Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:45 14.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Заложници на систематанови  
Автор rayoflight (член)
Публикувано10.10.15 22:20



Репортаж по повод днешния Световен ден на психичното здраве:



доц. д-р Христо Хинков:

"Трябва да има нормативна уредба, която да гарантира взаимовръзката между социалното министерство и здравното министерство. "


д-р Иван Добринов:

"Повечето хора смятат, че това е грях, че това е липса на воля, лошотия, но не виждат, че това е едно заболяване, при което човек и да иска не може с усилие на волята да контролира пиенето си."


И Желяз Турлаков:

"Българските политици са част от проблема и с наркозависимите. Те си затварят очите, страхуват се. Член 53 от Закона на здравето гласи, че 1 процент от алкохолния и тютюневия акциз всяка година трябва да се превежда към Министерството на здравеопазването за лечение и превенция на засегнатите лица, пострадали от алкохол, цигари и наркотици. Три години задавахме въпроса къде отиват тези пари, защото това са едни 50-60 млн., които биха покрили нуждите на програмите за наркозависими, но никой не ни отговори!... "

Но ние не сме се преборили за сега за тези превантивни програми (качествени и и работещи) и за последващата след терапия ресоциализация..

Пък и за самата терапия......





Тема Re: Заложници на систематанови [re: rayoflight]  
Автор д-p (новак)
Публикувано11.10.15 13:51



Ето какво написа журналистката Рада Богданова като коментар към репортажа си: "Следва кратък разказ за една агонизираща система. За страдащите от алкохолизъм, които не могат без помощ; и за помощта, която получават. Лекарят в тази история доскоро е бил единствен психиатър за 60 души. За лечението на душите им, трябват още и психолози. Д-р Добринов е поел всички празни щатове в отделението, но срещу бездушието навън, сам човек е безсилен. Камо ли, ако е болен. Преди демокрацията, Радневската психиатрия е предоставяла пълна програма за лечение, рехабилитация и ресоциализация. Но с цената на изолиране зад стените на болницата. Идеята на несъстоялата се и до днес реформа, е алкохолиците да получават помощ там, където живеят. Чудесно звучи да не им се отнема свободата. На практика обаче, те получават само доверие да се оправят както намерят. Да търсят групите за взаимопомощ на Анонимните алкохолици - вярно, с признати резултати в целия свят. Наличието на общество на Анонимните алкохолици обаче, не отменя ангажимента на държавата към болестта алкохолизъм. За това си дават сметка и настоящите стратези на реформата - от тях е обещанието, че в центъра й ще бъде човекът с главно Ч. От нас - картината с днешна дата."



Тема Re: Заложници на системата [re: д-p]  
Автор memi2011 (член)
Публикувано14.10.15 17:00



Колегата Боганова е напипала болния нерв, но сама едва ли ще се справи. Аз също съм журналист, работя в един от централните ежедневници. Когато ми се случи онова, което описах в друга една тема, изтичах веднага при психиатърката си и изревах, че имам нужда от помощ. Знаете ли какво се оказа? Оказа се, че в цялата държава България не се намери едно единствено местенце за мен. Бях готова за клиника, но място в клиника нямаше! Нямаше нито едно свободно легло! Една седмица си останах у дома на лекарства и самосъжаление и още първия ден, в който излязох навън, пих отново. За нас, алкохолиците, няма място под слънцето! И всичко идва от това, че ни мислят за отрепки, а не за болни хора. Сърдечно болния ще го приемат по спешност навсякъде; хипертоникът, получил криза, веднага ще получи помощ; а ние сме извън системата. Тогава си дадох сметка, че Анонимни алкохолици, колкото и борбена организация да са, не могат да свършат работата на държавата, която е зарязала една цяла категория болни хора. Ние дори не искаме безплатни лекарства, нито направления по Здравна каса. Искаме само центрове, където с нас да работят психиатри и психолози, освен подкрепата, която си оказваме сами на себе си. Аз се промених драстично, приятели! Промених се до такава степен, че от момента, в който си стъпя на краката, обещавам да посветя професионалния си живот на решаването на този проблем - държавна подкрепа за организациите на АА по места. Строим МОЛ-ове, строим галерии, строим учреждения - за това има бюджет. А за хора, които умират всеки ден, няма едно свободно място в адекватна болница и са принудени да се справят със собствени ресурси, организирайки се сами, финансирайки се сами, лекувайки се сами... Думи нямам!



Тема Re: Заложници на систематанови [re: memi2011]  
Автор rayoflight (член)
Публикувано14.10.15 19:02



memi, много вярно си обрисувала картината!!

Същото важи и за наркозависимите.

И за тези, зависими от хазарта пък хептен! Познавам такъв човек, който се увлече до болестна степен по черно тото и пр. ... няма спасение!
Семейството му гладува, разби се.... трагична работа е.
И всеки ще каже, че сам си е виновен...

Това, за което се бори Желяз е най-сетне да се езползва този законово определен 1% от акциза от алкохол и цигари за превенция и лечение на зависимости.

Обиколил е всички партии и всичките са го излъгали с обещания.
Сега се кандидатира за общински съветник. Той поне е според поговорката "Не питай старило, питай патило"...

И да, ние трябвад а си извоюваме каквото ни трябва. От тези, на които не им пука и искат само да крадат за себе си. Защото иначе .............................



