Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:48 22.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано31.12.14 05:44



Доктор Силкуърт, статията "Пробиви и човешката природа", сп. "Грейпвайн", януари 1947 година:

"Загадката защо настъпва пореден пробив при хроничните алкохолици не е толкова голяма, колкото мнозина мислят. За някои е непонятно как един алкохолик, който е възстановил живота си и е останал трезвен няколко години, изведнъж захвърля на боклука всичко, което е постигнал и започва да пие отново.
...Пробивът при алкохолика е резултат от неговото психическо състояние. В това няма нищо необичайно. Просто пациентът не е спазвал препоръките. АА предлага на алкохолика възстановяване/лечение/. ...Алкохолик, който е научил някои техники и методи на АА, но не придава значение на ДУХОВНАТА страна на програмата на АА, може и ДА СЕ УМОРИ да следва изискванията на програмата - и не само, защото е алкохолик - а, защото е и човек. Правилата и законите дразнят всички нас, защото са забранителни и ограничителни. Философията на АА е позитивна и поддържа определено ниво на емоциите, когато пациентът прави това, което трябва..."

Не мисля, че ако всеки ден се опитвам да правя това, което трябва и не се уморявам да следвам изискванията на програмата на АА, то аз съм фанатичен, сектант, мантраджия

, ритуалджия и т.н. Да допуснем, че това:"Рядко сме срещали човек да се проваля, ако СТРИКТНО следва нашия път.", Голямата книга, гл. "Как действа програмата", за мен е мантра, въпреки че аз просто му се доверявам и какво от това? За мен "СТРИКТНО" и "ФАНАТИЧНО" са две различни неща. Но, ако в един момент, аз съм се уморил да правя това, което трябва;аз съм се уморил да придавам значение на духовната страна на програмата;аз съм се уморил да следвам изискванията на програмата, то нищо чудно, ако някой друг, който не се уморява като мен и прави всичко стриктно/за разлика от мен/ да отсъдя, че го прави фанатично, а не стриктно.. И пак, какво от това? Какво ми помага на мен, ако отсъдя за някого, че е фанатичен, сектант, мантраджия, ритуалджия ?.. Не ми помага, с нищо не ми помага.

И затова се опитвам да не отсъждам, ако мога, да не отсъждам, щото съм го правил. Не е като, да не съм го правил - да отсъждам..

Редактирано от Sandu62 на 31.12.14 05:53.



Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано02.01.15 07:29



"...За някои е непонятно как един алкохолик, който е ВЪЗСТАНОВИЛ живота си и ..."

Възстановил живота си, а не подредил живота си. Имаше време, когато живеех в идеята, че най - сетне, ще мога да подреждам живота си, защото вече не пия, защото вече съм трезвен. И сега, понякога има минути, часове, ден, но не повече от ден, да се вкопча в някоя моя идея, резултат от връхлитащото и обсебващо ме чувство за себеправедност/егоизъм, егоцентризъм, страхове, завист.../, с единствената и "благородна" цел да подредя "моя живот" и да завзема по този начин част от живота на другите около мен. Да възстановявам живота си и днес за мен означава да живея в това, което имам/моя живот/, а не в това, което нямам/живота на другите/. И всичко това/вярвам и се доверявам/ е от Него.

Господи, дай ми силата и днес да мога да не се занимавам със себе си, а какво бих могъл да свърша от това, което има за мен, за да живея, за да го изживея. Благодаря Ти, Господи!Амин.



Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор Sandu62 (ентусиаст)
Публикувано04.01.15 08:44



