Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:57 28.05.24 
Култура и изкуство
   >> Архитектура и вътрешен дизайн
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Реставрираните крепостни стени във В.Търново  
Автор Sir Yasen ()
Публикувано06.09.99 22:56



Ще ми е интересно ако някой от вас архитекти ми каже дали реставрираните крепостни стени и реставрирана църква във Велико Търново са възстановени по някакви запазени описания или просто са резултат на фантазията на реставраторите. Аз винаги съм харесвал архитектурата и особенно западната средновековна архитектура т.е романски стил, готика и т.н.т. Интересно ми е каква е била българската средновековна архитектура. За съжаление почти нищо не е запазено.

Тема Реставрираните крепостни стени във В.Търновонови [re: Sir Yasen]  
Автор Борис ()
Публикувано13.09.99 15:28



Въпросът ти е повече от оправдан... От средновековието до началото на нашия век са останали само няколко автентични сгради от средновековна България. От тях една-единствена кула - тази на крепостта в Червен. През 1913 г. земетресението в Търновско събаря кажи-речи всичко - най-жестоко пострадва църквата Св. 40 мъченици, също така Св. Димитър (вече напълно - и много добре - реставрирана), Св.Св. Петър и Павел (също реставрирана) - всички тия в Търново, вкл. и Червенската кула. Но хората все пак са я помнели, та "Балдуиновата" кула е нейно точно копие (тя самата, червенската, също е построена наново в наше време). Ако се качиш пак на Балдуиновата кула и се надвесиш през зъберите, ще видиш основите на истинската кула, която е десетина метра по-навън, т.е. "ментето" е двойно - хем кулата не е била точно такава (т.е. копирана е друга кула), хем не е била на същото място. Колкото до "двореца", подобно безумие едва ли би минало през ума и на най-бездарния средновековен архитект. Същото важи и за "Патриаршията". Възстановки, правени от български изкуствоведи преди войната - Протич или Мавродинов или не знам си кой си, - говорят, че църквата е имала доста ИЗЯЩНА конструкция - не съм сигурен, но вероятно е била кръстокуполна, а не базилика, имала е пищно украсена фасада и въпреки бойната кула-камбанария до себе си - която може би отговаря на действителността - НЕ Е ПРИЛИЧАЛА НА БУНКЕР. Колкото до портата на Царевец, тя вероятно е близко до оригинала. В Търново е имало две болярски къщи, които са рухнали през 1913 г. и не са възстановени. Третата запазена жилищна къща от епохата, която все още стои наполовина, е "Болярската къща" в Мелник - порутена вече не от земетресение, а от човешка немарливост. До началото на века в нея са живели хора. Подобни "реставрационни" безумия има и на Калиакра, и в Плиска и къде ли не. Да имахме пари, щяхме да си вдигнем всички стари замъци, да им се любуваме. Най-забележителен е случаят с оня, дето си построи къща на Кокалянския Урвич, горе в самата крепост... За жалост българските средновековни строители не са могли да се мерят със западните си колеги (току-що се връщам от Каркасон, то и там стените са реставрирани миналия век, но отговарят на някогашната действителност, сравнението с Царевец (а Каркасон е било нищо и никакво градче) е доста фрапиращо) - затова и повечето крепости, че дори и градове , се намират по разни живописни местенца, където да се използват естествените дадености. Привет

Тема Мерси.нови [re: Борис]  
Автор Sir Yasen ()
Публикувано14.09.99 00:31



Благодаря ти много за изчерпателната информация. За съжаление нещата явно са точно такива, каквито си ги мислех, че са. Просто като отидеш на запад в някой запазен средновековен град и можеш изцяло да се потопиш в атмосферата на замъци, благородници, рицари, кръчми, селски къщи и т.н.т. А пък тук това просто е невъзможно. Всичко е разрушено и явно никой не го интересува нашето минало. Пък нали има една приказка: "Народ, който не си знае миналото, няма бъдеще!"

Тема Всичко по реда си...нови [re: Sir Yasen]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано14.09.99 01:11



Когато един народ, общо-взето, задоволи насъщните си нужди, започва да насочва внимание към култура, история, и т.н. Реставрацийте струват пари. Които идват от събрани данъци. Или от дарения. Когато данъците покрия по-належащите нужди - или когато достатъчно българи станат така богати, че да могат да даряват - ще дойде ред и на реставрацийте. Иначе реставраций пак могат да се правят - но с ангария... Да се радваме и на малкото, което е оцеляло и/или е реставрирано! А дали реставрацийте във Велико Търново са правилни и достоверни: щом съдбата ни е отнела историята - дала ни е право да си я измислим. По-добре измислена история от колкото никаква. Поне така аз ги виждам нещата, от САЩ.

Тема Да ама това е престъпление!нови [re: Св. Скромни]  
Автор Мак БГ ()
Публикувано23.09.99 21:54



Виждал съм безумието в Търново още през 88г. Не познавам добре средновековвната българска архитектура, но просто няма как да са били истина търновските измислици. Тогава екскурзоводката каза, че църквата на върха била реконструирана по монета, на която даже не се знаело дали това е същата църква. А вътре имаше "стенописи" от Светлин Русев, абсолютна пошлост. Дори и Людмила Живкова беше там изографисана. Какво ще докажем с такива "реставрации" Най много някой да се усъмни, че сме измислена нация, като братята македонци

Тема Да ама това е престъпление!нови [re: Мак БГ]  
Автор Sir Yasen ()
Публикувано27.09.99 00:39



Напълно съм съгласен с тебе. По-добре развалини, отколкото измислена история! Пък тия стенописи са си направо гавра с християнските традиции....

Тема Реставрираните крепостни стени във В.Търновонови [re: Sir Yasen]  
Автор saint ()
Публикувано08.04.00 16:36



да ама това е престьпление


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.