Тема Re: Заложници на систематанови [re: memi2011]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано14.10.15 19:23



Това ще стане доста трудно защото общественото мнение е,че сам си е виновен за положението. Да оставим въпроса колко хора ще се възползват защото влезеш ли в регистъра не е добре.
Преди около една година слушах дори изказване от лекар, че психично болните хора не били болни защото не ги боли.
За % от акциза? Първо се учудвам как производителите са се съгласили на това, а отпускането им за лечение е такъв нож, че... Това е да признаеш, че стоката ти може да е опасна за определен кръг от хора,а направил ли си го то това носи само негативни последствия.

\\\\\\\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\\\\\\\"Алберт Айнщайн


Тема Re: Заложници на систематанови [re: ALONE911]  
Автор rayoflight (член)
Публикувано14.10.15 20:06



Ами не мисля, че мнението на производителите е било нужно - парите ги събира държавата и тя трябва да отдели този процент - според нейните закони..

Този лекар .... не може да се нарече такъв.

Друга кампания: (дори и да понесе някакви критики поне е опит да се направи нещо реално.
За предпазване на децата ни.)
Отново не от държавата...



Още на 13 години учениците у нас започват да употребяват алкохол, сочи ново проучване сред подрастващите българчета.
Над половината от момчетата и момичетата между 10 до 19 години вече са посягали към алкохола (62,6%).
В консумираните напитки влизат не само по-леките като бирата и виното, но и твърдият алкохол.
Интересна подробност е, че момичетата посягат към алкохола по-често от момчетата.
Във връзка с притеснителните данни, родители, учители и психолози започват спешна национална кампания за превенция на ранната употреба на спиртни напитки от подрастващи - "Родителски срещи в бар".
Срещите няма да се провеждат в класната стая, а в истински бар - мястото, на което децата най-често опитват алкохол за първи път.
Самите ученици са по-скоро скептични към идеята. Началото на кампанията е след броени дни.
Вижте във видеото разговор с тийнейджъри и тяхното мнение по въпроса в репортаж на Нова ТВ
Емануил признава, че пиенето е на мода сред съучениците му. Самият той не е привърженик на твърдия алкохол, но първата си бира е изпил на 15 години. Цветан пък за първи път опитва алкохол на 14.
Според учениците не е особено трудно да си купиш алкохол и без да имаш необходимите за това години.
Мисията на Емил като учител е да предотврати любопитството на децата към спиртните напитки.

Редактирано от rayoflight на 14.10.15 20:08.



Тема Re: Заложници на систематанови [re: rayoflight]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано14.10.15 20:58



Да, парите ги събира държавата и факта, че не се отделят означава,че няма проблем или проблемът е незначителен и се решава с други средства. Значи също, че води до други проблеми с трудно доказуема причина и средствата отиват там.
Производителите ги не питат, но факта, че нещо не е лично адресирано към тях и то директно към стоката която произвеждат е добре дошло.
За децата - то се знае, че основната вина носят родителите. Това като ирония.

\\\\\\\"Понякога плащаме най-скъпо за безплатните неща.\\\\\\\"Алберт Айнщайн


Тема Re: Заложници на систематанови [re: memi2011]  
Автор stasi123 (непознат )
Публикувано14.10.15 21:57



Анонимни алокохолици имат Дванадесет Традиции, според които се самоиздържат - всяка група на АА трябва да се издържа сама, като отказва каквито и да било външни дарения (7 Традиция). Нали разбираш, няма начин да се приема нито държавна, нито каквато и да било друга финансова помощ. Ентусиазмът ти е похвален, но ако не спазваме Традициите си, няма възстановяване от алкохолизма.



Тема Re: Заложници на систематанови [re: stasi123]  
Автор rayoflight (член)
Публикувано14.10.15 22:46



Аз мисля, че тук има някакво недоразбиране - никъде не съм видяла и помен от променяне на традициите, не.

Става дума за реален ангажимент на държавата, което си е съвсем отделно.



Тема Re: Заложници на систематанови [re: stasi123]  
Автор memi2011 (член)
Публикувано15.10.15 15:29



Стаси, не си ме разбрал/а/. Въобще не става дума за променяне на традициите на АА. Идеята ми е, че в бедна държава като нашата, хората също са бедни. Държавата би могла да помогне примерно с помещение, с отопление, с хонорари за гостуващи лектори, примерно, с консултации при специалист, ако някой има спешна нужда, с временни настанявания на хора, които са загубили дома си... Иначе, приветствам това, че АА е организация, която се самофинансира и така трябва да бъде, заради личната отговорност на всеки един от членовете й. Но аз с очите си видях каква липса на техника имаме, как не може да проведем онлайн сбирка, която би била в полза на един човек в някое родопско село, да речем. За това трябват пари - за съвременни технологии, за съвременни помещения, за съвременна информация. Хората, с които се видях снощи, носеха книги от домашните си библиотеки, че да натрупаме някаква сбирка от полезни четива; аз също се ангажирах да донеса каквото намеря полезно у нас. Е, ние не заслужаваме ли мъничко подкрепа от държавните библиотеки, в които като депозит постъпват по пет книги от всяка издадена бройка от всяко българско издателство?! Защо да няма призив, не "задължение", просто призив - да има и една шеста книга, касаеща нашия проблем, която да отива в някой АА център?
Пак казвам - нищо общо с традициите на АА! Това, за което ще се опитам да се боря, е обществена ангажираност към наболял социален проблем. Защото видях деца на по 23-24 години с 10-годишен алкохолен стаж.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.