Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:29 25.06.24 
Природни науки
   >> Астрономия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема za BINOKLITE  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано23.07.01 20:40



kato 4eta tova onova vizdam 4e v njakoi slu4ai binoklite sa po-dobri ot njakoi slabi teleskopi.iskam da razbera dali teleskop s D50 ima su6tite vuzmojnosti kato binokul s D50/stava duma za 'mm''/.i ako znaete kude moga da namerja sravnitelno eftini no i ka4estveni binokli,kajete!



Тема Re: za BINOKLITEнови [re: VlVALDl]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано23.07.01 23:34



С риск да стана досаден пак ще помоля, като пишете да давате по точна информация. Телескоп D50 не значи нищо, ако не се знае колко е фокусното му разстояние. Защото едно е телескоп 50/200, друго 50/500. А иначе за биноклите - вижда се по-добре поради:
1. По-светлосилни.
2. Увеличават по-малко на 1-ца диаметър на обектива.
3. Вижда се с двете очи.
4. Качеството на оптиката, в сравнение с някои от т.нар. "телескопи".
5. Другото ще го оставя на Маркишки

Евтини бинокли може да се потърсят даже на някой битак, там могат да се намерят и свястни неща. По фотоателиетата, по обяви и т.н. С малко търсене сигурно ще се открие нещо и за "без пари", нищо че ще е пообелена боята. Гледай лещите да не са надраскани.



Тема Re: za BINOKLITEнови [re: bobo]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано24.07.01 10:47



Както казва Бобо, светлосилата е голяма при повечето бинокли. Тя обикновено е от f/3.5 до f/5 за обективите. Често окулярите са с достатъчно големи диаметри за да може приборът да има голям ъглов обхват. При увеличения от 8, 10 до 15 пъти например, обхватите не рядко са съответно около 8, 6 и 4 градуса. Някои модели имат окуляри с диаметри около и над 20mm! Това са си направо "екрани"
Стереоскопичното зрение също е много ефектно, макар усещането за триизмерност при такива разстояния до обектите да е нереално. Все пак има малко "фалшиво" асоциативно усещане за пространственост, но това не е лошо.
Биноклите са изключително удобни за наблюдение на някои по-ярки обекти от дълбокото небе: мъглявини, по-ярки галактики, звездни купове и др. Доста двойни звезди /разбира се, повечето визуални/ могат да се видят с бинокъл.
Докато на много модели евтинки пластмасови телескопчета обективите са едноелементни а окулрите са някаква имитация на Хюигенс, то при биноклите обективите са качествени дублети, най-често добре просветлени, а окулярите са също качествени: обикновено са Келнер или 5 лещови Ерфле, има и Пльозл окуляри на някои далекогледни тръби.



Тема Re: za BINOKLITEнови [re: Mapkишkи]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано24.07.01 19:53



otnosno teleskopa za koito govorja toi e 50/500.a sega ne6to drugo.ima li na4in za pravene na fotografii s binokul.te imat dva okuljara no uglovia im obxvat,kakto kazvate ,e dosta goljam.kakvi li panorami moje da se pravjat s takiva binokli.no tova mi se vijda malko nerealno.kak edin edinstven fotoaparat 6te snima prez dva okuljara!!!!!!!


A! mersi za otgovorite!



Тема Re: za BINOKLITEнови [re: VlVALDl]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано25.07.01 09:24



Абе май не е добра идеята ти:)) единият окуляр можеш да го ползваш за водене, но я остави...много стъклария се насъбира: окуляр + фотообектив...



Тема Re: za BINOKLITEнови [re: Mapkишkи]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано25.07.01 11:27



dobre spiram.javno tova e mnogo slojno.trjabva da se orientiram drugade.






mersi! BYE!



Тема Почакаи...нови [re: VlVALDl]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано25.07.01 13:30



Не бе, виж сега, и аз съм снимал през бинокли, но си беше жива мъка, защото:

1. Трябва да се помисли за закрепяне на фотоапарата зад единия окуляр на бинокъла. Това да речем не е сложно, например ако сложиш бинокъла и фотоапарата на една дъска или нещо подобно - може да се направи.

