Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:11 21.09.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Helper©]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано26.06.06 19:43



Според : чл.147 от ЗУТ

Пъният текст на който може да се види тук :




Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) стопански постройки със селскостопанско предназначение и строежите от допълващото застрояване по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1, освен ако с решение на общинския съвет е предвидено друго;
2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) монтаж на инсталации, съоръжения и уредби, с изключение на съоръженията с повишена степен на опасност, подлежащи на технически надзор от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор;
3. оранжерии с площ до 200 кв. м;

като се базират на
Н А Р Е Д Б А № 2
от 10 април 1998 г.
ЗА ЗАСТРОЯВАНЕ В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ
Издадена от министъра на регионалното развитие и
благоустройството и министъра на земеделието,
горите и аграрната реформа, обн., ДВ, бр. 48 от
28 април 1998 г.

Пълният текст на която може да се види тук : и специално

Чл. 16. Разрешение за строеж се издава от главния архитект на общината въз основа на писмено искане на собственика, към което се прилагат следните документи:
1. при имоти с площ до 10 дка:
а) документ за собственост на имота, съответно на правото да се строи в него;
б) скица с указан начин за застрояване;
в) архитектурен и конструктивен проект със сметка за стойността на строежа;

повечето малки общини, където има някакво строене на кравеферми, свинеферми , кошари , помещения за съхранение и обработка на компост, гъбарници , силажни ями, складове и т.н
са приети условни разграничения според които има ясна дефиниция кога се гледат животни за собствена консумация и кога индустриално. За тези разграничения водещо е експертното мнение на главният архитект на общината. И познайте кога един архитект ще пропусне да създаде условия да се нагушкат колегите му с кървави пари. В нашата община разграничението е : гледаш едно прасе – значи е за собствена консумация , гледаш две и повече – значи е за продан, демек промишлено и трябва да има инвестиционен проект. Освен това под натиска на същият архитект се мигрира към отпадане на понятието “собствена консумация” заради предстоящите влизания в сила на ЗУО и наредба вече не знам коя за хуманно отношение към животните и прочие и прочие наредби закончета и наредбички.


Ето тук

можеш да видиш каква е разликата между квадратен метър и декар. Ясно и с прости думи е показана връзката между един квадратен метър и декар и съответно можеш да си направиш сметката колко оранжерийки по 200 м2 трябва да направя, съответно всяка с отделна поливна инсталация та да стигна 5 декара площ, което е достатъчно за издръжка на едно селско семесйтво. И можеш само да подозираш с колко ще се оскъпи един такъв строеж. Ако имаш още въпроси що е това декар с удоволствие ще ти обяснявам.


Хайде сега аз бях така добър да спра с обидите и ти обясних и за връзката квадратен метър декар и за оранжериите и от къде ми иде гнева да покоментираме малко прословутата ви наредба номер 4 , пълният текст на която може да се види тук : и по-специално да разгледаме


МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МИНИМАЛНИ ЦЕНИ В УСТРОЙСТВЕНОТО ПЛАНИРАНЕ


1.Минималната основна цена (Цо) за устройствените планове и схеми се определя по формула 1:

Цо = Цб + Цпл + Цинт
Където:
1. Цб е базисна цена за проектиране
2. Цпл е цена за плътност на застрояване
3. Цинт е цена за интензивност на застрояване

2. Базисна цена за проектиране (ЦБ) се определя по формула 2:

Цб = Пз х Цз х К
Където:
1. Пз е площ на земята (м2) в обхвата на плана или схемата
2. Цз е цена на земята по таблица 1
3. К е процент определен по таблица 2 съобразно вида на плана или схемата


и съдържанието на таблица 1 към приложение 1.

Ясно се вижда от съдържанието на таблицата, че базисните цени на проектиране ( които са определящи за проекта ) нямат нищо общо с така популяризираното “качество на проектирането” а стойностите в таблицата са определени единствено от стремежа за напълване на джоба за сметка на инвеститора.

Една и съща къща, обект или там каквото при един и същи терен си е с една и съща стойност.
Няма никаква логика базовата цена за проектиране да варира от 12лв до 0.6 лева според категорията населено място
Камо ли пък от категорията земеделска земя.

Това безобразие го няма по другите браншове които се радват на някаква ценофиксираност.
Никъде цените не се определят от каматата на съответните доставчици на услугата а се определят от държавата. За справка : закон за адвокатурата , закон за нотариусите и нотариалната дейност, закон за счетоводството. Освен това адвокатите са задължени преиодично според закона за правната дейност да оказват безплатна помощ, нотариалните услуги струват в 90% 2 лева а одиторите икономисти обслужват само фирми с активи над определена парична стойност. Никъде го няма това да се скубе до дупка бедният фермер или гражданин на заплата.
Всяка гилдия освен това има морален кодекс и никъде няма провеждана политика да се скубе клиента според имотното съсътояние или да се проявява расизъм на тема местоживеене. Навсякъде за една и съща услуга се иска една и съща цена при минималните цени. А добрите професионалисти получават повече. Дори държавата не си позволява такова нещо : има минимален праг на бедност или доходи под която получаваш социална помощ или пък си освободен от данъци. А за фиксирани изкупни цени на мляко месо яйца и прочие лъжеш- няма такова нещо. Има само епизодични субсидии помощи( изразяващо се в стотинка или две на литър мляко) или два лева на декар помощ при сеене на пшеница и то защото се счита, че мялкото и пшеницата са елементи на стратегическият резерв и ако няма кой да я произвежда ще трябва да се внася отвън а в случай на война няма да има с какво са се хвани населението. Всичко останало е кредити. Е ако считаш че лъжа и не разбирам от селско стопанство можеш да ме обориш със съответните документи.

