Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:17 26.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Съветската инвазия в аа  
Автор oceola73@abv.bg (непознат )
Публикувано27.07.15 16:02



Скъпи братя и сестри сякаш малко са ми проблемите и душевните и физическите та трябва да се сблъскам или по- точно да чуя за някакъв "модерен руски подход" на работа по програмата на АА. Което ще рече поне по това от което чух,че при инвентаризация на всеки човек от списъка ми трябва да отделям по 1-1.30 минути със спонсора си за всеки от списъка и не дай боже да е дълъг/около 50-60 човека/не ми се мисли какво става питам:Това програма за мазохисти ли е?Как един болен човек ще разбере,осмисли и осъзнае грешките си при толкова информация за кратко време?Как ще види недостатъците си ,ако някой му ги казва/не дай боже по- болен от него/а третата страна отсъства?Това не е работа на поточна линия драги другарки и другари,а работа с болни човешки същества от които всеки е индивидуален и изисква време.По себе си знам,че инвентаризацията е нещо много важно,а програмата е една и за ваше съжаление може би измислена в Америка.Освен това близо 50 години "се наслаждаваме "на помощта на Съветска Русия ,на умствения и технически им просперитет и бих казал:"Не благодаря".Ако са ви свършили алкохолиците ,търсете ги другаде не в България.От апостоли,спасители и месии във всяка една сфера ми е писнало особено от хора с съмнителни морални качества.Стъпка 12 гласи"Достигнали до духовно пробуждане като резултат от тези стъпки,ние се постарахме да предадем това послание на други алкохолици и да прилагаме тези принципи във всичките си дела.""Да предадем",не да го натрапим или да спонсорираме повече хора за по-кратко време,което е нищо повече от подхранване на егото.Ако сте български граждани бъдете такива,не искам никой да пострада от вашите експерименти,ако бъркам обосновете се.



Тема Пак сме недоразбрали...нови [re: oceola73@abv.bg]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано27.07.15 18:27



Не бе,браткоооооооо.


Явно ние не сме разбрали простичкото значение на стъпка 12 от нашата програма за възстановяване от алкохолизъм в Анонимни Алкохолици,както и всичките 12 Традиции,които би трябвало да ни пазят от това да не се изкриви единствената цел на АА и Посланието на АА,което е единственото,което може и ни спасява от Бездната на алкохолизма.
Може би това,което са искали да кажат в 12-та стъпка е било "Достигнали до "духовно пробуждане" се постарахме да ПРОДАДЕМ ТОВА ПОСЛАНИЕ на други алкохолици и да прилагаме тези принципи във всичките си дела".
Явно първите възстановили се алкохолици наистина това са искали да кажат,само дето нещо са са объркали,но имало едни добри изобретатели,които малко по-късно създали едно нещо,наречено "МИНЕСОТА",с което всичко е почнало да си идва по местата,само дето ние в България винаги сме малко по-назад,та затова чак сега това идва и при нас...
Няма нищо по-просто и по-лесно от това да вземеш на един напълно отчаян човек всичко,което е готов да даде само и само за да се измъкне от АДА на тази Лудост наречена алкохолизъм.Та за това просто е трябвало необходимото време и добра почва у нас за да почне малко по малко да се засява семето на тия лудости,които могат и убиват хора и то с пълното оправдание,че "ВСЕКИ ИМА ПЪЛНАТА СВОБОДА ДА ПРАВИ ТОВА,КОЕТО СМЯТА ЗА ПРАВИЛНО". За това както писах има и "някакви 12 Традиции",но явно и тях когато са ги писали нещо не са направили като хората,та за това сега като има възможността нещата да се променят защо и това да не се наглася така,както на някого това му харесва или просто му е удобно да изпълнява "12-ТА СТЪПКА"-ДА ПРОДАДЕМ ТОВА ПОСЛАНИЕ НА ДРУГИ АЛКОХОЛИЦИ И ТН. И ТН.?
Карай,братко,така явно е трябвало да бъде въпреки да няма никаква логика в това,което се случва,но помня едно просто нещо,което спонсора ми беше казал преди време и аз кротко се старая да се придържам към него и това беше точно свързано с правенето на самата програма без да влизам в подробности какво точно беше съдържанието на самото послание....

И тук идваме до Бог/кой както си го разбира/ и за това,че АА не е някаква човешка измишльотина и,че никой няма правото да си играе с Анонимни Алкохолици,а за този,който се опитва да го прави и да го използва за каквото и да е друго,освен да осъществява единствената му цел-съвсем простичко бих казал- БОГ ДА МУ Е НА ПОМОЩ!.......

Бъди себе си.

Тема Re: Пак сме недоразбрали...нови [re: stefko_aa]  
Автор kalashnikof-205830 (непознат )
Публикувано27.07.15 19:07



Значи трябва да съм благодарен. Аз като виден алкохолик минах метър. На мен посланието ми бе предадено и не ми се наложи да го купувам. Чудя се колко ли струва продаването на посланието. Май за толкова за колкото се продаде продавача.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: oceola73@abv.bg]  
Автор Harakiri ((минаващ))
Публикувано31.07.15 01:34



Дванайста разбрах, че си я разбрал, а по Десета ок ли си? Ако имаш проблеми с резентмънта (хубава съветска дума) към Дядо Иван, пиши ми на лични.
"Продължавйте да се пазите от прояви на егоизъм, озлобление и страх. Когато се появят ние се молим Бог да ги отстрани. Обсъждаме ги ВЕДНАГА с друг човек и ако сме наранили някого бързо поправяме грешките си. След това решително насочваме мислите си към някой, на когото можем да помогнем. Нашето поведение се определя от обичта и толерантността.
Вече сме спрели да се борим с когото и да е и с каквото и да е – дори с алкохола. На този етап здравият разум трябва да се възвърнал."





Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: Harakiri]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано31.07.15 16:58



Цены На Лечение
4 април 2014 г. в 22:11
Пакет «Интенсив»

Срок прохождения курса – 90 дней

Стоимость от 2500 евро/мес.



Курс включает в себя

Лабораторно-диагностическое обследование

270 часов индивидуальных и групповых занятий

Индивидуальная работа с психологом

Участие в терапевтических группах

Бальнеологические и оздоровительные процедуры

Проживание на территории центра с размещением в двухместном номере

Четырехразовое питание

Экскурсионная программа




Пакет «Класически»


Срок прохождения курса – 270 дней

Стоимость от 2000 евро/мес.



Курс включает в себя

Лабораторно-диагностическое обследование

810 часов индивидуальных и групповых занятий

Индивидуальная работа с психологом

Участие в терапевтических группах

Бальнеологические и оздоровительные процедуры

Проживание на территории центра с размещением в двухместном номере

Четырехразовое питаниеЭкскурсионная программа




Пакет «VIP»


Пакет включает в себя полный курс психологических и психотерапевтических мероприятий.

Стоимость курса и условия проживания обсуждаются персонально.




«Детоксикация»


При необходимости мы предлагаем Вам пройти курс детоксикации под наблюдением высококлассного персонала, в специализированном отделении.

Продолжительность 5 – 14 дней.
Дванадесет стъпки и Дванадесет традиции - " Ние алкохолиците проумяхме това, заплащайки висока цена"



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: ronisulivan]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано31.07.15 17:35



Вчера бях в Раднево, в лудницата. Пълно е с алкохолици и алкохолички, които нито са чували за "Минесотският модел", нито за инвазии...

ДЕСЕТА ТРАДИЦИЯ НА БРАТСТВОТО НА АА: "Обществото на АА не се произнася по въпроси, които не са свързани с него; поради това името на АА не бива никога да бъде въвличано в обществени дискусии."

Нямам време да ходя в психодиспансера на "Сточна гара". Нямам време да ходя в "лудницата" на 4 - ти километър. Нямам време да ходя в Централния Софийски мъжки затвор. Нямам време да ходя в "лудницата" в Суходол...

Щото все някой ми пречи...

ПЕТА ТРАДИЦИЯ НА БРАТСТВОТО НА АА: "Всяка група на АА има една главна цел - да предава посланието на алкохолиците, които все още страдат."

Все още имам време да ходя на сбирки в групи на АА. Защо? Заради Пета Традиция на АА, или, за да се произнясям по въпроси, които не са свързани пряко с нашата дейност, с нашата главна цел?!...

Мхмхмммм...

Редактирано от Sandu62 на 31.07.15 17:41.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: oceola73@abv.bg]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано31.07.15 19:16



Когато продаваш нещо, което си получил даром се нарича печалбарство. Според вас създателите на АА дали биха одобрили това? И когато знаеш,че тези хора го правят за пари и стоиш на една маса и взимаш решения с тях, май не е много морално да даваш акъл на другите.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: ronisulivan]  
Автор oceola73@abv.bg (непознат )
Публикувано31.07.15 22:38



Не съм на една маса с никого от тези хора,пари не взимам от никого,просто изразявам лична позиция.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: oceola73@abv.bg]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано01.08.15 10:47



Братко, Оцеола тъкмо защото подкрепям твоята лична позиция и тази на Стефко ,публикувах ценоразписа на тези руски и български тарикати. Нямам нищо лично против тях. Те са направили своя избор и го следват а аз мога само да им пожелая успех. Въпросът обаче е друг - колко от хората, които сядат и взимат решения с тях на една маса, знаят за тази тяхна дейност и дали мислят ,че това е морално?



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: ronisulivan]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано01.08.15 12:19



В петък бях в Сопот и Карлово. В Кърнаре живее алкохоличка, която е трезва от близо три години. Включва се на скайп сбирките на групата на АА "Само за днес". Има спонсор и практикува програмата на АА. Има желание да направи група на АА или в Сопот, или в Карлово. Имам желание да й помогна за това, мога да й помогна за това, имам качества за това, за което съм благодарен и нищо повече. Всъщност, имам и подаръка за това, а имено - свободно време.

Не можах да разговарям с директорката на читалището, защото е в отпуск. Има и един "Център за социална подкрепа", където евентуално биха могли да се провеждат сбирки на АА. Служителките подкрепят идеята, но шефката им също отсъства и ми дадоха телефонния й номер. Накрая разговарях с госпожата от Общината, която е наясно с отдаването на общински помещения под наем. И какво ми казва тя:"Подкрепям идеята ви. Разбирам, че искате да помагате на хора, страдащи от алкохолизъм, но вие организация с идеална цел ли сте? Защото е нужно да подадете молба, ще я разгледаме и мисля, че ще вземем решение във ваша полза."

Дойдохме си на думата. Ние сме Братството на АА и живеем в Република България, в която има закони, все едно добри или лоши. И вече не съм Sandu с бялата аба и мога да кажа на тази служителка, че имаме сдружение с нестопанска цел "АА България" с решение от 08.07.2015 година на български съд. От десетте учредители няма нито един руски или български тарикат, както казваш ти, уважаеми или уважаема ronisulivan. Решенията, които се вземат на масата, се вземат с мнозинство от представители на групите на АА, които пожелаха след цели 25 години Братството на АА в България да излезе от пещерата, да излезе от анонимност. Защото аз пазя моята лична анонимност, но Братството на АА в целия свят не е анонимно.

Та, дадох всичко необходимо като контакти, информация и документи на тази алкохоличка в Кърнаре, за да продължи да действа в избраната от нея посоката и да бъде полезна за себе си и на други страдащи алкохолици.

А ето какво споделя Бил Уилсън в списание "Грепвайн" от декември 1947 година:
"...В действителност нашето общо благоденствие е защитено с надеждни гаранции. Когато някакво, каквото и да е действие, започне да застрашава нашето общо благоденствие, груповото мнение се мобилизира, за да напомни за опасността и нашето групово съзнание започва да изразява недоволство. И ако този някой продължи своето действие, той рискува дотолкова да загуби своето душевно равновесие, че направо да се напие, и в този случай не алкохолът ще бъде този, който го наказва. Мнението на групата му сочи, че се е отклонил; неговата собствена съвест му говори, че той греши опасно и че ако отиде твърде далеч, ИСТИНСКАТА МУ ПРСЪДА ще бъде произнесена от Джон Ечемиченото Зърно."