Споделих преди време, че АА не е идеалното, но полезното място за мен. Но може би създавам впечатлението, усещането, че с каквото и да споделям тук, си противореча - уж АА не е идеалното място, а пък все за идеални работи говоря. Точно в това за мен е "загадката" АА. В моето време, ситуации в АА и извън АА, отношения в АА и извън АА, действия в АА и извън АА, позиция в АА и извън АА... не са идеални и идва друго време, в което откривам/или ми се разкрива/, че само съм си измислял, че не са идеални, а просто са това, което са и аз оставам трезвен, не съм нон стоп в приповдигната настроение, не съм нон стоп в самосъжаляващо се и оплакващо себе си положение и настроение, живея, преживявам достатъчно време в едно ново състояние за мен - на точните емоции преди действието и всичко го възпримам с усещането за монотонност, все едно нищо не се случва в живота ми, та чак скучно. Обаче, вместо всичко това да ме гневи, да ме обърква и да ми влиза в главата мисълта да вкарам едно за отскок, да си направя нова глава, подвластна на ефекта на алкохола, точно обратното - всичко това започна да ме кефи, можех да си почивам без алкохол и не се упреквах, че "бездействам", да кажем половин час, че "мързелувам" един час...Излизах от самозаблудата, че за да не бъда упрекван, когато съм пиел по всяко време, да не изпитвам чувството за вина, когато съм пиел, просто оставам без дъх - правя еди какво си, но не го правя, защото вече съм в следващото, щото няма време - постоянно съм в измислени грандиозни планове, на които в болната ми глава им казвам "мечти" и в защита на това, "аргументирано" върви на кинолента вековната мъдрост, "Когато човек изостави мечтите си умира" и действам в безмислени действия в неща, които не са за мен и си вярвам, че живея, а пък аз умирам по - малко, миг по миг умирам в измисления си от мен живот и не знам, че това не е моя живот и затова съм "жив - мъртъв". В един момент, вече започнах да имам дъх - можех и мога да се радвам и след това да свърша нещо, защото съм радостен; можех и мога да съм спокоен преди и след това да свърша нещо;можех и мога да съм благодарен и след това да свърша нещо; можех и мога да съм благодарен преди да получа нещо...Това ми е достатъчно, за да споделям честно, че АА е полезното място за мен.

И сега, случките. Какво се случва извън моя контрол?

. Щото аз мога да си пиша много хубавичко. Щото аз мога да споделям много красиви неща. Щото аз мога шеметно да разказвам за "истински чувства, преживявания в трезвост и благодарности"! Какво става? Сега, първо ще пиша какво става в АА и ще му дойде времето, когато ще споделям какво става в живота ми извън АА?!

Мисля, че беше средата на октомври 2012 година. Важен съм. Първият резултат от това, че вече два месеца правя програмата на АА със спонсор е, че ставам важен, щото съм човек и по - важното за мен, щото съм алкохолик от безнадеждният тип. Влизам в Лидъл, за да пазарувам това - онова за една сцена в сериала, която ще снимаме на следващия ден. Вече работех в киното. Бързам, защото "няма време". Часът е 18.00. Бързам, защото сбирката на АА е от 19.00 часа и аз не мога да не отида на сбирка. Светът ще свърши, ако аз не отида на сбирка. И най - важното е, че АЗ бързам важно. . Бързам важно, защото вече 4 месеца съм в АА, не ми се пие, не полагам никакви усилия да не ми се пие, никакви напъни на моята воля да не пия, два месеца правя програмата на АА с моя спонсор Х. и нашата програма е най - хубавата програма. Най - правилно ние стъпваме по дванадесетте стъпки. Гордост и съм важен. В онзи момент, обаче тази гордост ми е полезна, правя грешки от тази гордост, когато му дойде времето си ги признавам тези грешки и всичко това, заради "загадката" АА - имам търпението и честността на Х., имам търпението и честността по време на сбирка на всички от групата на АА, в която съм, а и не само по време на сбирка..

Изморих се, излязох от вдъхновението и ако сега продължа, може и да претупам нещо, може и да пропусна нещо, може и да излъжа за нещо.. Ще продължа и аз не знам кога.. Когато, тогава..



Редактирано от Sandu62 на 04.01.15 08:53.



Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор Sandu62 (ентусиаст)
Публикувано09.01.15 07:15



И така, в Лидъл съм. Пазарувам бързо, пазарувам важно...

