Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:53 19.06.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Справедливо ли е според вас  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано22.06.06 21:54



Да ми се искат 300лв за проектиране на малка кочинка за 2 прасенца разположена върху земеделска земя 7ра категория а за още една кочинка върху съседен парцел на по-малко от 5 метра , но 3та категория зема 4ворно повече? Вие сте луди бре. Кво ми дреме че имало някаква наредба 4. Да ва еба в тъпите архитекти. Че и авторско право искате и ако си построя трета кочинка ще плащам и 50% за повторно ползване на проект.
Идете се застреляйте някъде.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано23.06.06 07:02



Ясно е, че единия обитател на кочинката ще си ти. Питам се кое ли е второто прасенце? А пък другата кочинка сигурно е вилата ви. А?
.........................................
Ако имаше нормално човешко отношение щеше да получиш адекватни полезни отговори. Сега си затваряй зурлата и спри да грухтиш!



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
АвторKAB (Нерегистриран)
Публикувано23.06.06 09:15



Справедливо е и още как, на мен как ми искат по 3 лева за кутия цигари



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано23.06.06 19:01



Ми...значи си от село.
Даваш 60 кила ракия и няма да те заболи толкова.





Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Гинec]  
Автор Altijd (северен вятър)
Публикувано23.06.06 21:48



Браво, колежке. На такъв бартер и аз се навивам. Ако към ракията има и бонус щайга домати, супер.
Майкъл, недей да ревеш срещу цените - като не искаш да плащаш, няма да строиш. Сиренето е с пари, проектирането - също.





Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Altijd]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано23.06.06 23:54



Аз пък ще те светна, че ще си строя и няма да ми пука за това, че гилдията ви е платила на продажното комунистическо правителство да въведе минималните цени, които ги няма никъде в Европа и в цивилизованият свят. И ще ти кажа кога ще започна да ви плащам - всички видове производители като си направят гилдии и започнат да определят минимални цени.

И да не се чудиш като започне колата ти да се разваля бързо. Просто момците в сервиза специално за архитекти водят политика да дерат клиента не колкото струва услугата а според доходите както правите вие, социалните паразити архитектите.

Кат си толкова отворен я обясни какво общо има качественото проектиране - най-любимият ви аргумент на гилдията за защита на минималните цени с това на коя категория земеделска земя се строи тя. Ще обясниш ама чушки. Ако успееш да ми обясниш каква е разликата в кочина за прасе от архитектурна гледна точка построена върху земя 3 и 4 та категория ще ти подаря един тон домати. И да не ми излизаш с детското обяснение, че носещата способност на почвата била различна или че така било някъде си.
Пък като гледам как сте се наточили за 10 километровата зона край морето..
Само защото някой имал нещастието да живее на 9км примерно край морето и ще му удерете по пет кожи.

А най-лошото е че вече не върви и кат не щеш да строиш не плащай. Аз не ща да плащам и няма да строя или ще си строя нелегално и ще си нося рисковете. Ама не това на вас архитектите не ви стига. Ако можете ще въведете и данък архитектура маскиран под някакъв културен повод - я за красива българия а за някоя подобна глупост и ще искате всеки българин годишно да ви плаща щото ви гледа великите произведения като ходи по улицата и ви консумира авторското право. И какво направихте - изменения в ЗУТ. Сега всеки селянин който гледа животни за домашна консумация ще трябва да си изнесе стопанските постройки извън селото. Толкова нагли не бяха и комунистите бе господа. Или трябва да ви викам другари. Хората по селата нямат пари да си купят хляб а вие не- крайно време е да живеем по европейски и как си решихте проблема - досъсипвате селското стопанство. Малко ви е да ви разстрелят. Малко е - трябва да си бесят мъчително. О, забравих да спомена оражнериите. Проект, който преди струваше 50 лв. и то проформа , казвам проформа, защото ако има архитект който разбира от проектиране на истински оранжерии аз съм балерина.
За същият проект за 5 декара сега искате 20000 лева. Е ще бачкам аз 10г за да може някой посерко архитект да си купи апартамент или лъскава кола. Ми няма да стане тая. Ще си сменя държавата ако трябва. Ама какви ги говоря. Ще ви натоваря на един шлеп и коя държава ви иска качествените услуги да ви взима. Аз оставам тук.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано24.06.06 07:48



Браво Майкъл прав си за тези разбойници за тях други професии не съществуват те са най-кадърните.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: koko]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано24.06.06 09:31



