Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:02 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема траки и етрускинови  
Автор ilt (непозната)
Публикувано27.05.06 12:18



Гробницата при село Александрово.







Гробницата при Tarquinia (Италия)









Тема Re: траки и етрускинови [re: ilt]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.05.06 19:58



И?

Roma locuta, causa finita



Тема Re: траки и етрускинови [re: Last roman]  
Авторilt (Нерегистриран)
Публикувано27.05.06 21:45



Ако няма нищо общо между траките и етруските, е смайваща приликата в стила на двете гробници.



Тема Re: траки и етрускинови [re: ilt]  
Авторviky (Нерегистриран)
Публикувано27.05.06 21:53



прилики между тях могат да се проследят и в архитектурата на гробниците, става въпрос за тези с полуцилиндричен свод. Но все пак гробници с такъв свод се срещата и в Македония, а възникват в Лидия и Лакония. Т.е. искам да кажа, че прилики има (не само с етруските).



Тема Re: траки и етрускинови [re: viky]  
Авторilt (Нерегистриран)
Публикувано27.05.06 21:59



"Френска група са направили генетично изследване на етруските на този принцип. Открили са, че генетично са най-близки с хората от днешна турция, по бреговете на егейско море."

Това са точно земите на лидийците.



Тема Re: траки и етрускинови [re: ilt]  
Авторviky (Нерегистриран)
Публикувано27.05.06 22:14



ами съжелявам, че съм така скептично настроена, обаче ти не си ли задаваш въпроса кога и от къде идват "хората от днешна Турция"? И ако етруските наистина са генетично най - близки до тях, то това не е от никакво значение за развитието на гробниците с полуцилиндричен свод което е се проследява хилядолитея преди тяхното идване (на турците имам в предвид).



Тема Re: траки и етрускинови [re: viky]  
Авторilt (Нерегистриран)
Публикувано27.05.06 22:30



Без да имам никакви научни познания и претенции, а базирайки се на елементарна логика, ми се струва, в период толкова древен като 4-3 хиляди г.пр.н.ера е е имало един и същи народ, без да търся точното му име.
По логика се приближавам до мнението на ziezi.
За разлика от него, не държа да му дам име - българи, траки, евреи, шумери или египтяни. Това са съвременни имена, които не подхождат за времена преди 8-6 хиляди години.

Живея във Франция и ако отидеш в бретонско село, като гледаш лицата на някой бретонци, ти се струва че си в България.



Тема Re: траки и етрускинови [re: ilt]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.05.06 02:21



ако говориш за стила - по цялото средиземноморие в античността е прието мъжете да се изобразяват червени, а жените - бели. Това е художествен похват, нищо повече. В египет също. Лично аз особени прилики не виждам. Траките не са етруски. Етруските може и да имат корени в мала азия, но те са по-скоро хето-лувийски, а не лидийски, още по-малко пък фригийски...
пак питам и какво от това?

Roma locuta, causa finita



Тема Re: траки и етрускинови [re: Last roman]  
Авторjhr (Нерегистриран)
Публикувано28.05.06 04:34



Ne,prosto nqkoj se opitva da se konkurira s Ziezi.
Az kazvam,4e sa amerikanci v sredizemnomorieto,poneje polzvat danki/dzinsi v oblekloto si



Тема тракийската е от 400, а етруската от 500-600 ...нови [re: Last roman]  
Автор ilt (непозната)
Публикувано28.05.06 10:14



... години пр. н. ера.
Ако някъде в корена на този стил няма общо, не ми казвай, че специално са ходили рисувачите на обмяна на опит и са отваряли гробници за да покажат как са го правили другите преди 100-200 години.
Шегувам се. Разбира се, че има и друго обяснение.
Но идеята ми е, че умението да се рисува е дарба (тя се наследява - и баща ми ,и аз, и трите ми деца рисуват с лекота, бе никакви уроци). Не във всички народи се срещат толкова следи на такава изява.

Колкото до в червено мъжете и в бяло жените, като принцип ...
Това е рисунка в една от гробниците в Таркиния - Италия. Единият мъж, в най-ляво е бял, а червена жена седи върху коленете.



Редактирано от ilt на 28.05.06 10:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.