. Освен всичко друго, вземам и десетина понички тип "Дънкин Донатс". В сценария, двама от актьорите в един момент ядат и понички. На касата съм, подредил съм покупките на лентата и поничките в един прозрачен плик, разбира се.. Касиерката маркира една по една покупките и една от поничките излиза от плика, и пада на пода.
Касиерката казва:"Извинявайте, ще ви я заменим с нова."Аз отговарям:"Не, не се притеснявайте! Аз ще си я взема от пода и ще си я хапна. Няма нужда да я заменяте."Усмихнат съм, много съм добронамерен, правя се на добронамерен, показвам колко съм над нещата и всичко това, защото съм в Програмата, вече ще израствам духовно и си измислям, че съм честен. И си измислям, че не търся одобрението на касиерката, и си измислям, че с това, което казвам на касиерката, в никакъв случай не търся емоцията да се харесам на всяка цена на касиерката.. Плащам, след което се обръщам, поглеждам в посока към мястото, където падна поничката и какво виждам? Охраната на магазина - жена в униформа държи вече в ръката си "МОЯТА" поничка и тръгва да я заменя с друга. Лелееееей! Полудях! Вземат ми поничката и аз като децата не мога да се изявя, не мога да покажа "на практика", как действа програмата на АА.Грабнах поничката от ръката й, вече не помня точно какво избълвах в лицето на жената, но виждам как очите й се уголемиха и напълниха със сълзи. Изчезвам с количката към изхода, стискам в ръката си "прословутата" поничка и веднага, ама веднага преживях какви ги натворих, как се насрах и си казвам:"Сега, Сандьо, отиваш до колата, разтоварваш покупките и пак веднага, ама веднага се връщаш да се извиниш на охраната, на жената." И това що? Ами, щото тогава така я знам, така я разбирам десета стъпка от програмата?!Щото хал хабер си нямам от други стъпки, преди десетата, ама нали съм я чел десетата, нали я знам и вече веднага ще я направя с охраната?!. Да, ама какво става? Разтоварих покупките и ми звъни телефона. Обажда ми се близка приятелка, Юлия. Дошли са си от чужбина разни приятели от компанията и ще има купон. Юлия казва, че аз задължително трябва да присъствам на купона. Защото аз създавам, правя духа на купона. Защото аз мога да забавлявам, да развеселявам, защото с мен никога не е скучно. Юлия вече знаеше, че съм в АА. Бях на купона по повод 50 годишния й юбилей. Много алкохол се разля на този купон. Аз се вихрих до три сутринта на дансинга. От време на време лапвах микрофона на диджея и раздувах, разправях, имитирах... и смях в заведението, където бяхме само ние и аплодисменти, дето се казва - нестихващи аплодисменти за мен. Не знаех какво става с мен на този купон. Не пиех алкохол, не ми се пиеше, не се напъвах да не пия и не се дразнех от поведението на тези, които бая алкохол бяха вкарали вече. Само три месеца, откакто съм в АА, само от месец със спонсора Х., с усещането, че нищо особено не правя по програмата... - на мен не ми се пиеше, нищо не ме дразнеше и не знаех какво става с мен. Даже в това време не ми идваше на ума да бъда благодарен. Но сега, мога да споделя - на третият месец в АА при мен яко работеше точно това, "един алкохолик разговаря с друг". Юлия, обаче знаеше:"Сандьо, радостна съм. Ти си друг. Даже не си същият и от времето, когато осем години не пи грам алкохол." Аз помня много добре как в тези осем години на някакво събиране, все ще се намери някой да ми каже:"Сандьо, що не цапнеш 100 грама уиски, да се отпуснеш малко." Аз не цапвах, но явно за хората около мен не съм бил отпуснат, бил съм одървен и ми предлагаха да цапна 100. А пък аз си измислях през тези осем години, че като само не пия алкохол, съм много готин, много отпуснат... На този купон, на 18.09. 2012 година, никой, ама никой не дойде да ми предложи да цапна 100 грама уиски, само 100 грама, за да се отпусна. Все още не изпитвах благодарност, че съм в АА от три месеца. Чувах на сбирки, как другите са благодарни. Аз все още не бях благодарен, но вече бях радостен. Каквото и да значи това - радостен. Преди купона Х. ми каза:"Ако ти се допие, можеш да си тръгнеш. Ако ти се допие, можеш да ми се обадиш по телефона, все едно колко часът е. Не е задължително да стоиш до края на купона, това вече си го правил. И в края на краищата, ако пък се запукаш, нищо ново - ти си алкохолик и това би могло да се случи. Ако се запукаш, просто започваме отново, отначало." Днес мога да съм благодарен и на Х., и на АА, и на всички, които ми помагаха и ми помагат в Братството на АА, а вече има и хора, дори и един от шефовете ми, които са извън АА и пак ми помагат. Нито ми се допи на този купон, нито се наложи да се обаждам на Х., нито се запуках. Не знаех, обаче какво може да направи моята болест с хората около мен. Жена ми вкъщи е умирала от страх да не се запукам и търпеливо с жлъчна криза не ми се обади нито един път по време на купона.