Не сме ние с теб, уважаема или уважаеми ronisulivan, които да даваме определения кой е тарикат и кой не е. Защото имаме Традиции, защото имаме Програма... Нашата главна цел е да предаваме посланието на АА, а не да даваме определения за този или онзи и да си стоим на топло и тъмно в пещерата. Нъл, тъй?

И да продължа с Бил Уилсън: "В крайна сметка, НИЕ СИ СЪТРУДНИЧИМ затова, защото наистина го искаме. Ние разбираме, че без ЕДИНСТВО няма да има никакво АА, а без него едва ли някой ще може дълго време да се възстановява. Ние оставяме с радост настрани личните амбицци, ако те могат да причинят вреда на АА. Ние признаваме смирено, че представляваме само "МЪНИЧКА ЧАСТИЦА ОТ ОГРОМНОТО ЦЯЛО".

Ние с теб, уважаеми или уважаема ronisulivan, "мъничка частица от огромното цяло" ли сме или най - големите програмисти на АА в световен мащаб?

.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: Sandu62]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано01.08.15 14:57



А ето какво пише в Седма Традиция "АА и парите не вървят заедно.Трябва да отделим духовното от материалното.Променихме рязко посоката,защото тук-там някои членове се бяха опитали да спечелят пари въз основа на връзките си вътре в АА и се страхувахме,че може да бъдем експлоатирани. "

Да ти е познато ?



Тема Българска инвазия в АА...нови [re: Sandu62]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано01.08.15 14:59



Ами откъде да чуят бе Сандооооооооооо като в България това се говори от години,доста хора се опитваха да го направят също от години и аз лично съм предупреждавал не веднъж за това,което искат някои да направят,и което така или иначе вече почва да се осъществява в действие.
И като пишеш ти или който и да е от тия,които така ревностно защитавате тия "руски методики" или и аз не зная какви дивотии,не бива дори за миг да забравяте,че не само вие сте в АА от доста време,не само вие имате интернет и можете да говорите и да правите каквото ви дойде и освен това постоянно да се опитвате на набивате вина на когото и да е поради това,че има малко по-здрав разум от когото и да е от вас,които се навивате на каквото и да е, но също така може и да види и да усети,че нещо наистина не е наред в Анонимни Алкохолици България.


Колкото и много да се хвалите колко много правите за АА,колко не бихме могли едва ли не да се оправим без вас,това няма как да мине поради простата причина,че както писах не сте само вие,които сте алкохолици,които сте трезви и можете да говорите и правите каквото ви падне,пък и на всичкото отгоре тия,които не са с вашите Апостолски изяви и творения едва ли не са анатемосани от някакво навярно "висшо ръковоство" ,което така или иначе продължаваше доста време да показва пред нас това,което иска,а да прави това,което то си иска да прави и ето и резултата....

Още 2007 година това се говореше в Лудницата в Раднево от наши събратя/единия от които вече не е сред нас за съжаление/,за което толкова често се говори тук и за това,че както се вижда и писах едва ли не вие сте открили топлата вода...
Като казвам това ясно си спомням как бях казал на един наш събрат,че там се говори за някакъв модел "Минесота",но когато се опитах да споделя това бях натирен като не зная какво но....

Ето това вече е факт и то въпреки отчаяните ми усилия/ и не само моите през тия години/ Анонимни Алкохолици да си остане наистина Анонимни Алкохолици ,а не някой да се опитва да ми каже по какъвто и да е начин,че "СЛОНА Е РОЗОВ,А НА СИВ" /например/. Ами може да има и розови слонове някъде,но поне доколкото имам някакви наченки на някакъв зрав разум помня,ча слона поне не е розов...

Та отново да се върна на това,което ясно се опитах до отбележа и това е относно АА,относно връзките му с "Отворено общество", "Стефан Батори", "МОДЕЛ МИНЕСОТА" и тн и тн,а вие можете колкото си искате да продължавате де ми говорите за някакви си "12 Традиции " и тн и тн,само дето накрая излиза,че крадеца вика "Дръжте крадеца"...

Ами вече и на мене ми писна да търпя постоянно някой който и да е той да се прави на всезнаещ и постоянно да ми набива в главата колко съм прост,колко нищо не зная ,а другите колко много правят за АНОНИМНИ АЛКОХОЛИЦИ и как едва ли ако това не се прави и не се говори постоянно където и да е,то АА ще престанат да съществуват като Братство.Дори това да не е писано или говорено в прав текст,това послание прозира в постоянните ви упорити опити да се набие на когото и да е,че това,което се случва е единственото,най-вярно което трябва да бъде,и че ако не се направи това или онова,АА ще спре да функционира.
ОК.
Щом така смятате,че това е едиствения ни път-чрез Минесота,Отворено общество,някакви си полски или руски модели на Анонимни Алкохолици-няма проблем-всеки си има правото да си прави каквото си иска,но както писах на няколко пъти-престанете да правите всички ни,които дори си нямаме и на идея какво всъщност се прави/като може би и вие,които сте в "АПОСТОЛСКИЯ СЪВЕТ" също си нямате на представа какво става/ на будали,които би трябвало да ви махат с ръчички като на парад на 9-ти септември,да ви ръкопляскат,да викат "Да живее новото АА" като в същото това време съвсем кротко и "добронамерено" да водите хора незнайно накъде,но със сигурност не по Пътя на щастивата съдба така,както са го правили първите анонимни Алкохолици и така,както вярвам,че все още има наши братя и сестри в АА,които все още се придържат към това да го запазят просто,а не да позволяват на когото и да е да си играе както намери за добре.

Нищо лично Санду. Уважавам както теб,така и това,което правиш,защото всеки сам си избира какво ,как и къде ,а и с кого да го прави.Но ви моля и теб,и тия,които сте си харесали това,което явно смятате ,че е единственото "СПАСЕНИЕ" на АА,просто престанете да набивате на когото и да е някакви съмнения или претеснения относно това,което се случва,и че едва ли не това е най-правилното,което трябва да се направи и се прави от вас.
А оносно това ВАС. Днес а и друг път,когато съм сам и имам времето да си отделя от него относно АА и за каквото и да е като цяло,често пъти си припомням,че в АА най-важното от нещата е това "Ние" ,"Наше",а не мое или твое,но...
Няма как да станат нещата,ако това,което се прави е или като някакъв декрет,която някой си е решил да направи и без значение е това,че уж му се дава някаква публичност,или просто е някаква нечия прищявка или умишлено действие,целящо нещо доста повече от слава или известност.Важното за мен /а вярвам,че и за доста други събратя/ е,че ако това,което се прави няма никаква връзка с духовността и принципите на АНОНИМНИ АЛКОХОЛИЦИ то все пък си остава нечия приумица или просто една алкохолишка манипулация,което и в поне двата случая за мен означава,че или трябва да се примиря с това,което виждам,че не правилно откъдето и да го погледнеш,или да споделя своята истина така,както я виждам и да оставя който и да е,да си прави каквото и да е ,но без да го приема за правилно и без да продължавам да ръкопляскам така,както винаги допреди АА постоянно съм правел само и само с идеята всеки да ме хареса и да нямам проблеми с никой,но....

Ако продължавам да го правя,ако продължавам да се крия като мишок умирайки от страх да не би това на някой да не му хареса и да не бъда отхвърлен,то за каква програма на АА говорим,за какво Братство и за каква безмилостна честност става дума,от което зависи живота и трезвеността ми?!!!!....

Та това е в общи линии относно тия "промяни и тия спазвания на традиции" и постоянно цитиране на какво ли не от АА,но винаги с определена цел,имаща за значение да отклони вниманието на всички от най-главното в АА-да сме заедно,да правим заедно Анонимни Алкохолици,а не да се подлагаме на когото и да е с идеята,"че така трябва,или че няма друго,което може да се направи".
Стига с това,братчета и сестричета от АА-оставете всеки да реши кой какво е,но без някой да му набива в главата по какъвто и да начин,че няма друго освен това,което се предлага,защото иначе излиза,че сме като на пазар,който е в края на деня с вече доста поразвалена стока,но трябва нещо да се вземе просто заради самото вземане,пък дори и да трябва всичкото това после да се изхвърли на буклука......






Бъдете здрави и трезви още 24 часа,и Бог да е с вас!

Бъди себе си.

Редактирано от stefko_aa на 01.08.15 15:14.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: oceola73@abv.bg]  
Автор Darth_ Vader (непознат )
Публикувано01.08.15 18:48



Казвам се Радо и съм Алкохолик. Злоупотребявах повече от 32 години с алкохол и се възстановявам в АА с помощта на духовната 12-стъпкова програма изложена в Голямата книга. Безкрайно съм благодарен и на двамата си спонсори, които отделиха от времето си да ми предадат безкористно и безплатно нещо което за мен реално няма цена –Програмата на АА, нещо безценно като живота. Първият ми спонсор ми помогна да спра да отричам и да повярвам в Бог, а вторият превърна вярата ми в упование. Днес съм щастлив и успял човек. Имам възможността и честта да правя най-важното заради което Бог ме е избрал и спасил – да предавам това послание на други алкохолици, бидейки търпелив и смирен, по същият начин по който постъпваха с мен моите спонсори.

Не се интересувам от материалното състояние на моите подспонсорни, по същия начин по които моите спонсори не се интересуваха от моето. Държа да отбележа, че когато дойдох в АА и в последствие, докато се възстановявах, моето материално състояние не бе лошо, да не казвам богато. Нито един от моите спонсори, във нито един момент, нито за секунда, не направи намек или опит да се възползва от това или да ми говори и да ми предложи някакъв платен вариант. В последствие разбрах, че вторият ми спонсор, освен, че е алкохолик е и завършил висше образование психолог, занимаващ се професионално със зависимости. Толкоз.

Нека да приемем, че единият е представител на австралийската АА школа , а другият на руската /дето тука й викат съветска, що съветска, може би щото съветското е лошо и подлежи на още по-голямо отричане и зачеркване/. Дори условно не мога да го приема това наименуване, но нека заради конкретния случай да опитаме.

Понеже съм минал и през двете школи, мога да ви кажа от личен опит, а не говорейки слухове и измислици, че в австралийската има много писане, а в руската няма нищо руско, по скоро влияние на американски спикери и спонсори идвали в годините в Русия, застъпващи идеята на част от Братството на АА, че трябва да се върнем „Назад към основите”, назад към това как се е предавала програмата на АА от първите 100, от основателите писали Голямата книга.

Дори условно това разделение е неприемливо защото и двамата ми спонсори ми дадоха едно – себе си, живота си, примера си за да мога и аз, идентифицирайки се с тях, с помощта на тази Програма да стигна до пряк, непосредствен контакт с Бог.

За да мога и аз да живея щастливо и свободно, без страх и без алкохол.

А за да стигна до този контакт с Бог, трябваше да започна с най-простото, но и най-трудното: да спра да отричам, да спра да твърдя, че знам най-добре, че моята истина е единствена! Другите грешат! Аз, единствено аз съм носител на истината. Всички трябва да чуят мен, ако не – да мрат. Да мрат бе, бях готов дори лично да ги убивам. Не ме интересуват другите, те не са прави, те грешат, до стената и да се разстрелят!

Нашата трета традиция поставя единственото условие за членство:

Единственото условие за да стане един алкохолик член на АА е желанието му да спре да пие.

А какво правим с тия дето нямат това желание – да мрат!
А какво правим с тия, дето непрекъснато се пробиват – да мрат!
А какво правим с тия дето не могат да бъдат честни със себе си - да мрат!
А какво правим с тия, които многократно опитват да работят по програмата и непрекъснато се пробиват – да мрат.
А какво правим с тия които не искат да видят болестта си, не я признават – да мрат! А с тия дето не искат да дойдат в АА – да мрат!
А какво правим с тези които не са стигнали края, не са си стигнали дъното и не могат, не искат, не вярват, че тази програма е за тях, че може да им помогне – да мрат.

