Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:37 02.07.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема малко встрани от клуба но...за оптика става....нови  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано02.12.01 11:18



въпрос. Питането ми е основно към Маркишки но няма да откажа никаква информация. Става въпрос за следното, правя един бариерен датчик с IR елементи и трябва да се сложат по една събирателна лупичка пред светодиода и фото транзистора, това лесно, обаче ме интересува как да пресметна разсейването на светлината на определено разстояние и съответно количеството което ще попадне в-у фото приемника, за да знам колко да "изнасиля" светодиодчето, тъй като ще работи в импулсен режим с доста по голям от нормалният си ток, та да не се престаравам. Естествено всико може да се опредили опитно но въпросът ми е принципен тъй като по нататък може да се наложа да правя подобно нещо за по голямо разстояни и там експериментирането не е много удобно.



Тема Re: малко встрани от клуба но...за оптика става....нови [re: ToHu]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано03.12.01 15:10



Ами по принцип когато се правят светлинни завеси се процедира така: вместо инфрачервения светодиод постави лампичка с подобни размери /или жичката да е там, дето ще е светодиода/. След това фокусираи лещата пред нея докато получиш успореден светлинен изходен сноп - като си държиш ръката на различни разстояния пред "обектива", светлото петно да е горе-долу с еднакви размери. То може и да не се получи точно така /ако се вижда образ на жичката например/, но ще усетиш за какво ти говоря. След това фокусировката върху фотодиода може да я провериш аналогично - изображението от лампичката да бъде добре фокусирано върху мястото, дето ще се намира фотодиода или фототранзистора. Светлината между всеки два срещуположни "обектива" /излъчвател - приемник/ трябва да се движи по успореден сноп за да има минимално разсейване и да може завесата да покрива по-голямо пространство, без от това да се губи ефективността й.

Ние имаме такава завеси като предпазна мярка при големите 150 и 200 тонни преси, които са направени с лампи и фотосъпротивления навързани последователно. Фабрични са и са много стари /от 1970г./, руски, и още работят. Лампита са като за диапроектори за напрежение 6V и са по 3 на брой в тяло, като в отсрещното тяло има съответно по 3 фоторезистора. Има още една лампа-изправител, една за усилвател и ено реле да изключва контактор някъде от оперативните вериги - това е! Просто, ясно, надежно и дуракоустойчиво до N-та степен. Има обаче един друг проблем: при настройката на завесата трябва излъчвателите добре да се прицелят в приемниците, иначе дори и при точна фокусировка всичко пропада. При сътресения по време на ударите на пресите се е случвало да се размести насочването, и тогава просто всичко спира. Но ако ще работиш с инфрачервени фотодиоди там вече нацелването ще е по-трудно - не се вижда накъде свети оптиката. Затова можеш нарочно да разфокусираш малко излъчвателите, за да могат светлинните снопове да покриват приемниците дори при не много точно насочване. Тогава обаче сигурно ще трябва да понатовариш малко повече фотодиодите или да усилиш коефициента на усилватела.

Има и фабрични IR-устройства с по един излъчвател и приемник в общ кръгъл корпус с резба за монтиране и с изход, примерно 12V, 250mA, като пред него се слага отражател тип "котешко око" и така се избягва необходимостта от по-сложни конструкции. Няколко такива оптикоелектронни датчика с отражатели ще ти направят цялата завеса. Ако те интересува ще ти намеря инфо за конкретни модели и фирми производители /например STS-Габрово, те са на цени от 35$ до 73$ без ДДС в зависимост от моделите, и са комплект с отражателите/.



Тема Re: малко встрани от клуба но...за оптика става....нови [re: Mapkишkи]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано04.12.01 08:42



Ааааа, за тея от Габрово знам, ама мерси, малко са ми скъпички. Сетих се за едни познати от института за изследване на космоса и те ще ми направят оптиката, аз само ще осигуря материал и фотоелементи. Обаче все още ми е интересно ка се изчислява интензитета на светлината. Иначе светодиода ще работи в импулсен режим с доста по голям ток от нормалния така че предполагам няма да имам проблем с необходимата мощност. Въпросът беше повечре идеен, т.е. от любопитство. Настройването наистина ще е малко сложно, имам в предвид съосността на приемника и излъчвателя, ама ще се справя. Мислил съм си дали да не направя преходник на едно лазерно фенерче така че да е съ същият размер на датчика и да го монтирам в неговия отвор и да видя къде отива лъча от другата страна, пък дупката ще е малко по голяма и ще може да се напасне.



Тема Re: малко встрани от клуба но...за оптика става....нови [re: ToHu]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано04.12.01 09:10



Ами може, може да не слагаш лещи пред приемника /диода/ и да фокусираш само от лещата пред излъчватела - ще спестиш от оптиката. Мисля че настройката няма да е толкова трудна - те IR излъчвателите са достатъчно силни за да задействат светодиода отсреща - като пробваш вероятно ще го усетиш. Аз дори отначало не вярвах че Габровските ще работят на голямо разстояние след като се ползва "котешко око" за отражател - те доста разсейват, но въпреки това работят! Като се има прдвид че светлината отива до, и се връща от отражатела, т.е. имаш разстоянието*2, и пак става!