В днешно време когато някой започне да вади призрака на комунизма в подкрепа на доводите си ми става ясно че имам работа с параноик-психопат, но все пак ще му кажа:
-къде драги ми няма пределни защитни цени? Да си ползввал случайно услугите на адвокат, нотариус, лекар? Да си виждал домати по 20ст.? Яйца по 5 ст.? Кайма по 2лв.? Бензин по левче за литър? Да си чул за защитни изкупни цени за млякото, житото? Смяташ, че вече не действат скрити корпоративни механизми диктуващи цените във всяка област на икономиката? И това се прави по цял свят! И тенденцията е тези цени да се равнят по европейските, където се очаква да бъдем. При това положение защо според теб архитектите трябва да сме изключение? Защото на теб не ти се дават пари? Защото си свикнал все да минеш метър стига да има и най-малката възможност. Ами ако и нашите цени изравним с европейските по-добре ли ще ти бъде? А че си пълен глупак е видно от факта, че нито за славната ти кочина, нито за оранжерия (до 200м2) е необходимо да имаш проект.
Смешен плач.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
АвторFLW (Нерегистриран)
Публикувано26.06.06 10:07



Пич дреме ми на оная работа как ще строиш такива клиенти като теб никой не иска така че се оправай сам с твойта кочина



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Helper©]  
АвторKAB (Нерегистриран)
Публикувано26.06.06 10:09



Ти на тоя безплатни съвети не му давай



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Helper©]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано26.06.06 19:43



Според : чл.147 от ЗУТ

Пъният текст на който може да се види тук :




Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) стопански постройки със селскостопанско предназначение и строежите от допълващото застрояване по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1, освен ако с решение на общинския съвет е предвидено друго;
2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) монтаж на инсталации, съоръжения и уредби, с изключение на съоръженията с повишена степен на опасност, подлежащи на технически надзор от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор;
3. оранжерии с площ до 200 кв. м;

като се базират на
Н А Р Е Д Б А № 2
от 10 април 1998 г.
ЗА ЗАСТРОЯВАНЕ В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ
Издадена от министъра на регионалното развитие и
благоустройството и министъра на земеделието,
горите и аграрната реформа, обн., ДВ, бр. 48 от
28 април 1998 г.

Пълният текст на която може да се види тук : и специално

Чл. 16. Разрешение за строеж се издава от главния архитект на общината въз основа на писмено искане на собственика, към което се прилагат следните документи:
1. при имоти с площ до 10 дка:
а) документ за собственост на имота, съответно на правото да се строи в него;
б) скица с указан начин за застрояване;
в) архитектурен и конструктивен проект със сметка за стойността на строежа;

повечето малки общини, където има някакво строене на кравеферми, свинеферми , кошари , помещения за съхранение и обработка на компост, гъбарници , силажни ями, складове и т.н
са приети условни разграничения според които има ясна дефиниция кога се гледат животни за собствена консумация и кога индустриално. За тези разграничения водещо е експертното мнение на главният архитект на общината. И познайте кога един архитект ще пропусне да създаде условия да се нагушкат колегите му с кървави пари. В нашата община разграничението е : гледаш едно прасе – значи е за собствена консумация , гледаш две и повече – значи е за продан, демек промишлено и трябва да има инвестиционен проект. Освен това под натиска на същият архитект се мигрира към отпадане на понятието “собствена консумация” заради предстоящите влизания в сила на ЗУО и наредба вече не знам коя за хуманно отношение към животните и прочие и прочие наредби закончета и наредбички.


Ето тук

можеш да видиш каква е разликата между квадратен метър и декар. Ясно и с прости думи е показана връзката между един квадратен метър и декар и съответно можеш да си направиш сметката колко оранжерийки по 200 м2 трябва да направя, съответно всяка с отделна поливна инсталация та да стигна 5 декара площ, което е достатъчно за издръжка на едно селско семесйтво. И можеш само да подозираш с колко ще се оскъпи един такъв строеж. Ако имаш още въпроси що е това декар с удоволствие ще ти обяснявам.


Хайде сега аз бях така добър да спра с обидите и ти обясних и за връзката квадратен метър декар и за оранжериите и от къде ми иде гнева да покоментираме малко прословутата ви наредба номер 4 , пълният текст на която може да се види тук : и по-специално да разгледаме


МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МИНИМАЛНИ ЦЕНИ В УСТРОЙСТВЕНОТО ПЛАНИРАНЕ


1.Минималната основна цена (Цо) за устройствените планове и схеми се определя по формула 1:

Цо = Цб + Цпл + Цинт
Където:
1. Цб е базисна цена за проектиране
2. Цпл е цена за плътност на застрояване
3. Цинт е цена за интензивност на застрояване

2. Базисна цена за проектиране (ЦБ) се определя по формула 2:

Цб = Пз х Цз х К
Където:
1. Пз е площ на земята (м2) в обхвата на плана или схемата
2. Цз е цена на земята по таблица 1
3. К е процент определен по таблица 2 съобразно вида на плана или схемата


и съдържанието на таблица 1 към приложение 1.

Ясно се вижда от съдържанието на таблицата, че базисните цени на проектиране ( които са определящи за проекта ) нямат нищо общо с така популяризираното “качество на проектирането” а стойностите в таблицата са определени единствено от стремежа за напълване на джоба за сметка на инвеститора.