2. Да речем, че зад другия окуляр монтираш удължител с втори окуляр накрая, че да стане нещо като гид-далекоглед с окулярна проекция, т.е. с доста по-голямо увеличение, за да можеш да водиш по-свястно /той обаче ще е с обърнат образ, защото призмите в бинокъла изправят образа веднага след обектива му, а окуляра на бинокъла ще го обърне отново - това обаче не е толкова важно/. Пак трябва да се помисли за стабилно закрепяне на този удължител зад другия окуляр на бинокъла, и трябва да сложиш на края му кръстат окуляр. Този "гид-далекоглед" обаче със сигурност няма да ти дава голямо качество на изображението - окулярите Келнер или Ерфле на биноклите, макар и достатъчно качествени като окуляри, не са толкова добри като проектиращи системи.
3. Каквото и да направиш с бинокъла, ще опреш до необходимостта от статив снабден с механизъм за водене - това си остава основно средство за астрофотографията. Тъй че ако имаш такъв статив, то по-добре сложи на него фотоапарат с някакъв телеобектив, или с нормалния му обектив - при всички случаи ще е по-добре. Трябва само да приспособиш твоя телескоп 50/500, за който беше споменал, като гид-далекоглед, монтиран някъде покрай фотоапарата, за да можеш да контролираш воденето. Ако направиш всичко това и погледнеш машинарията отстрани, ще разбереш защо не те окуражаваме да правиш установки за снимане, ами сложничко си е! Наистина.

На адреси

или на можеш да погледнеш освен мои астрофотографии и някои от инструментите с които работя (последните няколко картинки), може би ще придобиеш представа за необходимото за целта оборудване, което ми струваше няколко години експериментиране и пак има ред кусури:))

Ако искаш можеш да опиташ да снимаш дневни снимки през бинокъла - може и направо от ръка, но ще получиш мътни цветове, вероятно жълто-зеленикави поради многото стъклария, която се натрупва по пътя на светината:)
Ще ти дам една идея: Що не опиташ да направиш снимка на околополюсното движение на звездите около Полярната с неподвижно закрепен фотоапарат, с експозиция няколко часа - 2 или 3 например, като позатвориш малко блендата за да не се преосвети филма от нощното светене на небето? Това е един интересен, бих казал класиески експеримент. Можеш да включиш в обхвата и нощни светлини. Само че е добре обектива ти да е широкоъгълен, че да хваща и тях.



Тема Re: Почакаи...нови [re: Mapkишkи]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано26.07.01 19:06



Marki6i,az tvoite adresi ve4e sum gi razgledal.ima6 naistina dobri fotografii-daje super!mersi za napisanoto,no moje li da te pitam za ekspoziciata.kakvo to4no predstavljava i kakvi fotoaparati mogat da se izpolzvat za praveneto na takiva ekspozicii.moje li edin nai-obiknoven fotoaparat da stane/govorja za tezi deto se snimame na rojdenni dni i pr./


P.S.
sigurno ve4e sum te utek4il s moite vuprosi taka 4e ako ti e pisnalo ne otgovarjai?





Тема Neka az da ti otgovoria..нови [re: VlVALDl]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано27.07.01 00:01



neobhodim ti e fotoaparat Smena 8, i film Svema, samo s tova stava za da fotografirash zvezdite.

A sega po-seriozno - pochvash malko da dosajdash, ako az biah moderator tuk dosega da sum te reznal....



Тема Re: Neka az da ti otgovoria..нови [re: Evil Spirit]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано27.07.01 12:55



6to be!!!!!!!!!!!???????????



Тема Re: Neka az da ti otgovoria..нови [re: Evil Spirit]  
Автор zhreca (ArchMage)
Публикувано27.07.01 13:55



ha kvo znachi da dosazhda!?!??!

Ged


Тема Re: Neka az da ti otgovoria..нови [re: zhreca]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано28.07.01 10:44



dosajdaneto vseki si go razbira razli4no.ako na njakoi ne mu xaresva ne6to da si ga kaje,nali taka!



aide BYE!