Със сигурност има и много други подобни, дето могат да мрат на воля, хора, страдащи, болни, които за разлика от мен, не са стигнали дъното, не са пред пропастта, не виждат все още смъртта, не са осъзнали, че са болни и не са готови на невъзможното – да спрат да отричат, да повярват в нещо в което не вярват/Бог, Висша сила, Разум / и да разберат, че освен тях има още 7 милиарда човешки същества, жадуващи за свобода , щастие и място под слънцето.

И, че Бог е един и всемогъщ за всички. И, че не трябва да съдим, да плюем, да сравняваме и да даваме оценки. Не трябва да съдим!

И , че трябва да се захванем за работа, всички заедно, така както първите са работили и с лекари, и със свещеници, с психиатри, с журналисти и всички които са осъзнавали общия ни проблем !

Не мисля, че на центровете, които помагат дори и на тези,
които не могат да бъдат честни със себе си,
които не желаят да видят болестта,
не желаят да спрат да пият,
не виждат проблема си,
не осъзнават окаяното и безнадеждно състояние в което се намират

трябва да се пречи и оплюва. Те затова са професионалисти – намират начин и способ да стигнат до тези хора. И до семействата им. На времето и ние в АА сме работили със алкохолика и със семейството му и не сме ги делили. И ако наистина искаме да видим защо в началото успеваемостта в АА е била 75% не е лошо да видим какво наистина са правили спонсорите. Може би си струва ужаса да установим, че ние днес не сме в състояние и една десета да направим от това, което са правили първите в АА. Че не сме готови на такава саможертва. Че често, самодоволно, от висините на трезвите си години преценяхме на кого да помогнем, как и доколко. „Он не е узрел” и толкоз. Превръщахме групите си в секти и гордо властвахме кат техен гуру.

Не мисля, че аз, който съм възстановен, само благодарение на духовната 12-стъпкова програма имам право да изказвам мнение и да съдя минесотските програми в които не съм участвал и не познавам, нито пък психиатрите, психолозите и психотерапевтите участващи в тях, не мисля, че мога да подхождам към тях на приципа: една жена каза на опашката, че утре в Красно село ще гръмне ядрена бомба.Бягайте.

Сещам се само, че Бил Уилсън пише в „Така както го вижда Бил”: АА не е панацея Би било голямо заблуждение да се смята, че АА е панацея, дори и за алкохолизма.
В ранните ми години на трезвеността аз бях изпълнен с гордост, смятайки, че АА е единственото лекарство за добър и щастлив живот. Братството има, разбира се, основен принос за моята трезвеност и даже днес, когато са изминали 12 години от моя живот с програмата, аз все още съм много активен на сбирките, спон- сорството и службата за интереса на моите събратя алкохолици.
По време на първите четири години от моето възстановяване, аз имах необходимост да търся професионална помощ, тъй като емоционалното ми здраве беше много разклатено. Тогава видях хора, които бяха намерили своята трезвеност и щастие благодарение на други организации и други методи. АА ме научи, че аз мога да избирам: да опитам всички възможни варианти, за да съхраня моята трезвеност. АА не може да лекува всичко и всички, но за мен Братството е центърът на живота ми в трезвеност.


Сещам се също, че когато прочетох този пасаж от Мисли за всеки ден 24. Април "най-възстановената" сестра от моята група забрани повече да се четат пред групата Мислите за деня, понеже това не било официална литература на АА.

Мога да говоря обаче за хората излезли от тези центрове, в нашата група преди около половин година дойдоха четирима такива събратя и сестри, днес те всички са трезви, веднага си взеха спонсор от АА, преминаха през програмата и преминават в момента, а някои от тях вече спонсорират. Един от тях, месеци наред преди да попадне в такъв център, идваше в нашата група и се проваляше, запиваше и въпреки многократните опити не можеше да започне тази духовна програма.Не знам какво правят в тези центрове, но хората излизат с вяра, пристигат в АА и започват да работят. Това момче направи след престоя си в такъв център програмата само за четири месеца, на един дъх, днес води сбирки и се възстановява. Казано е : По делата им ще ги познаете.

Мога да говоря също за себе си и втория си спонсор в АА, който ми предаде безкористно и с плам духовната програма на АА така, че вярата ми в Бог се превърна в упование, а програмата за мен – във Приказка без край, щастливо приключение, което опитвам да предавам и аз, като него, така безкористно и с толкова търпение и плам на своите подспонсорни.

Предаде ми програмата безкористно и честно, независимо, че в живота си извън АА работи като дипломиран психолог във център по зависимости. И само заради Вожда Оцеола искам да подчертая "безплатно, безплатно ми предаде програмата Вожде, безплатно !"

А и не мисля, че психотерапевтичните центрове са ни виновни за това, че днес в АА, не само в България, но и по света, остават в групите ни под 5 % от новодошлите и започват да се възстановяват.

Ако сте честни и имате поглед върху групите си помислете – през последните две години колко човека дойдоха и колко останаха в групата ви, а колко от тях са днес сред вас? Честно, като гледам моята група процента е по-малък от два / 2%/ ! Звучи страшно. Но това са факти. И за това не са ми виновни минесотските групи, професионалистите, програмите им и психотерапевтичните центрове. За това съм виновен аз, като член на АА.

И ако всеки от нас поеме тази лична отговорност и спре да се крие зад групата, работата си, семейството, здравето и т.н. процента на оставащите ще се увеличи.

Днес групите и сбирките ни са се превърнали в говорилни, в клюкарски и ненаучни психотерапевтични центрове, сбирките ни се превърнаха във всичко друго, но не и в сбирки на АА, където се говори, споделя и обсъжда 12-стъпковата програма за възстановяване, където се говори за духовната програма, за духовния опит и за духовното пробуждане, където Висшата сила е в концентриран вид и помага на всеки – и най-вече на новодошлите, още като влязат през вратата да не им се иска повече да си тръгнат.

А какво става днес – идват новите и си тръгват още по средата на първата си сбирка.

Аз съм отговорен, всеки от нас е отговорен, това да не се случва и да се върнем към онези 75 % успеваемост, които са имали в първите години в Братството на АА.

Едно знам, че това няма да стане, като се занимавам да плюя по минесотските програми и ме е яд на тяхната успеваемост. Или на това, че взимат пари.

Апропо пари. Навсякъде взимат пари, и за детокс взимат и при психиатър и в защитено жилище, дори да стоиш заключен някъде взимат пари, това е професионалната помощ. Това, че българина е научен, че всичко трябва да му е безплатно е комунистическа народопсихология, това, че у нас минесотските програми са платими от пациентите е грешка на държавата ни, на социалните ни политики и програми.

В Германия клиничната пътека за детокс, рехабилитация в минесотска програма се поема от здравната каса и продължава до 2 години, много често в самия център, където се провежда детокса и психотерапията има и помещение, където местното АА провежда сбирките си. Чисти алкохолици, дошли сами, направо в АА в Германия са под 6 процента. Толкова е естествено, че зависимият човек отива първо в болница на детокс, после в рехабилитация по програма и едва след това в АА, че там не само никой не го подлага на съмнение, но е странно когато някой отиде директно в АА. Подобна е историята в Полша. За Щатите знам единствено, че здравното осигуряване поема детокс и след това 28 дена в минесотски рехабилитационен център, но и там, като навсякъде в тези центрове, не се плюе по АА, а напротив, пациентите, като продължение на провежданата терапия се насочват към групите за взаимопомощ, за да може, когато си е изчистил ума и тялото нашите идеи представени в Голямата книга да намерят благодатна почва, да хванат корен. За да може да има повече трезви и щастливи хора.

А НЕ Е ЛИ ТОВА НАШАТА ЦЕЛ ДА ПОМАГАМЕ НА ВСИЧКИ КОИТО СТРАДАТ. НЕ ДА ПЛЮЕМ И СЪДИМ !

Редактирано от Darth_ Vader на 01.08.15 20:53.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: oceola73@abv.bg]  
Автор spiritual66 (някоя)
Публикувано01.08.15 21:22



Програмата на Анонимни алкохолици е духовна, нито е комерсиална, нито е национална. Предприемането на Програмата е лично решение на всеки човек, също така и негова собствена отговорност. Няма как някой да натрапи на някого нещо, поради нещо, или във връзка с нещо или да го измъчва заради нещо. Всеки сам взима решения дали да предприеме Програмата, и от това решение произтичат някакви резултати.
Въпросът с комерсиалността и определянето на моралните качества на хората е много съблазнителен за поставяне под фокус, но не знам дали е правилно точно тук да се разглежда той, и да бъде възможна причина за раздухване на антагонизъм, разпалване на неизживени различни страсти или дефицити на личността и конфронтиране.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: spiritual66]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано01.08.15 22:22



.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: ronisulivan]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано01.08.15 22:44



Още на третия месец от стъпването ми в Братството на АА, прилагането на двойния стандарт ме втрещи и разгневи. Толкова съм можел. Но моят спонсор тогава ме спаси - не само да остана трезвен. Каквото и да значи това.

Аз пари за предаването на посланието на АА не съм вземал.

Аз пари на моя спонсор, от когото получих посланието, пари не съм плащал.

На мен, след три години в Братството на АА и толкова време трезвост, и днес, и тази вечер никой и нищо не ми пречи да правя това, което мога и трябва да правя, а не това, което изисквам да правя.

Благодарен съм на Бог, че и през последната седмица ме дари с време и търпение да съм част от тези, за които пише в главата "Има изход" от Голямата книга, а имено: "Малцина, обаче са онези, които имат щастието да са в такова положение, че да могат да отдадат почти цялото си време на тази работа."

А коя е тази работа?! Ееее... в Голямата книга на АА е написано всичко просто и ясно. И никъде не съм прочел в нея с моя спонсор, а и без моя спонсор да пише да отделям време да се занимавам с тарикати и печелбари. Много е просто - не ми е полезно - нито във възстановяването ми в Братството на АА, нито в живота ми, в моя живот да се занимавам с тарикати и печелбари...

"Живей и остави другите да живеят..." Нъл, тъй пише, пак в Голямата книга на АА?!



Тема Re: Българска инвазия в АА...нови [re: stefko_aa]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано01.08.15 23:07



Ето част от това, което чета почти всяка сутрин, написано на десетина листа формат А4:

"Благосклонността е отговор за всеки един мой проблем. Ако се дразня и ядосвам, причината е защото намирам някой човек, място, същество или ситуация, също така някои факти от живота ми да са неприемливи за мен. Поради тази причина не мога да намеря смирение, и докато не приема този човек, място, същество или ситуация да бъде точно така, както е в момента - няма да намеря покой.

За мен е полезно да се съсредоточа върху нужните промени над себе си, а не напразно да изразходвам енергия, като се напъвам да променя целия свят.

Когато се оплаквам от себе си или критикувам хората, то аз се оплаквам от Божието сътворение, което означава, че искам да зная повече от Господ."

По - късно разбрах, че съм се докосвал до това благодарение на опита, усилията и времето, което е отделял Йошко, за да помага на страдащи алкохолици и в България.

И тази вечер споделям, че аз без спонсор не бих могъл да се възстановявам. Разбира се, за мен е полезно, освен връзката спонсор - спонсориран, да упражнявам и всичко останало, което се предлага в Голямата книга на АА, в Братството на АА.

И съм благодарен на Милостта на Бог за времето, с което ме дарява и здравия разум да си признавам грешките, които правя.

Господи, да бъде Твоята воля, а не моята! Амин.

Редактирано от Sandu62 на 01.08.15 23:08.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: Darth_ Vader]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано01.08.15 23:20



.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: Sandu62]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано01.08.15 23:24



Това ,че си честен човек, и не си взимал или давал пари е ясно.Радо и Харакири също не са взимали или давали пари- в това съм сигурен. И точно това буди недоумение в мен, защо честни хора като вас адвокатстват на тези с двете лица? Имам и една молба към теб и Радо - не подценявайте мнението на хората, които не мислят като вас. Моя спонсор ми каза преди време нещо много готино-" И от най-глупавия можеш да чуеш и научиш нещо полезно".