Една и съща къща, обект или там каквото при един и същи терен си е с една и съща стойност.
Няма никаква логика базовата цена за проектиране да варира от 12лв до 0.6 лева според категорията населено място
Камо ли пък от категорията земеделска земя.

Това безобразие го няма по другите браншове които се радват на някаква ценофиксираност.
Никъде цените не се определят от каматата на съответните доставчици на услугата а се определят от държавата. За справка : закон за адвокатурата , закон за нотариусите и нотариалната дейност, закон за счетоводството. Освен това адвокатите са задължени преиодично според закона за правната дейност да оказват безплатна помощ, нотариалните услуги струват в 90% 2 лева а одиторите икономисти обслужват само фирми с активи над определена парична стойност. Никъде го няма това да се скубе до дупка бедният фермер или гражданин на заплата.
Всяка гилдия освен това има морален кодекс и никъде няма провеждана политика да се скубе клиента според имотното съсътояние или да се проявява расизъм на тема местоживеене. Навсякъде за една и съща услуга се иска една и съща цена при минималните цени. А добрите професионалисти получават повече. Дори държавата не си позволява такова нещо : има минимален праг на бедност или доходи под която получаваш социална помощ или пък си освободен от данъци. А за фиксирани изкупни цени на мляко месо яйца и прочие лъжеш- няма такова нещо. Има само епизодични субсидии помощи( изразяващо се в стотинка или две на литър мляко) или два лева на декар помощ при сеене на пшеница и то защото се счита, че мялкото и пшеницата са елементи на стратегическият резерв и ако няма кой да я произвежда ще трябва да се внася отвън а в случай на война няма да има с какво са се хвани населението. Всичко останало е кредити. Е ако считаш че лъжа и не разбирам от селско стопанство можеш да ме обориш със съответните документи.

Ама аз знам какво ще стане. Ти и колегите ти архитекти ще продължите да игнорирате неудобните ви истини които ви разобличават като алчни квъвопийци и ако въобще ми отговорите ще бъда оквалифициран на селянин, простак, неудобен или беден клиент, простак или още прочие обидни епитети. Нито пък ще ми бъде отговорено на въпросите отностно таблица 1 приложение 1.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано26.06.06 21:57



Това е финалното ми мнение:
-истина е, че всички хора когато плащаме не ни харесва и когато получаваме ни се струва малко. Тази тема вече е разисквана - ако имаш време виж на стр.13 поста "ЯКА БРАДВА". Аз лично нямам желание да водя подобен спор. И на мен не ми харесват много цени, но никого не "беся" и не "товаря на шлепове". Коментирам ли, че няколко месеца ще си хвърляш помията на прасето и после ще го продадеш на цената на проекта, за който човек е учил 5 години, плаща за офис, техника, консумативи, членски внос, данъци... Айде със здраве; като толкова ти харесва тая професия що не си станал архитект?





Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Helper©]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано26.06.06 22:34



Разбира се, случи се каквото очаквах. Вместо отговори те препращат към 9та глуха където УЖ би трябвало да се намерят отговорите на задаваните от теб въпроси.
В отговор само ще опонирам, че ще плащам цената която ми харесва ако има конкуренция при професията ви. А то какво - нито конкуренция , нито пък камарата ви позволява на чужди архитекти да проектират освен ако не изпълнят купчина сложни условия, нито пък признавате чужди проекти изработени извън българия. Това е все едно аз да ти кажа няма да купуваш домати внос и ще ги купуваш на цена която камарата на зеленчукопроизводителите определи - примерно 10 лева домата. Дори и при другите съсловни организации ангажирани с услугите има избор - ако не ти харесват цените ходи в чужбина например - лекувай се там или получи нотариална заверка в чужбина или ползвай услугите на чужденец счетоводител.

Каквото и да ми се оправдаваш , да ме препращаш , да ме обиждаш и прочие и да се изкарваш пикаещ олио няма да ме обориш.
И аз съм учил 5г агрономия и аз плащам за консумативи , наем, дизел, сервизно обслужване, разрешителни за дейност, фураж, въоръжена охрана на посевите, такса вода, ток , заплати на работници , осигуровки, данъци и имам булстат. С какво ти си повече от мен, че да имаш право на такъв монопол? С нищо. Какво като ползваш някаква кад система ? и аз ползвам ексел да си водя дневник кое прасе колко фураж е изяло и т.н. Ползвам и симулационен модел на животни за да мога да изчисля най-оптималният модел за съотношение фураж/живо тегло. Ползвам и нормативна програма за да се оправям са бакиите на главният архитект на общината и изнудванията му. При това софтуера ми е законен. А твоя басирам се не е. Най-много да ти е законен уиндоуса. Ама НСБОБ да са ти направили показна акция - не. И що не си платил ахрикада? а? Щото ти е скъпичко. И после ми прилагаш същите аргументи на мен. Защо не постъпиш като всички по целият свят ? Кат не ти стигат паричките вадени с професията - сменяш я . А ти какво - Как аз , учил съм 5 години - ще работя по специалността пък ако ще след мен и потоп.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
АвторKAB (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 10:02



Плащаш колтото ти струва проекта ако искаш може да си поръчаш кочината да ти я проектира и Норма Фостър



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
АвторBECEЛ (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 13:00



Споко, Maйkъл!
Конкуренция има и възможност да ти се направи проект в чужбина, също има! И на мен много неща не ми допадат, но какво от това?! Защо шумиш толкова за една кочина? Ти, за да си купиш "законен" софтеур, прасетата по 2лв. ли си продавал?