Тема Re: binokliнови [re: VlVALDl]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано29.07.01 21:42



Imam binokul 24*50. Moje li da se nabliudava vob6te ne6to drugo osven lunata i zvezdite/zvezdite ne sa ni6to interesno prez binokul samo nqkakvi si to4ki/. Imam predvid muglqvini, zvezdni kupove, galaktiki i dr. takiva



Тема Re: binokliнови [re: Kuman]  
АвторMarkishky (Нерегистриран)
Публикувано30.07.01 09:15



Izwinqwam se za latiniztat, ama mi se skapa Datex-a:))
Pyrwo na wyprosa na Vivaldi: Za snimane e dostatychen ne mnogo slozen ogledalno-refleksen fotoaparat, ot roda na Zenit/Praktika naprimer. Ogledalno-refleksniq wizor e zelatelen stoto pokazwa realno towa, koeto ste se poluchi na kadyra /s izkluchenie naj-chesto na yglowiq obhwat/. Preporychwam ti prost ogledalno-refleksen aparat, kato Zenit 11 ili dori po-star model, kojto nqma elektronika zahranwana s baterii, zastoto kogato otworish zatwora na "B" elektronikata ste ostawa wkluchena bez da ima nuzda ot towa - ste trqbwa da wadish bateriite pone:)). Skorost "B" ili "T" oznachawa, che zatworyt ostawa otworen dokato:
w pyrwiq slichai - dyrzish natisnat butona, a wyw wtoriq - dokato butonyt e blokiran /Pri Zenitite towa stawa sys zawyrtane na butona nalqwo/. Taka mozesh da dyrzish zatwora otworen ako e neobhodimo i chasowe.
Filmyt trqbwa da e po-chuwstwitelen - s poweche ASA, no problemyt s wodeneto si ostawa - toj si e wypros na specialna glawa s ekwatorialno montirane /paralaktichna glawa/ i na po-prezizna mashinariq kym neq /motor-reduktor s uprawlqwana skorost, sys stypkow motor ili nesto podobno/.

Za binokyla 24*50 - ami radwaj se, towa sie dobyr instrument, pochti e malyk teleskop, samo che si nabelevi ot kartata nqkoi obekti i izlez izwyn grada, za da ne kazesh posle che sym lyzec. Naistina s takyw instrument se wizdat mnozko Deep sky-obekti.
Wse oste moze da se widi kometata Linear C/2001 A2 tq sega e blizo do syzwezdie Delfin /w Malka lisiza/, no e stanala po-slaba.





Тема Re: binokliнови [re: Markishky]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано30.07.01 11:58



mersi za vsi4ko,Marki6ki.oba4e znae6 li kude da namerja tija fotoaparati.pitam za ne6to konkretno ,samo ako znae6 de ?




aide sus zdrave!!!!!!



Тема Re: binokliнови [re: Markishky]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано30.07.01 12:19



mersi za otgovora ostanah priqtno iznenadan.



Тема За апаратите и биноклитенови [re: Kuman]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано31.07.01 09:25



Ами зависи от къде си, обикновено по оказионите се среща някоя и друга антика, все още работеща, пък ако имаш по-сериозни намерения като фотограф си вземи нещо по-свястно: Практика, Киев или нещо западно - ти си реши. За астрофотография обаче ти трябва само работещ затвор и добре настроен огледално-рефлексен визьор, комай нищо повече! Светломери и фотосветкавици не се използват.

За Kuman - има много интересни двойни звезди, при това с разноцветни компоненти, например синя + жълта /Албиеро от Лебед/ или подобни. Виж в последния брой на Андромеда - там беше писано за такива и за други звезди с наситени цветове: Антарес от Скорпион, делта - Цефей и още някакви червени гиганта /по-скоро въглеродни звезди/ във Воловар и Лира. Интересни са кратната четворна система Епсилон от Лира, която с бинокъл обаче се вижда само като двойна. Атрактивни звезди са Мицар и Алкор от Голяма мечка и цяла сурия други.
Сега в Млечния път се виждат много интересни и красиви стълпотворения от звезди и звездни купове - разсеяни купове в Стрелец, Скорпион, Щит и др. След полунощ се вижда добре галактиката М31 - Андромеда. Ако се постараеш, можеш да видиш и галактиката М33 в Триъгълник, но като слабо, макар и голямо на площ синкаво петънце. Все още се вижда сферичния куп М13 в Херкулес на запад. Ярки сферични купове има и в Стрелец и Скорпион - един е съвсем близо до Антарес. Можеш да пробваш да видиш кометата Linear C/2001 A2 в Малка лисица, близо до Делфин - все още се вижда, макар и слабо. В Лебед, недалеч от Денеб се вижда мъглявината Северна америка. Можеш да пробваш да видиш и планетарната в Лира - между долните /южните/ 2 звезди от ромбичната фигура на съзвездието.
Това е само част от всичко, което може да се види по лятното небе с бинокъл, но извън града!
Хайде успех!



