Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:24 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Догматът "Нито капка"нови  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.11.14 11:54



Здравейте, членове и симпатизанти на АА. Аз съм практикуващ православен християнин и пия умерено, само вечер, и то не всяка вечер, и само в компания от умерено пиещи. Но въпросът ми не е за мен, а за братята ми и сестрите ми православни (и католици и други литургични християни). Ако се спазва до фанатизъм отказът от каквото и да е съприкосновение с алкохол, дори и близване на чаша в рамките на някой религиозен ритуал (напр. сватба), то това не води ли до противоречие с практикуването на най-важното християнско тайнство - Св. Причастие? Значи по-добре да се откажем от вярата на дедите си, само и само за да сме лоялни към това ново англо-американско движение за тотално въздържание? Извинявам се на всички онези от вас, които са минали своеобразна лична Голгота на алкохолизма, абстиненцията и борбата за трезвеност, но догмите на АА, ако се спазват стриктно, ми намирисват на протестантско анти-литургично сектантство. Да не припомням историята и корените на АА - от протестантската оксфордска група и пр. и пр. Знаете я в общи линии.

Алкохолиците НЕ са алергични към алкохол. Иначе не биха станали такива. Зависимостта от дадена субстанция е точно обратното на алергията към нея. Единственото медицинско удостоверено състояние, свързано с алергична реакция към алкохола - “Oriental flushing reflex” - не позволява на пациентите дори да изпитат опиянение, пък камоли да станат алкохолно зависими. Абсурдът на АА-догмата за това, че алкохолът е алерген за алкохолика става видим, когато си помислим дали е възможно алергичните към цветен прашец да се пристрастят към шмъркането му...



Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)

Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Lord Vader (непознат )
Публикувано27.11.14 12:53



Всевъзможни са опитите на алкохолика да оправдае употребата на веществото.

Готов е на всичко. Виждал съм хора, които се изкарваха луди, шизофреници, с биполярни разстройства и т.н., само и само да не признаят пред себе си и света, че са болни от алкохолизъм и не трябва да пият нито капка. Познавам хора които пиха така до смъртта си.

Ето и в случая, религиозната догма изисквала това. Вярата на дедите и т.н. и т.н. Обяснения, рационализации, доводи и оправдания. Човека бърка здраво религия, вяра и догма, но това е друг въпрос.

А истината я казва между другото - Пия умерено, само вечер...

Самозаблуда, отричане, самоизмама. Практикувах го 30 години.

Гениалността и универсалността на Програмата на АА е спасила живота на милиони алкохолици. Моят също. Но алкохолици направили първата, може би, най-трудната крачка - признанието че са алкохолици, че са безпомощни, че са превърнали живота си в хаос и че само Бог може и би ги избавил, ако го потърсят.

А по повод на алергията има една научна статия, която подробно обяснява това:

Широко разпространен сред хората е митът, че слабоволевите хора стават алкохолици. Науката още не е открила защо при еднакви количества изпит алкохол и честота на употреба едни хора стават алкохолици, а други - не.

Но пък учените вече са категорични за начина, по който реагира организмът на алкохолика при поет алкохол и възприемането на спиртната напитка от „нормалните" пиячи.

Когато здрав човек употребява напитка, съдържаща етилов алкохол, организмът му започва да отделя ензима алкохол-дехидрогеназа. Той превръща спирта в ацеталдехид. Това е по-силна отрова, отколкото самия етилов алкохол. Нашият организъм се опитва да се освободи от вредното за него въздействие и „чисти" остро токсичния ацеталдехид, като го разгражда с помощта на споменатия ензим на вода и въглероден двуокис, предварително превръщайки го в оцетна киселина. H2O и CO2 се отделят от организма чрез белите дробове, потта, урината.

Но не така се случва при всички!

При някои хора ацеталдехидът не се разгражда на оцетна киселина, а отива директно в мозъка и там се трансформира в тетрахидроизохинолин - THIQ.