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: BECEЛ]  
Автор ГOГO (,)
Публикувано30.06.06 06:15





@BECEЛ
Би ли споделил как става номера да се направи проект в чужбина и да се узакони. 10x

ПП: и уманата а не русата

Тема Re: Проект от чужбинанови [re: ГOГO]  
АвторBECEЛ (Нерегистриран)
Публикувано30.06.06 14:36



Като се авторизира проекта от български (

провоспособни) проектанти.



Тема Re: Проект от чужбинанови [re: BECEЛ]  
АвторБЖ (Нерегистриран)
Публикувано01.07.06 13:17



Хахахах...това се нарича правоспособна конкуренция...ЕС на куково лято!



Тема Re: Проект от чужбинанови [re: БЖ]  
Авторneznae6t (Нерегистриран)
Публикувано01.07.06 18:33



БЖ,

за к'во говориш?



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Авторkaufland (Нерегистриран)
Публикувано01.07.06 20:04



абе кви кочини кви 5 лева. днес получихме в бюрото проект за 35 милиона евро. построяване на мост,а вие сте седнали тука като болни форумджии да се джафкате. единствената професия която не може да се практикува все още в бг е архитектура,ако не сте го разбрали това няма за кво да си говорим значи





Тема Re: към kauflandнови [re: kaufland]  
Авторздpaв (Нерегистриран)
Публикувано01.07.06 21:16



Какво не ти е наред, че ръсиш обиди?! Верно, че е почти невъзможно да се практикува професия "архитект" в БГ, но е верно, че и не всеки опитващ се да я практикува може да се "похвали", че "днес получихме в бюрото проект за 35 милиона евро" - къде ги раздават тия работи?



Тема Re: към kauflandнови [re: здpaв]  
Авторkaufland (Нерегистриран)
Публикувано02.07.06 04:17



там е проблема че не ги раздават. но

като се научите да работите и като влезете в ЕС може и да дойдат тея работи при вас (извинете ме)... предложете малко качество на тея хорица тука в България.
П.С. ако може някой да даде линк към отличения в строителство.бг строеж за вила по черноморието (паладио) за някаква ваша мутра беше . мерси много!



Тема Re: към kauflandнови [re: kaufland]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано02.07.06 09:38



В отговор на:

...". но като се научите да работите и като влезете в ЕС може и да дойдат тея работи при вас"... "предложете малко качество на тея хорица тука в България"...."за някаква ваша мутра беше"



Наистина тук се разгоря дребнав спор, но ми е безкрайно неприятно еничар като kaufland да ни говори от позицията на богопомазан. След като тези теми от НАШАТА, БЪЛГАРСКА действителност са ти чужди бъди така добър да не участваш в тях. Прави си архитектура на инженерни съоръжения и бъди щастлив!
Жалък меркантилен тип.



Тема Re: към kauflandнови [re: kaufland]  
Авторздpaв (Нерегистриран)
Публикувано02.07.06 11:49



Не съм убеден, че ще си толкова "уверен" във възможностите си, ако работиш в БГ и трябва да разчиташ на качествената ти работа, единствено.



Тема Re: към kauflandнови [re: Helper©]  
Авторkaufland (Нерегистриран)
Публикувано02.07.06 14:29



благодаря за милите думи на хелпер,явно като се зароди спор и веднага трява да бъде прекратен по най просташкия начин. ех бай Ганьо ....



Тема уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано04.07.06 09:09



и сте прав, и не сте прав...

1. Действително не може да има разлика в цените за проектиране на къщите, обвързана с категорията земя. Такава и няма в ценовия правилник - в раздела за инвестиционно проектиране...
2. Вие очевидно говорите за устройствения план, който трябва да се направи - там има такава разлика. Моето мнение е, че тя е необоснована - това е една грешка в ценовия правилник - презумпцията е била, че там, където са по-скъпи земите - проблемите са по-сложни и проектирането е по-сложно, но практиката не показва това...
3. Но така или иначе проектантския процес и съгласуването и одобряването на проектите стана твърде сложно и цените общо взето отговарят на това...
4. Освен това правенето на устройствени планове върху земи без кадастър е свързано и с геодезически работи - снимка на терена - а колегите геодезисти пък от нас взимат твърде много...

така или иначе - можете да се обърнете и към други архитекти и в други градове- пазарната икономика си работи, конкуренцията също - и не само за цените, ами и - което е по-важното - за качеството...