Тема Re: За апаратите и биноклитенови [re: Mapkишkи]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано31.07.01 12:04



mersi!!!! A!mejdu drugoto mnogo dobri fotografii si napravil.vidjax gi v poslednija broi na Andromeda.pozdravlenija!!!!!




aide sus zdrave!



Тема Re: За апаратите и биноклитенови [re: Mapkишkи]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано01.08.01 10:47



Mersi za informaciqta. Iskam da popitam dali Simeonovo se s4ita za "izvun grada" ili trqbva da otida nqkade po dale4e ot Sofia



Тема Re: За апаратите и биноклитенови [re: Kuman]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано01.08.01 19:47



vi6 sega!ako e dostatu4no tumno -stava!ne trjabva da ima nikakvi parazitni svetlini za da vidi6 tova koeto iska6!



aide sus zdrave



Тема Re: binokli -> 24X50нови [re: Kuman]  
Авторknight_one (Нерегистриран)
Публикувано02.08.01 11:46



Kumane, spored men shte ti tribava neshto kato trinojnik ili stativ za toia binokal shtoto uvelichenieto mu e dosta goliamo(za binokal) i dosta she ti treperi obraza, kolkoto i nepodvijno da si zastanal zvezdite shte "tuptiat" v ritama na surceto ti..







Тема Heh,нови [re: knight_one]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано02.08.01 13:57



che toi moje da si e kupil binokyl s avtomatichen stabilizator na izobrajenieto.



Тема Re: Heh,нови [re: Evil Spirit]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано02.08.01 23:41



Ne za sujelenie binokulut mi nqma takuv stabilizator. No nqmam problem s trepereneto na obekta. Postroil sum si s podru4ni sredsta trinojnik i si4ko e OK.
No Moje li nqkoi da mi kaje ne6to pove4e za tozi stabilizator!?



Тема Re: Това са електронни устройства...нови [re: Kuman]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано03.08.01 10:02



Май става дума за сложни електронни устройства. Използват се за видеокамери и, мисля че, и за някои цифрови фотоапарати. Ако не се има друго предвид, сигурно става дума за особености на електрониката в самия прибор, например ако е бинокъл за нощно виждане т.е. с инфрачервени лъчи. Не знам обаче дали те са удобни за астрономия:))) Това на практика си е инфрачервена видеокамера, а пък окулярите сигурно са малки телевизионни екранчета /кинескопчета, като визьорите на видеокамерите/. Едва ли това ще дава реалистичен образ на звездните обекти, макар да има голямо усилване на светлината.



Тема mdaa..нови [re: Mapkишkи]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано03.08.01 13:48



ne e nepremenno zadyljitelno da e s infracherveni lychi. Na takyv princip sa i t.nar. EOP-i, koito naistina usilvat (vsiaka svetlina) i bi triabvalo da sa dosta polezni v astronomiata. Naistina se stabilizira elektronnoto izobrajenie, ne stava vypros za mehanichni stabilizatori. Izpolzvat se v videokamerite i v povecheto binokli naposledyk.

A ako imate infrachervena kamera /binokyl/ mojete da probvate da nabliudavate meteori s neia.



Тема Re: stativнови [re: Evil Spirit]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано03.08.01 14:45



Dobre razbrah kakvo predstavlqva tozi stabilizator. A ako imam namerenie da si kupq nqkukuv po-dobur stativ ot moq/samodelka/ moje li da namerq ne6to gore dolu dobro do 100lv i ot kude?



