Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:51 28.04.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Делба на УПИнови  
Авторzut (Нерегистриран)
Публикувано17.03.08 15:09



УПИ. За жилищно застрояване.
Начин на застрояване - свързано непрекъснато в 4 УПИ-та.
Характер на застрояването - средно (средно-високо) с височчина 11.50м във всичките 4 УПИ-та.
Процесното УПИ не е крайно в поредицата от 4 УПИ-та.
Въпрос: След съдебна делба на УПИ-то на два нови УПИ, (което по същество е частично изменение на плана за регулация) следва ли (задължително ли е) да се изменя и плана за застрояване?

Ако "не" - моля за обосновка.
Ако "да" - моля за още по-добра обосновка.

Благодаря за отговорите!



Тема Re: Делба на УПИнови [re: zut]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано17.03.08 17:59



Задължително е да се изготви ПУП за да се учреди новосъздаден УПИ. Това по същество е изменение на плана за застрояване.



Тема Re: Делба на УПИнови [re: Гинec]  
Авторzut (Нерегистриран)
Публикувано17.03.08 21:41



Гинес, здравей!
Благодаря, че се включи в темата!

Да доуточним казаното от теб:

"Задължително е да се изготви ПУП за да се учреди новосъздаден УПИ."
Къде, ( в ЗУТ-а ли? ) в кой нормативен документ е описана процедурата по учредяването на УПИ? Четох, четох, четох.... Понятие "учредяване на УПИ" не намерих. Къде да попрочета малко?

"Това по същество е изменение на плана за застрояване."
Разбирам го така: Учредяването на УПИ по същество е изменение на ПЗ."

Но като се зачетох в чл. 18 на ЗУТ, не виждам кой от вече определените показатели на действащия ПЗ ще се налага да променяме.
Фактът, че от един УПИ, след съдебна делба, (съдът е постановил съдебната делба и решението на съда е влязло в сила) са образувани две УПИ-та, сам по себе си, не променя нито начина на застрояване, нито характера на застрояване, нито предназначението на имотите, нито линиите на застрояване. А характеристики като плътност на застрояване, интензивност на застрояване, минимална свободна дворна площ и минимална задължително озеленена дворна площ не са определени в действащия ПЗ. Вероятно са определени за квартала, или по-вероятно, в съответствие с чл. 18, ал. 2 от ЗУТ, изобщо не са определени и дефинирани за никой УПИ от действащия ПР.

Та, Гинес, със съдебното решение за разделяне на УПИ на две нови УПИ-та, по същество, според мен, не се променя нито начина на застрояване, нито характера на застрояване, нито предназначението на имотите, нито линиите на застрояване.
И следователно изменение на ПЗ не се налага. Ама... от де да знам???!!! Аз ако знаех, нямаше да питам!

Затова помолих участниците в темата за ПЕРФЕКТНА ОБОСНОВКА на тезите им.

Чакам обосновки. И благодаря за тях!



Тема Re: Делба на УПИнови [re: zut]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано18.03.08 13:55



Не съм казала, че се променя начина на застрояване и режима на застрояване. Променя се само плана на застрояване. Просто трябва да се изчертае новата имотна граница между двете УПИ. Ако старото УПИ е примерно VII-123, То едно от новите ще запази този номер, а другото ще е примерно XVI-123, ако последния номер в квартала е XV-xxx. Режима на застрояване може да се промени само ако някой от собствениците го желае и ако общината го допусне.



Тема Re: Делба на УПИ [re: Гинec]  
Авторzut (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 15:42



Привет, Гинес!

Разбрах какво ми казваш. Искам обаче да те помоля, да не въвеждаме нови понятия, а да ползваме понятия от ЗУТ-а. Режимът на застрояване нали включва в себе си и начина на застрояване? И като употребяваме неуместно такива непрецизни понятия - навличаме си повече объркване, отколкото изясняване.
Моля да изясним какво включва режима на застрояване.

------------------------------------

Не съм казала, че се променя начина на застрояване и режима на застрояване. - РАЗБРАХ. ЗНАЕХ ГО.
---------------------------------------------

Променя се само плана на застрояване. - ИЗЧЕРТАВАНЕТО НА ГРАНИЦА МЕЖДУ ДВЕ УПИ С КАКВО ПО СЪЩЕСТВО ПРОМЕНЯ ПЛАНА ЗА ЗАСТРОЯВАНЕ???

----------------------------------------------------------
Просто трябва да се изчертае новата имотна граница между двете УПИ. Ако старото УПИ е примерно VII-123, То едно от новите ще запази този номер, а другото ще е примерно XVI-123, ако последния номер в квартала е XV-xxx. - ПЕРФЕКТЕН ПРИМЕР! ТОВА ИЗЧЕРТАВАНЕ ОБАЧЕ НЕ ПРОМЕНЯ ПРЕДВИЖДАНИЯТА НА ПЛАНА ЗА ЗАСТРОЯВАНЕ, НАЛИ? ИЛИ АЗ НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА, ЧЕ ВСЪЩНОСТ СЕ ПРОМЕНЯ И ПЛАНА ЗА ЗАСТРОЯВАНЕ.....
-----------------------------------------------------------------------------------------


Режима на застрояване може да се промени само ако някой от собствениците го желае и ако общината го допусне. - ДА РАЗБИРАМ ЛИ, ЧЕ АКО САМО ЕДИН ОТ СОБСТВЕНИЦИТЕ ЖЕЛАЕ, МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ РЕЖИМА НА ЗАСТРОЯВАНЕ, ИЛИ ТРЯБВА ДА ГО ЖЕЛАЯТ ВСИЧКИ СОБСТВЕНИЦИ НА НОВИТЕ ДВЕ УПИ-ТА.
----------------------------------------



Пак да се върна на въпроса си: Какво включва режима на застрояване??? Режимът на застрояване включва ли границите на УПИ-тата, или е съвкупност от предназначението на територията, на начин на застрояване (, определен от линиите на застрояване) И на характера на застрояване (т.е. ниско, средно и високо застрояване)

Обърках се!!! Тотално!

