Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:19 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема алкохолно ходене по мъките - нова сериянови  
Автор elms@abv.bg (непознат )
Публикувано02.06.14 19:53



Здравейте отново,
Писанията ми са хаотични, но и в главата ми вече е батак.
Брат ми (35+) пак изпадна в дупка. Беше ограничил количеството за известно време след сериозен разговор с майка ми, и след като пак имаше гадене+киселини и върна малко кръв, така че докторът го убеди да попие малко таблетки и да спре бирата. Ракията обаче мина между капките. Да не говорим, че според мен, докторът изобщо не е разбрал каква е всъщност историята с алкохола, сутрешното гадене и ежедневните киселини и просто го е пощадил да не прави противната гастроентероскопия с цел изследване на стомаха. Спестил е истината с една дума.
За известно време наистина се беше стреснал и беше спрял алкохола.
Аз започнах да си връщам доверието в него.
Проблемът обаче се състои в повтаряемостта на гадните ситуации.
Миналата година към март месец го понижиха, естествено той прие случката с омерзение, отвращение и негодувание, после се впрегна да търси работа, за да се махне от вече омразната позиция, и скочи от трън, та на глог. Естествено неудовлетворението от ниското заплащане, неспазените уговорки и неизпълнени обещания на новото работно място и поредното замразяване на проекта "брак-семейство" явно доведоха до поредна криза.
Сега пък ще го съкращават. Пак драма, криза... заемите, чиито срок и размер никой не знае, ще увиснат зловещо. Подтикваме го да бъде активен в търсенето на работа, той някак остава пасивен. Звъня на познати, абониран бил за един популярен сайт за обяви за работа. Като го съветвам спокойно и без укори и обвинения да търси и пуска навсякъде, за различни позиции и в различни сайтове, и той да търси приятели и познати, а не да разчита някой друг да го потърси, мълчи.
Когато опрем до въпроса за алкохола, пак мълчи, или извърта. Най-неприятното е, че лъже/увърта доста, та вече не знам кое е истина и кое - не.
Онзи ден се чукнал със своето МПС в някакъв автомобил и съмнението е дали е консумирал.
За съжаление няма да е първият път, в който се случва да кара след поемането на "биричка", поне аз за това знам, дай Боже да не е пил и твърд алкохол.
Родителите ми, с които живее от 10-ина години, са на различно мнение за него.
Единият омекотява ситуацията и твърди, че няма зависимост. Другият е категоричен, че няма оправия с него и че всеки ден се крие в колата да пие твърд алкохол и после само се преструва, че е на биричка вечер.
Миналата година бяхме стигнали до преговори има ли проблем или няма и той категорично отказа да признае, че е зависим към алкохола.
Сега спомена ли за предлагането на помощта ми за решаването на проблема с алкохола, директно сменя темата. Вече съм склонна и заеми да тегля, само и само да се приключи с тази драма и да се върне той към нормален живот. Лошото е, че нашите се опитват да вдигнат ръце от него - досега вдигаха само скандали и високо кръвно, а аз сама не съм достатъчен фактор за него.
За съжаление, ако той не осъзнае и не признае, че има проблем, не мога да го насилвам да се откаже.
Не искам да се отказвам от него, но аз не мога да живея неговия живот. Накрая ще се изпокарам окончателно и с мъжа ми (задето все мисля за него, а не за нас), и с нашите (защото не искат повече да се ядосват с него и да предприемат нещо - за тях строгото мъмрене е трябвало да е свършило работа досега).
Всеки път стигаме до задънена улица, и аз само се тормозя с мислене, четене и писане по темата.
Надявам се да изкажете мнение на пострадавши, мислите ли, че всички проблеми са следствие от алкохола? Той го определя като "нещо за отпускане". Знам, че звучи наивно да се надявам лошата серия да се дължи само на случайността, но исках да чуя и вашия глас, иначе си говоря и си полудявам окончателно сама...


Благодаря ви предварително!!!
Елм



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова сериянови [re: elms@abv.bg]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано02.06.14 21:32



При случай, че брат ти се крие и пие, то отпускането вече е свършило и той го осъзнава много добре.
Обикновено след неудачи и провали следват запои и след това осветяване и отказване от алкохола.

За съжаление съм на твоето мнение, че брат ти има проблем с алкохола и като много други хора и други проблеми, обаче цикълът се затваря.
Всеки има тежки периоди, но когато и алкохолът стане ежедневие, то постоянно се върви все по- надолу.