Тема Казана и паничката...нови [re: Sandu62]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано02.08.15 00:13



Ами то това,че трябвало човек в АА да има спонсор явно е нещо доста важно и съм ти благодарен за това,че ми го припомни та дано не го забравям само за днес.Може пък и аз да се похваля,че имам някой на когото мога да разчитам,да вярвам,и който няма да ме остави да потъна каквото и да правя или да не правя.......знам ли?



Наистина постоянно нещата се променят,хората също се променят,но има една подробност-ако наистина искат да го направят,а не само да се имитира някакво действие с идеята,че нещо се прави. Пък и при толкова рязки промени наистина може и да не зная вече кое е правилно,и кое не е,но явно каквото и да кажа или да направя то все ще има някой,който да ми покаже къде я бъркам,какво трябва или не трябва да правя,та каквото и да направя в крайна сметка все ще излезе,че е точно така,както е трябвало да бъде....

И отново се намесва моя любим Параграф22,който точно е определил кое как трябва да бъде и то при положение,че това е нещо напълно неприемливо и тотално невъзможно на практика. Хем е така,но в същото това време то въобще не е така,както е в действителност......

Бъдете здрави и трезви,и нека наистина всеки да си гледа в своята си паница,без да се опитва да разбърква паничката на някой друг,а още по-малко да мъти Казана с идеята,че това трябва да се поправи,да се добави нещо или пък да се махне друго и то просто защото някой е решил,че така трябва да бъде,а не другояче...

Бъди себе си.

Тема Re: Съветската инвазия в аа *DELETED*нови [re: ronisulivan]  
Автор Darth_ Vader (непознат )
Публикувано02.08.15 00:16



Мнението е изтрито от rado@dir.bg

Тема Re: Съветската инвазия в аа *DELETED*нови [re: Darth_ Vader]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано02.08.15 00:38



Мнението е изтрито от ronisulivan@abv.bg

Тема Re: Съветската инвазия в аа *DELETED*нови [re: ronisulivan]  
Автор Darth_ Vader (непознат )
Публикувано02.08.15 00:45



Мнението е изтрито от rado@dir.bg

Тема Re: Съветската инвазия в аа *DELETED*нови [re: Darth_ Vader]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано02.08.15 00:51



Мнението е изтрито от ronisulivan@abv.bg

Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: Darth_ Vader]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано02.08.15 01:06



Какво стана Радо? Май не си измислям? А?



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: ronisulivan]  
Автор Darth_ Vader (непознат )
Публикувано02.08.15 01:19



СПЕЦИАЛНО ЗА RONISULIVAN ОЩЕ ВЕДНЪЖ МОЕТО МНЕНИЕ. ДАНО ТОЗИ ПЪТ ГО ПРОЧЕТЕШ ДО КРАЙ


Казвам се Радо и съм Алкохолик. Злоупотребявах повече от 32 години с алкохол и се възстановявам в АА с помощта на духовната 12-стъпкова програма изложена в Голямата книга. Безкрайно съм благодарен и на двамата си спонсори, които отделиха от времето си да ми предадат безкористно и безплатно нещо което за мен реално няма цена –Програмата на АА, нещо безценно като живота. Първият ми спонсор ми помогна да спра да отричам и да повярвам в Бог, а вторият превърна вярата ми в упование. Днес съм щастлив и успял човек. Имам възможността и честта да правя най-важното заради което Бог ме е избрал и спасил – да предавам това послание на други алкохолици, бидейки търпелив и смирен, по същият начин по който постъпваха с мен моите спонсори.

Не се интересувам от материалното състояние на моите подспонсорни, по същия начин по които моите спонсори не се интересуваха от моето. Държа да отбележа, че когато дойдох в АА и в последствие, докато се възстановявах, моето материално състояние не бе лошо, да не казвам богато. Нито един от моите спонсори, във нито един момент, нито за секунда, не направи намек или опит да се възползва от това или да ми говори и да ми предложи някакъв платен вариант. В последствие разбрах, че вторият ми спонсор, освен, че е алкохолик е и завършил висше образование психолог, занимаващ се професионално със зависимости. Толкоз.

Нека да приемем, че единият е представител на австралийската АА школа , а другият на руската /дето тука й викат съветска, що съветска, може би щото съветското е лошо и подлежи на още по-голямо отричане и зачеркване/. Дори условно не мога да го приема това наименуване, но нека заради конкретния случай да опитаме.

Понеже съм минал и през двете школи, мога да ви кажа от личен опит, а не говорейки слухове и измислици, че в австралийската има много писане, а в руската няма нищо руско, по скоро влияние на американски спикери и спонсори идвали в годините в Русия, застъпващи идеята на част от Братството на АА, че трябва да се върнем „Назад към основите”, назад към това как се е предавала програмата на АА от първите 100, от основателите писали Голямата книга.

Дори условно това разделение е неприемливо защото и двамата ми спонсори ми дадоха едно – себе си, живота си, примера си за да мога и аз, идентифицирайки се с тях, с помощта на тази Програма да стигна до пряк, непосредствен контакт с Бог.

За да мога и аз да живея щастливо и свободно, без страх и без алкохол.

А за да стигна до този контакт с Бог, трябваше да започна с най-простото, но и най-трудното: да спра да отричам, да спра да твърдя, че знам най-добре, че моята истина е единствена! Другите грешат! Аз, единствено аз съм носител на истината. Всички трябва да чуят мен, ако не – да мрат. Да мрат бе, бях готов дори лично да ги убивам. Не ме интересуват другите, те не са прави, те грешат, до стената и да се разстрелят!

Нашата трета традиция поставя единственото условие за членство:

Единственото условие за да стане един алкохолик член на АА е желанието му да спре да пие.

А какво правим с тия дето нямат това желание – да мрат!
А какво правим с тия, дето непрекъснато се пробиват – да мрат!
А какво правим с тия дето не могат да бъдат честни със себе си - да мрат!
А какво правим с тия, които многократно опитват да работят по програмата и непрекъснато се пробиват – да мрат.
А какво правим с тия които не искат да видят болестта си, не я признават – да мрат! А с тия дето не искат да дойдат в АА – да мрат!
А какво правим с тези които не са стигнали края, не са си стигнали дъното и не могат, не искат, не вярват, че тази програма е за тях, че може да им помогне – да мрат.

Със сигурност има и много други подобни, дето могат да мрат на воля, хора, страдащи, болни, които за разлика от мен, не са стигнали дъното, не са пред пропастта, не виждат все още смъртта, не са осъзнали, че са болни и не са готови на невъзможното – да спрат да отричат, да повярват в нещо в което не вярват/Бог, Висша сила, Разум / и да разберат, че освен тях има още 7 милиарда човешки същества, жадуващи за свобода , щастие и място под слънцето.

И, че Бог е един и всемогъщ за всички. И, че не трябва да съдим, да плюем, да сравняваме и да даваме оценки. Не трябва да съдим!

И , че трябва да се захванем за работа, всички заедно, така както първите са работили и с лекари, и със свещеници, с психиатри, с журналисти и всички които са осъзнавали общия ни проблем !

Не мисля, че на центровете, които помагат дори и на тези,
които не могат да бъдат честни със себе си,
които не желаят да видят болестта,
не желаят да спрат да пият,
не виждат проблема си,
не осъзнават окаяното и безнадеждно състояние в което се намират

трябва да се пречи и оплюва. Те затова са професионалисти – намират начин и способ да стигнат до тези хора. И до семействата им. На времето и ние в АА сме работили със алкохолика и със семейството му и не сме ги делили. И ако наистина искаме да видим защо в началото успеваемостта в АА е била 75% не е лошо да видим какво наистина са правили спонсорите. Може би си струва ужаса да установим, че ние днес не сме в състояние и една десета да направим от това, което са правили първите в АА. Че не сме готови на такава саможертва. Че често, самодоволно, от висините на трезвите си години преценяхме на кого да помогнем, как и доколко. „Он не е узрел” и толкоз. Превръщахме групите си в секти и гордо властвахме кат техен гуру.

Не мисля, че аз, който съм възстановен, само благодарение на духовната 12-стъпкова програма имам право да изказвам мнение и да съдя минесотските програми в които не съм участвал и не познавам, нито пък психиатрите, психолозите и психотерапевтите участващи в тях, не мисля, че мога да подхождам към тях на приципа: една жена каза на опашката, че утре в Красно село ще гръмне ядрена бомба.Бягайте.

Сещам се само, че Бил Уилсън пише в „Така както го вижда Бил”: АА не е панацея Би било голямо заблуждение да се смята, че АА е панацея, дори и за алкохолизма.
В ранните ми години на трезвеността аз бях изпълнен с гордост, смятайки, че АА е единственото лекарство за добър и щастлив живот. Братството има, разбира се, основен принос за моята трезвеност и даже днес, когато са изминали 12 години от моя живот с програмата, аз все още съм много активен на сбирките, спон- сорството и службата за интереса на моите събратя алкохолици.
По време на първите четири години от моето възстановяване, аз имах необходимост да търся професионална помощ, тъй като емоционалното ми здраве беше много разклатено. Тогава видях хора, които бяха намерили своята трезвеност и щастие благодарение на други организации и други методи. АА ме научи, че аз мога да избирам: да опитам всички възможни варианти, за да съхраня моята трезвеност. АА не може да лекува всичко и всички, но за мен Братството е центърът на живота ми в трезвеност.

Сещам се също, че когато прочетох този пасаж от Мисли за всеки ден 24. Април "най-възстановената" сестра от моята група забрани повече да се четат пред групата Мислите за деня, понеже това не било официална литература на АА.

Мога да говоря обаче за хората излезли от тези центрове, в нашата група преди около половин година дойдоха четирима такива събратя и сестри, днес те всички са трезви, веднага си взеха спонсор от АА, преминаха през програмата и преминават в момента, а някои от тях вече спонсорират. Един от тях, месеци наред преди да попадне в такъв център, идваше в нашата група и се проваляше, запиваше и въпреки многократните опити не можеше да започне тази духовна програма.Не знам какво правят в тези центрове, но хората излизат с вяра, пристигат в АА и започват да работят. Това момче направи след престоя си в такъв център програмата само за четири месеца, на един дъх, днес води сбирки и се възстановява. Казано е : По делата им ще ги познаете.

Мога да говоря също за себе си и втория си спонсор в АА, който ми предаде безкористно и с плам духовната програма на АА така, че вярата ми в Бог се превърна в упование, а програмата за мен – във Приказка без край, щастливо приключение, което опитвам да предавам и аз, като него, така безкористно и с толкова търпение и плам на своите подспонсорни.

Предаде ми програмата безкористно и честно, независимо, че в живота си извън АА работи като дипломиран психолог във център по зависимости. И само заради Вожда Оцеола искам да подчертая "безплатно, безплатно ми предаде програмата Вожде, безплатно !"

А и не мисля, че психотерапевтичните центрове са ни виновни за това, че днес в АА, не само в България, но и по света, остават в групите ни под 5 % от новодошлите и започват да се възстановяват.

Ако сте честни и имате поглед върху групите си помислете – през последните две години колко човека дойдоха и колко останаха в групата ви, а колко от тях са днес сред вас? Честно, като гледам моята група процента е по-малък от два / 2%/ ! Звучи страшно. Но това са факти. И за това не са ми виновни минесотските групи, професионалистите, програмите им и психотерапевтичните центрове. За това съм виновен аз, като член на АА.

И ако всеки от нас поеме тази лична отговорност и спре да се крие зад групата, работата си, семейството, здравето и т.н. процента на оставащите ще се увеличи.

Днес групите и сбирките ни са се превърнали в говорилни, в клюкарски и ненаучни психотерапевтични центрове, сбирките ни се превърнаха във всичко друго, но не и в сбирки на АА, където се говори, споделя и обсъжда 12-стъпковата програма за възстановяване, където се говори за духовната програма, за духовния опит и за духовното пробуждане, където Висшата сила е в концентриран вид и помага на всеки – и най-вече на новодошлите, още като влязат през вратата да не им се иска повече да си тръгнат.

А какво става днес – идват новите и си тръгват още по средата на първата си сбирка.

Аз съм отговорен, всеки от нас е отговорен, това да не се случва и да се върнем към онези 75 % успеваемост, които са имали в първите години в Братството на АА.