така или иначе - ви пожелавам успех във вашата трудна, ама много трудна селскостопанска дейност...

а на надувките не обръщайте внимание - балончести хора има навсякъде, както и сред другите професии...

прост селянин, ама много прост ви казвам !


Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: ceлянинът]  
Автор Maйkъл (член)
Публикувано04.07.06 23:37



благодаря за мнението ви уважаеми. Не бях обърнал внимание на тази дребна подробност за устройственото проектиране и сега разбрах по какъв улав начин се опитваше да ме пързаля оня архитект от който се оплаквам.



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
Автор3233-4 (Нерегистриран)
Публикувано17.07.06 02:14



Майкъл, преди около 5-6 месеца Владо Беряну, по БНТ показа случай на човек живял в къщата си 12 години и поради жалба му спрели тока и водата. Трепереше човека около 65-70 годишен. Двама чиновника единия архитект другия инженер пак в строителството се попитваха да му обяснят колко много е нарушил ЗУТ, та да му спират и тока и водата. Пък и намекваха за чл.225 от зута. Де мек незаконно е събаряме. Бе май преди години една кака руши в Боровец на тази база, ама дойде Видов ден…. Много е удобен този ЗУТ. Гадното е че се облажиха доста и свикнаха на яки кинти, ама тази лапачка се поизчерпа и сега ще им гледаме сеира. Ще се изядат един друг особено за новите евро мангизи. Ама много се съмнявам, че ще стане като в Гърция и проектите ще си ги бачкат отвън, сещай се….
Така че гледай да си поузакониш нещата, макар че при тези постоянни промени няма особен шанс и не забравя, че са много дружни и отмъстителни…абе майката си трака мамка му.



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: 3233-4]  
Автор3233-5 (Нерегистриран)
Публикувано17.07.06 07:44



А ти какво предлагаш? Всеки да си прави каквото си поиска? Да си строи където и каквото реши? Дай поне един пример в коя свестна държава е така!



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: 3233-5]  
Автор Maйkъл (член)
Публикувано17.07.06 23:54



Чувал съм в едни приказки дето баба ми ги е разправяла като малък че имало една държава която се казвала Америка дето никой , дори и да е богът на архитектите или дори самият президент не можел да ти забрани да си строиш каквото си искаш стига да е на собствена земя. И даже американците се смеели на порядките в Европа дето архитектурната мафия напълнила правото с абсурдни закони и да ходиш и да се молиш някой на заплата да ти драсне две квадратчета на някво паусче и да ти иска петстотин лева за голямата услуга дето се наричала устройствен план. Ама сигурно баба ми е е лъгала за да заспя по-бързо слушайки такива сладки и нереални прикаки. Даже ..четейки в тоя форум се ощипвам и се чудя има ли такава държава .. няма ли.



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
АвторAprot (Нерегистриран)
Публикувано18.07.06 10:47



Maйkъл, приказките на баба ти, не се считат за доказателствен материал. Какъвто и да си, това не ти дава основание да ръсиш обидни квалификации. Не само твоя труд има стойност, нали?



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано18.07.06 15:24



ти направо ме разби с тия дето ги плещиш за америката. и те си имат наредби и те си имат бюрокрация. В момента в който постройката ти е незаконна идат и бутат и не се интересуват кой си, след това ти плескат една глоба от няколко десетки до няколко хиляди в зависимост от тарикатлъка ти и си готов. можеш да обжалваш, но обикновено това само ти увеличава разходите - глоба плюс разходи за адвокат (нещо като 200 долара на час и отгоре и делата се точат по 6-8 години). на всичкото отгоре един ремонт да правиш трябва да имаш разрешение и да го залепиш на прозореца или на видно място за да могат всички да го виждат.

абе бабини деветини



!@#

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: KимoнГeoprиeв]  
Автор Maйkъл (член)
Публикувано18.07.06 15:57



Разбира се, както трябва да имаш и разрешително за вмеменно съхраняване на строителни отпадъци, разрешително после къде да ги изхвърлиш, баланс на земни маси , дори и доказателство за произхода на строителните материали. Но пък!
1. Никой не може да те спре ако си представил строителни !!! планове заверени от строителен инженер да строиш. Архитектурната част не е задължителна.
2. Няма устройствено планиране в селищата на ниво УПИ. Всички тези измислени процедури дето съдират по пет кожи от бедните селяни ги няма.
3. Няма промяна на предназначение на земя!. Даден терен си е твой и може да си строиш каквото си искаш ако спазваш закона. А не да губиш по година две и техническа служба да извършва маса ненужни процедури а и да ти събира кинти естествено.
4. Няма задължителна нотариална заверка на съгласието на съседите за да си построиш ограда на твои терен ако искаш, както и да сториш плътни огради към улицата с височина над 60 см.
5.Няма и измислени разрешени максимални височини на сградите и ограничения.