Този купон е част от моя път с всичко, което ми предлага АА и което вярвам честно се опитвам да правя и днес. Не казвам, че и някой друг член на АА, още на третия месец трябва да отиде на щур купон, като мен. Но би могъл да върви по своя път, не моя път, но за мен - алкохоликът от безнадежден тип - като се опитва честно да прави всичко, ама всичко, което предлага АА. И стриктно, прецизно, което може и да означава фанатично, обаче, според мен в кавички..

Тази "прословута" поничка... Има време и за нея..

Господи...Амин.



Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор Sandu62 (ентусиаст)
Публикувано10.01.15 08:19



Жена ми не дойде на този щур купон с мотива:"Заминавай, аз няма да дойда. Няма да дойда, защото нищо ново няма да се случи на този купон. Яко ще се разлива алкохол. Отново ще си разказвате и припомняте какво е било и какво не е било и в един момент, ти ще станеш центърът на събитието. Все едно ти, а не Юлия има юбилей." Жена ми не каза, че умира от страх да не би да се запия. Преди седмица се беше прибрала от Гърция. Аз не казах, че имам притеснението от това, да не би да кача адреналина и да се запукам на този купон. Все пак, щяхме да се съберем около 40 човека. Между тях щеше да има поне 10, с които яко съм пил - бели петна, скандали, простотии...В седмицата преди купона, Х. ми сподели и нещо друго: "Отговори си честно, на себе си, защо искаш да отидеш на този купон?Кое те води, за да отидеш - спомените, носталгията по отминалите пиянски нощи или това, че за теб, Юлия е приятел, истински приятел? Отиваш, за да уважиш празника на Юлия, или отиваш с предизвикателството, че си по - силен от всичко и най - вече, по - силен от алкохола?"Аз търсех отговора и в един момент имах отговор. Но, може би, за първи път се съмнявах. И този път съмнението не ми носеше емоцията, че съм слаб, че съм нерешителен, че не знам какво искам...Без да си давам сметка тогава, истината тогава е една - аз преживявам на знаене съмнение, а на незнаене, на практика аз вече се опитвам да не своеволнича. Трудна работа, но аз вече не бях сам. Х. не ме изкомандва няма да ходиш на купона, нито пък - отиди на купона. Остави ме да избирам. Имах избор. Трябваше да си призная, доколкото мога честно, аджеба пие ли ми се, отивам на купона, за да се запукам и после имам оправданието, че еди какво си се случи там, или отивам на празника на Юлия?!Купонът беше в една самостоятелна зала в "Дипломатическият клуб" на Горнобански път. Преди да вляза, оставам сам за не знам колко време. Точно в това "не знам колко време", може би с всичката честност, която имам тогава си признавам, че у мен няма сила да воювам с алкохола. Но не искам да пия. Не мога да избирам, дали да пия, дали да не пия. Нямам сила да правя такъв избор. Помолих се такава сила да дойде извън мен, не от мен. Но не съм се молил на Бог, или по - точно съм в знанието, че не се моля на Бог, а пък може би точно това съм направил в незнание - молил съм се на Бог, без да Го разбирам, без да си Го представям, без да Го търся... Но, когато "излязох" от това "не знам колко време" не си повярвах, че няма да се запукам на купона, но се доверих, че няма да се запукам. Имах усещането, че аз, все едно, никога не съм пил. Но ме беше страх, да не си повярвам. Аз вече можех да приема, да си призная опита, който имам, когато много, ама адски много си повярвам - интелекта остава, ама здравия ми разум отива на майка си в шортите. И следва първата изпита чаша с алкохол, внезапно и безумно идва - непроумяемо, неконтролируемо, зашеметяващо... до тотално безумие в изключителния ми интелект - натаралянкване, натряскване, запукване. Не исках, обаче и да се страхувам. Преди да вляза се обаждам по телефона на Х.:"Х., всеки момент влизам на купона." и млъквам. Може би, секунди, но на мен ми се сториха цяла вечност, докато чуя гласа на Х. в слушалката:"Сандьо, теб да не те е страх, бе? Ако те е страх, въобще не влизай." и се смее. Страхът изчезна, проработи на секундата "мантрата"

