Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:36 29.09.24 
Природни науки
   >> Астрономия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Двойнственият характер ...нови  
Автор Well__ (Гал. Стопаджия)
Публикувано24.04.01 07:53



на елементарните частици и фотоните ...
Има едно смущаващо обстоятелство около това ...
При разглеждане на природата на вълновите свойства, открити от Де Бройл, се вижда следното :

Да започнем от начина на регистрация - с помоща на дифракционна решетка. Методите ни за регистрация фиксират дължина на вълната, а не честота.

За частици с различна скорост се установява, че колкото по-бавно се движат те, толкова по-голяма е дължината на вълната. Това е несъмнено - доказва го интерференчната картина.
Ако разглеждаме нещата като честота, то значи, че честотата се променя многократно повече от очакваното при промяна на скоростта ... това е странно ...
Що за зависимост е тази ?

Нека пофантазираме малко - ако скоростта на светлината се променя от гравитацията, то далечните и съответно масивни обекти, ще намалят скоростта. Съответно, честотата ще спадне много по-бързо от очакваното като ефект на доплер ... според формулите на Де Бройл ...

Това съвсем не е като при звуковите вълни. Там при намаляване на скоростта, се повишава честотата. Тук става обратното ... интересно ...
Да разгледаме електрона ...
Повишаване на скоростта - повишаване на честотата, скъсяване на дължината на вълната, значително нарастване на енергията, която се пренася ... според формулата за импулса ...
Но тук има и още нещо, което ме смущава ... що за явление е електромагнитното трептене, щом се държи така странно при промяна в скоростта спрямо приемника си ? Някак си не е нормално ... има нещо неясно тука ... Дължината на вълната е различна за мишени с различни скорости. И тук изобщо не говорим за релативни скорости ...
Тогава как изобщо да говорим за дължина, щом тя се влияе от скоростта на измервателя ?
Хвърчи си един електрон, и ако искаме да измерим дължината на вълната му, тя се оказва различна при различи скорости на дърводелския ни метър спрямо нас ... и то точно в обратна посока на очакванията ни ... вместо да се скъси примерно, тя се удължава ...

Това ни говори нещо, но какво ?
Дали не надушваме тука структурата на пространството ?



Тема Re: Двойнственият характер ...нови [re: Well__]  
Авторmile (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 09:40



Кажи повече за предполагаемата структура на пространството



Тема ех, и ти си нетърпелиффф :)))нови [re: Well__]  
Авторlm[F(x)] (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 11:10



Като стана въпрос за скоростите се сетих един стар виц, за милиционерите дето ги питали кое е по-бързо звука или светлината. Единият рекъл звукът, щото кат пуснел телевизора първо се чувал говор и тогава се показвала картина. Вторият съответно казал светлината, щото на радиото първо светвала лампичката, а после се чувал говор. И накрая третият най-умният гордо заключил че имат еднакви скорости щото видите ли като включел лампата светлината идвала заедно цъкването на ключа.

Та за да не са покажа и аз толко наивно прост кат зема да си разписвам идейката (тя дори не е моя) снощи зех да си поприпомня малко физиката и трябва да отбележа че дори от най-общ повърхностен прочит личат някой противоречия и неясноти, както и купища необосновани предположения дето служат за "основа" на по-нататъшни разсъждения.

Иначе нямаше особен ефект, само ми се сбози още повече в главата. Сега поне има върху кво да си разсъждавам ако не искам да пиша пълни глупости. Тука ще се огранича да спомена някой пробойни дето силно ми се натресоха на вниманието, но държа да отбележа че това е деструктивно действие, щото само атакувам съществуващите в момента постановки без да давам някво ново обяснение или идея.

Та ... светлината е ектромагнитна вълна, нали така? И като такава би следвало да се държи по същия начин като всички останали ЕМ вълни. Хората имат рецептори за различна част от спектъра на ЕМ вълните - топлина, светлина, ултравиолет (чрез пигмент), и повечето от телата източници на лъчения имат смесен спектър. Да обаче неясно защо светлината е речено да е по- специална категория вълна. Нейните носители не били електрони кат на останалите ЕМ вълни ми им са викало фотони. И кво отличавало фотона от електрона? Ето стигнахме и до двойнствения характер дето кат учих физиката толкоз ми го набиваха в главата "материално-вълнов", само дето никой така и не ме светна къде е разликата, и кво пречи на вълната да си е материална щом носителите и са такива? Звуковите например са си съвсем материални, само дето носителите им са на молекулно, а не на субатомно ниво.

Нататък, светлината начи била дискретна (що другите ЕМ вълни да не са???), и фотона отдавал и приемал частици на порции - Планк го рекъл. Освен това за горките обиикновени ЕМ вълни се допуска да имат скорост по-малка от "с", но за светлината няма никво съмнение - тя си се движи само с тая скорост. Не стига тва ами енергията на фотона се изчислява от един израз в който освен константата на Планк участва и прословутото "с". Честотата на светлинните вълни също не се изчилява по нормалния начин като обратно пропорционална на периода (дължината), във формулата за честотата пак се намъква, познахте ли кво, "с" разбира се :) При все че според мен скоростта на разпространение на самата вълна би следвало да зависи само от средата в която се разпространява, и единствената скорост която може да се върже с периода/честотата на вълната би следвало да е фазовата/ъгловата.