Искрено се надявам брат ти да намери добра работа и това да бъде стимул да се измъкне, но надеждата ми и за двете неща е малка.
дано намери работа и спътник в живота си, но ако продължава въпреки това да върви все надолу и да възникват други проблеми които стават повод за пиене, то определено положението му е сериозно.

Всички зависими от алкохол / няма да кажа алкохолици/ избягват или им е неприятна темата с алкохола.
Мисля, че брат ти много добре съзнава проблема и дано не потърси решение когато стигне дъното.

Да поясня, че изказвам само мнение което може и да е погрешно.

Редактирано от ALONE911 на 02.06.14 21:33.



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова серия [re: elms@abv.bg]  
Автор шаляляля (новак)
Публикувано03.06.14 09:42



Мисля, че ти вече знаеш отговора на въпроса за себе си. Остава ти само да зарежеш надеждите и да го приемеш.
В случаите, в които има проблем с алкохола, воденето на преговори за има ли проблем или няма, не са добра стратегия. Има проблем. Точка. И колкото повече хора около проблемния пеят тази песен на един глас, толкова по-добре. Тихо, кротко, без излишни обвинения и нападки.

Вече съм склонна и заеми да тегля, само и само да се приключи с тази драма и да се върне той към нормален живот.
Накрая ще се изпокарам окончателно и с мъжа ми (задето все мисля за него, а не за нас), и с нашите (защото не искат повече да се ядосват с него и да предприемат нещо - за тях строгото мъмрене е трябвало да е свършило работа досега).


Ей това ми избоде очите. Наистина ли си склонна да съсипваш собствения си живот и отношенията си с най-близките заради някого, пък бил той и човек, когото обичаш? Това с какво ще му помогне? А на теб?

Редактирано от шаляляля на 03.06.14 10:29.



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова сериянови [re: elms@abv.bg]  
Автор spiritual (умерен реалист)
Публикувано03.06.14 09:51



"Сега пък ще го съкращават. Пак драма, криза... заемите, чиито срок и размер никой не знае, ще увиснат зловещо. Подтикваме го да бъде активен в търсенето на работа, той някак остава пасивен. Звъня на познати, абониран бил за един популярен сайт за обяви за работа. Като го съветвам спокойно и без укори и обвинения да търси и пуска навсякъде, за различни позиции и в различни сайтове, и той да търси приятели и познати, а не да разчита някой друг да го потърси, мълчи."
"Когато опрем до въпроса за алкохола, пак мълчи, или извърта. Най-неприятното е, че лъже/увърта доста, та вече не знам кое е истина и кое - не. "
"Сега спомена ли за предлагането на помощта ми за решаването на проблема с алкохола, директно сменя темата."

Да, всички проблеми са следствие на алкохола.
В цитираните три пасажа аз преоткривам себе си, напълно, по съвсем същият начин съм мислила, реагирала, и действала.
Той има нужда от помощ, но адекватна, какво искам да кажа, притискането, даването на съвети, назидаването, всичко това вече има обратен ефект, още повече усложнява и без това създалата се сложна ситуация.
Не може да очаквате, че като му казвате нещо разумно, той ще се повлияе от това, не, няма да се случи, той може и да иска да постъпи разумно, но няма сили за това, след като е стигнал до това положение, човек, болен от алкохолизъм, няма как да обърне посоката, да стане разсъдлив, смислен, трезвен и разумен, няма да стане.
Хубаво е, че пишеш тук, супер е, и търсиш съвет тук, на правилното място си, тук има много такива хора, които знаят за какво иде реч, и могат да напишат много за болестта алкохолизъм.
Само обаче мненията и писаното няма да бъде достатъчно, трябва да се действа.
Нищо в поведението на брат ти не е случайно, и занапред няма да има нищо случайно, всичко, абсолютно всичко ще се диктува и направлява от болестта, и последствията ще стават все по-лоши и по-лоши.
Трябва да се действа срещу тази болест, много сериозно, защото тя е много страшна и смъртоносна.



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова сериянови [re: elms@abv.bg]  
Автор alkaja-106775 (общителен)
Публикувано03.06.14 09:52



В Книгата Анонимни алкохолици има указания, които са работещи и ефективни:

"Изчакайте до края на запоя или поне до момент на просветление. Тогава накарайте близките му или някой приятел да го попитат дали наистина иска да спре да пие и дали би направил всичко за да го постигне. Ако отговора е да, то вниманието му трябва да бъде насочено към вас като към възстановил се човек. Трябва да ви опишат като член на една група от хора, които в рамките на своето възстановяване се опитват да си помагат и ще се радвате да поговорите с него, стига той да желае да се срещне с вас.