на АА - един алкохолик споделя с друг, в моя случай спонсор - спонсориран. Смея се, казвам благодаря ти, Х. и влизам с цялото безразличие към алкохола, но не забравям да не се държа предизвикателно с алкохола по време на купона. Резултатът го споделих вчера.

Лятото на 2013 година отидох в Бургас на среща по случай 20 години от завършването на института - ВХТИ"Проф. Асен Златаров". Не ми се наложи да отделям "не знам колко време" преди да вляза в ресторанта. Направо влязох и през цялото време никой не се сети да дойде да ме пита какво пия, да ми предлага да пия...Сипах си кока - кола в една чаша за вино, казвах "наздраве". Не ми се наложи да забавлявам някого, нямах нужда от адреналин, за да мога да празнувам. Нямах нужда да преживявам възбудата от връхлитащата ме кола, както пише за алкохоликът от безнадеждния тип в Голямата книга...Кеф и радост преживявах, а не трисекунден побъркващ ме оргазъм. . Никой да не се занимава с мен?!Всички да са забравили "зверските" ми дни и нощи, докато следвах в института?!Никой да не иска да чува как рева гръмогласно с високо вдигната ръка с чаша водка:"Ииииииии... водкааааааа"!? Да я изливам жадно цялата до дъно в гърлото. Все едно, това не се случваше с мен тази вечер.

Ама и друго пише в Голямата книга - светът ни доминираше. Е, и това преживях тази нощ в Бургас. След ресторанта, можех да се прибера и да се наспя. Беше вече полунощ. Дааа, като част от болестта алкохолизъм в полунощ се прояви това, че аз съм ненаситен, не искам нищо да има край, зависим съм от хората в дадена ситуация. И продължих с групата в пиано - бара на хотел "Поморие" или "Приморец". Не съм сигурен за името. Трезвен, аз не знам или не мога да си тръгна. Мятах се на дансинга, плувнал в пот да 5 часа сутринта. Повечето бяха пийнали или пияни, но си бяха същите. Развеселени, леко превъзбудени, ама не ненормални като мен, когато аз се запукам. Така ми казваше П. - приятел и колега от института в Бургас:"А бе, човек, ти не можеш да пиеш! Ти не трябва да пиеш! Ставаш друг, не си същият, как да ти го обясня? И защо ги изливаш тези чаши бързо, бързо една след друга? Не можеш ли по - бавно?" Нищо не можех да обясня на П. Първо, защото тогава не знаех какво става с мен и второ и да съм знаел, П. няма как да ме разбере. Защото не е алкохолик от моя тип. В онези времена П. пиеше и по кило водка, ама сега в пиано - бара ми казва, че вече нямал нужда от кило и го гледам как цяла нощ се плюнчи на две водки. Лелеееей, аз да мога да се плюнча на две водки?!Към 10 часа се събуждам и все едно съм пил в пиано - бара не кило, ами две кила водка. Направо съм в махмурлук, тежък махмурлук, а пък грам алкохол не съм пил. Аааа, не! Тази няма да стане. Оттогава вече мога да си тръгвам, където и да съм. В един момент всичко ми е достатъчно и ставам, и си тръгвам.

Ама и друго, и друго пише в голямата книга:"Когато пиехте, вие малко по малко се оттегляхте от живота. Сега се връщате обратно към общуването в този свят. Не започвайте с ново оттегляне..."

