Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:10 01.07.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Възможен ли е такъв вариант и какво ми трябва?нови  
Авторpgb (Нерегистриран)
Публикувано08.03.05 11:46



Здравейте !
Първо искам да Ви предупредя, че съм абсолютен лаик в строителството и може би ще задам въпросите си некомпетентно, та моля да не се смеете.
Значи, живея в стара тухлена къща, строена може би 1942-1943 година. Като казвам стара - на години, но иначе е много поддържана и във вид много по-добър от много кооперации, строени при соцвремената или даже и сега. В последно време обаче възникна нужда от разширяване на жилищната площ и реших да вдигна втори етаж. Питах един познат - архитект и предприемач за идеи. Какво каза той:
1. За да не се сваля гредореда на тавана се прави следното - около къщата се бият десетина колони, които се захващат за стените, но без да се вдълбават в тях. Около колоните се излива пояс, който опасва къщата. Между противоположните страни на пояса се изливат напречни греди или се поставят метални профили. Върху тях се поставя строителен шперплат, които служи за основа на плочата-под на втория етаж. Шперплатът остава завинаги отдолу, като се образува нещо като въздушна възглавница между стария гредоред и плочата.
Целта на това занятие е да не се събаря тавана на къщата и да може да се живее в нея по време на целия етап на строителството. Та моят познат каза, че е възможно и дори е правил и строил 2-3 такива обекта.
2. Днес отивам в общината да видя аджеба как се вади виза за строеж. Влизам културно, честитя им 8-ми март и питам - мога ли да надстроявам втори етаж на къщата. Госпожата погледна плана и казва - не може, защото постройката била стара. Ако съборя къщата, веднага ми дават виза за ново строителство, пък ако ше и бизнесцентър да е.

Та въпросите ми са два - възможно ли е да се построи по този начин втори етаж, и ако да - по какъв начин, тоест на основата на каква административна база мога да оспоря решението, т.е мнението на общината?

Благодаря Ви предварително!



Тема Вероятно е възможно!нови [re: pgb]  
Автор 4i4o (непознат засега)
Публикувано08.03.05 20:08



Жилищни сгради с височина до 10 метра, сиреч едно- и двуетажни, представляват нискоетажно застрояване и ако Вашата сграда е разположена на 3 метра от страничните регулационни линии и на 5 от регулационната линия в дъното на имота НЯМА ПРОБЛЕМ да я надстроите! Все пак е желателно да се запознаете с Плана за застрояване в общината. Знайте че е възможно неговото ИЗМЕНЕНИЕ ако предвижданията му не Ви удовлетворяват!



Тема Re: Възможен ли е такъв вариант и какво ми трябва?нови [re: pgb]  
Авторvozi (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 14:04



Edin priatel go napravi tozi nomer , na po stara kushta, bez da hodi v tupata obshtina, i daze ne pravi nikakvi koloni... tova koeto beshe tavan, sega e dve chudni stai... napravi go s itong .. che izdulba i mazeto i sega shte pravi tam magazin. taka che deistvai.. ne si kusai nervite s obshtini..



Тема Re: Възможен ли е такъв вариант и какво ми трябва?нови [re: vozi]  
Автор Queen_of_wind (волна)
Публикувано09.03.05 18:33



Много смело е действал този приятел
Не съветвам никой да го прави по този начин.

И един мой познат си надстрои 2-етажната къща, но си насади колони, изля пояси и т. н., всичко според проекта (архитектура, констр., и т.н.), одобрен от общината и след издаване на разрешение за строеж.

Виж с 4и4о-то съм съгласна.



Тема Re: Възможен ли е такъв вариант и какво ми трябва?нови [re: Queen_of_wind]  
Авторvozi (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 23:04



оххх... да имах неговиа проблем!!!... ами то.!!. цакаме строеж от нулата...ща не ща се влача в общината и що пари им бутам на тези хиени, и колко време губя... не е за говорене... направо ми иде да се откажа... ноооо ниама как, на путя съм им... но ако можех да ги подмина окото ми ниамаше да мигне ....а моиа приател си е ОК , и как не !? направи си кущата за 2 месеца и забрави...



Тема проблемът -нови [re: pgb]  
Автор ceлянинът (член - простак)
Публикувано10.03.05 09:19



според прочетеното - предполагам, че проблемът е следният -
ако къщата е стара, макар и в добро състояние - още повече, че е на един етаж - е най-вероятно в устройствения /застроителния/ план да не се предвижда нейното запазване - тоест новото застрояване да е на три или пет етажа - и ако е в по-централна част - да е сключено - тоест от калкан до калкан.
При това положение те не могат да ти издадат виза за нейното надстрояване, а само за ново строителство по новото петно. В случая ти можеш само да я ремонтираш - или ако попада в очертанията на новото петно - можеш и да я надстроиш - но въз основа на архитектурен проект, който да показва, че това е етап от цялостното изпълнение на новото строително петно...

абе - в крайна сметка зависи от конкретния случай...
ако си болен от грип - търси лекар,
а за такъв въпрос - търси архитект...

прост селянин, ама много прост ви казвам !

Редактирано от ceлянинът на 10.03.05 09:26.



Тема Re: Срежи я таа къща бе!нови [re: ceлянинът]  
Автор Гъцo (СЕЛЯНИН)
Публикувано10.03.05 14:30



И я качи на тркалета, после я исткаляй у другио край на дворо. Тека че ти остане тва петно и мое си дигнеш оште една според законо. Бачканье че падне могу, ма па че си баровец с две каштета!



Гъ Цо - селстройинжбач

КВО Е ТВА?


Тема Re: Възможен ли е такъв вариант и какво ми трябва? [re: pgb]  
АвторMAA (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 14:41



Вероятно къщата не се запазва по градоустройство и затова не могат да ти издадат виза.Трябва да отидеш с архитект в общината, както ти препоръча някой по-горе и да видиш дали не може да се измени градоустройството.Ако не става , помисли за вариант -преустройство на таван, като се задигне надзида с 1.20 м. и се смени вида на покрива.Всичко това става с проекти, нужен ти е освен архитект и инженер конструктор.Закона не допуска направата на основен ремонт на сграда, която не се запазва по градоустройство.Трябва да търсиш вратички.Важно е и това дали си едиствен собственик.Има едни членове за остри жилищни нужди, ама всеки случай е индивидуален и трябват всички данни и то конкретни.А иначе надстройка над съществуваща сграда се прави точно така, макар че не е евтино.



Тема Re: Възможен ли е такъв вариант и какво ми трябва?нови [re: MAA]  
АвторЯcтpeбa (Нерегистриран)
Публикувано15.04.05 17:13



Аз искам да си направя мансарден апартамент от няколко тавански помещения в кооперация, проблем ли е, че е 5 етажна? Само на двуетажни къщи ли дават да си надстрояват таванските помещения, или?

Аз лично съм виждал много такива апартаменти в подобни коопераций.



Тема Re: Възможен ли е такъв вариант и какво ми трябва?нови [re: Яcтpeбa]  
Автор лeлka (любопитна)
Публикувано16.04.05 22:29



За надстрояване ли говориш или за съществуващи тавански помещения, които да преустроиш в апартамент?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.