Едно знам, че това няма да стане, като се занимавам да плюя по минесотските програми и ме е яд на тяхната успеваемост. Или на това, че взимат пари.

Апропо пари. Навсякъде взимат пари, и за детокс взимат и при психиатър и в защитено жилище, дори да стоиш заключен някъде взимат пари, това е професионалната помощ. Това, че българина е научен, че всичко трябва да му е безплатно е комунистическа народопсихология, това, че у нас минесотските програми са платими от пациентите е грешка на държавата ни, на социалните ни политики и програми.

В Германия клиничната пътека за детокс, рехабилитация в минесотска програма се поема от здравната каса и продължава до 2 години, много често в самия център, където се провежда детокса и психотерапията има и помещение, където местното АА провежда сбирките си. Чисти алкохолици, дошли сами, направо в АА в Германия са под 6 процента. Толкова е естествено, че зависимият човек отива първо в болница на детокс, после в рехабилитация по програма и едва след това в АА, че там не само никой не го подлага на съмнение, но е странно когато някой отиде директно в АА. Подобна е историята в Полша. За Щатите знам единствено, че здравното осигуряване поема детокс и след това 28 дена в минесотски рехабилитационен център, но и там, като навсякъде в тези центрове, не се плюе по АА, а напротив, пациентите, като продължение на провежданата терапия се насочват към групите за взаимопомощ, за да може, когато си е изчистил ума и тялото нашите идеи представени в Голямата книга да намерят благодатна почва, да хванат корен. За да може да има повече трезви и щастливи хора.

А НЕ Е ЛИ ТОВА НАШАТА ЦЕЛ ДА ПОМАГАМЕ НА ВСИЧКИ КОИТО СТРАДАТ. НЕ ДА ПЛЮЕМ И СЪДИМ !



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: Darth_ Vader]  
Автор ronisulivan (непознат)
Публикувано02.08.15 01:39



СПЕЦИАЛНО ЗА РАДО ЕДИН ВЪПРОС- ЗАЩО ИЗТРИ ВСИЧКИ ОБИДНИ НЕЩА КОИТО НАПИСА ЗА МЕН? НАЛИ СЪМ ЛЪЖЕЦ,МАНИПУЛАТОР И ДЯСНАТА РЪКА НА ХИТЛЕР? ТАКА ЛИ СЕ ДЪРЖИ ЕДИН ВЪЗСТАНОВЕН АЛКОХОЛИК?



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: ronisulivan]  
Автор Lodez ()
Публикувано02.08.15 03:37



Същият въпрс от девет години едно и също .В Русия си има истинско АА и няма нищо общо с тези търговски пътници дошли да ударят кьоравото и мутренското рускоезично или друго на български терен . Формирани в Полша фондация Батори и в САЩ в центровете за зависимости .Такава е действителността и с нашите сестри и братя и в Руското АА.То е разделено само ,че там има истинско и много силно АА . Бих казла прекрасно АА .Една сестра ме запозна и съм и безкрайно благодарна .Това, което става в България си е по наш образ и подобие ! Менте ! Формиране на, хрътки ,които докато са на крак да предават новата програма и да насочват нуждаещите се хора към клиниките и терапевтите . Да ходят на рали да разпространяват името на АА и какво друго мислите а ? Хахахаххаххахаха!Да преоподават книгата ! Например никъде в книгата не пише ,че ще се възстановим от назубрянето и .Книгата е план за ежедневно действие и поради ежедневните си действия я разбирам . Процес поради действия в който много неща ни се разкриват . Чрез ПРИЛАГАНЕТО ДУХОВНИЯ ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ се разкрива ЖИВОТА , в крачка на различни нива ,едно и също нещо става различно и все по различно с времето чрез това ,което правим ,а не чрез зазубряне за няколко седмици или месеца механично папагалстване, а пък виж ти всичко си останало пак вътре и се таи там .Преоткиваме едни неща ,а други направо откриваме и още по-вече , когато работим с другите .Но целта не е да заучим и препишем ,кой какво казал по този въпрос защото както се казва в книгата ни имахме много идеи ама те не помагат . Това е метода "Назад към основите" . Много книги и познания по философски, и духовни въпрос ехе е, а виж ти не само бях пиянде, което си прави каквото иска ,но и нямах никаква етика и морал и това с всичките книги ,които бях прочела и дърдорех .Това е план за действие за пълна промяна .Духовен път и той може да се прави само с друг човек, който също така действа със себе си и предава опита си .Споснор значи човек претърпял ДУХОВНО СЪБУЖДАНЕ вследствие на духовни опити ,който дава всичко, което е преживял за да можеш и ти да преминеш през големите води , добрият спосноср те отбива и те избутва от гнезденцето , предава ти опита си как да не се нанасяш в гнезденцата на хората насочва те да стигнеш до своите инструменти за свободен живот. Програма за пълна свобода !Това е процес в ,който когато кажа не мога означава, че не искам ,процес който на нас ни изглежда, че не отговаря на общоприетата логика ,процес в който само ,ако действам срещу всичките си разбирания и страхове ще мога да получа пълна свобода и най после ще мога да видя ,разбера и най-важното почувствам това ,което дванайсет годишните деца са разбрали за живота и неговите правила по естествен път . Само ПОРАДИ този ПРОЦЕС мога да ЧУВСТВАМ, да да чувствам близост ,обич ,уважение ,топлота ,разбиране ,спокойствие ,радост ,гняв или просто реалността .В моите възможностти . И това „Назад към основите” ,е весела работа отдавна измислена, когато е почнал притока от центровете и наместа на другите програми в живота на АА тъкмо от пситата . От ентусиазираните алкита ,които веднага решават че ще преподават програма и трябва да станат настойници или псита .Минават ги на конвейр и после ги подреждат да се оправят помежду си ,по "влиятелните"за тях полагаме повечко грижи за да могат да предават новто послание, а другите ще са верни до гроб понеже знаят че друго няма и всичко е пожелателно и така от 75%е вече и 5% успеваемостта .Ярък пример за това положение е българското АА където това гъбаркане се прилага от по вече от 20години. До преди 5години в София с таози метод имаше една сбирка с два адреса . Е преди 3 години не бяха толкова светски не се знаеха много неща . Сега вече Илия се е пременил, ама той си е пак същия и пак в тия .. всеки човек без духовно събуждане и не отададен на АА ,а на егото си или на някой свой нагон може да ти стане спонсор понеже е прочел материала ,може и хапчета да пие пък може и отвреме на време да се пробива има ги и такива спонсори с дълга или скорошна трезвост ,хора които действат по 13 Стъпка или всякакви други ,търсят си момиченца или момченца да им се радват,пращат те на психиатър . Наистина на никой не може да се забрани да прави в живота си каквото си иска и не трябва такова нещо ,но поради Програмата и Традициите тези, които искат да се спаят ,когато дойдат в АА а не другаде те ще могат да намерят някой който да им помогне, а не менторки и ментори с пръщящи души от алкохолишка мъка. А войната срещу единственната програма на АА е на живот , престиж,мангизи и алкохолишка психическа агония и смърт . Има много нови и те не остават .А тези ,които се хванаха поради Програмата сега вече се занимават с Назад към основите . Та ще видим след розовия облак какво следва . Това са фактите .Българското АА се раздира от психотерапевтите ,престиж и пари и тяхното лоби, а ние хората в опасност за ,които нямат друго спасение трябва да им служим за паркинг и поддържаща терапия за тези ,които не могат по-вече да плащат или имат нужда от разнообразие ,трябва да им се подмазваме и да им пращаме клиенти да казваме че нашата програма не е панацея, но пък тяхната по този нов начин работи .Ще спасим света .Но с какво ? Ще бъдем балгодетели ?Така е било до сега ама НИЩООО НЕ СЕ ПОЛУЧАВА .Когато не можем да се занимаваме с духовната програма понеже се занимаваме с взаимоотношения ,кариера личен живот така както НИЕ смятаме, че е правилно понеже хората го правят . Опита е показал, че никога не се получава.С мозъка ,който ни е докарал до тук. А ни е необходимо да се учим на смирение ,че поне да настигнем седем годишните деца по разбиране на света . СВЕТОУСЕЩАНЕ -УСЕЩАНЕ те хората усещат . Защото цялата тази програма е затова, а не за да ставаме духовници или светци .Защото сме били толкова страховито отрязани от духовните ръководещи принципи на живота, че години ни трябват за да осъзнаем, УСЕТИМ това, което децата научават натурално . Така че всъщност няма и какво да се фукаме с духовност ,а просто имаме да наваксваме и можем само по този начин по другия пак можем ама да се правим и никога няма да го почувстваме и ще се пръснем .Аз виждам дереджето на България с Полския модел и знам ,че това не работи от 9 годишният си опит в АА от всичко което съм видяла . Пък и от този форум .Не виждам как същото този път ще проработи. .Има Традиции и тези Традиции са напълно погазени от Модела Минесота и др . в България .Традициите са част от Програмата на АА всяка Традиция се намира в Стъпките ,неразривно свързани са .Така, че всяко жонглиране и извъртане на Традициите води до анулиране на самата Програма . И това шмекерите не алкохолици го знаят .Като не се спазват Традициите на кукуво лято Програма ! И никакви уводни статии не могат да променят тази свята истина !

Редактирано от Lodez на 02.08.15 03:52.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: Lodez]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано02.08.15 09:21



"Това е план за действие за пълна промяна. Духовен път и той може да се прави само с друг човек, който също така действа със себе си и предава опита си. Спонсор значи човек претърпял ДУХОВНО СЪБУЖДАНЕ вследствие на духовни опити, който дава всичко, което е преживял, за да можеш и ти да преминеш през големите води, добрият спосноср те отбива и те избутва от гнезденцето, предава ти опита си как да не се нанасяш в гнезденцата на хората, насочва те да стигнеш до своите инструменти за свободен живот. Програма за пълна свобода! Това е процес, в който когато кажа не мога - означава, че не искам, процес, който на нас ни изглежда, че не отговаря на общоприетата логика,процес, в който само, ако действам срещу всичките си разбирания и страхове ще мога да получа пълна свобода и най - после ще мога да видя, разбера и най-важното почувствам това, което дванайсет годишните деца са разбрали за живота и неговите правила по естествен път. Само ПОРАДИ този ПРОЦЕС мога да ЧУВСТВАМ, да да чувствам близост, обич, уважение, топлота, разбиране, спокойствие, радост, гняв или просто реалността.В моите възможностти."

Това в кавичките, го копирам от постта ти, Лодез. Ето, точно това е самата истина и за мен. На теб и на мен някой пречи ли ни да ходим всеки петък в психодиспансера на Сточна гара? Там няма нито "Минесотски модел", нито "Полски модел", нито списание "Арка", нито фондацията "Стефан Батори", нито "Назад към основите", нито "Апостолски съвет"... На теб и на мен някой пречи ли ни да ходим всяка събота в клиниката на 4 - ти килиметър? Там няма нито "Минесотски модел", нито "Полски модел", нито списание "Арка", нито фондацията "Стефан Батори", нито "Назад към основите", нито "Апостолски съвет"... На теб и на мен някой пречи ли ни да ходим всеки петък в клиниката на Суходол? Там няма нито "Минесотски модел", нито "Полски модел", нито списание "Арка", нито фондацията "Стефан Батори", нито "Назад към основите", нито "Апостолски съвет"...На теб и на мен някой пречи ли ни да ходим един път в месеца в лудницата в Раднево? Там няма нито "Минесотски модел", нито "Полски модел", нито списание "Арка", нито фондацията "Стефан Батори", нито "Назад към основите", нито "Апостолски съвет"...На теб и на мен някой пречи ли ни да отидем до Сливен и да създадем контакти в Женския затвор и там също да можем да се срещаме със страдащи алкохолички? Там няма нито "Минесотски модел", нито "Полски модел", нито списание "Арка", нито фондацията "Стефан Батори", нито "Назад към основите", нито "Апостолски съвет"...

С опита, който имаш, не мога да разбера от какъв зор споделяш всичко останало в поста си.