За мен е важно и полезно, какъв е отговорът на въпроса, какво точно значи "сега се връщате" и по - точно кога е това "сега"? Кой казва, че всички сме еднакви в АА? Не сме еднакви. Болестта е еднаква, но ние не сме еднакви.

Та, отговорът за мен, понеже съм "сектант" пак е в Голямата книга:"...Но преди да тръгнете, трябва да сте убедени, че стоите на здрава духовна основа и че мотивите ви да отидите са основателни..."

Ама, аз не искам "здрава духовна основа". Ама, и никой насила не ме кара. Като не искам - ще се заплющя, ще се наплющя, ще залудея, ще полудея... и накрая мога и да умра. Точно на това се учудих в един момент, че от алкохолизъм, чак се умирало. Толкоз много пият, че чак мрат?! Да, бе? Забелязал съм, откакто съм в АА, че само трябва да се зачудя, все едно за какво или на кого и щрак, почти веднага - доказателство във видимото. Трима умряха. Разбира се, че в смъртния акт пише от инфаркт, или от инсулт...Не пише от алкохолизъм. Но, ако искам да не се заблуждавам, ако не ми е удобно да се заблуждавам, за да мога да се запукам и да не ми пука причината, истинската причина за диагнозата в смъртния акт е диагнозата болестта "алкохолизъм".

Аз имам изход. Аз намерих решение. Всъщност, вярното и точното е:"Ние намерихме изход. Ние намерихме общо решение."

Господи, радостен съм и благодарен. Амин.

Редактирано от Sandu62 на 10.01.15 08:36.



Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор Sandu62 (ентусиаст)
Публикувано11.01.15 08:26



Вчера бях на сбирка в групата на АА "Само за днес". Бяхме "само" 7 алкохолици в стаята и "само" 4 онлайн

. Толкова много честност в споделеното от всички, самата безмилостна честност, за мен. Това за мен пак е Бог, без да си Го представям;Бог така, както Го разбирам и така, както не Го разбирам.

На организационна сбирка в четвъртък Т. е пожелал да бъде водещ в групата за един месец. Това е първата организационна сбирка от създаването на групата, на която не присъствам. Не присъствам, не само, защото това не е моята домашна група на АА. Не присъствам, не само, защото е полезно за мен да спазвам Четвърта традиция на АА, а имено:"Всяка група на АА е независима, освен по дела, които засягат други групи на АА или АА като цяло". Не присъствам, защото вече имам отговор - 1. На организационна сбирка, за присъстващите, с моите предложения се правя на господ;За присъстващите, моите предложения не са нищо друго, освен - ръсене на мъдрости. В моето време не мога да бъда чут, а и явно не е необходимо в моето време да бъда чут. Ако ще да бъде Неговата воля, да бъде, не само в молитви.
2.В моето време, с моите предложения само си измислям, че съм полезен. В моето време да бъда чут не е молитва, не е искане, а изискване. А в емоцията "изискване", а не в думата "изискване", вече не съм полезен първо за себе си, за моето възстановяване от болестта "алкохолизъм"/ей, това е егоистичният момент в програмата на АА, ако може да се нарече така/ и второ, не съм полезен във възстановяването на всички алкохолици от групата на АА "Само за днес".

Та, на тази организационна сбирка, след две години членство в АА, Т. е пожелал да бъде водещ. Никой не го е предложил. Той сам е пожелал. И понеже сам е пожелал, за мен и според мен, Т. е пожелал не да бъде водещ, а да служи. Точно това ме изпълни с благодарност и радост. Във времето Т. ми е казвал:"Брато, какво се правиш, че нещо правиш, когато си водещ?!И аз мога да водя - прочета нещо, някой ме прекъсне, давам му думата и готово!" Не съм спорил с Т. на тази тема. Защо съм проявявал търпение към Т., като не споря с него на тема "водещ е лесна работа" или "водещ не е лесна работа" отговорът го получих вчера преди да започне сбирката. Т. ми казва:"Брато, ти си водил сбирка бая време. Мисля да споделяме кой какво е правил по Девета стъпка. Какво ще кажеш?"Ами, какво да кажа? В първият момент нищо не мога да кажа. Защото след две години усетих в Т. мъничка промяна. След две години на Т. вече не му е достатъчно само да бъде трезвен, да не пие. И бях благодарен, не защото Т. ме пита аз какво ще кажа? Какво аз ще кажа или няма да кажа, за мен, и вчера и днес, и сега - няма кой знае какво значение. Защото се доверявам и за мен действа Втора традиция на АА:"За нашата обща цел има само един върховен авторитет - този на любящият Бог, така както Той се отразява в груповото ни съзнание".

