Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:51 15.06.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Как са строили преди векове?  
Авторминaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано14.06.07 20:55



Интересувам се от история, но въпросът ми е свързан със строителство. Може ли да пусне някой линк или да каже как са се строили крепостите, доколкото знам преди 2000 години на са "биели плоча" и всъщност сводести ли са били таваните? (предстявам си ги сводести като мост на Кольо Фичето, но сигурно бъркам и ако може някой спец да каже)



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: минaвaщ]  
АвторXитъp Пeтъp (Нерегистриран)
Публикувано15.06.07 15:03



При монолитно масивно строителство чрез обемно-пространствени конструкции: арки, дъги, сводове, куполи.
При сглобяемо паянтово строителство: чред дървен гредоред.



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: минaвaщ]  
Авторgena (Нерегистриран)
Публикувано15.06.07 15:55



-------------------------------------------------
на са "биели плоча"
-------------------------------------------------

абе най- верояно не са биели плочи

но се сещам, че бетонът е открит още от римляните....



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: gena]  
АвторГypбaнryлa (Нерегистриран)
Публикувано15.06.07 20:22



Аха, само че стоманобетонът е открит доста по-късно ;)



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: Гypбaнryлa]  
Авторgena (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 00:12



e дървета са ползвали.... дървобетон...

само си споменах за бетонна... не казвам, че са биели редовно плочи



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: gena]  
Авторминaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 00:37



Има и още нещо, което ме учудва, как се осветявало в помещенията. Ако е било с факли, не са ли се опушвали стаите и залите? Или пък е било със свещници? Сещам се, че много озадачаващо е липсата на каквито и да било опушване в египетските пирамиди. Все пак тези, които са изписвали стените все някак е трябвало да виждат. Вариантите са няколко, някакви невероятни свещи, които не опушват, друг вариант - система от огледала, която да вкарва светлина отвън, някакъв вид ел. осветление (в днешен Ирак е открита древна батерия), и последен вариант - тези, които са работели върху стените са можели да виждат в тъмното.
Та, да се върна на въпроса, ако допуснем, че са се осветявали с факли, не е ли трябвало да има наличие на някакви тръби за отвеждане на дима от помещенията?



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: минaвaщ]  
Авторgena (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 01:30



интересен въпрос... никога не съм си задавал подобни въпроси а и не съм чувал...

забрави едно предположение


нали има теория, че извънземни са ударили едно рамо та едно фенерче ли да не им дадът да не се мъчат...



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: gena]  
Авторминaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 01:59



Дали са били извънземни или земни жители не знам, обаче че са имали невероятни знания за определени неща е видно.
Ето Багдадската батерия

,
а ето и как са можели да градят, този камък го определят на около 1200 тона, (нямам представа какво може да го вдигне,


той не е вграден в строежа, а там са вградени 3 подобни от по около 1000 тона.


ето и цялата статия за градежа в Баалбек (Ливан)

Та такива ми работи....



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: минaвaщ]  
Авторpocн (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 13:20



Предполагам че са ползвали лоени лампи, просто не са ги слагали близо до повърхност , която може да бъде опушена. Иначе освен робския труд е имало и първобитна механизация - лостове, кранове и т.н. Дялали са камъни, редили са ги в зидарии споявали са с хоросан и така са градили. Инженерните постижения на древен Рим са наистина впечатляващи, още повече че са били преоткрити много векове по-късно.



Тема Re: Как са строили преди векове?нови [re: pocн]  
Авторминaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 14:53



Казваш, че са преоткрити. Доколкото знам в момента няма техника, която да повдигне и транспортира блокове от по 1200 тона (поправи ме ако греша), но предполагам, че системите им от лостове, кранове, макари и т.н. са били гениални за да могат да се справят с такива тежки задачи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.