Ами, нали Йошко казва да не си държим посланието на АА вкъщи?! Разбирай в групата на АА "Има изход" на Пиротска. За какво ги събираме тези пари по Седма Традиция в групата?

Кои сме ние с теб, за да даваме оценки на този или онзи, а да не си плевим собствената градинка. Това последното, нали пак Йошко го казва?

Не е полезно да се държим като ощипани, обидени моми, Лодез - нито за нашето възстановяване, нито за възстановяването на други страдащи алкохолици и алкохолички.

Мисля, че ме разбираш или поне можеш да опиташ да ме разбереш от позицията на опита, който имаш. А може би и от духовното събуждане, което при теб е факт във видимото? Не знам, защото не е моя работа.

Светъл ден във вдъхновение и трезвост, ти пожелавам.

Създателю мой, сега съм готов да ме приемеш целия - и с доброто, и с лошото. Моля Те, отстрани всеки недостатък на характера ми, който пречи да бъда полезен на Теб, моите братя и сестри. Дай ми сила, когато излизам оттук да изпълня Волята Ти. Амин.



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: ronisulivan]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано02.08.15 09:45



Не знам колко съм честен, но се опитвам да бъда честен. И продължавам да правя грешки и се моля за Милостта на Бог да ми ги открива, да имам силата да си ги признавам и да поискам прошка или в Неговото време и по Неговата воля, ако мога да възстановявам вредите, а не да изкупвам вината си.

Не адвокатствам, но се опитвам да спазвам Десета Традиция на АА:"Анонимни Алкохолици не се произнася по въпроси, които не са свързани с НЕГОВАТА ДЕЙНОСТ; поради това името на АА не бива НИКОГА да бъде ВЪВЛИЧАНО в обществени дискусии." А не, че не съм нарушавал Десета Традиция. Можеш да прочетеш какво съм споделял преди година и половина в моята тема "Минесотският модел". Мнението ми не е различно оттогава, но просто сега предприемам други действия, които се надявам са полезни. И пак, може да сгреша. Не се страхувам да се сгреша, ако това е Неговата воля.

Не подценявам мнението на никого, но споделям аз какви действия предприемам, вместо да се занимавам и критикувам дейността на други. Аз не знам и не се опитвам да знам повече от Бог.

Трезвен ден от мен!



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: ronisulivan]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано02.08.15 11:21



Кой казва как да се държи един възстановен алкохолик? Аз ли казвам? Ти ли казваш?

А ето какво казва "моят" доктор Боб, не Марк, не Дейв, не Боб Дарел, а "моят" доктор Боб:

"Друго нещо, с което повечето от нас не са особено надарени е скромността. Нямам предвид фалшивата скромност на дикенсовия герой Юрая Хийп. Но нямам предвид и варианта - изтривалка за краката на околните. Нашето предназначение не е да бъдем бутани от всеки или по нас да ходи всеки, който си поиска. Имаме право да отстояваме своите права. Говорейки за скромността, аз имам предвид отношенията на всеки един от нас с нашия Небесен Отец. Христос е казал:"Аз не мога да върша нищо от Себе Си - пребъдващият в Мен Отец е източник на Моята сила." Ако Той казва това, какво остава на мен и на вас? Вие ли казахте това? Аз ли го казах? Не. Това е точно обратно на онова, което ние с вас казвахме. Вместо това ние обичахме да се похвалим:"Хей, вижте ме всички! Доста съм добър, нали?" Ние не притежавахме скромност или чувството, че сме получили нещо по милостта на Небесния Отец. Нямам никакво право да изпитвам самодоволство, защото съм изтрезнял. Само по Божията милост ми се удаде да го постигна. Признателен съм, че бях привилегирован да го направя. Може да съм допринесъл за това с моите усилия. Но всичко се случи основно благодарение на Неговата доброта. Ако моята сила идва от Него, то кой съм аз, че да се гордея с това? Длъжен съм да се отнасям с дълбока скромност към ИЗТОЧНИКА НА МОЯТА СИЛА. Длъжен съм непрекъснато да съм признателен за всичко хубаво, което получавам. А на мен блага ми бяхя дадени в огромно количество.
Проблемът с нас, алкохолиците е в това, че ние изискваме от света да ни даде щастие и покой по определен от самите нас начин - чрез алкохола. И НЕ НИ СЕ ПОЛУЧАВА. Но, ако отделим време да се запознаем с някои духовни правила, да ги усвоим и да започнем да ги практикуваме, то ще получим и щастие, и покой. Има определени правила, които трябва да следваме, но щастието и покоят са винаги тук, свободни и достъпни за всички. И тази вест можем да отнесем на нашите събратя алкохолици."

Дааааа... Доктор Боб не казва как трябва да се държи един възстановен алкохолик. Доктор Боб не казва какъв уникален спонсор е неговият спонсор - Бил Уилсън. Защото доктор Боб не обожествява своя спонсор, а и Бил Уилсън не се е правил на господ.

А при мен какво се случи? Чрез моят първи спонсор Бог ме дари със силата, търпението и толерантността да не спирам да се опитвам да бъда честен и до ден днешен. Първа стъпка за мен е честност, безмилостна честност. Трудна работа за мен - егоцентричният алкохолик. Трябваха ми цели шест месеца. Без тогава да си давам сметка, че точно това правя. Не казвам, че и някой друг е задължително да мине точно по моя път, да отдели точно толкова време. Чрез моят втори спонсор Бог ме постави на Пътя, без да го усетя. В един момент преживях, че Той е толкова всеприсъстващ, че нямам нужда нито да си Го обяснявам, нито да Го разбирам. Той Е. А чрез моят трети спонсор Бог ми даде свобода, да мога да не завися от нищо, което ме заобикаля във видимото, защото то не е завинаги. Нещата, които са завинаги са в невидимото - моля се да имам силата да ги приемам.

И нито за миг, нито един от тримата не се направи на господ, защото е имал или нямал духовно събуждане, защото е имал или нямал духовен опит, защото е претърпял или не е претърпял пълна психическа промяна, защото... Защото свободата идва със зависимостта единствено и само от Бог. А мъдростта идва единствено и само със "страха" от Бог.

"Аз смятам себе си за голям късметлия и съм благодарен на на нашия Небесен Баща, защото ми даде възможност да се наслаждавам на щастие и покой."

Това го споделя пак "моят" доктор Боб, но аз се идентифицирам на 99% с него, щото съм Sandu62.

.

А! И друго казва "моят" доктор Боб:"Ние управляваме това, което имаме, в това число и времето си."

Ако направя, ако се доверя на Първа стъпка и продължа да упражнявам всеки ден останалите, последващите духовни правила от 12 стъпковата програма на АА, ако не се изморя, стигам точно до това, живея точно в това:"Ние управляваме това, което имаме, в това число и времето си."

И днес не съм безсилен, и днес животът ми не е неуправляем. Защото знам Кой е Източникът на моята сила, Кой е Източникът на моя здрав разум. И своеволието изчезва, идва Управлението и преживявнето на благодарността. И нищо друго. Каквото и да значи това.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Sandu62 на 02.08.15 11:23.</EM></FONT></P>

Редактирано от Sandu62 на 02.08.15 11:28.



Тема Осма традиция 12/12нови [re: Sandu62]  
Автор Drinking Priest (непознат )
Публикувано03.08.15 21:48



Най-тежките удари от тези емоционални изблици се стовариха върху тези членове на АА, които имаха достатъчна смелост, за да постъпят на работа във външни организации, занимаващи се с проблемите на алкохолизма. Един университет искаше член на АА да изнася лекции за алкохолизма. Една корпорация се нуждаеше от кадровик, запознат с проблема. Един държавен приют за алкохолици искаше управител, който да може добре да се справя с пияниците. Една градска община се нуждаеше от опитен социален работник, който да познава щетите, които алкохолът може да причини на семейството. Една държавната комисия по проблемите на алкохола искаше да назначи платен научен сътрудник. Това е само малка част от службите, които са били предлагани на отделни членове на АА. Понякога членове на АА купуваха ферми и почивни домове, в които измъчените алкохолици да получават необходимите им грижи. Повдигаше се въпросът - а и сега понякога се повдига - трябва ли съгласно традициите на АА такива дейности да се окачествяват като професионални?
Мислим, че отговорът е "не". Членовете на АА, които избират такава кариера, не превръщат стъпка дванадесета в своя професия. Пътят до това заключение бе дълъг и трънлив. В началото не виждахме къде е истинският проблем. В миналото в момента, в който някой от АА постъпваше на такава работа, той веднага се изкушаваше да ползва името на "Анонимни Алкохолици" за реклама или за набиране на средства. Приютите за алкохолици, образователните програми, държавното законодателство и различните комисии изграждаха рекламата си върху факта, че членове на АА работят за тях. Без да се замислят, тези анонимини алкохолици неразумно нарушаваха анонимността в интерес на любимата си работа. По тази причина много добри каузи и всички лица, свързани с тях, бяха подлагани на несправедлива критика от страна на АА групите. Много често тези яростни атаки започваха с вика: "Професионализъм! Този човек изкарва пари на гърба на АА!" И все пак, никой от тях не беше назначаван, за да извършва работа по дванадесета стъпка . Отклонението в тези случаи не беше професионализмът; то се състоеше в нарушаването на принципи на анонимност. Самото предназначение на АА се компрометираше и се злоупотребяваше с името на АА.
Показателно е, че сега, когато почти нито един анонимен алкохолик от нашето общество не нарушава публично принципа на анонимността, почти всички тези опасения са отзвучали. Виждаме, че нямаме нито правото, нито необходимостта да пречим на тези анонимни алкохолици, които желаят да работят индивидуално в тези по-широки области. Всъщност би било противообществено, ако им забраняваме. Не можем да обявим АА за толкова затворено общество, че да пазим в пълна тайна знанията и опита си. Ако един член на АА в качеството си на отделен гражданин може да стане по-добър изследовател, лектор, кадровик, тогава защо да не стане? Всеки печели, а ние нищо не губим. Вярно е, че някои от проектите, в които са се включвали членове на АА, са били по начало лошо замислени, но това няма никакво значение за основните ни принципи.
Всички тези вълнуващи и бурни събития помогнаха окончателно да се оформи традицията на АА по отношение на непрофесионализма. Нашата дванадесета стъпка никога няма да се заплаща, но тези, които се трудят за нас, заслужават възнаграждението си.

Бил Уилсън



Тема Re: Осма традиция 12/12нови [re: Drinking Priest]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано04.08.15 10:37



"Един университет искаше член на АА да изнася лекции за алкохолизма."

Да предположим, че лично мен ме канят да изнеса лекция за алкохолизма в Нов Български Университет в София. Предлагат ми хонорар от 500 лева. Аз приемам. Какво мога да споделя пред аудитория от 500 човека, да кажем? Мога да споделям какво аз "ЗНАМ" за болестта "алкохолизъм" - целият опит на първите 100 възстановени алкохолици, описан в Голямата книга на АА. Но не мога да споделя, че това е моят опит, не мога да споделя, че аз съм алкохолик, не мога да споделя, че съм член на Братството на Анонимни Алкохолици. Въобще по време на лекцията нито веднъж не споменавам името на Анонимни Алкохолици, въобще не споменавм за Програмата на Анонимни Алкохолици, въобще не става въпрос за действие по каквито и да е стъпки... Лекцията приключва. И пак, да предположим, че от тези 500 човека, при мен идват трима човека и ме питат какво да правят, защото точно така се чувстват като първите 100, без да съм обелил и дума за първите сто, но съм споделял какво "ЗНАМ" за болестта "алкохолизъм". Да, на тези тримата, мога да им предложа да посетят група на АА. В този момент не съм убеден, дали трябва да им споделя, че самият аз съм алкохолик и съм член на АА. С никого от тези 500 човека не съм правил по време на лекцията нито първа, нито втора, нито.., която и да е стъпка от програмата на АА. Не съм практикувал с никого професионално нашето дванадесето предложение.

По такива хипотетични ситуации в предложение мога да размишлявам и за управителят на приюта, и за кадровикът в корпорацията, и за социалният работник в градската община...

