Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:48 02.07.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: balkandji_barovsky]  
Авторпpяkop (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 21:53



ето, почна да става интересно...

кажи сега, първо за пожарната (какво значи съкращението паб?) - предаваш проекта и чакаш 2 месеца ли или отиваш на среща с тях и обсъждате? как се организира това разрешително?
същото за хеи?

какво е къща тип "гъбка"?

а за живия плет - не пишеше ли някъде, че оградата може да е плътна до 60 см и максимално 2,20 м висока? живият плет за плътна ограда ли минава?



Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: пpяkop]  
Автор balkandji_barovsky (пророк)
Публикувано28.02.03 18:08



"кажи сега, първо за пожарната (какво значи съкращението паб?) - предаваш проекта и чакаш 2 месеца ли или отиваш на среща с тях и обсъждате? как се организира това разрешително?
същото за хеи? " -
ПАБ значи "Пожарна и аварийна безопасност" - Като се направи проекта, се внася за съгласуване в районната ПАБ, където те гледат дали той съответства на техните им норми - има ги някъде, ама много трудно се намират - ако има забележки отиваш и ги отстраняваш или ти връщат проекта. Същото е и за ХЕИ - общо взето законовия срок и на двете места за отговор ( положителен или отрицателен ) е 20 работни дни.

"какво е къща тип "гъбка"? " - къща на която целия втори етаж отвсякъде е в еркер - те такова нещо няма начин по закон да се направи - а иначе конструктивно може.

а за живия плет - не пишеше ли някъде, че оградата може да е плътна до 60 см и максимално 2,20 м висока? живият плет за плътна ограда ли минава - ами оградата ако е до 2,20 трябва да е с проект и с изрично съгласие на съседа , а живия плет си е жив плет - нито едното, нито другото, ама е смешно за височината от 60см, аз лично във Франция съм виждал по 2,50 - 3м и са много красиви



Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: balkandji_barovsky]  
Авторпpяkop (Нерегистриран)
Публикувано28.02.03 23:07



добре де, след като паб-ските норми трудно се намират, как проектирате така, че проектите да им съответстват? наслука? и какви изисквания може да има хеи? неща от рода на "във всеки дом клозет"?

а иначе за къщата тип "гъбка" мисля, че разбрах :) - нещо като традиционното балканско строителство по архитектурните резервати. и кво, викаш, то е незаконно?



Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: пpяkop]  
Автор kavarmata (винаги)
Публикувано01.03.03 13:45



Извинявай за тона, но такива въпроси не се задават от практикуващи архитекти и колеги по различните други специалности, защото ако не са запозноти с нормативните документи действащи в момента в България просто няма да могат да практикуват дейността за която са учили.
Колкото до контрола не се безпокой, той действа на различни нива и просто ново строителство без надлежно оформени и одобрени проекти не се допуска.
Това ти го казвам от личен опит, тъй като и в момента се занимавам професионално с всички етапи на строителството - от издаване на виза за проектиране до завършване на строителството и издаване разрешение за ползване на построения обект.



НА ВСЯКА МАНДЖА МЕРУДИЯ


Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: kavarmata]  
Авторпpяkop (Нерегистриран)
Публикувано01.03.03 17:34



не те извинявам за тона, защото не си ми прочел въпроса както трябва, но назидаваш отвисоко. един вид писател, не читател, но пък със удачен за случая подпис.

аз съм работил и работя като архитект на два континента, и то винаги извън българия. зададох въпроса от професионален интерес, а и за ориентация - каквото не е било винаги може да стане...

за контрола, който упражнява любимата ни държава върху родното строителство, не се безспокоя ни най-малко, а се интересувам как е организиран. ти явно като чиновник веднага се чувстваш засегнат... гузен негонен бяга ?

както и да е, с удоволствие чета съдържателните отговори.



Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: пpяkop]  
Автор kavarmata (винаги)
Публикувано01.03.03 20:26



Съвсем не се чувствам засегнат.
Вярно работя с много неприятна за другите материя - незаконното строителство и мога да те уверя, че законите действащи в момента никак не ми помагат. Съжалявам, че не споделяш опит как е организирано проектирането и контрола върху строителството на мястото където работиш, защото действително в България не е необходимо да се открива тепърва "топлата вода".

И не се тревожи за ника ми - в България това се налага.



НА ВСЯКА МАНДЖА МЕРУДИЯ


Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: balkandji_barovsky]  
Авторapxитekт (Нерегистриран)
Публикувано01.03.03 20:58



Четете по-внимателно нормативните документи, които не са чак толкова недостъпни. Има разлика между еркер като нормирана "издатина" и като архитектурен елемент. Ако е нужен за архитектурата, нищо не пречи да се отдръпне навътре приземният етаж (от линията на застрояване!) и да се получи надвисване (конзола) колкото му се иска на човек (или колкото може да сметне конструкторът). Не знам къде е завършил колегата, който проектира на два континента извън България, но практиката у нас не е (и не може да бъде) много по-различна ат тази в чужбина. А много от изискванията трябва да се знаят още от следването.



Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: apxитekт]  
Авторпpяkop (Нерегистриран)
Публикувано01.03.03 22:32



да, сетих се преди малко, че не споменах, че не съм и учил архитектура в българия - затова законите, правилата и т.н., както и част от терминологията са ми непознати. общо взето, това е и причината за цялата тази нишка..

и наистина, след прочитане на зут-а, не виждам нещо шокиращо. странно ми се вижда, че доста от правилата са универсални за цялата страна, а ми изглеждат от местно значение - точно напр. линиите за застрояване. интересно ми е да видя и противопожарните норми, но засега нямам успех в намирането им "на линия" :)



Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: kavarmata]  
Авторjino (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 13:16



az sam glaven architect na edna ob6tina blizo do sofija ,ot tazi pozicija moga da ti kaza 4e zakonite dejstva6ti na teritorijata na bulgarija se otnasjat do vsi4ki ob6tini verno 4e mogat da se interpretirat po razli4en na4in ot razli4nite kolegi no principno nema golema razlika a po vaprosa moze da polu4i6 informacija ako 4ete6 ZUT nar.5 nar. ot 4-8 na MRRB no te ne kasajat tolkova konkretno arhitekturata na sgradata vse pak sa6testvuva golema doza tvot4eski element v proektiraneto.Po princip ako raboti6 kato proektant ne bi trebvalo da te interesuvat 4ak tolkova makar 4e pomaga.Moja savet e ako ima6 konkretni vaprosi gi zadaj na gl.architekt na saotvetnata ob6tina ako e svesten bi trebvalo da ti pomogne .Ako iska6 da gi nau4i6 poraboti malko administrativna rabota .Ina4e ako ima6 nekoj konkreten vapros pi6i 6a sa poma4a da ti otgovorja



Тема Re: правила, регулации и закони в бгнови [re: apxитekт]  
Автор balkandji_barovsky (пророк)
Публикувано05.03.03 11:20



В случая еркерът си е еркер. Ако го подпра с колона ( както направих в един обект) не е същото като усещане. Дори и да отдръпна линията на застрояване ( за което дори не говорих, защото се тълкува същото и за свободно стоящи и далече от границите на имота сгради) еркерът пак ще е еркер и може да се до 1/3 от дължината на ограждащата стена към страничните регулационни линии.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.