Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:30 01.06.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Има ли полуСобственост на тераса!  
АвторMapинa (Нерегистриран)
Публикувано20.08.05 14:14



Здравейте,
бих искал да ви попитам следното: притежавам собствена тераса описана в нот.акт като едната и страна граничи с общо помещение на блока /входът на което не е от терасата/ .Въпросът ми е имам ли право да си остъкля тази тераса ? Намираме се на партера като от общината твърдят,че имам право само на ползване на тази тераса заедно с живущите от блока. Обаче аз съм си купил апартамента заедно с тази тераса, т.е. тя е собствена, а не обща!Всъщност има ли полусобственост? Бихте ли ме насочили с вашето мнение как да действам,направих глупостта да питам в общината, а не си я затворих както правят съседите

P.S. някои ме съветват да сложа на терасата преместваемо съоръжение и така да заобикола "проблемът" който ми е създаден,но искам да попитам Вас експертите как бихте постъпили ,още повече ако сте имали подобен проблем.Дали да заведа дело и да докажа,че няма основания да ми се ограничават правата по ползването на терасата? Доста кооперации има с такива тераси,граничещи с общи стени на блока, които са остъклени и сменили предназначението си дори!
Благодаря на отзовалите се!



Тема Re: Има ли полуСобственост на тераса!нови [re: Mapинa]  
АвторHelper© (Нерегистриран)
Публикувано21.08.05 01:52



Терминът „полусобственост“ не е коректен; нарича се „съсобственост“. Лично аз не се ориентирам добре по обяснението Ви без чертеж. Не бих рискувал да Ви консултирам...



Тема Re: Има ли съсобственост на лична тераса!нови [re: Helper©]  
АвторMapинa (Нерегистриран)
Публикувано21.08.05 11:16



O.K. Helper©,
нека въпросът ми звучи така може ли собствена тераса ,която е описана в нот.акт и скицата и която е калкулирана в цената да е съсобствена дефакто?



Тема квото пише в нотариалния акт -нови [re: Mapинa]  
Автор ceлянинъt (член-простак)
Публикувано21.08.05 19:19



това е...
но - дали е описана с цялата си площ, да не би част от нея да се води като покрив - над по-долно помещение например - и ако е покрив - той е обща част... или е козирка например - пак е обща част...
а от общото помещение дали се излиза на терасата?
тоест зависи от конкретния случай...

простак, простак - но вече европеец!


Тема Re: квото пише в нотариалния акт -нови [re: ceлянинъt]  
АвторMapинa (Нерегистриран)
Публикувано21.08.05 20:22



В нотариалният акт си е описана цялата, иначе не бихме взели апартамента ако имаше съсобственост,явно е своеобразно тълкуването и съответният чиновник си иска финикийско означение върху правната норма... , все ще ти намерят някакво основание щом имаш стена към общо помещение,но според мен дебелината на тази стена се разделя 50 на 50 и така реално аз си ползвам терасата (на терасата няма врата вход-изход към общото помещение), ще бъда благодарен ако някой архитект има собствена практика с такива случаи, да споделят опит...



Тема Re: квото пише в нотариалния акт -нови [re: Mapинa]  
АвторMapинa (Нерегистриран)
Публикувано21.08.05 20:31



още нещо се сетих,то ако покривът е общ,то всеки балкон има под който е покрив на съседа под него и от тук всички балкони са общи и никой не може да си ги затваря,остъклява,зазижда и кво ли не, малей ми сега,само не ми казвайте,че съм прав макар,че това би било чудесна идея как да ни изнудват общинарите,то и затова никой не спазва законите



Тема Re: квото пише в нотариалния акт -нови [re: Mapинa]  
АвторHelper© (Нерегистриран)
Публикувано21.08.05 21:13



-Ако правилно съм разбрал, достъп до тази тераса имате само вие. Как тогава биха се възползвали от правото си на съсобственост върху нея/ако има изобщо такова/ останалите? Някой от тях оспорва ли желанието Ви да я остъклите? Има ли изявени претенции да я ползват? Въобще, доста са въпросите... Защо не се обърнете към архитект или адвокат за консултация? Изглежда правото е на Ваша страна, но все пак...



Тема Мисля ,че схванах проблеманови [re: Mapинa]  
Авторжopж (Нерегистриран)
Публикувано23.08.05 11:18



Фасадата е обща - това е имал в предвид общинаря. За да променяш обща част/остъкляване на балкон/ се изисква проект и съгласие на всички собственици.
Но ако постъпиш по тоя начин - обади се ,ще ти дадем медал защото само ти в цяла държава ще спазиш закона.



Тема Re: Мисля ,че схванах проблеманови [re: жopж]  
АвторHelper© (Нерегистриран)
Публикувано23.08.05 17:45



Извадка от ЗУТ:
................................................................................
Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
.....................................................................................................................................
12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;
Ако балконът не е разположен към първостепенна улична мрежа само с копие от нотариалния акт може да се иска Разрешение за строеж.
Според мен.



Тема Re: Мисля ,че схванах проблеманови [re: Helper©]  
АвторSasho (Нерегистриран)
Публикувано28.08.05 12:02



Само, че за да смята терасата за своя, трябва да притежава освен нотариален акт в който тя да е вписана и одобрен проект, включващ апартамента и терасата.
Чл. 147 от ЗУТ действително не изисква одобряване на инвестиционен проект, но задължително се изисква конструктивна експертиза и разрешение за строеж от гл. архитект на общината.
Бивш гл. експерт - "Незаконно строителство".


Горното го пиша за да се избегнат проблеми с вечно недоволните съседи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.