А ето какво пише в статията "Раждането на АА" в сп. "Грепвайн" от юни 1965 година:

"Бил Уилсън и доктор Боб имали планове за разкриване на мрежа от клиники за алкохолици, в които да работи персонал, който да прилага основните положения и принципи на Програмата на АА. И тъй като младото Общество на АА получавало много обнадеждаващи резултати при работата си с алкохолиците, се увеличавала привлекателността на подобна възможност, подобна идея. Бил получил предложение да получава заплата по Програмата на АА, когато му предложили да започне работа в болницата "Свети Томас" за създаване и ръководство на група за лечение на алкохолизъм на комерсиална основа. Когато на една от сбирките разказал за полученото доста привлекателно от финансова гледна точка предложение, той не срещнал одобрение. Алкохолиците решили, че подобен професионализъм ще компрометира програмата на АА."

В Полша съществува фондацията "Батори" по Минесотския модел. В Полша съществува и Братството на АА. На всеки алкохолик, след периода на лечение в клиника на фондацията "Батори" му се предлага да посещава групи на АА и съответно практикуването на Програмата на АА със спонсор. Да предположим, че този алкохолик отива в група на АА, намира си спонсор от тази група на АА и продължава да действа по Програмата на АА. Сега, въпросът е дали този алкохолик ще предложи на новодошъл в групата, в болница или все едно къде, веднага да започне програмата на АА със спонсор, да посещава сбирки в група на АА или ще предложи на новодошлия да мине първо през някоя от клиниките на фондация "Батори"?

Аз не се страхувам какво ще бъде предложено от този алкохолик на новодошлия. Не се страхувам, защото се доверявам на факта, че щом нещо се е появило на бял свят, то е трябвало да се появи и е част от Хармонията не само на Земята, ами и в цялата Вселена. Не се страхувам, защото съм частица от Братството на АА в България - такова, каквото е. Не се страхувам, защото в Голямата книга на АА, в главата "Има изход" след абзаца какъв е полезно да бъде спонсора, пише:"Никой от нас не превръща тази работа в единствено свое призвание, а и не смятаме, че това би подобрило нейната ефективност." И друго пише/вече го споделях/, пак в тази глава:"Малцина, обаче имат щастието да са в такова положение, че да могат да отдадат почти цялото си време на тази работа." Не се страхувам и затова в главата ми няма демони от сорта:"Полски модел", разни фондации, апостолски съвети, списание "Арка" и т.н. Защото за мен причината за ниския процент възстановени алкохолици с днешна дата в Братството на АА не е в демоните, а в мен, защото не си върша моята работа, умирам от страх и търся хора, места и ситуаци да обвинявам, упреквам и съдя... Имам аргументи, железни аргументи да не посещавам места, където има страдащи събратя и сестри... Или, ако посещавам искам само аз да ходя, щото само аз нося точното, правилното, истинското послание на АА. И какво става? Най - полезният, най - истинският вестоносец съм, не сядам на една маса с апостолски съвети и като се огледам - останал съм сам, съвсем сам и самотен...Ами аз самотен бях преди да дойда в АА. И не ми идва на ума да се запитам/за Бог няма да говоря сега/, абе аз да не съм влязъл пак в старите мисловни схеми, моите схеми, моята логика/за болно его сега няма да говоря, че и аман вече - писна ми да се оправдавам с болното си его/, моята желязна логика, която ме доведе до алкохола, чрез алкохола да изисквам от света тиха радост и покой. А сега, без алкохол, чрез демони - пак изисквания, пак очаквания...

И къде е Бог, къде е Трета стъпка в цялата тази какафония?!

Господи, превърни ме в пътека за Твоя мир... Амин.



Редактирано от Sandu62 на 04.08.15 10:42.



Тема Re: Осма традиция 12/12нови [re: Sandu62]  
Автор д-p (новак)
Публикувано04.08.15 13:14



Не знам защо Фондация "Батори" е станала нарицателно в този форум за комерсиална дейност, или заплаха за АА. От 2006 г. съм посещавал няколко техни обучения и нищо такова не съм видял. Хората обикновено се страхуват от незопнатото... Точно обратното: те прокарват идеята за партньорски взаимоотношения между професионалната общност и АА. Доколкото знам, фондацията няма клиники. Ето какво пише на сайта на сп."АркА", което също е оплювано редовно тук: "Програмата е била разработена с цел да се подпомага развитието на система за решаване на алкохолните проблеми, както и проблеми, свързани с други зависимости, в страните от Източна и Средна Европа. Благополучно стечение на обстоятелствата е направило възможно построяването в Полша още преди около 30 години на една реално и ефикасно действаща система, която се основава главно на американския опит и до ден днешен се смята за една от най-стабилни и цялостни в Европа. В тази система, освен съответната мрежа от специализирани държавни здравни заведения с професионално подготвени кадри, много съществена роля играят движенията за взаимопомощ на зависимите и техните близки, работещи по Програмата 12-те Стъпки на Анонимните Алкохолици. Цялата съвременна професионална терапия на зависимостите в Полша, както и в много други страни, се базира върху концепцията на АА за алкохолизма като болест и техните идеи за преодоляване на болестта чрез осъществяване на дълбока вътрешна промяна. Затова е много важно една държава, която иска ефективно да решава проблемите на зависимостите в своето общество, да подпомага развитието на тези движения. Дори в най-богатите страни няма възможност държавната система на здравеопазване да обгрижва болния си пациент безспирно и дълги години наред. Това често е необходимо при възстановяване от неизлечимата болест, каквато е зависмостта от алкохол или наркотици. Но точно такава възможност дават – и то безплатно! – групите на АА и другите общностти за взаимопомощ. “АркА”, със заглавието си и графичното му представяне, отпраща именно към философията на АА. В нея са поместени различни материали, текстове на професионалисти и на самите зависими. Не всички от тях са свързани пряко с концепцията и практиката на Анонимни Алкохолици, но няма такива, които да им противоречат. И всички те изпълняват цел, сходна с тази на АА: споделят опит, сила и надежда."



Тема Re: Осма традиция 12/12нови [re: д-p]  
Автор nngv (минаващ)
Публикувано05.08.15 09:49



И най накрая някой ще каже ли с по прости думи какво става,че много професорска стана темата??



Тема Re: Съветската инвазия в аанови [re: Lodez]  
Автор шаляляля (минаващ)
Публикувано23.08.15 12:37



Към Lodez


Рядко се срещат хора с такова мислене като теб, освободени от предразсъдъци и условности. Искрено съм ти благодарна за ролята, която изигра, един човек най-накрая след 30 години, да започне да се освобождава от демоните си и да потърси собствения си вътрешен мир и щастие.
Повечето мъже се страхуват от умни жени, хем ги привличат, хем ги тресе неистов страх. Както казва един приятел по въпроса: "Така е с умните жени, хем боли, хем сърби".
ПП Извинете за лирическото отклонение Не по темата, умишлено е.

Редактирано от шаляляля на 23.08.15 14:39.



Тема file666.нови [re: spiritual66]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано18.01.21 15:46



Theme MY LETTERS
slowly internet - caused because a text copied at Google and at clubs.dir.bg - see below copy:
от:
Valeria Polyanova (v_polyanova@abv.bg)
дата: 18.01.2021 08:16
до:



v_polyanova@abv.bg








Post scriptum
Web Images News Videos Shopping Maps Recipes 1-10 of 19,500,000 results Searches Related to fbi
FBI Agent Salary How The FBI Unmasked Tor Users?
FBI Agent Requirements FBI Most Wanted List
FBI Badge FBI Academy
FBI Agents How The FBI Traced Sony Hack To North Korea?
Web Results
FBI — Homepage
http://www.fbi.gov/
Federal Bureau of Investigation. Sections. Contact the FBI ... The FBI has released a study of 160 active shooter incidents that occurred between 2000 and ...
FBI — Be part of the solution.
http://www.fbi.gov/wanted
Protect your family, your local community, and the nation by helping the FBI catch wanted terrorists and fugitives. You can also help reunite missing persons of ...
Federal Bureau of Investigation - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Bureau_of_Investigation
The Federal Bureau of Investigation (FBI) is a governmental agency belonging to the United States Department of Justice that serves as both a federal criminal ...
FBI (@FBI) | Twitter
url]https://twitter.com/fbi[/url]
The latest Tweets from FBI (@FBI). Official Twitter Page of the FBI. If you have a tip, please submit it here: https://t.co/56awXxJrEZ /. Washington, DC.
Federal Bureau of Investigation
[url]https://www.fbijobs.gov/[url]
Offers information, details and requirements for careers involving various fields within the Bureau. Outlines benefits and disqualifying criteria.
Special Agents - Federal Bureau of Investigation

FBI Special Agents are responsible for conducting sensitive national security investigations and for enforcing over 300 federal statutes. As an FBI Special Agent ...
Apply for a Job at the FBI - Federal Bureau of Investigation
https://www.fbijobs.gov/03.asp
Applicants for the Special Agent position must apply through the FBI Field Office covering their residence, place of education, and/or place of employment.
FBI – Federal Bureau of Investigation - Washington, DC ... - Facebook
[url]https://www.facebook.com/FBI]/ur;]
FBI – Federal Bureau of Investigation, Washington, DC. 1131895 likes • 9818 talking about this • 30803 were here. Welcome to the official FBI...
FBI confirms North Korea's involvement in Sony hack as attackers ...
http://www.engadget.com/…/fbi-confirms-north-korea-sony…/
1 day ago ... Earlier reports also suggested that the FBI would identify China as a potential participant (either directly or through use of its network ...
fbi - YouTube

The official channel of the Federal Bureau of Investigation. If you have tips on a crime, submit to tips.. Searches Related to fbi
FBI Agent Salary How The FBI Unmasked Tor Users?
FBI Agent Requirements FBI Most Wanted List
FBI Badge FBI Academy
FBI Agents How The FBI Traced Sony Hack To North Korea?? …
Цялата тема
Тема
Автор
Публикувано
Описание: * Тероризма, комунистите и запада.
ge6eft
29.09.09 17:04
Описание: . Описание: * Re: Тероризма, комунистите и запада.
ge6eft
05.10.09 20:36
Описание: . Описание: * Re: Тероризма, комунистите и запада.
titanik77
21.12.14 08:32
Описание: . Описание: * Re:
titanik77
21.12.14 09:14
Описание: . Описание: * Офф топик
titanik77
21.12.14 10:31
Описание: . Описание: * Re: Офф топик
siropino
17.01.21 12:11
Описание: . Описание: * Re: Тероризма, комунистите и запада.
siropino
18.01.21 07:07

YU GRUPA (rock band) - Rock mix
194,832 views
*
Jan 21, 2013
444
17
SHARE
SAVE
***

So Sslowly net!