Подобни липси на измислени глупости мога да ти цитирам и да те зарина. Съответно всеки може да прецени как трябва да е устроено дадено законодателство - да улеснява гражданите на дадена държава и да слага някакъв ред а не да храни големи популации от излишни социални паразити като архитекти и адвокати

Съответно архитектите там са много уважавани защото не се натрапват , а и болшинството американци искат да живеят в красиви къщи (който може да си гопозволи естествено). Доказателство за социален статус е ако живееш в къща с уникална архитектура, проектирата специално за теб. Бедните обаче могат и да си купят и проекти втора и трета ръка , но могат да карат и само на строителни планове. ей така се прави бизнес и се става уважаван и високо платен а не кат почнеш да дереш по 5 кожи. А в България в момента архитект е мръсна дума , обида , наравно с прокурор , политик и депутат.

А пък КАБ .. за нея нямам думи.


тук например може да видите как е представена България. С остаряла информация от 95 година и естествено се твърди, че в България тарифите за проектирани са препоръчителни а не задължителни.
А какво беше учудването ми когато на въпроса, защо е остаряла информацията, ни отговориха ,че не съм прав - всичко се актуализирало 2 пъти годишно въз основа на информация от съответната камара на архитектите и всичко се следяло строго да е актуално.! И това ако не е опит на КАБ да прикрие ,че сме сред малкото държави които поддържат задължителни тарифи за проектиране здраве му кажи.



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Aprot]  
Автор Maйkъл (член)
Публикувано18.07.06 16:20



Моя труд е почтен. Аз не ползвам законодателни измами, прокарани от лобито ми за да дера по пет кожи от останалите граждани. И не преча никому да си изкарва хляба и да оцелява. От сутрин до вечер съм на полето. И не казвам, цената на доматите ми трябва да е 10 лева килото защото годишно обработвам еди колко си декара (толкова мога) а трябва да си купя яхта, вила в бояна и т.н. А вие точно това правите - искате определена сума на доходите на месец която да ви гарантира висок социален статус и след като не може да я изкарате с работа въвеждате задължителни минимални цени и безброй много закони тарифки наредбички и прочие така че да съберете необходимата ви сума от гърба на населението независимо дали някой иска или не иска да ползва услугите ви.
И най-лошото , което никой дерач на кожи в България не си го е позволил, нито мутри, нито политици, нито дори бившите комунисти и сегашното БСП - посягате на последната риза ( покрив ) на най-бедното население. Закона бил такъв се оправдавате. Същият закон от време оно до 1986 е приемал същите тези къщи обект на рекет, за законни и никой не е повдигал и дума. Наглостта ви стига до там, че променяте изисквания със задна дата за да може да понапълните джобчето.

Затова и се радвам, че до година две ще отпаднат задължителните тарифи и ще се признава чужда архитектурна правоспособност без ограничения ако архитекта е от ЕС. Дори и за смяна на дограма ако е задължителен проекта няма да ползвам услугите на български архитект, и ще агитирам да не се ползат такива услуги като нискокачествени, и ще поставям въпроса на всяка политическа партия позволила си да прави митинг защо не е взела мерки досега против изнудването на гласоподавателите от архитектурната мафия след като искат да гласуваме за тях. А ако стана общински съветник , през мене никога няма да мине проект на български архитект за проектиране и ремонт на общинска частна и публична собственост, нито пък ще приемам подкупи за да мине даден проект и ще работя за това главен архитект на общината да не е български гражданен. Майната ви



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано18.07.06 18:53



А ако стана общински съветник , през мене никога няма да мине проект на български архитект
С тези си възгледи никога няма да станеш общински съветник, пък да не споменавам, че проектити не се одобряват от общинските съветници.





Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Гинec]  
Авторoбщинckи (Нерегистриран)
Публикувано18.07.06 19:21



И кой одобрява бюджета на общината ако не общинските съветници? Да не би кмета а?



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: oбщинckи]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано18.07.06 19:47



Проектите за строителство на гражданите не се изпълняват със средства на бюджета.





Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
Автор3иrмyнд Фpoйд (Нерегистриран)
Публикувано18.07.06 21:32



След като се запознах с писаниците на този Майкъл мога със сигурност да дам моята диагноза:
-касае се за клиничен случай на злобна непоносимост. Този синдром е характерен за хора, несполучили в професията. Те се озлобяват към екс-колегите си. За мен е повече от ясно, че Майкъл е неосъществен хабен архитект (вижте що-годе добрите му познания в една специфична материя) който е станал свинар. Нищо лошо по принцип, но той не може да го преживее. Ядосан от малките хонорари, от липсата на поръчки е решил да се захване със селско стопанство и тъкмо тогава се появява Наредба 1! Майкъл не може да го преживее! Няма смисъл да се спори с него; просто злобата е замъглила съзнанието му. Как иначе ще си обясним, че същия се надява да му проектират европейски архитекти при положение, че техните хонорари са десетки пъти по-високи. А пък познанията му за архитектурните порядки в щатите са наивистично-смешни. Знам и успешна терапия за неговия случай, но хонорара ми е по европейски висок, а той е твърде стиснат.