Тема Kak 100 lv be..нови [re: Kuman]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано03.08.01 14:58



za 100 lv triabva da mojesh da si kupish stativ + teleskop nanego ..
Kyde, de da znam kyde, zavisi kyde si, ubid.com bih kazal e nai-evtino ...



Тема Re: Kak 100 lv be..нови [re: Evil Spirit]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано03.08.01 15:56



Emi pitam 6toto v stranitsite na bulgarski magazini za takiva uredi nai-eftinoto be6e 60$ !!!!



Тема Опитай с фотостативнови [re: Kuman]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано03.08.01 16:09



Ако искаш влез в някои фотомагазин и виж дали няма нещо достатъцхно добро, пък може и на старо... вероятно сте трябва да си го пригодиш за бинокъла, пък може по-късно да решиш да сложиш на него и фотоапарат.
Напомням, че на 12.08 след полунощ е максимума на метеорния поток Персеиди, с часово число /мисля/ над 45. Ако имаме късмет, може да се види или да се заснеме някоя и друга интересна снимка, дано Луината не пречи.



Тема Не заблуждавайте човеканови [re: Evil Spirit]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано03.08.01 16:13



Ако правилно съм разбрал Evil Spirit казва, че за 100 лв можеш да си купиш статив и телескоп. Ми това, извенете ме, са глупости. Един фотостатив, ако говорим наистина за фотостатив може да струва и толкова, но това, което виждам по магазините - разни стативи, които биха удържали апарат с не много голям обектив са около 150 лв. Да, зависи откъде и какво.

Колкото за телескопите - ако пак говорим за телескоп със стъкла - няколкостотин лева може да оправят работата. Но съм виждал обяви за 110мм руски телескоп Мицар за около 150 долара. Въпрос на късмет

И, последно, да попитам колко хора, и по специално любители астрономи, могат да купуват през интернет, че все се цитират разни сайтове, повечето чужбински? Не се заяждам де



Тема Re: za BINOKLITE i mo6nosta imнови [re: VlVALDl]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано14.08.01 14:56



njakoi moje li da mi kaje kakva e mo6nostta na binokul 10x50 i kakvo moje da se vidi s nego na no6tnoto nebe?vuob6te struva li si ili ne?





aide sus zdrave!



Тема Re: za BINOKLITE i mo6nosta imнови [re: VlVALDl]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано14.08.01 17:43



Според теб какво представлява мощността на един бинокъл? 10х50 значи, че увеличава 10 пъти и има диаметър на обектива 50мм.

С такъв бинокъл могат да се видят някои от най-ярките мъглявини, галактики и т.н. Заслужава си, дори и да имаш телескоп бинокълът ще ти служи да разглеждаш небето.



Тема Re: za BINOKLITE i mo6nosta imнови [re: bobo]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано15.08.01 12:57



ok!mersi






aide sus zdrave!



Тема Re: za BINOKLITEнови [re: VlVALDl]  
Авторzvezdobroeca (Нерегистриран)
Публикувано20.08.01 00:44



sto ne vsemat po-opitnite da spretnat edin magazin za binokli i teleskopi. Ama da moge chovek da otide i da si sibere ot mnogo vidove.



Тема Re: za BINOKLITEнови [re: zvezdobroeca]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано20.08.01 13:09



to xubavo da napravjat takuv magazin ama trjabvat pari.puk durvetata na koito rastat parite sa zastra6en vid u nas a dori i da ima te sa baja na visoko/sred vlasta/



Тема Re: za BINOKLITE i mo6nosta imнови [re: VlVALDl]  
Авторpitasht (Нерегистриран)
Публикувано24.08.01 16:01



E dobre sled kato izgovorihte tolkova mnogo za binoklite mi se iziasniha niakoi neshta nno vse pak gore dolu kolko struva edin "sredno dobar " binokal



Тема Re: za BINOKLITE i mo6nosta imнови [re: pitasht]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано24.08.01 21:38



Za 100$ moje6 da si vzeme6 prekrasen binokul ot 8 do 24*50 (vario). Pone moq e takuv. No ako si ot Sofia ili niqkoi po-golqm grad moje6 da se porazhodi6 iz magazinite (za da se orientira6). Za6toto kakto znae6 ne vinagi ima tova koeto iska6.



