Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:48 27.05.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Любителката астрономия, ... бъдеще.нови  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано22.10.01 18:39



Мисля, че това е достойно за една нова тема, която обединява дискусиите по научната, художественната, "музикалната", ... и каквито се сетите стойности на Любителската Астрономия (ЛА). От една страна това може да предизвика усмивки у корифеите на съвременната астрономическа наука у нас, но си мисля (и то не само аз), че е назрял момента от един сериозен рзговор по темата. Има поне няколко възможни варианта за коопериране на усилията на професионалните астрономи (обсерватории) и аматьорите. Първия, практикуван и до сега е: ЛА отива в най близкат обсерватория, и ако там има някакъв интерес започват общи наблудения, снимки, ... Друга възможност за контакт е на срещите по астрономия (Варна например). Преди доста време попаднах на един сайт в който се обявяваха теми за участие, такива които са интересни за професионалистите и са по силите ЛА. При едно такова сътрудничество не се ангажира скъпоструващата техника (НАО) а се създава някакво натоварване, при това смислено за любителите. За мястото на такъв сайт и кой трябва до го поддържа също може да се поспори - това може да е както НАО, така и някоя друга обсерватория, а защо не и някой любител(и). А защо не и в едно не чак толкова далечно бъдеще да се осигури и някакво материално стимулиране на ЛА - всичко зависи от резултатите на тяхната работа. От това биха печелили и двете страни: и професионалистите и любителите.



Тема Re: Любителката астрономия, ... бъдеще.нови [re: Xoнзиk]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано23.10.01 12:52



То хубаво ама кога /и дали/ ще стане...?



Тема strahotna ideaнови [re: Xoнзиk]  
Авторzvezdobroec (Нерегистриран)
Публикувано23.10.01 17:35



Honzik, naparavo si super!
Dai sega da pomechtaia na taia tema:
Bobo si pravi v saita oste edna stranica za nabliudenia koito praviat liubitelite i astronomite ot Observatoriite. Tam ste ima vsichki vidove nabliudenia, kak se praviat, koi ste nabliudava i s kakav teleskop i resultataite! Naparavo super! Kak ne ste go napravili do sega? Chovek ne moge da razbere kakvo se pravi s tasi okultacia!
taka chovek ste moge hem da prochete kak da nabliudava promenlivi zvezdi, hem ste opita sam, i ste si isprati nabliudeniata, nali? Astronomite ste si slogat tehnite nabliudenia, ako iskat i ste bade interesno.
Dali tova moge da stane? Neka da vidim kakvo ste ni pokagat astronomite, pak moge da napravim zaedno nabliudenia s technite golemi teleskopi.
Bobo nali e ot Varna, toi moge da otide i da se zapoznae s astronomite ot Observatoriata i da gi pita dali ste iskat da se vkliuchat v takava obsta stranica, nali?
Samo che te nesto mai ia remontirat v Mosrkata gradina.



Тема Re: Л. астрономия, ... дали ще стане? [re: Mapkишkи]  
АвторXoзиk (Нерегистриран)
Публикувано25.10.01 14:20



Че ще стане, ще стане. В началото подхвърлих идеята това да се поддържа от някоя обсерватория, все пак те би трябвало да са най в час за тока какво става в астрономията, какво е актуално, ... НО! Това би било по-скоро задължение, а всяко задължение ... ами то вече по подразбиране не ти се занимава снего. Другата възможност, Зведоброеца спомена че Бобо, се е захванал с нещо подобно, това трябва да е някой голям интусиаст, на когото му е интересно и му се занимава и има времето и възможността за това.
Какво да влезе в тази страница(и)? Примерно събитията за една седмица напред, не че ги няма в астро календара, но така да те подсещат ... Информация кой, как и кеде(?) мисли да наблудава. Има една рубрика по радиото "Съветите на баба", в случая да има няколко полезни съвета, как с подръчни материали това може да се направи (за съвсем начинаещите - без скъпа техника). Резултатите от наблуденията - това все пак ще покаже почти "online" какво става под родното българско небе. По различни сайтове (а мисля че и в нар. обсерваторри) съм виждал готови бланки за попълване при наблудение, които могат да се изпращат по пощата - нормална или електронна, за побликуване. За сега не мисле че е реално да се мисли за някакво финасово поощрение, не съм сигурен дали и от "Андромеда изплащат някякъв хонорар" за побликувани снимки, но в бъдеще (?). Друго интересно направление, което може да се направи е: нещо като борса за астрономическа техника, телескопи, окуляри, бинокли, фотоапарати, телеобективи, филтри ... вместо да обикаляш по оказионите и фотоателиетата.
Трета интересна част може да е "самоделки" или интересни практични решения за екваториални монтировки, следящи механизми, приспособления за фотоапарати (CCD камери), ...
Каква да бъде структурата на сайта, той може да бъде на един сървър, или пък ако се препълни (дай боже) да е на няколко.
Е това е за сега. Мислете си и ако ви щукненякоя идея не се срамувайте да я кажете.



