Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:24 18.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема АА групи на атеистинови  
Автор nekoi ()
Публикувано19.05.14 00:59



Това писмо се получи на мейла на нашата група и го поствам тук почти цялото, защото ми се вижда много интересно. Не знаех, че в рамките на АА има групи на атеисти, агностици и свободомислещи. И защо да няма? След като има чисто женски групи или гей-групи.
Не знам какво е отношението на АА General Service Office към тези групи. Но каквото и да е то, макар че самият аз не съм атеист, тази идея ми допада. Защото тя показва широтата и толерантността на АА. В противовес на онези непознаващи АА, но изказващи мнения, че АА е секта или поне прилича на секта.

-------------------------------
My name is Dorothy H. and I am the chairwoman of the first biannual We Agnostics and Freethinkers International AA Convention (WAFT IAAC) that will be held in Santa Monica, CA on November 6th, 7th, and 8th, 2014.

I would like to give you an idea of who we are and what our goals are. We are committed to Alcoholics Anonymous and we are AA members!
We are committed to remaining sober and to keeping the rooms of AA open to everyone, regardless of their beliefs. WAFT IAAC is dedicated to these AA principles: The utter importance of AA unity; that the only requirement for membership is a desire to stop drinking; carrying this message to other suffering alcoholics (including atheists and agnostics); and that AA in no way should “express any opinion on outside issues—particularly those of politics, alcoholic reform, or sectarian religion.”
We believe that no one should be asked to deny their own beliefs nor accept anyone else's out of peer pressure. For us it's about not picking up the first drink.
We know the power of AA and its fellowship to transform people's lives. We are people who are freethinkers, seekers, agnostics, atheists and non-believers. It was in Agnostic and Freethinker meetings where we learned about the power and the freedom of a secular environment as a place to begin to heal by not being forced to navigate through other peoples' god based recovery.

We are reaching out to every part of Alcoholics Anonymous to let people know we are available to those who struggle with belief and religious talk within the program. We want to tell them about the convention and more importantly to let them know that there are people with long term sobriety who are non-believers, agnostics, freethinkers and seekers and they did not have to “fake it 'till they made it” or “hide it until they believed.”
There are over 150 agnostic type meetings in the USA and in 5 foreign countries. These groups date back to 1975 with the formation of the Quad A groups in Chicago, IL followed by my home group We Agnostics in 1978 in Los Angeles, CA.


What we are not!
We are not a group of people trying to form a split within AA, nor do we have any desire to create another step program. We are not asking to change the steps, the principles, the concepts, the traditions, or anything else that makes AA what it is. We are not a publishing house which publishes it's own literature or anyone else's, nor do we aspire to be that. We are simply a group of people who are putting on a themed convention, as in the themed meetings for women, seniors, LGBT, Hispanics, men etc.. We are committed to remaining neutral on any internal conflicts within the AA fellowship. We are just providing a place for people to convene and talk about whatever they wish.



Тема Re: АА групи на атеистинови [re: nekoi]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано19.05.14 08:26



1. Вярванията могат да бъдат всякакви и не е задължително точно религиозните да са най- неприемливи.
2. Отцепването от "корабът майка" определено не винаги е бил добре за него. Надявам се, че новото направление ще успее да вземе само най- доброто от АА /класик/ и да го доразвие в положителна посока.



Тема Re: АА групи на атеистинови [re: ALONE911]  
Автор nekoi ()
Публикувано20.05.14 00:56



We are not a group of people trying to form a split within AA, nor do we have any desire to create another step program. We are not asking to change the steps, the principles, the concepts, the traditions, or anything else that makes AA what it is.