Има си хас, нищо да не кажа на Т. Казвам, разбира се, но не казвам това, което може би, бих му казал преди не знам колко си време:"Т., каква Девета стъпка бе, пич? Преди нея има цели ОСЕМ?! Къде се засили към Деветата?!" Нищо такова не казвам. Предлагам да четем първо Девета стъпка от Голямата книга без изискването и очакванията ми, че предложението ми е уникално и с готовността, че може би и допускам грешка - и с това, че приемам темата на Т. и с това, че искам първо да четем Девета стъпка от Голямата книга и се промъкна и едно "леко" изискване, а имено - да не четем Девета стъпка от 12/12, а от Голямата книга. Защото вече съм споделял, че се доверявам на казаното от доктор Силкуърт в "Мнението на лекаря", Голямата книга:"Той прие програмата, очертана в тази книга." Пак казвам, може и да звуча "фанатично", но в себе си звуча "стриктно". И пак, каквото и да значи това..

Сега, повече не ми се споделя. Вчера казах, че след купона в Бургас се опитвам да мога да си тръгвам, да мога да се отказвам и да отказвам, да мога да спирам и да се спирам... и да мога да съм благодарен. Но ще продължа за тази снощна сбирка.., защото в голяма част от споделеното се върнах в моите първи два - три месеца в Братството на АА. А точно това ми е особено полезно след две години и половина в АА, след две години и половина физическа трезвост. Защото какво споделя Бил Уилсън - "следнащата крачка, емоционалната трезвост".

.



Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Divirgent )
Публикувано12.01.15 11:47



Радвам се,че ти олеква като споделяш.
Но не виждам някой тук да ти отговаря изобщо.
Като гледам във всички клубове има застой.
А застоя и блатната вода миришат.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: За мантрата и...нови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор Sandu62 (ентусиаст)
Публикувано12.01.15 12:14



След третото или четвъртото ми споделяне тук в "моята" тема "За мантрата и...", на сбирка в моята домашна група на АА "Има изход" казах, колко съм благодарен, поради факта, че никой не споделя мнение по повод моите първи два - три мецеца в АА в моето време, за които разказвам в клуба на "АЗ".

"А застоя и блатната вода миришат." Нищо не е завинаги. Аз съм благодарен, че със сигурност, поне ти всичко си прочел и видял в моята тема. В "застоя" могат много неща да се видят, ако искам да виждам и нямам, разбира се очакването на секундата да прогледна. Във вонята мога много неща да изнюхам, ако имам дъх, ако искам да дишам и нямам, разбира се очакването на секундата всичко да издишам.

Четенето и знаенето за нещо, не е самото нещо. Ако има блато, значи трябва да го има. Но имането му няма да е завинаги. Ако има воня, значи трябва я да има. Но имането й няма да е завинаги.

А ти, все пак, нещо казваш. Не знам, дали е отговор. Но е нещо и на мен това ми е достатъчно.

Редактирано от Sandu62 на 12.01.15 12:16.



Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор Sandu62 (ентусиаст)
Публикувано14.01.15 07:02



