Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:37 26.05.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Отново за заплащанетонови  
Автор... (Нерегистриран)
Публикувано09.07.08 19:05



Ами прочетох, доколкото ги има, темите за наемане и заплащане за студенти.

Мой близък, студент по архитектура в УАСГ иска да започне в някое бюро. Потърсил със съзнанието, че става за чертожник, ясно му е, че няма да проектира. Е, обадили му се, видяли се с шефа и му предложили да започва.
Заплащане - "около 300 лв. на месец". Не е от София, родителите му са средностатистически хора, без големи доходи.

Вика, че ако не намери нещо по-добро, поне да се издържа лятото в София, няма смисъл да стои 2 месеца.

Някой може ли да каже някакво съвсем ориентировъчно заплащане за неквалифициран студент-чертожник? Това ли са нормалните заработки за студенти?



Тема Re: Отново за заплащанетонови [re: ...]  
Автортyтyн (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 22:54



Да питам твоя познат какво иска. Докторант в УАСГ взима 250 лева (предполагам че и в другите университети е така). Професор в БАН - 450.
Какво умее твоя приятел, че иска повече. Като чертожник съм взимал и по 500 лева на ден, обаче такива дни са рядкост, а аз четая на всякакъв кад, правя шашми на фотошоп които биха минали и пред английски таблоид, пък камо ли пред община. А и имах по онова време познания от архитектура и градоустройство колкото цялата група на твоя приятел.
Истината е че може да се намери и по-добре платена работа, ако имаш необходимите умения и отделиш повечко време на офиса. Ако мислиш че има балами, които да плащат за студент да се учи върху проектите им по 3 часа на ден за 3к лева - успех с търсенето



Тема Re: Отново за заплащанетонови [re: тyтyн]  
Автор... (Нерегистриран)
Публикувано11.07.08 16:55



Основните въпроси съм ги написал:

"Някой може ли да каже някакво съвсем ориентировъчно заплащане за неквалифициран студент-чертожник? Това ли са нормалните заработки за студенти?"

Никъде не съм коментирал колко е малко и колко - много.

Какво иска ли? Да се издържа като работи нещо, при което се и учи. Не става въпрос за печалбарство и огромно самочувствие и претенции. Ясно е, че не може да изкара толкова, колкото е вземал през преходните лета на друга работа.

Не съм писал, че търси балами, които да му плащат за 3 часа дневно. Става въпрос за нормален и удължен работен ден.

Не искам да коментирам колко знае и не знае. Писал съм ясно - неквалифиран!
Не искам да коментирам заплатите на професори, доценти, доктори, учители, общи работници и сервитьорки.

Ако някой може да изкаже конкретно мнение как е правилно да се постъпва в такъв случай - добре. Ако не - здраве.

Благодаря!



Тема Re: Отново за заплащането [re: ...]  
АвторПpяkop** (Нерегистриран)
Публикувано11.07.08 23:17



Дай ми координатите на твоя познат.



Тема Re: Отново за заплащанетонови [re: Пpяkop**]  
АвторБaтмaн (Нерегистриран)
Публикувано22.07.08 15:58



300 лв са смешни за каквато и да е работа. По-добре да продава дини на пазара. Ако иска да се занимава сериозно с архитектура и строителство да си намери друга фирма. За 300 лв на месец съвсем скоро и на него ще му се отще. Ако се справя добре само служебните разговори по личния му телефон ще струват толкова.



Тема Re: Отново за заплащанетонови [re: Бaтмaн]  
Авторmitkofff (Нерегистриран)
Публикувано30.07.08 18:35



Не разбирам защо правите сравнение със заплатите в БАН или професорите в УАСГ. Извинявайте ама това е манипулация. Ако продължа във вашия стил ще запитам а колко получава една сервитьорка или барман май около и над 600-700лв.

Заплатата се определя от изработеното количество и неговата пазарна стойност. Според мен под 500лв е доста издевателско от страна на работодателя.

Моя личен съвет е да потърси в jobs.bg



Тема Re: Отново за заплащанетонови [re: mitkofff]  
Авторmini_zala (Нерегистриран)
Публикувано28.08.08 15:42



По закон чертожник част архитектура взема 10% от хонорара за архитектурата, а чертожник част конструкции 30%. Имам колега който чертае архитектурни чертежи и взима 700лв. аз чертая конструктивни и ми плащат 1 лев на квадратен метър РЗП като взимам заплата 575 лева на пален работен ден и 290 на половин работен ден през учебната година и след предаване на обекта ми се доплаща в същото време ми текат и всички осигуровки и трудов стаж.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.