Ние не сме група от хора, които се опитват да се отцепят от АА. Нямаме намерение да създаваме друга стъпкова програма. Ние не желаем да променяме стъпките, принципите, концепциите, традициите или каквото и да е, което прави АА такова, каквото е.
---------------------------------------
Тук възниква въпросът - как могат атеисти да ползват програмата на АА, след като в нея се говори за Висша сили и за Бог. Но този въпрос е възникнал преди появата на тези групи или преди ние да знаем за тях.
Ключът е в израза "Бог, кой както го разбира".
И още в "Единственото условие за членство в АА е желанието да се спре пиенето"



Тема Re: АА групи на атеистинови [re: nekoi]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано20.05.14 09:30



Имам трима приятели с над 20 год трезвост, членове на АА които са атеисти. Когато съм ги питал как става номера, единия ми каза че е трезв 24 часа а другите двама, че знаят, че те не са Бог и имат смисъл в живота. Много хора покрай мен се отдръпнаха от АА заради невъзможността си да приемат идеята за висша сила. Аз лично съм безпомощен, не мога и не знам как да им помогна без да включа висшата сила в моето възстановяване.
Между впрочем в АА групата която посетих в Америка не говориха за Бог както и не се молеха и не се държаха за ръце след сбирка. Може и да съм нацелил такава група от атеисти.





Тема Re: АА групи на атеистинови [re: puvpav]  
Автор spiritual (умерен реалист)
Публикувано20.05.14 10:11



Ами как правят Трета стъпка, която за мен е фундаментална ?
В какво или къде оставят живота си болните хора ?



Тема Re: АА групи на атеистинови [re: spiritual]  
Автор spiritual (умерен реалист)
Публикувано21.05.14 10:04



Очаквах отговор, но няма такъв, за мен Програмата на Анономни алкохолици е път към Бог, тя така е устроена, такава е същността и, така е замислена, човек като прави прави стъпките, като се труди, за намери пътя към Бог, да открие Божията воля и да я следва.
Не мога да си представя как може да си в АА, и да останеш атеист, или да не се молиш, ами то това е основата, да се научи човек да се моли за хората, за които в една друго време и реалност би мразил, би преследвал и би им отмъщавал.
Това е първото нещо, между другото, което ме стъписа, учуди ме, и ми беше най-трудно, да се науча да се моля за човек, който така ме дразни, така ме ядосва, ама така ми ходи по нервите, че просто нямам думи, това е за мен повратната точка, момента, в който обръщаш посоката, оставяш всичко старо, и правиш нещо различно, ново.
Всъщност така го обясняват и Джо и Чарли, и това съм запомнила аз, и това правя.
Промяна, промяна, промяна, промяна ...
Преди време, едно момиче, доста болно, и физически зле, идваше на сбирки, сега дори не може да идва и на сбирки, та по-миналата година, като дойде на новата сбирка, и ме попита, директно, еди кой си, какъв ти е, още, къде работиш, и какво правиш, аз и отговорих на въпросите, тя ме погледна и ми каза, хм, едно и също е при теб, няма промяна ...


Да, едно и също, ако се случва така, че се прави едно и също, значи се цикли, значи болестта е спряла някъде, и не иска да се оттегли. Ако няма промяна, няма възстановяване, трябва да има промяна, първо в действията, после промяната в мисленето, промяна в сърцето, и после идва промяна на обстоятелствата и промяна в живота



Тема Re: АА групи на атеистинови [re: spiritual]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано21.05.14 12:25



Програмата на АА и въобще АА е сдружение на алкохолици за отказване от алкохола.
Дали ще вярваш в Бог или в каквато е там друга сила / абсолютно не вярващи в нищо хора не съм срещала/- Вселена, суеверия , "нищото", себе си е съвсем друго.
"Атеисти" е термин който се обозначават хора не вярващи в Бог в повечето случаи, а не изцяло в нищо не вярващи. Природата също има свои закони.
Това, че не се молиш не те прави нехуманен, а това, че си вярващ далеч не е определение за светец.
Не е и нужно да се молиш за някой, а да разбереш неговата гледна точка дори и да не е правилна.

Моите възприятия за АА са коренно различни от твоите, а 12 стъпки нито са задължителни, нито някой който ги е минал му гарантират "вечен покой"
За мен бяха важни хората в АА, а не "стъпките". По тази причина възприемам създаването на атеистични групи като разцепление в АА. Не намирам нищо толкова различно освен ако някой не е сбъркал целите на сдружението.