На сбирката, алкохоличката В. казва, че няма какво да сподели по Девета стъпка. Но се изказва, защото в "последно време" не се чувства добре, чувства се застрашена от пробив. Светът не я разбира - вкъщи не я разбират, на работата не я разбират, на улицата не я разбират и най - важното за мен, за моето възстановяване от болестта "алкохолизъм" в споделеното от В.:"Ходя при психотерапевт. И какво от това? Когато съм при него и му разказвам ми олеква и когато изляза от кабинета, пак ме връхлитат страхове, отчаяние, притеснения, нищо не ми се прави, не ми се ходи на работа, не ми се разговаря с детето вкъщи и ми се приисква да изпия едно. Все още издържам да не изпия едно. Не пия вече повече от година и издържам. Затова дойдох и на сбирка, доста време не съм идвала. Имах спонсор, направих първите три стъпки. И натам се отказах, защото това писане по Четвърта стъпка ме кара да се чувствам като ученичка, като дете. Не виждах смисъл оттова писане и се отказах. Не знам вече какво да правя?"
В. не пие повече от година, доста време не е посещавала сбирки, ходи при психотерапевт, "направила" е първите три стъпки от програмата, след което не продължава, защото писането по Четвърта стъпка е детска работа. И се чувства застрашена от пробив. И не се чувства добре и не знае какво да прави? Но знае, че писането е детска работа и няма смисъл да го прави.

А аз какво правех? Не помня, дали съм определял писането като детска работа, но го правех, защото просто до онзи момент не бях го правил. Реших да опитам да правя нещо, което не бях правил. Не вярвах, че би могло да ми помогне, но се преструвах в началото, че точно писането ще ми помогне. И в един момент се оказа, че моята представа за писане, няма нищо общо с писането по Четвърта стъпка. Едно е да пишеш съчинение по преживяване в четвърти клас, друго е да пишеш преразказ по прочетен текст от учителката в трети клас, трето е да пишеш "Отговор на литературен въпрос" в седми клас...Все е физическато действие писане, но целта, заради която го правя е различна и това се случва в детските ми, юношеските ми години. И сега, на 50 години, пак ще трябва да пиша?! Пак ще правя като децата?!Ами да, като децата! Ами да, пак физическото действие - писане!Целта, обаче за мен е друга, стана друга, когато след преструването в началото да пиша, физически просто пиша, дойде момента, когато писането бе изместено от емоцията, че споделям, пишейки на друго човешко същество и е полезно за мен да бъда честен, а не - трябва да бъда честен. И признавам недостатъци и грешки, не за да се смачкам, не, за да се видя колко кофти човек съм, а като начало да спра да живея с представата за себе си и да започна да живея с това такъв, какъвто съм. Аз имам качества, Бог тези качества няма да ми ги вземе и никой от видимия свят няма да ми ги открадне, защото са от Бог. И не се занимавам с моите качества. Те работят, когато не се занимавам с тях. Когато се занимавам с тях, а не съм просто благодарен, че ги имам, какво става? Ами, използвам ги само за себе си, за да мога да заграбя от живота на другите, да живея живота на другите и да полудявам, и да не знам защо полудявам и накрая в един момент да си почина, като изпия едно, само едно...Е, може и две. И след второто, вече спирам да ги броя, вече си почивам, няма ме. Опознавам недостатъците си, когато пиша на друго човешко същество. Недостатъците ми могат да се отнемат, ама не когато аз искам, по - точно изисквам. А когато, тогава. И то тези, които пречат да бъда полезен на всичко извън мене, извън моето "великолепно" аз. Да се опозная себе си, за мен значи да се обикна такъв, какъвто съм. А не да продължавам да обичам представата за себе си. Да обикна недостатъците си. С качествата си да направя нещо полезно, нещо добро за другите. Да се предам. И вече поговорките, вековните мъдрости започват да се преживяват, започвам живота си, живея моя живот, само моя живот и нямам изискването за добър или лош живот.

Господи, благодаря, Ти!Дай ми, силата да приема и днешния ден и така да го изживея миг по миг. Да бъде, Волята Ти.Амин.

Редактирано от Sandu62 на 14.01.15 07:08.



Тема Re: За мантрата и...нови [re: Sandu62]  
Автор WARMACHINE (Deathhammer )
Публикувано14.01.15 09:41



Така е,нищо не е завинаги.
Може би само хорската злоба.
В клуб приятели се опитаха да ме разпънат на кръст.
Силните хора винаги им е било завиждано.
За съжаление не винаги мога да проявя милосърдие,не със всички става да проявиш толерантност.
Бих искал да бъда по-добър,но с някои това е невъзможно.
Успех и трезвенност ти желая.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT! FIGHT BACK AND NEVEE GIVE UP!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.