И още нещо, за което досега не бях се замислял ама сега чак ме издразни: що Оптиката е отделен самостоятелен раздел на физиката??? Там разните му пречупвания, отразявания, интерференции, дифракции и поляризации, ми тва са си явления характерни за всички вълни, при преминаването на границата на две среди или през препятствие. Тц, светлината отново в отделна категория, все едно че вълновите уравнения и тези на Максуел не са достатъчни да обяснят всички гореописани явления ...

Ааааа последно вече :))) Освен дето е казано че е константа тва "с", речено още че тва било максималната скорост, с която може да се движи кое да е тяло или частица. И оттам цялата релавитистична теория на Айнщайн, трансформации на Лоренц, скъсяване и разпъване на времеви интервали и тн. И сичко тва само на базата на горното условие ... и само с 2 калории :))) Това което ми дойде като капак обаче, и след него вече захвърлих физиката беше опита на ... (забраих му името) дето в материална среда успял да постигне скорост на частица по висока от скоростта на светлината за тази среда "c/n" (щото за вакуум тва е немислимо естествено:))), и оная частица взела да излъчва, да свети демек. И понеже лъчение има само при промяна скоростта на частицата, то било следствие от отрицателното ускорение, с което частицата се стремяла да намали скоростта си до "c/n".

Поолях се май ... ама ми са удава да плюя :)))
Да видим дали така ми са удава да предоставям материал за плюене.
Днес или най късно утре ще драсна допълнението, така че Уелл потърпи още малко, ако не друго поне ще станем двама дето пипаме на тъмно ама нищо не хващаме :) Засега :)



Тема Re: ех, и ти си нетърпелиффф :)))нови [re: lm[F(x)]]  
Автор vasilcho (непознат )
Публикувано24.04.01 12:55



"Да обаче неясно защо светлината е речено да е по- специална категория вълна. Нейните носители не били електрони кат на останалите ЕМ вълни ми им са викало фотони."
elektroni?:)
chai malko da pomislim
em vylni se razptostranqvat sys skorostta na svetlinata
ako ne vqrvash pitai teq det sa bili na lunata;bb
ta elektron da se dviji sys skorostta na svetlinata...:)
vylnata...
za da se razpostranqva vylna(v klasicheskiq smisyl na dumata) trqbva da ima sreda
v kosmosa zvuk zatova ne moje da se razprostranqva
shoto zvuka e vylna(mehanichna vylna e pravilnoto mai)
i samiq fakt che svetlinata se razprostranqva v kosmosa baq e zatormozil uchenite ot kraq na minaliq vek
shoto (mehanichna) vylna ne moje da se razprostranqva vyv vakuum
imenno shoto gi nqma teq nositeli vyv vakuuma
ta zatva sa i tezi teorii za eter i t.n.
"Освен това за горките обиикновени ЕМ вълни се допуска да имат скорост по-малка от "с", но за светлината няма никво съмнение - тя си се движи само с тая скорост."
za gorkite em vylni se dopuska i skorost po golqma ot taq na svetlinata(fazova skorost)
"Честотата на светлинните вълни също не се изчилява по нормалния начин като обратно пропорционална на периода (дължината), във формулата за честотата пак се намъква, познахте ли кво, "с" разбира се :)"
LOL :)
"И още нещо, за което досега не бях се замислял ама сега чак ме издразни: що Оптиката е отделен самостоятелен раздел на физиката??? Там разните му пречупвания, отразявания, интерференции, дифракции и поляризации, ми тва са си явления характерни за всички вълни, при преминаването на границата на две среди или през препятствие."
mi shto mehanikata e otdelen razdel?:)
shto izobshto izuchavame klasicheska fizika kat si imame relativistka kvantova teoriq na poleto
shoto neq nqma da mojesh da q razberesh;b
i shoto v nashto obrazovanie e zalegnal istoricheskiq metod
ne che sym protiv nego de
ama ako ti bqha kazali 6 klas che svetlinata e potok ot malko po-specialni chastici det im vikat fotoni shteshe li da zadavash takiva vyprosi

posle skorosti nad taq na skorostta na svetlinata ima
kakto veche ti spomenah za fazovata
i te ne protivorechat na nishto
shoto "ne nosqt informaciq"
ma veche i men mi pisna da obqsnqvam:)
a chervenkovoto izluchvane si go ima
i ako vzemesh da ponauchish malko elektrodinamika shte vidish che SAMO uskoritelno dvijeshtite se tela izlychvat
(pod uskoritelno dvijeshti se se razbira dvijenie s uskorenie,a ne uvelichavane na skorostta)
e i tva det kazvam ne e syvsem tochno
ama da ti govorq za potok na energiqta,za granica i t.n. ...

