Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:54 23.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Окултация на Сатурннови  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано16.10.01 20:38



Може малко да е раничко, но за тези, които не си четат астрономическите календари и алманаси на

съм сложил страница за окултациите на Сатурн от Луната през ноември и декември.

Страницата още не е пълна, ще има добавки.

Хм, що пък да е рано



Тема Re: Окултация на Сатурннови [re: bobo]  
Авторzvezdobroeca (Нерегистриран)
Публикувано16.10.01 21:06



Zdrasti Bobo!
V poslednia broi na Sky and Teleskope ima mnog hubavi snimki na okultacia na Saturn.
Ti ste fotografirahs li tasi krasota?



Тема Аз предлагам и...нови [re: bobo]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 09:47



освен това да следим и 2-те комети: Barreli 19/Р и Linear C/2000. Първата на 11.X трябваше да се намира в Рак, недалеч от звездата йота, но нямах възможност тогава да огледам там небето а сега е облачно.



Тема Re: Окултация на Сатурннови [re: zvezdobroeca]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 12:09



Да, смятам да снимам, даже правих проби. Но зависи и от времето.



Тема Re: Окултация на Сатурннови [re: bobo]  
Автор stargazer (астро-маниак)
Публикувано17.10.01 12:43



Ама хайде, разкажете най-после кой как смята да снима, какви резултати очаква и т.н. :))

Гледайте звездите...


Тема Re: Окултация на Сатурннови [re: stargazer]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 14:06



Аз ще снимам в прекия фокус на обектив МТО 1000А с обикновен филм 100ASA пък каквото ще да става. За експозициите - ще пробвам няколко варианта от 1/4s до 1/15 например. Обектива е с f/10.5. При самото закриване ще се опитамм да сложа окулярна проекция за да уловя планетата с част от Луната, но малко ме е страх да не я оплескам като при слънчевото затъмнение - трябва време за фокусиране и пр. Обектива ще го сложа на монтировка с водене.



Тема Re: Окултация на Сатурннови [re: Mapkишkи]  
Автор stargazer (астро-маниак)
Публикувано17.10.01 15:40



С ръчно водене също би трябвало да стане, нали?

Гледайте звездите...


Тема Re: Окултация на Сатурн - Най-добрата проверка.нови [re: stargazer]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 16:27



Аз какво бих направил. При тези снимки проблемът е Сатурн - по-слаб е от Луната . Ако преди си го снимал си спомняш параметрите тога всичко ще е много лесно. Ако обаче не си ... най-добре да всемеш едно филмче и да си направиш по няколко пробни снимки (имаш 2 седмици и нещо) на сатурн, юпитер, марс, че и луната, като СИ ЗАПИСВАШ (!!!) най-подробно парамтрите на снимката. След това като го проявиш, намираш това което е станало най-добре и ето ти как трябва да го снимаш. За да излезе диска на Сатурн мисля че трябва да снимаш с фокус поне 1м. Ако нямаш водене --> трябва да снимаш с по-чувствителен филм. Ако ще правиш снимкии в главния фокус и с окулярна проекция, си направи засечка на времето за което сменяш системата (Маркишки е прав!!!). При по-голямо увеличение може да се наложи и до 2, 3 - 5 секунди експозиция --> водене.



Тема Някъде там е...нови [re: Xoнзиk]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 16:50



...аз си спомням че със светлосила f/40 при резултантен фокус 4 метраСатурн излиза добре при експозиции около 1 секунда. На

имаше експозиционен гид - таблица с експоз. времена, вижте там за справка, при това ми се видяха доста реалистични като ги гледах.



Тема Re: Някъде там е...нови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 22:16



Тази снимка, която съм я сложил на сайта е правена за 5 секунди при ~f/85. Вижда ми се доста преекспонирана (едно врабче ми каза, че Сатурнът бил много "светещ":))), тъй че мисля да се спра на 1 и/или 2 секунди.

При f=1m на негатива пръстените на Сатурн ще са около 0.2мм, на снимка 10х15см - 0.8мм. Доста малко ми се вижда. Мисля че окулярно увеличение все пак ще е наложително. Вчера дадох в едно фото да увеличат само образа от горната снимка - ужас, много зърнест е станал, въпреки че лентата беше 200ASA.

И още нещо - как според вас се съизмерват яркостите на Сатурн и Луната от гледна точка на фотографирането. Мисля че няма да има проблеми и двата обекта ще станат приблизително еднакви.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.