Тема Abee..нови [re: Kuman]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано24.08.01 23:36



..zemi si edin ruski binokyl 10x50 za $10 i ne se izlagai s razni vario i pr... A pyk kato vidish che ti e nedostatychen /koeto az se symniavam da stane niakoga/ togava shte mu mislish...



Тема Nikogo ne zablujdavame..нови [re: bobo]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано24.08.01 23:44



Ako sym kazal che za 100lv mojesh da si kupish 50 mm teleskop s stativ - znachi tova e samata istina. Shtoto az nikoga ne lyja i nikoga ne govoria gluposti. A ako liubitelite v Bylgaria bili bedni i ne mojeli da porychvat po internet - tova si e tehen problem, a ne moi. Kato ne mogat - da plashtat na mafiata 3x po-skypo togava. Izobshto kakto edin beshe kazal - da go duhat bednite ..



Тема Re: Abee..нови [re: Evil Spirit]  
АвторVlVALDl (Нерегистриран)
Публикувано25.08.01 10:52



kude si vidjal binokul 10x50 za 10$.as tursix po okazionite i takuv ne namerix za po malko ot 50$??



Тема Edno vreme..нови [re: VlVALDl]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано28.08.01 00:19



na bitaka imashe.



Тема Истината за биноклитенови [re: VlVALDl]  
Автор File99 (непознат )
Публикувано16.10.01 22:08



През ръцете са ми минали почти всички модели бинокли . Ако търсиш светлосила тогава най-добрата конфигурация е безспорно 7х50 , но това е твърде слаб бинокъл за астрономически цели . Това , което аз използвам като бинокъл е руският 20х60 и сам много доволен - това е мощен и едновременно прицизен бинокъл , който притежава не само качество на образа , но и достатъчна светлосила . Освен това не е направен като западните бледи аналози с композитни материали , а конструкцията е метална и можеш човек да пребиеш с него . Лещите са изключително устойчиви и въобще не могат да се сравнят с нищо западно на пазара , освен това помни че такъв бинокълще ти служи много по-дълго време отколкото койото е да е западен аналог . За качествата цената му от 100 долара е смешна , може да се купи в някои оръжейни магазини , както и на Ал.Невски но от специален човек .
file99project@hotmail.com



Тема хубави са, но предлагам и следните варианти...нови [re: File99]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 09:39



Абе то и аз се бях засили преди време да купувам такъв, но вместо него си купих един голям телеобектив...
Тези 20x50 знам че са хубави, но не е ли малко множко увеличението за работа от ръка? Бих предпочел най-много до 15 пъти, сега ползвам един руски 10x50 и честно да си кажа, за претърсване на части от небето за разни обекти не ми е било нужно по-голямо увеличение - иначе ъгловия обхват ми идва малък.
Чувал съм за бинокли 12x60 или даже 12x80!!! Е такова животно ако видя на поносима цена ще се замисля дали да не го купя! В София някъде гледах един /мисля че/ 15x50 на Карл Цайс, но ми се видя отварян - или призмите му бяха разместени или ексцентричните гривни на обективите му са пипани, щото си беше малко "разноглед".
Аз съм си направил 1 далекогледна тръба от обектив на бинокъл Тенто 7x50 + тяло на обектив Хелиос-44М-4 (за да мога да фокусирам) + окуляр Ерфле от повреден руски бинокъл ПБЦ5 8x30. Така се получава тръба с 12x50, която монтирам до тубуса на телескопа като търсач или просто я ползвам за претърсване на небето. Само дето образа е обърнат, но светлосилата е осезаемо по-голяма - няма абсорбция от призмите! Иначе в призмите светлината изминава няколко сантиметра път!
Другото което си направих по подобен начин е същия окуляр Ерфле с f=14mm монтиран в гривна с резба 42x1, навит на телеобектив Таир 3С 4.5/300mm. Така получавам също много светлосилна тръба с увеличение 24.4 пъти, но това увеличение ми идва малко множко, пък и цялата уредба става тежка и затова също я монтирам до тубуса на телескопа.
Същия телеобектив Таир с f=300mm, с монтиран на него окуляр Келнер с f=25mm от споменатия по-горе бинокъл Тенто 7x50, ми дава увеличение 12 пъти и изключително контрастен образ по цялото зрително поле. Така с 2 потрошени бинокъла /били изтървани от 4-тия етаж и ми ги дадоха за части/ и с телеобектива Таир си сглобявам тръби с няколко варианта светлосила/увелиение.