За първи път тетрахидроизохинолинът е открит през 30-те години на миналия век. Американска лекарка изследвала пристрастяването на хората към наркотици. При аутопсия на починал от свръхдоза тя открила вещество в кората на главния мозък, чието местонахождение не било обичайно и то не било описвано до този момент. При „нормалните" хора, загинали при катастрофа или нещастен случай, това вещество липсвало. Но тъй като имало малко материал за изследване, на лекарката разрешили да прави аутопсия на клошари, загинали на улицата, които нямали роднини и близки. Същото вещество било открито в мозъците на много от тези нещастници, които били и пияници.
След дълги анализи тетрахидроизохинолинът бил признат за

болкоуспокояващо, по-силно като ефект от морфина и хероина.

По време на втората световна война било използвано в болниците в САЩ вместо морфин. Но скоро се отказали от тази практика, тъй като станало ясно, че тези, върху които бил прилаган препаратът, ставали наркомани и алкохолици.

Тетрахидроизохинолинът се трупа в мозъка, където може да остане над 25 години. Зависимостта към него настъпва по-бързо, отколкото при употреба на морфин и хероин. Образува се при употреба на алкохол и опиати. Предизвиква

непреодолимо физическо влечение към алкохол, наркотици и други вещества, променящи съзнанието.

Експериментите се провеждали с лабораторни плъхове, които няма как да бъдат научени да поемат алкохол. Те по-скоро ще умрат от жажда, отколкото да пият алкохол, дори смесен с вода. Но ако в мозъка им се въведе дори минимално количество THIQ, гризачите развиват предпочитание към алкохол.

Трезвият плъх се превръща в алкохолик.

Изследвания са правени и върху маймуни. Станало ясно, че веднъж вкаран в мозъка им, THIQ не се разгражда и остава завинаги там.

Нарколози и психиатри описват в своята практика хора, които са станали въздържатели след хронични запои и не са пили 10 или даже 25 години. Но в момента, в който са употребили след тази дълга трезвост дори малко количество алкохол, те отново са изпаднали в запой и бързо са деградирали. А някои стигат до летален изход.

THIQ е като мина със забавено действие, ако го има, то даже минимално количество от всяко химическо вещество, променящо съзнанието, ще го активира.

Възниква непреодолимо желание за употреба на алкохол или наркотик на ниво подсъзнание.

Ето защо колкото повече пият алкохолиците, толкова повече спирт им трябва – това, което никога не могат да си обяснят не-алкохолиците.


Тетрахидроизохинолинът се разпростира и алкохоликът не може да мисли за нищо друго освен за пиене, настъпва процес на деградация на морално ниво. При всеки алкохолик този трагичен развой на промените е различен в зависимост от индивидуалните физиологични характеристики.

Но резултатът е един и същ – смърт.

Засега лечението на алкохолизма е невъзможно. Един алкохолик никога няма да може да пие като „нормалните" хора, без да се активира тази странна реакция. Колкото и дълго време да е бил въздържател. Защото колкото по-дълъг е периодът на въздържание от алкохол, толкова по-бързо (в геометрична прогресия) тетрахидроизохинолинът (който си е непокътнат в мозъка независимо че зависимият вече не пие или не употребява наркотици) започва да си търси подхранване. Започналият отново да пие след дълго прекъсване, бързо наваксва „изпуснатото“.
Науката още не е измислила хапче против алкохолизъм.

Но алкохоликът може да живее в дълготрайна ремисия десетилетия наред стига да е наясно, че никога не трябва да близва алкохол.










Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Lord Vader]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.11.14 15:31



Здравейте, Вад! Мерси, че от раз ме приехте за ваш брат-алкохолик с моите нищо и никакви една-две бири, два-три пъти в седмицата. Трогнат съм от доверието и гостоприемството. Мислех си, че ще трябва да се мъча да измислям по-драматична история за мъченическата ми борба с Негово Величество Ал, както повелява груповия покайно-изповеден образец, практикуван в редиците на АА, за да заслужа тази привилегия.



