Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:24 28.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Фокусно разстояние или Светлосила?нови  
Автор Dakota (препроцесор)
Публикувано30.08.01 13:20



здравейте,
тъй като смятам в близко бъдеще да си купя по-сериозен телескоп (в момента имам едно руско рефракторче), интересува ме, кое е по-важно: светлосилата или фокусното разстояние? Т.е. кое е ключово за по-голямо увеличение?

Математиката се състои от очевидни неща подредени по подходящ начин.


Тема Re: Фокусно разстояние или Светлосила?нови [re: Dakota]  
Автор stargazer (астро-маниак)
Публикувано30.08.01 13:35



Фокусното разстояние, но пък тогава пада светлосилата...

Гледайте звездите...


Тема Re: Фокусно разстояние или Светлосила?нови [re: stargazer]  
Автор Dakota (препроцесор)
Публикувано30.08.01 13:39



Добре де, а за какво ми е аджеба тая светлосила? :)
Единствено за фотография май ми трябва...така де.

Математиката се състои от очевидни неща подредени по подходящ начин.


Тема Re: Фокусно разстояние или Светлосила?нови [re: Dakota]  
Автор stargazer (астро-маниак)
Публикувано30.08.01 14:12



Светлосилата ще ти е нужна при по-големите увеличения, понеже както казах, при по-голямо фокусно разстояние (и увеличение), тя намалява.
Трябва да намериш компромисно решение между двете.

Гледайте звездите...


Тема Re: Фокусно разстояние или Светлосила?нови [re: stargazer]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано30.08.01 18:07



Така, както си задал въпроса - за по-голямо увеличение ти трябва повече фокусно разстояние.

Все пак аз бих заложил на светлосилата. Винаги ще се намери начин да си повишиш фокусното разстояние (чрез барлоу леща или окулярно увеличение), а светлосилата ще увеличиш по-трудно (и скъпо). Обикновено телескопите се различават по-малко по фокусно разстояние, отколкото по светлосила. Така че аз бих си избрал малко по-малко фокусно с малко по-голяма светлосила.

Дай точни данни зада ни е по-лесно да ти отговорим.



Тема Re: Фокусно разстояние или Светлосила?нови [re: bobo]  
Автор zhreca (ArchMage)
Публикувано30.08.01 22:07



Da az syshto podkrepjam preporykata za po-goljama svetlosila...
Obektite za koito shte ti trjabva po-goljamo uvelichenie sa predi vsichko planeti i da kazhem mygljavi obekti... i tochno tuk se nalaga kompromisa... pri tjah e mnogo po-dobre da imash po-goljama svetlosila - uvelichenieto shte go postignesh s leshta na barlow... No predstavi si che postavish filtyr... ako njamash svetlosila filtyra epten she vloshi neshtata... Taka che - zalagaj na svetlosilata

Ged


Тема Re: Фокусно разстояние или Светлосила?нови [re: Dakota]  
АвторAstronomer (Нерегистриран)
Публикувано31.08.01 11:18



Opredeleno trjabva da zalojish na svetlosilata. Ponjatieto uvelichenie pri teleskopite pochti ne se upotrebjava (tova e termin za lesti i mnogo rjadko za teleskopichni sistemi). Kolkoto ti e po goljama svetlosilata tolkova po kratki ste ti sa vremeneta na ekspozicija,koeto e mnogo vajno za slabi obekti. tyj kato ti verojatno se interesuvash ot po detailna kartina na daden obekt, tam znachenie ima razdelitelnata sposobnost.



Тема хм [re: zhreca]  
Автор Dakota (препроцесор)
Публикувано31.08.01 13:14



Излиза, че е по-добре да си взема този:


отколкото този:

Въпреки, че вторият ми изглежда доста по-внушителен (и повече от двойно по-скъп)?

Математиката се състои от очевидни неща подредени по подходящ начин.

Редактирано от Dakota на 31.08.01 13:20.



Тема Re: хмнови [re: Dakota]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано31.08.01 17:51



В случая, ако парите нямат значение, аз бих избрал втория 130/900. По-скъп е, но има доста повече неща, не знам дали съм разбрал правилно има и мотор и барлоу леща, монтировката е по-стабилна, а и 500мм фокус ми се вижда малко (почти двойно спрямо другия). Малкият е с относителен отвор 1/4.4 и огледалото трябва да е обезателно параболично, а това не е сигурно.



Тема Abe..нови [re: Astronomer]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано31.08.01 18:02



tova koeto triabva da gleda e edinstveno aperturata /diametyra na ogledaloto/. Fokusnoto raztoianie triabva da se syglasuva s harakteristikite na priemnika /cifrov fotoaparat - vij "astrofotografia II"/. Razbira se ot znachenie sa i ostanalite aksesoari, no nai veche - montirovkata /dokolko stabilna e/ i ima li vodene /i dokolko e dobro/. Tova tam leshti na barlow i pr. sa pylni ... a da ne kazvam kakvo.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.