Питанията ми са предизвикани от обстоятелството, че има постановено и влязло в сила решение на съда за делба (по чл. 201 от ЗУТ) на едно УПИ .
Съгласно това решение, съдът е постановил изменение на действащия план за регулация.
Но в чл. 201 от ЗУТ, нищо не е казоно за изменение на Плана за застрояване.
И изменяйки ПР, след като не е изменен ПЗ - то каква е ползата от изменеието на ПР???

Ето това не мога да разбера!

Поздрави!



Тема Re: Делба на УПИнови [re: zut]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано18.03.08 16:26



Режимът на застрояване се определя от ей това:


Може да се изготви ПУП по желание на един от собствениците на имот, но се обявява на всички собственици на съседните имоти. Те имат право на възражения.

Успех в решаване на казуса.

Редактирано от Гинec на 18.03.08 16:29.



Тема Общи приказки в отговор на конкретен въпрос!нови [re: zut]  
Авторa-a (Нерегистриран)
Публикувано19.03.08 13:49



...
Това е извода до тук!

Нещо повече: Остава впечатлението, че архитектурната колегия в този форум не познава ЗУТ-а.


Нещо още повече! Макар,че "zut" не личи да е архитект, личи, че познава ЗУТ-а по добре от архитектите в този форум: Щото се опитва, поне, да чете ЗУТ-а. (И е естествено да го чете, и да се опитва да го разбере. Щото май другите не личи да го разбират.)

Дано не съм прав!



Тема Re: Делба на УПИнови [re: zut]  
Автор borgeo (непознат )
Публикувано23.03.08 01:49



Отговор на въпроса си можеш да получиш в ДАГ или Района.
Коментар от мен: Чрез изменението на ПР дефинираш новата собственост.При изработване на ПР съпътстващия план за застрояване се нарича ПРЗ(план за регулация и застрояване - план за застрояване с нанесена регулация). Понятието ПЗ се прилаг за територии където няма регулация. В този смисъл изменението на ПР касае и ПРЗ. За съжаление на много места ЗУТ има пропуски и най вече несъответствия с други текстове.



Тема Не знам дали си прав... Аз мисля, че грешиш...нови [re: borgeo]  
Авторzut (Нерегистриран)
Публикувано27.03.08 15:36



borgeo , дори и да приема, че отчасти си прав, все пак съществува и чл. 134, ал. 6 от ЗУТ:

Чл. 134 (6) (Предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Когато при прилагане на действащи подробни устройствени планове се променят само разположението и конфигурацията на предвидените сгради, в т.ч. при пристрояване и надстрояване на съществуващи сгради, без да се променят начинът и характерът на застрояването и правилата и нормативите за съответната устройствена зона, не е необходимо да се изменят тези планове. В тези случаи конкретното застрояване се определя с виза по чл. 140.

Нека приемем, че ПР е изменен по правилата на чл. 201 от ЗУТ (съдебна делба на УПИ). Изменението е в следствие на съдебно решение, тъй като няма съгласие за доброволна делба от всички съсобственици - НАЛИ РАЗБРА!
Тъй като няма процедура, по която без съгласието на всички заинтересовани страни да се измени и ПЗ следва, че ПЗ не може да се измени - Защото няма "насилствена" процедура за изменеието, дори и съдебна. Макар да се касае само за една нова граница, резултат от съдебното изменеие на ПР, която трябва да се нанесе в ПЗ, оказва се, няма процедура по която това да стане.
Но при наличието на Чл. 134 (6) от ЗУТ, излиза, че не е нужно да се измени ПЗ, ако начина и характера на застрояване не се променят. Което мен ме устройва: Аз не искам да променям нито начина, нито характера на застрояването - нито в моя нов УПИ, нито във вече чуждия също нов УПИ. (Двата нови УПИ са две равноплощни и равнолицеви части на стария УПИ.)

Т.е. на мен ми е достътъчна само виза по чл. 140, за да си застроя основното застрояване, в само моя нов, УПИ. Нека в другия нов УПИ си построят тяхното основно застрояване - когато си искат. Аз изобщо не искам да променям нито начина нито характера на застрояването.

Друг е въпросът дали Гл. архитект ще излезе разбран човек и ще ми даде виза. Но това вече е една друга тема. За разбирателство с него могат да влязат и определено количество финикийски знаци - нещо нормално за нашите географски ширини... И не само за нашите ширини!



Тема Re: Не знам дали си прав... Аз мисля, че грешиш...нови [re: zut]  
АвторGines* (Нерегистриран)
Публикувано27.03.08 18:47



А какво ще пише в акта за собственост, който се изисква преди издаването на визата?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.