Тема Re: малко встрани от клуба но...за оптика става....нови [re: Mapkишkи]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано04.12.01 18:30



Ами аз тея Габровските не съм ги ползвал. Разстоянието ще е от 2 до 10 м. Не ми се нрави идеята всеки да се фокусира по отделно, затова си мисля да ползвам и леща пред фототранзистора, ще се фокусира да дава що годе успореден лъч на разстояние 10 м, така че на по-малки да няма проблеми. Имам и следният проблем, в данните на производителя никъде не пише от къде се мерят тия 30 градуса ъгъл на излъчване, от челото на светодиода, от кристала или от някоя друга равнина, т.е. не знам къде точно да се пада фокуса на лещата, ама това явно ще се опредили опитно. Мислех да направя нещо по сложничко ама се чудя струва лиси. Мислех зад лещата да има втулчица която да я ограничава отзад, но самата втулка да не е като стъпало на корпуса а отделен детайл, а зад нея да има пружина. Така като завивам втулката отпред с която ще притягам лещата ще мога да променям доста точно разстоянието ама ме притеснява да не се саморазвие, иначе мисля направо да я лепя. Светодиода ще работи в импулсен режим с доста голям ток около 500 мА. Предвидил съм и схема за премахване влиянието на околните излъчватели, която по принцип няма да се монтира освен в случаите когато няма много големи смущения. Самата схема измерва интензитета на лъчението в паузите м-у два импулса и след това го изважда от полученото при импулс. Самият датчник не ми трябва за нещо много специфично но пък си мисля дали да не го пуснем като изделие, като гледам Габровските нямат вариан за силни странични смущение. Лещите смятам да ги купувам от Оптикоелектрон само не знам дали ще ми продадат 100 бр.



Тема Re: малко встрани от клуба но...за оптика става....нови [re: ToHu]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано05.12.01 09:35



Ами то сигурно ще може и с менискови лещи от очила, ама по-силни. Като знам че sin от 30 градуса е 1/2, значи ще ти трябва оптика със светлосила ОКОЛО 1:2 (f/2), например леща за очила с D=5см и f=10см или нещо подобно (ако не ти идва голямо това като размер на тубуса, иначе става с каквато и да е леща с поне f/2.).
Ако пред приемника има също 2-ра леща или някаква тръбичка - сенник, той ще бъде с много тясно зрително поле, така че странични IR лъчи едва ли ще го влияят много. Освен това фокусирания IR лъч от светодиода със сигурност ще е доста по-интензивен от евентуални странични лъчения - всъщност аз не знам какви биха били те.
При нас във "Фикосота" завесите са със "ширина" около 1.2 - 1.5 метра и с гъстота през около 20см, но като ги настройвахме, не забелязах габровските датчици да се влияят един от друг, щото са с тясно насочване макар и с доста разсейващите "котешки очи" пред тях.
Колкото за фокуирващите тубуси на лещите - старите руски завеси за които ти писах в началото са с резби на гривните дето държът лещите и с вторични гривни, които се притягат към тях като контрагайки, когато настройката е вече извършена. За фокусировката - най вероятно ще трябва да фокусираш кристала, щото от там тръгва светлината, но при всички случаи ще е опитно.
За профила на лещите - ако не с менискови за очила (сигурен съм че няма да ти харесат) то трябва да са плоско изпъкнали, обърнати с плоската си част към светодиода, и респ. към приемника - ако и той ще има обектив. Остави малко аванс в интензитета на лъча или в чувствителността на приемника, щото ако след време натрупа прах по оптиката да не окьоравее системата Руската завеса с лампите при нас беше направо с изкаляни лещи от условията в цеховете и пак работеше! Никой не ги беше бърсъл от години.



Тема Re: малко встрани от клуба но...за оптика става.... [re: Mapkишkи]  
АвторToHu (Нерегистриран)
Публикувано05.12.01 18:55



Не това ще се ползва в наша продукция определено няма да е с лещи от очила. Мисля от оптикоелектреона да взема. Значи плоскоизпъкнала, това не го знаех мислех да ползвам двойно-изпъкнала. А тая светлосила какво точно значи ? Да не е отношение на диаметъра към фокусното разстояние ?



Тема За аберациите и опт. параметри.нови [re: ToHu]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано06.12.01 11:14



Точно така, отношението f/d ili 1/(d/f) е относителния отвор на лещата/обектива, ама мнозина му казват просто светлосила. Например леща от 10 dpt /диоптъра/ ще има фокусно разстояние f=10 см и ако е с диаметър d=5см, ще има светлосила 1:2 (бележи се и f/2, което обаче като израз дава диаметъра d). Диоптрите са равни на 1/f - леща с фокус 1dpt има фокусно f=1m.
За профила на лещите - при плоско-изпъкналите или при менисковите с малка вдлъбнатина на задната страна, сферичната аберация е най-малка, та затова. Но ако ще ползваш лещи с f около 5 см примерно /това е 20dpt/, тогава плоско-изпъкналата леща би станала силно изпъкнала от предната страна - трудно за изработка и с много опт. изкривявания, затова компромиса е двойноизпъкнала с /грубо казано/ 2 пъти по-малка изпъкналост на профила й. Тъй че ако ще ползваш двойноизпъкнали лещи, и ако те са несиметрично изпъкнали от 2-те страни, обърни я с по-плоската страна към светодиода или към приемника.



Тема Re: За аберациите и опт. параметри.нови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано06.12.01 12:36



Не съм мислил специално, но все ми се струва че за тези устройства могат да се ползват малки лещи, като за окуляри, с диаметър 1- 1.5 см, и фокус 20-50мм. По-компактно би станало.



Тема Re: За аберациите и опт. параметри.нови [re: bobo]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано06.12.01 18:09



Да вярно е, достатъчно е само да хваща целия сноп от светодиода който бил 30 градуса, т.е. трябва да е със светлосила около 1:2. Например леща с d=10mm и f=20mm също е с f/2 както и леща с d=100mm и f=200mm, само дето първата има по-голямо увеличение и ще направи по-голяма по диаметър проекция на светлото петно на излъчватела /по-точно на излъчващата повърхност на кристала/ ама това може и да не се окаже болка за умиране.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.