Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:11 27.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Окултация на Сатурн - IIнови  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано10.11.01 17:01



На

и огледалния сървър съм сложил информация за следващата окултация през декември. Има и две-три снимки от сегашната, не са впечатляващи, но все пак



Тема Re: Окултация на Сатурн - II [re: bobo]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 09:30



Наистина най-голямата трудноста е да се съчетаят ярката Луна и Сатурн на един кадър, така че и двата обекта да се виждат добре. Човешкото окото успява да направи това нещо, но за фото лентите ... това май е почти невъзможно, поне за момента. За CCD камерите (?) поне за сега не съм видял побликувани в нета снимки от окултацията на 3 Ноември 01, не че съм търсил много но ... За горния ред снимки според мент това е доста добър компромис - да се виждат детайли от Лунната повърхност и Сатурн, но на последния кадър - това вече е съвсем на световно ниво, за него могат да ти завиждат доста от професионалноте астрономи:)). Понеже и аз снимам с D20 см телескоп, но досега не съм успял да рзделя пръстена на планетата на части - поне Касини да се види. Визуално един - два пъти съм го виждал, но си мисля че за това трябва не само голям телескоп, но и много добра атмосфера. Имаш ли успехи в тази област?



Тема Re: Окултация на Сатурн - IIнови [re: Xoнзиk]  
Авторhelper (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 11:10



Xoнзиk, ako ne e tajna kyde vidq procepa na Kassini? Az neshto ne moga da go namerq.



Тема Re: Окултация на Сатурн - IIнови [re: helper]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 11:27



Не разбира се на снимките!!! Аз поне не съм успял до сега да го заснема, става въпрос за гледане през окуляр --> ~340х, в края на пръстена се вижда една тъмна лентичка. Пробвал съм и при по голямо увелучение, но образа се влошава - късофокусните ми окуляри са ... ама за сега няма парички за по-добри. Това съм го виждал на Старозагорските бани (базата на обсерваторията) и от един язовир на около 60 км от София.



Тема Re: Окултация на Сатурн - IIнови [re: Xoнзиk]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 12:56



Ееей, то това Hit.bg взе че се отпуши бе! Чак да не повярваш!!!



Тема Re: Окултация на Сатурн - IIнови [re: Xoнзиk]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 13:01



Бобо, с каква резолюция ги скенира? На последната снимка Сатурн се вижда така голям /при монитор 800x600/ както е на моите снимки, само че май си е доста по-контрастен! Още не съм скенирал моите.



Тема Re: Окултация на Сатурн - IIнови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 15:22



Ами доколкото помня са сканирани май на 100dpi. Снимките на сайта са почти целия негатив, просто са изрязани леко по краищата. Може би Сатурн ще излезе по-добре ако снимките се откопират по-бледи, но тогава Луната ще е съвсем бяла.

За разделяне на пръстена при снимки - е, това ми са първите опити, но ми се струва че ще е трудно. Когато правих пробите преди окултацията гледах и през окуляра, и аз поне видях процепа на Касини. Но имаше хора, които не можаха да го видят. Не ми се струва да съм си въобразявал, че го виждам, още повече че въобще не се бях сетил за него. После погледнах на снимки - точно там си беше, където го видях. Това ми бяха първите по-сериозни проби на телескопа, така че останах доволен. В нощта на окултацията обаче не видях нищо.



Тема Re: Окултация на Сатурн - IIнови [re: Xoнзиk]  
Авторheh (Нерегистриран)
Публикувано12.11.01 20:32



az razbrah che si gi vidql na snimkite. sorry.
inache pri golemi uvelicheniq se vizda mnogo dobre. Na rozhen s 18 cm-troviq teleskop procepa na Kassini se vizda idealno. Snimal sym go i izliza, no ne kato idealen procep (s qsno iarzeni granici) i trqbva malko fantasiq za da si go predstavish



Тема Мои снимки от окулт. ...нови [re: heh]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано19.11.01 12:49



След много трудности и с помощта на някои хора вече и моите снимки от окултацията могат да видят бял свят:))
На адрес

или ако Hit.bg-то ви идва по-бързо, на можете да ги видите.
Снимани са с телеобектив МТО 1000А с окулярна проекция 4 пъти, светлосила около f/40, на 100ASA Fuji-филм за експозиция 1 - 1.5s.
Хубаво - лошо, това е. Някъде се виждат бликове светлина между Луната и Сатурн, но какво да правя като при такова увеличение Луната излиза извън кадър и част от светлината й се отразява дифузно от тубуса /след препроектиращия окуляр/! Тръбичка от матово-черна хартия не помага много - пак има отражения.



Тема Re: Мои снимки от окулт. ...нови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано19.11.01 17:21



Аз бих казал, че с техниката (или може би по-правилно ще е да кажа "техниката"), с която разполагаме това са си добри резултати. Пък и за първи път снимаме такова нещо, не всичко може да се предвиди. На койта не му харесва - да излезе на палатка

Мисля си, тези бликове дали не са станали от отражението на образа в лещите на окулярното увеличение. К'во мисли народа?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.