Ама аз знам какво ще стане. Ти и колегите ти архитекти ще продължите да игнорирате неудобните ви истини които ви разобличават като алчни квъвопийци и ако въобще ми отговорите ще бъда оквалифициран на селянин, простак, неудобен или беден клиент, простак или още прочие обидни епитети. Нито пък ще ми бъде отговорено на въпросите отностно таблица 1 приложение 1.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
Автор Helper© (сърцат помагач)
Публикувано26.06.06 21:57



Това е финалното ми мнение:
-истина е, че всички хора когато плащаме не ни харесва и когато получаваме ни се струва малко. Тази тема вече е разисквана - ако имаш време виж на стр.13 поста "ЯКА БРАДВА". Аз лично нямам желание да водя подобен спор. И на мен не ми харесват много цени, но никого не "беся" и не "товаря на шлепове". Коментирам ли, че няколко месеца ще си хвърляш помията на прасето и после ще го продадеш на цената на проекта, за който човек е учил 5 години, плаща за офис, техника, консумативи, членски внос, данъци... Айде със здраве; като толкова ти харесва тая професия що не си станал архитект?





Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Helper©]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано26.06.06 22:34



Разбира се, случи се каквото очаквах. Вместо отговори те препращат към 9та глуха където УЖ би трябвало да се намерят отговорите на задаваните от теб въпроси.
В отговор само ще опонирам, че ще плащам цената която ми харесва ако има конкуренция при професията ви. А то какво - нито конкуренция , нито пък камарата ви позволява на чужди архитекти да проектират освен ако не изпълнят купчина сложни условия, нито пък признавате чужди проекти изработени извън българия. Това е все едно аз да ти кажа няма да купуваш домати внос и ще ги купуваш на цена която камарата на зеленчукопроизводителите определи - примерно 10 лева домата. Дори и при другите съсловни организации ангажирани с услугите има избор - ако не ти харесват цените ходи в чужбина например - лекувай се там или получи нотариална заверка в чужбина или ползвай услугите на чужденец счетоводител.

Каквото и да ми се оправдаваш , да ме препращаш , да ме обиждаш и прочие и да се изкарваш пикаещ олио няма да ме обориш.
И аз съм учил 5г агрономия и аз плащам за консумативи , наем, дизел, сервизно обслужване, разрешителни за дейност, фураж, въоръжена охрана на посевите, такса вода, ток , заплати на работници , осигуровки, данъци и имам булстат. С какво ти си повече от мен, че да имаш право на такъв монопол? С нищо. Какво като ползваш някаква кад система ? и аз ползвам ексел да си водя дневник кое прасе колко фураж е изяло и т.н. Ползвам и симулационен модел на животни за да мога да изчисля най-оптималният модел за съотношение фураж/живо тегло. Ползвам и нормативна програма за да се оправям са бакиите на главният архитект на общината и изнудванията му. При това софтуера ми е законен. А твоя басирам се не е. Най-много да ти е законен уиндоуса. Ама НСБОБ да са ти направили показна акция - не. И що не си платил ахрикада? а? Щото ти е скъпичко. И после ми прилагаш същите аргументи на мен. Защо не постъпиш като всички по целият свят ? Кат не ти стигат паричките вадени с професията - сменяш я . А ти какво - Как аз , учил съм 5 години - ще работя по специалността пък ако ще след мен и потоп.



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
АвторKAB (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 10:02



Плащаш колтото ти струва проекта ако искаш може да си поръчаш кочината да ти я проектира и Норма Фостър



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: Maйkъл]  
АвторBECEЛ (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 13:00



Споко, Maйkъл!
Конкуренция има и възможност да ти се направи проект в чужбина, също има! И на мен много неща не ми допадат, но какво от това?! Защо шумиш толкова за една кочина? Ти, за да си купиш "законен" софтеур, прасетата по 2лв. ли си продавал?



Тема Re: Справедливо ли е според васнови [re: BECEЛ]  
Автор ГOГO (,)
Публикувано30.06.06 06:15





@BECEЛ
Би ли споделил как става номера да се направи проект в чужбина и да се узакони. 10x

ПП: и уманата а не русата

Тема Re: Проект от чужбинанови [re: ГOГO]  
АвторBECEЛ (Нерегистриран)
Публикувано30.06.06 14:36



Като се авторизира проекта от български (

провоспособни) проектанти.



Тема Re: Проект от чужбинанови [re: BECEЛ]  
АвторБЖ (Нерегистриран)
Публикувано01.07.06 13:17



Хахахах...това се нарича правоспособна конкуренция...ЕС на куково лято!



Тема Re: Проект от чужбина [re: БЖ]  
Авторneznae6t (Нерегистриран)
Публикувано01.07.06 18:33



БЖ,

за к'во говориш?



Тема Re: Справедливо ли е според вас [re: Maйkъл]  
Авторkaufland (Нерегистриран)
Публикувано01.07.06 20:04



абе кви кочини кви 5 лева. днес получихме в бюрото проект за 35 милиона евро. построяване на мост,а вие сте седнали тука като болни форумджии да се джафкате. единствената професия която не може да се практикува все още в бг е архитектура,ако не сте го разбрали това няма за кво да си говорим значи






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.