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано18.07.06 22:33



не знам от къде си с такива представи за северна америка, ама за твое учудване те, представите ти, са почти изцяло погрешни:
1. всъщност архитектурната част е задължителна. до еди-ква-си височина на сградата архитекта прави конструктивни планове (затова сички къщи се срутват след пороен дъжд, щото нема фундиране като хората)
2. има планиране и зониране и преди зонирането да е одобрено не моеш да строиш
3. виж по-горе. има промяна на предназначението. можеш да строиш единствено това което позволява зоната в която си. т.е. ако е за жил сгради до 2 етажа не можеш да построиш 3 или да построиш авторемонтна работилница. ако искаш да смениш зоната, може деа ти отнеме и повече от няколко години. кинтите не ги коментирам, те се кихат за добър ден и довиждане.
4. има задължитъелно уведомяване на съседите със подпис. ако някой се заинати че оградата е по-висока от тая предвидена в закона,може и никога да не успееш да я сложиш.
5. както вече казах всичко е строго регламентирано, просто тая ти точка се повтаря с предишните.

съмнявам се да можеж да цитираш каквото и да било. за да можеш, трябва да си живял в северна америка поне няколко години и да си бил в тоя бизнес.

"а не да храни големи популации от излишни социални паразити като архитекти и адвокати " - всъщност тия популации са измислени в америка. отиваш на адвокат, плащаш 200 зелени на час, влизаш и питаш. отговаря ти на това което си попитал. ако не си питал не отговаря, дори и необходимостта от отговор да е очевидна.

поне 95% от американските и канадски архитекти са некадърници. в зависимост от щата/провинцията все още има места където масово не знаят какво е това обратна греда. това последното, колкото и невероятно да звучи е истина.

американците живеят в дъсчени колиби гордо наричани къщи. погледни малко снимки от последиците на някой ураган за да се убедиш. няма нормална сграда (масивна по бг разбирания) която да стане на трески от вятър с 200 км/ч. У америката обаче всички са такива

всъщност проектирането на уникална къща е доста скъпо удоволствие и затова масовия американец живее в типови колибки. намереи си някой сайт дето рекламират ново сртоителство


в заключение: имаш тотално погрешни представи за света на запад от костинброд. и е естествено да се цепиш по форумите. лошото е, че и колегите нямат информация за нещата на запад от костинброд...




!@#

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: KимoнГeoprиeв]  
Автор_ (Нерегистриран)
Публикувано19.07.06 00:56



абре майкъл що не вземеш да ги изтребиш бе


първият сериен убиец на архитекти
ако беше архитект друго щеше да пееш
който както се уреди



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: KимoнГeoprиeв]  
Авторmatilda (Нерегистриран)
Публикувано19.07.06 03:30



В добавка, в зависимост от града, общината иска и такса рекламиране - пари за уведомяване на съседите ти по повод намеренията ти, ако случайно решиш да си спестиш упражнението "съгласие от съседи".
... и недей да генерализираш Майкъл, все едно аз да започна да псувам българските земеделци понеже са ме излъгали на Женския пазар.... има всякакви хора и общо взето нивото на българските архитекти по нищо не отстъпва от колегите им по света.



Тема Re:за корупциятанови [re: matilda]  
Авторkиko (Нерегистриран)
Публикувано19.07.06 18:50



нищо лошо за вас архитекти но в момента сменям статут това се казва АДДД
свсеки изминал 20 си дневен срок ми пращат писма и искат все нови документи да представям .
никой не ми отвори папката да погледни какво представям .ПОСЛЕ КОРУПЦИЯ НЯМАЛО за 5месеца неможе да мине ОД Земеделие игори само акт за категоризация чакам толкова



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: KимoнГeoprиeв]  
Автор Maйkъл (член)
Публикувано19.07.06 22:41



Това което си написал в отговор на моето мнение е лъжа.
1.Голяма лъжа.
2.Щом смяташ че аз лъжа и имам грешни представи и не разбирам нищо от материята влез в библотеката на конгреса и посочи линкове към законите ( федерални или щатски ) които доказват твърденията ти.

Всеки може да лъже. Разбирам , на един български архитект е вродено да лъже защото иначе по честен начин не може да завърти и един клиент.

Затова и няма да видим коментари за таблица 1,наредба 4 за тарифите за устройствено планиране, за безмислицата в нормативната уредба пълнеща джобовете на архитектурната мафия, нито пък коментар защо ако искаш да строиш нещо ново задължително трябва да ти искат съгласуване с ВИК и Енрерго, нито пък защо КАБ заблуждава цял свят че у нас тарифите били препоръчителни. Нито ще видим някакво извинение за обричането на смърт на близо милион пенсионери чрез промяната на ЗУТ със задна дата. Не тия неща не са важни.
Кво кат изпукат някви си селяни от непосилни такси. Нали такова им е предназначението - да сипват помия на прасето в кочинката и да им обираме последните парички от пенсията за да можем да си купим офисконсумативи. Глей ги кви са нагли значи - не щат да ни дават доброволно парички и трябваше да се бъркаме за подкупи. Я да ги дерем двойно. И да мрат.