Тема Re: АА групи на атеистинови [re: ALONE911]  
Автор nekoi ()
Публикувано21.05.14 22:03



Ами как правят Трета стъпка, която за мен е фундаментална ?
В какво или къде оставят живота си болните хора ?


Как правят Трета стъпка във въпросните групи не знам и няма как да ти отговоря от тяхно име.

Но съм видял и виждам какво се случва с хора, които идват в АА, без каквато и да е вяра.
Най-често те придобиват НЯКАКВА вяра.

Колко се гордее с мисълта, че човекът, издигнал се толкова величествено от една клетка, зареяна в първобитната тиня, е върхът на еволюцията и следователно e единственият Бог, когото неговата вселена познава. Трябва ли да се отрече от всичко това, за да се спаси? При тези разсъждения неговият наставник обикновено се разсмива. Това, мисли си новодошлият, е последната капка. Това е началото на края. И е точно така: това е краят на стария му живот и началото на навлизането му в нов. Наставникът вероятно му казва:"Бъди спокоен! Обръчът, през който трябва да прескочиш, е много по-широк, отколкото ти се струва. Поне така беше с мен. Така беше и с един мой приятел, който навремето беше вицепрезидент на Американското дружество на атеистите, но го прескочи, като при това му остана много място." "Добре", казва новодошлият. "Зная, че ми казвате истината. Без съмнение братството на АА е пълно с хора, които някога са вярвали в това, в което вярвам и аз. Но как при тези обстоятелства мога да бъда спокоен? Това искам да зная."


Най-честият начин е посочен по-горе в разработката на Втора стъпка от 12 и 12. Като за начало алкохоликът започва да приема, че той НЕ Е Бог. Това е съвсем достатъчно като за начало.
И тъй като, както и ти казваш, АА е път към намиране на Бог, нататък всеки алкохолик намира по своя начин своя Бог.
За някой това може да бъде и самото АА.
В групата ни има и двама-трима, които не пият по няколко години, но и до днес казват, че са атеисти. Мога да предположа как АА им помага на тях, но нямам право да говоря от тяхно име



Но доколкото Трета стъпка ни препоръчва само да ВЗЕМЕМ РЕШЕНИЕ да оставим живота и волята си в ръцете на Бог, както го разбираме, всъщност освен другото тя ни препоръчва да вземем решение ДА СЕ ОТКАЖЕМ ОТ СВРЪХКОНТРОЛА, който всекидневно се опитваме да упражняваме над всичко и над всички.

Трета стъпка все пак казва само ВЗЕХМЕ РЕШЕНИЕ.
Защото съм сигурен, че и ти, като си го взела това решение, не си успяла веднага да оставиш живота и волята си в ръцете на Бог, както ти го разбираш. И че и днес в някои моменти не ти се получава напълно да изпълняваш това свое решение, макар че си го взела искрено и с пълната сила, на която си способна.
Затова натататък има още стъпки.
И след Трета ние продължаваме по тях в този вълнуващ и труден път към намирането всеки на своя Бог.

Редактирано от nekoi на 21.05.14 22:09.



Тема Re: АА групи на атеистинови [re: nekoi]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано21.05.14 22:33



Отговаряш на мен въпреки, че аз не съм задала този въпрос.

Аз не съм атеист в класическия смисъл на това понятие, но мога да се прибавя към агностицистите.
Възможностите за сега на хората са такива, че не са в състояние да докажат твърде много неща във Вселената.
Аз вярвам, че съществува "световен разум" и той не се губи, а доразвива. Вярвам, че няма случайности.
Вярвам в теорията за времето и пространството и т.н.

Уважавам всички хора които вярват в нещо независимо дали съществува или не. Вярата е много силно нещо. Да повярваш в себе си също не е толкова лесно, а напротив може би най- трудното.



Тема Re: АА групи на атеистинови [re: nekoi]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано21.05.14 22:41



Да вярваш в нещо и да спазваш нещо е много различно нещо.

Тези които вярват в Бог спазват ли десетте божи заповеди?
Всички които не вярват в Бог ли не ги спазват?
Определено - не. Защо? Защото голяма част са общочовешки.

Същото мисля и за традициите и стъпките на АА.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.