Тема Re: Л. астрономия, ... дали ще стане?нови [re: Xoзиk]  
АвторMig29 (Нерегистриран)
Публикувано25.10.01 15:03



Moga da vi predostavja mjasto kym site -a na astronomy encyclopedia



Тема Re: Любителката астрономия, ... бъдеще.нови [re: Xoнзиk]  
Авторx (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 09:57



...........



Тема Re: Любителката астрономия, ... бъдеще.нови [re: Xoнзиk]  
Автор lQ-O (Lily's LA-Z-BOY)
Публикувано02.11.01 10:12



hmmm ...
dosta interesno ..
nikoga ne sum se zanimaval s tova neshto , no mi se e struvalo njakak mnogo privlichashto ... oshte kato bjah munichuk i lezahme s tatko v kupata seno na goljama zeljazna v torjankija balkan mi beshe interesno da mi razkazva za zvezdite .
no . sega po stechenie na obstojatelstvata sum daleche ot tova mjasto ... i .. da vi kaza chestno vie mi sabudihte interesa otnovo .
samo edno neshto me pritesnjava . ne moga da vidja nebeto kakto trjbva i kakto v bg .. ima mnogo svetlinno zamursjavane ...
puk i ne znam kakvo da si kupja za da moga da vidja neshto po- sushtestveno ...
dajte njakakav suvet , molja...
i posle shte vi pitam da me poobrazovata malko ... zashtoto da si kaza chestno - haber si njamam ot astronomija .
moze da mi se smeete , no e taka .

It's nice to be important, but it's more important to be nice!


Тема Ок...нови [re: lQ-O]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано02.11.01 15:07



...виж темата "za BINOKLITE", мисля че там ще разбереш какво ти трябва. На първо време мисля че един бинокъл ще ти е достатъчен, и една звездна карта. Не допускай грешката да загубиш години докато си изработиш огледало за телескоп /ако изобщо го направиш/ за което време ще ти мине мерака, че даже и спомена че си го имал!
Може и малко литература да си набавиш - учебникът за 11 клас по астрономия е добър /за стария говоря, сегашните не съм ги разглеждал и даже на знам какви ги има/.
В нета има доста материали, включително /вече/ и на български:))
Успех!



Тема Re: Ок...нови [re: Mapkишkи]  
Автор lQ-O ()
Публикувано03.11.01 08:24



bratle, az ogledalo njama da si napravja , a shte si kupja. credit cards mnogo .
ama uchebnika... tova shte e trudna rabota ...
ne sum v bg ..
puk i sigurno shte trjbva da izlizam izvun gradut .
a za zvezdnata karta . ne znam ot kude shte namerja .
trjbva po sajtovete da si tursja .. pri men maj se vizdat malko po - razlichni neshta , otkolkoto v bg ..
kude po sajtovete moga da namerja karti ?
no nishto de . shte namerja vreme i za tova pokraj rabotata i uchilishteto :))
mnogo sum blagodaren , che se otzova i shte mi pomognesh !

Редактирано от lQ-O на 03.11.01 08:26.



Тема За звездните картинови [re: lQ-O]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано03.11.01 13:34



Обикновено на сайтовете, където се продават телескопи се продават и други неща, звездни карти също.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.