А че не са ни ясни разликите между декар и квадратен метър, общинска и частна собственост, между федерален и щатски закон и разпоредба на градски съвет голям праз. То безтуй българите са балъци и каквото и да ги излъжем ще ни повярват.

Пък за последно не само американците и канадците а и всички архитекти по света са пълни некадърници. Щот не са чували обратна греда какво е.
Ако знаеха какво е това обратна греда небостъргачи не по 100 и 200, а по хиляда етажа щяха да строят. Затова и американците са балъци големи. Ако разбираха от български строителни нормативни норми и знаеха какъв е българският опит къф бизнес щяха да завъртят в щатите само. Експертен съвет от 30 архитекта щеше да одобрява и смяна на цвета на пердетата в една къща и даже цвета на дамаската за дивана пред телевизора. А от тва кви кинти се правят.. бе балъци са ти казвам.



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано20.07.06 14:15



е те такова животно нема! казал шопа заставайки пред клетката на жирафата...


та и ти така, майкъл. потърси си сам книжката наречена building code или още по-добре се гръмни


!@#

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: Maйkъл]  
Авторизбиpaтeл (Нерегистриран)
Публикувано20.07.06 23:30



Майкъл, ще гласувам за теб страшно си прав братче.



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: избиpaтeл]  
Автор 63O (непознат )
Публикувано21.07.06 00:36



Архитектчетата,нещо се умълчахте бе,загубихте ентусиазма си,или просто един "селяк"ви "уби с папки":))))))



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Авторna koi mu puka (Нерегистриран)
Публикувано26.07.06 20:05



На онзи човек още не са му пуснали тока???!!! Имаше пак предаване за него и още един човек от Трън.
М Р Р Б министерство на благоустройството, Севин Ковачев бащата на зута???
Благоустройване майката си трака…е за АРХИТЕ е гот те са си най-най-нанай.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано01.09.06 16:27







Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 15:03



"Свободията" на свободните професии






Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
АвторBo (Нерегистриран)
Публикувано06.09.06 00:03



Хаха уникално - в този форум прочитаме, че американските архитекти били пълни некадърници. Това го казва българин, където най-голямата сграда, НДК, в Манхатън няма да се забележи от никой :) , да не говорим за голямото сране в София последните 20 години, които я превърнаха от един от хубавите европейски градове, в един от най-грозните.

Няма пазарна икономика където законите да определят цените. Цените на адвокатските, нотариалните и счетоводните услуги единствено се определят, защото те са пряко свързани с изключително важни държавни дела като данъчната система и правосъдието. Дори в здравеопазването няма фиксирани цени - който не иска да работи със здравната каса може да таксува колкото си иска.



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: KимoнГeoprиeв]  
Автор... (Нерегистриран)
Публикувано06.09.06 18:14



Да ама у америчко архитектурния проект не е задължително да е направен от дипломиран архитект! Ако знаеш и можеш да изпълниш изискванията за архитектурния проект, можеш и сам да си го направиш и внесеш! Но тъй като са страна на тясната специализация, много са малко хората дето предприемат такова нещо. Пък и при по-високия стандарт цените не им се виждат големи.

В България, като страна на пенкелер-майстори, като се допусне подобно нещо, дори само за по-малките обекти, архитектите като гилдия и като "бого-помазани" и държани в оранжерийни монополни условия, ще трябва да си свият надменната външна куха "фасада" и ще трябва да се приземят!!!



Тема Re: уважаеми клиенте на нас - архитектите -нови [re: ...]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано09.09.06 14:56



верно е че не искат архитекта да е дипломиран. но в замяна на това искат да е лицензиран. ако не е, не му приемат картинките в общината

а знаеш ли колко на брой са изпитите за лиценз? и колко години стаж ти искат преди да ти разрешат да се явиш?

и сега ти като много умен я кажи, смяташ ли че ако архитекта не е дипломиран ще може да се яви на изпитиза лиценз? или само си дрънкаш да се намериш на приказка?



.

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Автор dessyyy (непознат )
Публикувано17.11.06 23:54



щом толко ти знае устата звеми си направи кочина сам!ама аз съм убедена че ще се разпадне при първия вятър..

Редактирано от dessyyy на 17.11.06 23:57.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: dessyyy]  
Автор BobyB (непознат )
Публикувано18.11.06 11:18



Маце, на твоята възраст по-добре си намери някое момче, вместо да се бъркаш където не разбираш. Човека със сигурност може не само кочина да си направи но и много повече от това. Докато ти освен да изтърсиш някоя глупост друго не можеш явно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.