Но сега сериозно. Ами, разбира се, че има висока коморбидност на алкохолната зависимост със споменатите от вас психични р-ва. Психически по-лабилните хора са по-податливи на зависимости от всякакъв тип. Не казвам "по-слабохарактерните" или "по-безволевите", защото, някои от психотично болните (с остри мании, шизофрении и под.) могат да имат изключително силна воля и твърд характер, но насочени към съвсем нереалистични цели (напр. построяване на машина на времето или заемане на висша държавническа позиция) и точно поради това да са изолирани и подигравани от околните си и да трябва да прибегнат до седативното "самолечение" с алкохол. Само и само за да не покажат слабоволие в преследване на смехотворно нереалистичните си цели. Това е характерно за психотизма и за фанатизма - липса на самокритика и самоирония. Опасявам се, любезни братко, че някои от вас в АА също не са застраховани от тази диагноза. Не алкохолната, а фанатично-анти-самокритичната.

Чекнах, че хипотезата за ТХИК и явно е някаква псевдонаучна сламка за поддържане на поредния АА-мит.

Дано сред вас няма православни християни, които поради този ненаучен и нехристиянски мит (за алкохолната алергия), да се лишават от приемане на св. Причастие. Това ми е патосът в случая - прикрития антиправославен характер на АА - вярвайте си в каквото искате, казвате вие, само недейте да пието и капчица вино, дори и това да е свързано с най-съкровения ви обред...

Но нашият Господ не превърна виното във вода, а тъкмо обратното, на сватбата в Кана Галилейска. Дали пък не е искал да изкуши ТХИК гостите?

Ще се моля за вас, но не на вашата висша АА-Сила, а на истинския Бог.

Трезви и самокритични мисли ви желая, защото безалкохолното пиянство е по-страшно и от алкохолното.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)

Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор nngv (минаващ)
Публикувано27.11.14 16:38



A ти как разбра че тук пишат само хора свързани с АА,и въобще как разбра че и АА е секта или нещо от този род.

П.С.- християнството не окуражава пиенето на алкохол,вземи и прочети по внимателно Библията, не само избирателно да се вадят от контекста цитати.



Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Lord Vader (непознат )
Публикувано27.11.14 16:49



Ехе, започна се, ще се молел на Истинския Бог, разбирай, другите са фалшиви и молитвите към тях не хващат дикиш, еле пък нашия АА-Бог.

Отдавна не се бях забавлявал така. Просто паднах от стола от смях. Браво!

А какво ще кажеш за още някой кръстоносен поход за налагане на правата вяра, още малко реки от кръв, тук може доста опит и умения да споделиш и с тълкувателите на Корана.

Все пак ето нещо което внася малко ред в нещата:


Религия е да вярваш в опитността на някой друг.


Духовност е да имаш своя собствена опитност.


Дийпак Чопра



Много хора погрешно разбират Духовността като Религия или като някакво тайнствено, свръхестествено явление. Някои дори мислят за нея като за секта, но това се дължи на липсата на знания и техния страх да не бъдат манипулирани.

Ако подминем това и се опитаме да изследваме и разберем какво всъщност е Духовност, ще стигнем до разбирането, че тя не е нищо мистериозно или свръхестествено, нито по някакъв начин е свързана с каквато и да било секта.

Тези седем разлики между Религия и Духовност ще ви помогнат да разберете какво всъщност представлява Духовността.

1. Религията ви кара да се прекланяте - Духовността ви прави свободни

Религията ви кара да следвате една идеология и да се подчинявате на определени правила, в противен случай ще бъдете наказани. Духовността ви позволява да следвате сърцето си и да постъпвате така, както чувствате, че е правилно. Тя ви позволява да бъдете това, което наистина сте, без да се прекланяте пред нещо, което не резонира дълбоко във вас. Вие решавате какво да почитате и какво да обявите за Божествено.

