Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:19 24.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Археология
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Толкова ли е яка Археологията?нови  
Автор пeтльo (луд)
Публикувано30.03.03 13:56



Искам мнението на специалистите... Просто от това, което знам от Discovery Channel и BBC си мисля че е страхотно. Мисля че си заслужава да се ровиш из полетата с кирка, лопатка и метличка, за доброто на науката в нашата мила държава. Но си мисля че нямаме находки, които да "ровиш", а и след тежкият работен ден, на следващата сутрин да си видиш целият труд изграбен от иманяри.... колебая се

t


Тема Re: Толкова ли е яка Археологията? [re: пeтльo]  
Автор huanji ()
Публикувано30.03.03 19:11



Хората са казали: "Археологията е хоби за богати и професия за луди".
Не си мисли, че да си археолог значи, да се ровиш с лопата. Това е предимно, убийствено четене на безброй езици. Разкопките са много малка част. Освен това, баш археолога е ръководител и се добива да пише в археологическите документи, всяка подробност, а след това пак се добива да подготви материала във вид удобен за логаритмуване. До лопата не се допира.



Тема Re: Толкова ли е яка Археологията?нови [re: huanji]  
Автормъpзи мe дa ce perиcтpиpaм-пeт (Нерегистриран)
Публикувано30.03.03 22:39



Е, това също е готино.... не мога да се определя като богат, но като луд, определено



Тема Re: Толкова ли е яка Археологията?нови [re: huanji]  
Автор easy (мотаещ се)
Публикувано31.03.03 01:28



Ако не ровиш и не знаеш как се рови с лопата си за никъде. Ако познаваш археолози, които не знаят как се работи с лопата или мотика или не ги докосват - закопай ги в някой стерилен сондаж :)
Колкото до лудостта - прав си. Тук богати са иманярите. Но пък хубавите неща ги има благодарение на лудите :)

Редактирано от easy на 31.03.03 01:42.



Тема Re: Толкова ли е яка Археологията?нови [re: easy]  
Автор huanji ()
Публикувано31.03.03 21:55



Не беше за това думата, просто ако археолога си губи времето с лопатата, кой ще върши неговата работа? Всеки може, то докато завърши като студент, би трябвало поне два пъти годишно да е участвал в разкопки.
Лично аз знам, не се бой.

Не се заблуждавай, проблема с иманярството не се дължи на иманярите. Толкова много неща има...въобще не ми се говори.



Тема Re: Толкова ли е яка Археологията?нови [re: мъpзи мe дa ce perиc]  
Автор huanji ()
Публикувано31.03.03 21:59



Така е батка, трябва и да си малко луд. Нито ти плащат заплата като света, нито командировъчни, нито даже можеш да издадеш труда си и като минат години, вземе, че остарее.
Но е краста...



Тема Re: Толкова ли е яка Археологията?нови [re: huanji]  
Авторeasy (Нерегистриран)
Публикувано01.04.03 00:22



Знам . И на мен също не ми се говори по темата.



Тема Re: Толкова ли е яка Археологията?нови [re: easy]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано01.04.03 10:55



Абе вие, археолозите, може и да знаете как се копа, ама като дойде до интерпретацията на находките, често пъти човек просто може да се попикае от смях!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Толкова ли е яка Археологията?нови [re: Black Wolf]  
Автор huanji ()
Публикувано01.04.03 11:58



Не знаеш ли, че археолога прави археологическа интерпретаци, историка, историческа. Историка вкарва археологическата интерпретация в контекст.
Ако ти дам моя работа върху Монетосеченето на градските управи I-III в., смяташ ли, че ще можеш да направиш кадърна интерпретация? В едно развито общество, аз ще направя първичната обработка на материала, ще го подготя и публикувам. Той ще се вкара в контекст от специалисти-археолози в областта на митологията и т.н. Едва, когато бъдат направени основните изводи, което е наша работа, ще можеш да използваш всичко това. Например:
За девалвацията на номинала, не можеш и дума да обелиш, преди да ти подам моите изводи. Ще направя изследване върхи голям брой монети. Точните изследвания, показват девалвация, на номинала. Може да има изписана "Е" та на монета от типа "Два бюста", което значи пети номинал, но теглото е за четвърти, сиреч имаме присвоена стойност. Това ще трябва да се върже с цялостната икономика на съответната провинция и цялата Римската империя. Ако използваш множество подобни изследвания, можеш да обобщиш нещата. И те трябва да се вържат с епиграфски паметници, керамика, стъкло, теренни проучвания, металопластика и т.н., за всяко нещо си има специалист.
Историка се изхожда най- накрая.



Тема Re: Толкова ли е яка Археологията?нови [re: easy]  
Автор huanji ()
Публикувано01.04.03 14:12



Давай на по- весели неща.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.