i naistina shto ne vzemete da prochetete neshto
ne znam za vyzrastta vi de ama ako ste uchenici-ima si daskali
i sigurno shte se zaradvam daje ako gi podpitate;)
makar che mnogo neshta ot teq det se uchat v daskalo trqbva da se priemat po skoro na doverie
inache vsichko si e prekrasno syglasuvano
vsichko sledva ot nqkolko matematicheski usloviq koito sys sigurnost za ispylneni
fizikata e mnogo podredena i krasiva
vytreshno neprotivorechiva e typo da spomenavam;)
aide che mi pisna ;)



Тема мерци че ма подмлади :) [re: vasilcho]  
Авторlm[F(x)] (Нерегистриран)
Публикувано24.04.01 15:41



не бих имал много против да се върна в ученическите години
ама трудна работа тва ...



Тема Re: мерци че ма подмлади :)нови [re: lm[F(x)]]  
Автор vasilcho (непознат )
Публикувано24.04.01 17:36



:)
mi...:)
btw Im[F(x)] za imaginerno li stoi?:)
ili za imaginationa ti?;bb



Тема Re: ех, и ти си нетърпелиффф :)))нови [re: vasilcho]  
Автор Well__ (Гал. Стопаджия)
Публикувано25.04.01 08:58



"fizikata e mnogo podredena i krasiva "




С това изречение направо ме разби

Е, добре. Явно ти вярваш сляпо на постулатите на съвременната физика. Значи с теб няма за какво да говорим. Жалко все пак, като си помисля че не си глупав, и би могъл да допринесеш нещо за оправяне на бакиите в тази наука, натрупани от век насам ... но какво да се прави. Щом за теб Физиката е "много подредена и красива", аз веднага бих те запитал за големите й проблеми с които още не може да се справи, но карай да върви.



Тема Re: ех, и ти си нетърпелиффф :)))нови [re: Well__]  
Автор Mapkишkи (новак)
Публикувано25.04.01 10:06



Еии, то дано физиката да не се надява ние /или поне аз де/ да я оправяме, че скоро май няма да й светне... Искрено се надявам, че има хора дето хем повече /от мен/ знаят, хем и се съмняватв в това-онова... Казват, че съмнението било присъщо на умните, така де, но май пак ще кажа, дано не стигнем до "научния нихилизъм", че това със сигурност няма да помогне...
Пък дано в следващите 100 години /май вече и за по-малко искам/ има някакъв резултат...



Тема ehhh:)нови [re: Well__]  
Автор vasilcho (непознат )
Публикувано25.04.01 12:24



aide edin primer
pyk kvoto razberete...;)
stava vyrpos za principa na pauli
po tochno negov chasten sluchai(prenebregvane vzaimodeistvieto m/u neotlichimite chastici a i b,ako ima taova de:)
ta v kvantovata mehanika nagledno se reshava taq zadachka
( v sluchaq stava vypros za heliev atom)
ta poluchavat se vyzmojnite systoqniq
a te sa dva tipa
1)vylnovata funkiq e simetrichna demek F(x) = F(-x)
2) tq e antisimetrichna F(x) = -F(-x)
i v dvata sluchaq tq e superpoziciq ot vylnovite funkcii na otdenite chastici
ok de...davam v kratce
poluchava se edna determinanta
i ako dvete chastici za nerazlichimi taq determinanta shte ima dva ednakvi reda/stylba
a v Lineinata algebra,koqto e edna ot nai prostite matematicheski disciplini ima teoremka koqto kazva che determinanta s dva ednakvi stylba/reda e 0
i ot tva chisto MATEMATICHESKO tvyrdenie sledva principa na pauli
e tva imam vpredvid pod krasiva i podredena nauka
ama bez nqkakvi elemntarni poznaniq po tezi disciplini prosto nqma kak da zabelejite tova
kakto sigurno i nishto nqma da razberete ot primera
ama i az kvo vi se palq:)
kakto veche kazah ako vi interesuvat neshtata hvanete pochetete malko
i ne nqkoe populistko chetivo zashtoto tam povecheto neshta sa na doverie
a vie ste ot horata deto zadavat vyprosi
otgovorite gi ima ;)
The truth is out there ;bbb
c ya



Тема Re: ehhh:)нови [re: vasilcho]  
Автор Well__ (Гал. Стопаджия)
Публикувано25.04.01 13:02



Ама разбира се, че има такива случаи и те са може би 90 % от всичко което знаем. Но не всичко е наред. И за това не е виновна нито математиката, нито експериментите, а само начина по който ги тълкуваме. Постулатите, на които се базираме. Неспособността ни да преценим ценността на някои от постулатите. И нежеланието ни да ги преглеждаме от време на време в светлината на новите ни познания... Така се стига до строене на въздушни кули. А ако се случи някъде нещо да пасне на експеримента, приемаме цялата конструкция за абсолютно сигурна. Това ме притеснява. А не че физиката, практиката и математиката се сработват перфектно. Това е естествено. Така и трябва да бъде. Но не винаги е. За съжаление. Не ме ли разбираш ?!?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.