Тема За Маркишкинови [re: Mapkишkи]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 12:14



Абе, Маркишки, защо не напишеш една статия за биноклите и употребата им в астрономията?



Тема Re: За Маркишкинови [re: bobo]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 12:45



Е чи то повече от това дето съм писал по-горе какво да пиша? Като оптика е това пък останалото е гледането през тях



Тема Re: За Маркишкинови [re: Mapkишkи]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 13:21



А с оптика от прожкционни апарати дали става нещо?



Тема Трудна работа...нови [re: Xoнзиk]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано17.10.01 13:53



Обикновено кондензорната оптика на апарата е от плоскоизпъкнали или от несиметрично двойноизпъкнали лещи, от които най-много да сглобиш някакво подобие на окуляр Рамсден или Хюйгенс. Огледалото зад лампата /ако има такова/ го отпиши. Обективите на известните ми прожекционни апарати са също просто устроени - например перископи от 2 менискови лещи за да не кривят геометрията /те нямат дисторзия/ но със всички останали дефекти на простата леща. Допускам че по-съвременните апарати са с по-добри обективи, но те едва ли са със фокусни разстояния над 5 - 7 см и не ще ти дадът никакво по-сериозно увеличение. Освен това и по диаметър са малки.
Преди доста години опитвах да ползвам обектив от Щраибпроектор /като махнах плоското огледало и изправя обектива/, но и те са перископи и макар с по-сериозен диаметър и фокус - не стават за нищо!
За сведения, един обектив на БПЦ 8x30 е с фокусно разстояние около 110mm и със светлосила около f/3.7. Този бинокъл обаче минава за слаб, макар и компактен. За биноклите Тенто 7x50, които се споменаха по-горе, фокуса на обективите им е около 170mm при светлосила f/3.5 което е наистина много добре, но увеличението пак е малко. Това ти го казвам за ориентир, за да знаеш оптика с какви минимални параметри да търсиш.
Най-добре си намери бинокъл или фотографски телеобектив и пробвай.



Тема Re: za BINOKLITEнови [re: VlVALDl]  
Авторx (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 09:58



...



Тема Re: Slun4evi filtriнови [re: Mapkишkи]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 15:10



Sushtestvuvat li slun4evi fitri za binokli. I dali mogat da se kupqt v Bg. Dali vobshte moje da se nabliudava neshto interesno na slunceto s binokul 24*50. (slun4evi petna???).



Тема Да, може!нови [re: Kuman]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 16:55



През 20 пъти увеличение добре се виждат слънчевите петна. Ако ще правиш филтри, аз бих те посъветвал първо да намериш нещо като капачки за обективите на бинокъла /не си струва да заносаш оригиналните/, да пробиеш отвори в капачките с диаметър около 15mm да речем, за да намалиш светлосилата и да закриеш отворите с полупрозрачния материал, от който смяташ да правиш филтрите. Аз съм опитвал да сложа пред отворите 2 парчета от дискета, но това идва малко плътно, пък незнам дали не пропускат опасните инфрачервени лъчи! Ако е само едно парче е много ярко - опасно е! Мисля че се препоръчваше пропускливост 1/10 000 за безопасно гледане ако не се лъжа. Опушените стъкла казват че били достатъчно надежни - абе по тези теми достатъчно се говори покрай миналото слънчево затъмнение. Ако не ти е банална темата виж в списанията Андромеда от това време.
Аз ти предлагам да гледаш Слънцето с филтри от дискета, но сутрин когато изгрява докато не е толкова ярко. Помни и съвета на радио Ереван, че с невъоръжено око /или с неподходящ филтър/ можело да се гледа Слънцето само 2 пъти: един път с едното око и още един - с другото.