2. Религията ви учи да се страхувате - Духовността ви показва как да бъдете смели

Религията ви казва от какво да се страхувате и ви посочва последиците от вашите грешни действия. Духовността ви осведомява за последствията, но не иска да се фокусирате върху страха. Тя ви показва как да се изправите, въпреки страха, как да продължите да правите това, което смятате за правилно, независимо от последствията. Тя ви учи как да действате с любов, а не със страх, как да контролирате и подтискате страха.

3. Религията ви посочва истината - Духовността ви оставя да я откриете сами

Религията ви казва в какво да вярвате и кое е правилно. Духовността ви позволява да откриете сами истината, да стигнете до нея по свой собствен уникален начин. Тя ви позволява да се свържете с вашия Висш Аз и да видите със собствения си разум истината. Тя ви позволява да повярвате във вашата собствената истина, да достигнете до нея със Сърцето си.

4. Религията се разграничава от останалите религии - Духовноста обединява

В нашия свят има много Религии и всички те проповядват, че тяхната вяра е истинската вяра. Духовността вижда истината във всяка от тях и ги обединява, защото Истината е една и съща за всички нас, независимо от нашите различия и уникалност. Тя се фокусира върху качеството на Божественото послание, което Религиите разпространяват, а не върху различията във вярата и ритуалите.

5. Религията ви прави зависими - Духовността ви прави независими

Само ако посещавате религиозни ритуали, сте възприеман като религиозен човек, някой, който е достоен за щастие. Духовността ви показва, че не е нужно да зависите от каквото и да било, за да бъде щастлив. Щастието се намира дълбоко в нас и само ние сме отговорни за неговото достигане. Божественото е вътре в нас и затова сме винаги достойни за него.

6. Религията използва наказание - Духовността използва карма

Религията заплашва, че ако не спазваме определени правила, ще бъдем наказани. Духовността ни дава да разберем, че всяко действие има своята ответна реакция и да осъзнавам, че наказанието идва като следствие от наши действия в миналото. Тя се позовава на основните Вселенски закони, които действат, независимо дали вярваме в тях или не.

7. Религията ви кара да вървите по чужд път - Духовността ви позволява да създадете свой собствен

В основата на всяка Религия лежи историята за един Бог или Богове (Кришна, Буда, Христос), тяхното пътуване към Просветлението, Истината, Спасението и от вас се очаква да следвате техните стъпки. Духовността ви позволява да извървите свой собствен път към Просветлението, да откриете Истината и Спасението по свой собствен начин, като следвате Сърцето си, защото Истината е винаги една и съща без значение как ще стигнем до нея.


Всяка Религия е произлязла от Духовност, от пътуване, чрез което един човек е достигнал до Бог. Подробностите за това пътуване не са важни, те просто са помогнали на този човек да открие Истината. Посланието, което споделя тази Истината е това, което е важно, Божественият код на човешкото Сърце, който пулсира във всеки от нас. Ето защо всяка Религия съдържа в себе си истина, която е част от Голямата Истина.


Редактирано от Lord Vader на 27.11.14 17:03.



Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано27.11.14 17:13



Здравейте и от мен! Интересен казус от гледна точка на православните обреди. Ще изкажа лично мнение. Аз никога не съм била член на АА. Но не пия нито капка и се придържам към това правило без никакви изключения. Мисля, че нашият Бог ще ми прости това, че искам да остана жива. Смятам, че Той поставя живота над спазването на обреда. Не зная дали става дума за "алергия" към алкохол при хора като нас, но ако не е алергия, то във всеки случай е силна чувствителност. Ние се пристрастяваме към това вещество в момента, в който то попадне в организма ни, и напълно губим контрол над действията и живота си. Без алкохол сме пълноценни, балансирани и смислени хора, които живеят в съответствие с етиката на религията, която изповядват.



Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Alone911 (I want)
Публикувано27.11.14 20:34



Аз понеже не съм вярващ, нито споделям тезата за алергията, а просто това, че при всяка зависимост, особено при такава при която след начален старт следва очакван край съм на мнение, че пият тези които могат.
Човек станал зависим към алкохола никога не трябва да посяга към алкохол независимо по какви причини.

