някъде трети курс бях като видях че гадните капиталисти са ми изкопирали идеята за индексни файлове в ди-бейса ма кво да ги правиш .. и те мислят .. С две думи ако се сещате нещо подходящо предложете му идея и ще сте доволни всички .. за съжаление аз вече съм далеч както от астрономията така и от програмирането .. ама ако опре работата до едночипови викайте

Подаръци ще има
За всички от сърце



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.