Тема Re: Да, може!нови [re: Mapkишkи]  
АвторKuman (Нерегистриран)
Публикувано29.10.01 18:50



Da mersi za informaciqta. No ne moje li da si kupq edin slun4ev filtar za teleskop i da si go prigodq za binokula. Malko e opasno s tezi disketi! O4ite mi trqbvat.


Ako probiq samo edna kapa4ka i q sloja na ediniq obektiv i na nego montiram tozi filtar za teleskop dali 6te stane?



Тема Re: Да може, може и с проекция на стенанови [re: Kuman]  
АвторMapkишkи (Нерегистриран)
Публикувано30.10.01 09:04



Да, ще стане. То слънцето си е достатъчно далеко и затова стереоскопично зрение не ти трябва. И едната тръба стига. Аз ти предлагам да направиш проекция на слунцето с едната тръба на бинокъла: да фокусираш окулярите на безкрайност за здраво око /т.е. на нулата/, да насочиш бинокъла към слънцето без никакви филтри отпред и да проектираш изображението върху бяла стена/екран, като после само доуточниш фокуса. Така ще получиш многократно увеличено слънчево изображение на стената - с диаметър около 30 - 40 см да речем или повече, зависи от разстоянието до стената. Ако окулярите на бинокъла са достатъчно качествени, изображенията на Слънцето също ще е достатъчно контрастно. Иначе можеш да получиш лека дисперсия /оцветяване/ на контура на слънчевия диск, ако окулярите са Ерфле например - те оцветяват повече.
Разбира се, при всичко това безопасността е гарантирана.



Тема Re: Да, може!нови [re: Kuman]  
АвторXoнзиk (Нерегистриран)
Публикувано30.10.01 09:31



Има един доста по евтин вариант: да не купуваш готов филтър за телескоп, а да намериш някъде фолио за филтър. Формат А4 от такова фолио е ~ 14 - 15 $. Не е малко но в случая ще имаш за бинокъла и ще ти остане за един поне 15 см телескоп. Поразтирси се по интернета - там има адреси (e-mail също) на достатъчно европейски магазини за астро техника и цените не са чак толкова високи. Като изпратиш до 4-5 запитване, все един ще ти отговори положително.



Тема KRONOS 20X60 MM made in Russiaнови [re: Mapkишkи]  
Автор File99 (минаващ)
Публикувано30.10.01 18:42



Viz , az lichno se opraviam s 20x bez stokia a i se glasia da kupuvam 25x70 mm . 20x60 ima neosporimi predimstva pred vseki drug binocul predlagan v BG !
1 - chudesna svetlosiva na 20x obespechena ot 60 mm obectivy .
2 - izkluichitelna zdravina i nadejnost - pone 200% po-dulug jivot ot vseki zapaden analog .
3 - napravem ot visokokajestveny materialy za armiata .
4 - izkluichitelno niska cena ot 90 USD - SWIFT 20x80 struva 450 USD i otstupva po mnogo pokazateli .

U nas se prodava v Sofia na Vitoshka v orujenia sreshtu Sudebnata palata za 200 leva . Turgovcite do Al.Nevksy riadko prodavat novy binocli .

Za poveche info otvory na http://www.russianoptics.com - tam na Giant binolulars .



Тема Re: За апаратите и биноклитенови [re: Kuman]  
Автор lQ-O ()
Публикувано03.11.01 11:03



ako otidesh vuv selo goljama zeljazna vuv trojanskijat balkan shte ti haresa .
visoka nadmorska visochina i mnogo malko zamursjavane ot avtomobili ...
ako otidesh na apriltsi oshte po - dobre .



Тема Vij kvo..нови [re: File99]  
АвторEvil Spirit (Нерегистриран)
Публикувано06.11.01 04:14



tova che se "opraviash" s "20x" e dobre razbira se, obache ne mislish li che ako izvynzemnite sa reshili da te navestiat "20x" ne ti e nujen, a ako sa reshili da ne - i 2000x da si kupish - vse e taia ..




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.