Когато не е бил известен алкохола с какво са си казвали наздраве?
Исус Христос не е бил алкохолик или пияница доколкото ми е известно, та червеното вино може да е било като кръвта му, но определено живота на никой не искат в замяна.

Хубаво е и да не се интересуваш какво мислят другите, че ако знаеш какво мислят за алкохолиците и пияниците ще трябва да се гръмнеш.
За въздействието на алкохола върху някои хора не е необходимо медицинско удостоверение защото е твърде публично.



Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Alone911 (I want)
Публикувано27.11.14 20:52



Трезви и самокритични мисли ви желая, защото безалкохолното пиянство е по-страшно и от алкохолното.
Това "безалкохолното пиянство" не трябва ли да е в кавички защото е метафора.



Тема До nngv, memi2011, Alone911, Lord Vaderнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано27.11.14 21:48



Благодаря ви за добронамерените отговори. Оценявам. Моите коментари и въпроси също бяха добронамерени, макар и преднамерено провокативни.

Прочетох закованите теми и видях, че тук официалната идеология е АА. Говоря не само за този форум, а изобщо в България. Ако знаете за доброволни групи за взаимопомощ на хора с проблемно пиене, несподелящи идеологията на АА, споделете, ако обичате. Този монопол на тази, меко казано, спорна идеология е това, което ме озадачава. На български намерих само една критична статия за АА и то прекалено обща. Иначе съм сигурен, че има и достатъчно хубави неща в АА; най-малкото хората с подобни проблеми намират мегдан на който да са добронамерено изслушвани без да бъдат прекъсвани, което всъщност хич не е малко.

Удиви ме обаче, че никой от дотук изказалите се не наруши догмата "Нито капка" и не отговори, че няма проблем да се причастяваш със микрозалък хляб потопен в разредено вино (каквото се ползва в Църквата). А всъщност няма проблем дори за абсолютните въздържатели, защото количеството алкохол, попило в този микрозалък е пренебрежимо малко и от химическа и от физиологична гледна точка - я стигне молекула етанол до мозъка, я не.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: До Absinthe Ducrosfilsнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Lord Vader (непознат )
Публикувано27.11.14 22:21



Да, истина е. Само алкохолик може да разбере друг алкохолик. Излишно е да обяснявам на теб, неалкохолика, че въпроса не е в количеството, а в желанието. Щом веднъж пожелая с главата си, с мислите си, нищо не може да ме спре, не е въпроса дали количеството е достатъчно за да се задейства и физическата реакция на организма ми /алергията/. Затова и казваме - алкохола е в бутилките, алкохолизма е в главите ни. Появи ли се безумната идея, че мога да пийна малко, да кусна, като нормалните хора, настъпва краят, настъпва отново адът.

А ние знаем какво е ад, били сме там, 12-стъпковата Програма на АА ни дава възможност да излезем от него и да живеем в рая. В рая - тук, днес, на земята, в този живот. Да бъдем щастливи и свободни, без алкохол.

Затова и няма да намериш клубове където ДОГМАТА /както ти я наричаш/ НИТО КАПКА не властва. Просто няма такива клубове, нито в България, нито по света.

Просто е защо - членовете на такъв клуб умират, няма начин да си алкохолик и да се „научиш” да пиеш като другите хора.

Но пак се попитай – защо търсиш такъв клуб. Дали не е защото имаш проблем и искаш да се научиш да пиеш контролирано? Та това е мания на всеки абнормен пияч. Помисли си. Някои я преследват, тази мания, чак до смъртта.




<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Lord Vader на 27.11.14 22:24.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Lord Vader на 27.11.14 22:31.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Lord Vader на 27.11.14 22:32.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Lord Vader на 28.11.14 01:44.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Lord Vader на 28.11.14 01:45.</EM></FONT></P>

Редактирано от Lord Vader на 28.11.14 01:45.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.