Post scriptum
Web Images News Videos Shopping Maps Recipes 1-10 of 19,500,000 results Searches Related to fbi
FBI Agent Salary How The FBI Unmasked Tor Users?
FBI Agent Requirements FBI Most Wanted List
FBI Badge FBI Academy
FBI Agents How The FBI Traced Sony Hack To North Korea?
Web Results
FBI — Homepage
http://www.fbi.gov/
Federal Bureau of Investigation. Sections. Contact the FBI ... The FBI has released a study of 160 active shooter incidents that occurred between 2000 and ...
FBI — Be part of the solution.
http://www.fbi.gov/wanted
Protect your family, your local community, and the nation by helping the FBI catch wanted terrorists and fugitives. You can also help reunite missing persons of ...
Federal Bureau of Investigation - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Bureau_of_Investigation
The Federal Bureau of Investigation (FBI) is a governmental agency belonging to the United States Department of Justice that serves as both a federal criminal ...
FBI (@FBI) | Twitter
https://twitter.com/fbi
The latest Tweets from FBI (@FBI). Official Twitter Page of the FBI. If you have a tip, please submit it here: https://t.co/56awXxJrEZ /. Washington, DC.
Federal Bureau of Investigation
[url]https://www.fbijobs.gov/[url]
Offers information, details and requirements for careers involving various fields within the Bureau. Outlines benefits and disqualifying criteria.
Special Agents - Federal Bureau of Investigation

FBI Special Agents are responsible for conducting sensitive national security investigations and for enforcing over 300 federal statutes. As an FBI Special Agent ...
Apply for a Job at the FBI - Federal Bureau of Investigation
https://www.fbijobs.gov/03.asp
Applicants for the Special Agent position must apply through the FBI Field Office covering their residence, place of education, and/or place of employment.
FBI – Federal Bureau of Investigation - Washington, DC ... - Facebook
[url]https://www.facebook.com/FBI]/ur;]
FBI – Federal Bureau of Investigation, Washington, DC. 1131895 likes • 9818 talking about this • 30803 were here. Welcome to the official FBI...
FBI confirms North Korea's involvement in Sony hack as attackers ...
http://www.engadget.com/…/fbi-confirms-north-korea-sony…/
1 day ago ... Earlier reports also suggested that the FBI would identify China as a potential participant (either directly or through use of its network ...
fbi - YouTube

The official channel of the Federal Bureau of Investigation. If you have tips on a crime, submit to tips.. Searches Related to fbi
FBI Agent Salary How The FBI Unmasked Tor Users?
FBI Agent Requirements FBI Most Wanted List
FBI Badge FBI Academy
FBI Agents How The FBI Traced Sony Hack To North Korea?? …
Цялата тема
Тема Автор Публикувано
Тероризма, комунистите и запада.
ge6eft
29.09.09 17:04
Re: Тероризма, комунистите и запада.
ge6eft
05.10.09 20:36
Re: Тероризма, комунистите и запада. titanik77
21.12.14 08:32
Re:
titanik77
21.12.14 09:14
Офф топик
titanik77
21.12.14 10:31
Re: Офф топик
siropino
17.01.21 12:11
Re: Тероризма, комунистите и запада.
siropino
18.01.21 07:07

YU GRUPA (rock band) - Rock mix
194,832 views
*
Jan 21, 2013
444
17
SHARE
SAVE
***

So Sslowly net!
I bye very interesting book about Gestapo, SS und Reichssichereheitshauptamt auf dem "Prinz-Albrecht-Gelande". Извинявам се за английския, мразя///да сменям клавиятурата и ме мързи.
За книгата ще кажа като човек антифашист, че в заглавието фигурира думата Терор.
Книгата няма цена.
Най-вече защото///е с личен надпис, който гласи:
Заведох Марко Георгиев
моя сълагерник от конлагера
Дахау на територията на
гестапо и всички ръководни
ведомства на СС. Посетихме
в бившата столова на Гестапо
постоянната изложба "Топография
на терора
Берлин
10.05.1992год Емил Б. Бонев

Специално за нерегистрирания Чернобил в темата.
Каквото си направиш сам това е.
Преписах ред по ред посвещението.
Книгата е издадена в ГДР през 1987 година.
Макар че изхарчих последните си пари и следващите ще ги имам другия месец след рождения си ден тази покупка беше венецът на колекцията ми от стари книги.
Вчера купих три такива и едно мъничко списание от годината на раждане на майка ми, 1929 година, да ми е жива и здрава, като най-старото издание е с датировка 1873 година - Лондон, а руският тълковен речник на чуждите думи е оригинал от 1880 година, и те плюс пръстенът от стомана с кръста като този на ордена, с който е бил награден Василий Затурский увенчаха деня ми и разходката.
А излязох с намерение да си купя един елек и обърнах всички левове в долари.
За да не си профуквам парите. И се върнах вечерта с някакви стотинки в джоба и с три долара за късмет, една банкнота от 2 долара и една банкнота от един долар, като с последните пари, които смених за да си купя цигари, като ги преброих реших да си купя още един долар.
Абе моята е сложна. Но Остап Бендер ми диша прахта.

Понеже се върнах с книги, елек и пръстен, които ме направиха Крез.

Леб и сол
Као какао
Вчерашната разходка.
Апропо, пих шоколад, вместо кафе. Черен шоколад от автомат на Мария Луиза. Разкош.
После ме черпи приятелката и вместо кафе си поръчах пак шоколад.
Сдобих се с приятели и затвърдих приятелства от години, понеже пазарувам книги и дрехи и бижута там от периода на безизходица и безработица заради оазисите.
Чудно нещо е животът, имам безброй случайни познанства, които прерастват в приятелства.
А покрай въдворяването в оазиси изгубих онези, които смятах за дългогодишни верни приятели.
А по темата. Трябва повече да се говори и да се пише за Третия Райх.
Например като разгърнах книгата Topographe des Terrors, Verlag Villmuth Arenhovel, Kerausgegeben von Reinhard Rurup,
Lectorat&
Alfons Arenhovel, Michael Bolle, Jutta Kindel, page 150photo Deportation niederlandischer Juden,
1942. погледът ми*****!!! се заби в черно-бяла снимка на разстрел на македонци в Панчево.
Page 154
4.6. NS-Herrschaft in Europa – andere Landen
Photo\165 ErschieBung jugoslawischer Geiseln in Pancevo bei
Belgrad, 1942.
Text 64
Vermerk uber eine Besprechung unter dem
Vorsitz Heydrich im Reichskriminalpolizei-
Amt am 3. Dezember 1941 , den Einsatz aus-
Landischer Arbeiter im Deutschen Reich be-
Treffend.

Подпис:

Подпис:




Post scriptum
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.

Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013
2.7K
239
SHARE
SAVE
Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt
от книгата
Topographie
des Terroes
Gestapo, SS und
and so on...
page 102
3.7 "Schutzhalt"Treffend.

Не ми пречете, ако обичате.
Лузъри.
Отрязахте подписа...
Идиоти.

подпис:
Татяна Иванова от Профешънъл Транслейшън ми препоръча Лазарев -
дотогава не знаех за този автор.
Госпожа Иванова, която спечели конкурса за държавна поръчка за фирма, която ще превежда документацията за проекта АЕЦ Белене.
Ами Буе 44.
преводач в екипа повече от 2 години.

Reinhard Haller: Die Narzissmus-Falle
453,683 views•May 28, 2013
2.7K
239
SHARE
SAVE
Търсене с ключова дума от страница 100
Schutzhalt
от книгата
Topographie
des Terroes
Gestapo, SS und
and so on...
page 102
3.7 "Schutzhalt"
____________________
"Schutzhalt" und "Verbeugungshaft" fur
Homosexuelle

Подпис:





Подпис:





[url] http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=forty&Number=1951585261&page=&view=&sb=&part=[url]


Коментари
Напишете коментар...

Валерия Полянова
14 мин. •
Споделено с: Публично
JUSTICE.GOV
Introducing the Justice Beat
Коментари
Напишете коментар...

Валерия Полянова
16 мин. •
Споделено с: Публично
Central Intelligence Agency (CIA)
22 декември 2020 г. в 21:08 ч. •
This patch was worn on the left sleeve of personnel in the China-Burma-India Theater. The star on the left represents a traditional Chinese rendering of the sun... Вижте повече
Коментари
Напишете коментар...

Валерия Полянова
17 мин. •
Споделено с: Публично



Beletrystyka
Boles&#322;aw Prus - Henryk Markiewicz "Pozytywizm", Warszawa 2004. ISBN 83-01-13849-1
Strona tytu&#322;owa pierwszego wydania powie&#347;ci "Lalka" Boles&#322;awa Prusa (1890 r.)

Domena publiczna
File:Lalka - strona tytulowa 1 wydania.jpg
Utworzony: 1 stycznia 1890
O tym interfejsie | Dyskusja | Pomoc

File:Lalka - strona tytulowa 1 wydania.jpg
Wikimedia Commons mo&#380;na przegl&#261;da&#263; w j&#281;zyku polskim
From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigationJump to search
• File

• File history

• File usage on Commons

• File usage on other wikis

• Metadata
Downloadall sizes Use this fileon the web Use this fileon a wiki Email a linkto this file Informationabout reusing

Size of this preview: 403 &#215; 600 pixels. Other resolutions: 161 &#215; 240 pixels | 500 &#215; 744 pixels.
Original file &#8206;(500 &#215; 744 pixels, file size: 182 KB, MIME type: image/jpeg)
Open in Media ViewerConfiguration
File information
Structured data
CaptionsEdit
English
Add a one-line explanation of what this file represents
Summary[edit]
Description English: First page of the novel "Lalka" by Boleslaw Prus, 1890.
Polski: Strona tytu&#322;owa pierwszego wydania powie&#347;ci "Lalka" Boles&#322;awa Prusa (1890 r.)
Date 1890
Source Henryk Markiewicz "Pozytywizm", Warszawa 2004. ISBN 83-01-13849-1

Author Boles&#322;aw Prus
Licensing[edit]
This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 70 years or fewer.
________________________________________
You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States. Note that a few countries have copyright terms longer than 70 years: Mexico has 100 years, Jamaica has 95 years, Colombia has 80 years, and Guatemala and Samoa have 75 years. This image may not be in the public domain in these countries, which moreover do not implement the rule of the shorter term. C&#244;te d'Ivoire has a general copyright term of 99 years and Honduras has 75 years, but they do implement the rule of the shorter term. Copyright may extend on works created by French who died for France in World War II (more information), Russians who served in the Eastern Front of World War II (known as the Great Patriotic War in Russia) and posthumously rehabilitated victims of Soviet repressions (more information).

This file has been identified as being free of known restrictions under copyright law, including all related and neighboring rights.

File history
Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.
Date/Time Thumbnail Dimensions User Comment
current 16:11, 8 December 2008
500 &#215; 744 (182 KB) Nostrix (talk | contribs)
{{Information |Description={{en|1=First page of the novel "Lalka" by Boleslaw Prus, 1890.}} {{pl|1=Strona tytu&#322;owa pierwszego wydania powie&#347;ci "Lalka" Boles&#322;awa Prusa (1890 r.)}} |Source=Henryk Markiewicz "Pozytywizm", Warszawa 2004. ISBN 83-01-13849-1
You cannot overwrite this file.
File usage on Commons
The following 2 pages use this file:
• User:Nostrix/galeria/PD
• Category:Lalka (Prus)
File usage on other wikis
The following other wikis use this file:
• Usage on en.wikipedia.org
o The Doll (novel)
• Usage on hy.wikipedia.org
o &#1359;&#1387;&#1391;&#1398;&#1387;&#1391;&#1384; (&#1406;&#1381;&#1402;)
• Usage on nl.wikipedia.org
o De pop (roman)
• Usage on pl.wikipedia.org
o Ksi&#261;&#380;ka
o Beletrystyka
o Lalka (powie&#347;&#263;)
• Usage on pl.wikiquote.org
o Lalka (Boles&#322;aw Prus)
• Usage on ru.wikipedia.org
o Кукла (роман)
• Usage on www.wikidata.org
o Q7476662
Metadata
This file contains additional information such as Exif metadata which may have been added by the digital camera, scanner, or software program used to create or digitize it. If the file has been modified from its original state, some details such as the timestamp may not fully reflect those of the original file. The timestamp is only as accurate as the clock in the camera, and it may be completely wrong.
Camera manufacturer HP

Camera model HP pstc5100

Date and time of data generation 16:37, 8 December 2008
Show extended details
Category:
• Lalka (Prus)
Hidden categories:
• CC-PD-Mark
• PD Old
• Scanned with HP PhotoSmart C5100
Navigation menu
• Not logged in
• Talk
• Contributions
• Create account
• Log in
• File
• Discussion
• View
• Edit
• History
Search

• Main page
• Welcome
• Community portal
• Village pump
• Help center
Wybierz j&#281;zyk

Participate
• Upload file
• Recent changes
• Latest files
• Random file
• Contact us
Tools
• What links here
• Related changes
• Special pages
• Permanent link
• Page information
• Cite this page
• Concept URI
• Nominate for deletion
Print/export
• Download as PDF
• Printable version
• This page was last edited on 2 October 2020, at 01:09.
• Files are available under licenses specified on their description page. All structured data from the file and property namespaces is available under the Creative Commons CC0 License; all unstructured text is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. By using this site, you agree to the Terms of Use and the Privacy Policy.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.