Ако той не иска да ви види никога не му се натрапвайте. Близките му също трябва да се откажат истерично да го умоляват да направи нещо или да говори с вас. Би трябвало да изчакат края на следващият запой. Би могло да поставите тази книга на място където той би могъл да я види в момент на просветление. В това отношение не могат да с дадат точни съвети. Близките на алкохолика трябва да решат тези неща. Постарайте се обаче да ги убедите да не бъдат нетърпеливи, защото това може да провали нещата.

Обикновено роднините не бива да се опитват да му разказват вашата история. Когато това е възможно избягвайте да влизате в контакт с някой член на семейството. По добре е контакта с него да бъде осъществен от някой лекар или болнично заведение, но това не бива да става насила, освен в случаите, когато алкохолика буйства. Нека лекаря, ако иска да му каже, че има впредвид някакво разрешение на въпроса.

Когато вашият човек се почувства по-добре, лекарят може да му предложи да се види с вас. Макар и вече да сте разговаряли със семейството не споменавайте това в този първи разговор. При такива условия човека ще разбере, че с нищо не го насилват. Ще почувства, че може да говори с вас без да слуша упреците на семейството.

Потърсете го преди да се е възстановил напълно. Той ще възприема по-добре нещата, когато е все още в депресия."

Телефоните на Анонимни алкохолици в съответните региони на страната могат да се намерят на доста места в нета



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова сериянови [re: elms@abv.bg]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано03.06.14 11:41



Мисля, че трябва да поговориш с брат си, да му определиш среща на неутрална територия. Разбира се, да е трезвен.
Да му кажеш, че знаеш, че има проблем с алкохола и че трябва да го реши / решите/. Кажи му, че ти ще бъдеш до него и този проблем ще трябва да се реши.
Не го обвинявай. Просто нека знае, че може да разчита на теб и че не е сам. Кажи му, че това може и трябва да се оправи.
Може да му покажеш и този клуб. "Алкохолик" е плашеща дума тъй, че използвай "зависим от алкохола", проблем с алкохола. Не се опитвай да го плашиш, съветваш / не е толкова лесно да не пие/, обвиняваш / няма воля, не мисли за себе си, за близките/.

Алкажа е прав в книгата "Анонимни алкохолици" / мисля, че е тя защото четях доста разхвърлено/ има много истории в които реални хора са успели да се справят. Тогава реших, че и аз мога или поне трябва да пробвам.
Рязкото спиране на алкохола е проблем, но постепенното намаляване и периодичното пиене при никой не е дало резултат. Положението се влошава и отива към по- зле. Започването на нова пиене след спиране и период на трезвеност - също.
Първоначално брат ти трябва завинаги да се откаже от алкохола и да премине през етапа на абстиненцията. Трябва и да помни, че каквото и да става за него първата глътка е смърт. По- добре крайна мярка отколкото проби /мога ли да пия и има ли последствия върху мен или не мога/. Да не си остава вратичка, че като се оправи здравословно, материално и задоми, то да пие отново не е проблем.

Това е при един тип характер. При случай, че брат ти е друг тип, то нищо не можеш да направиш, но не трябва и да обвиняваш и да усложняваш и без това не леката обстановка.

До тук не трябват пари. Опитай се да отстраниш или изолираш мъжа си от проблема. При случай, че вашите не могат или са на крайни мнения също.
Пробвай да му помогнеш сама.



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова сериянови [re: ALONE911]  
Автор spiritual (умерен реалист)
Публикувано03.06.14 14:22



"Мисля, че брат ти много добре съзнава проблема и дано не потърси решение когато стигне дъното."
Да ме прощаваш, Алоун, но това не е вярно, алкохоликът, който пие, и лъже непрекъснато, изобщо нищо не осъзнава.
Нито осъзнава, че лъже, нито осъзнава, че пиенето е пагубно за него, нито осъзнава, че има проблем с пиенето, не. Осъзнават се и се търсят всевъзможни причини и причинички, и всякакви други проблеми, от всякакво естество, характер и вид, само скрит от очите остава истинският УЖАСЕН ПРОБЛЕМ


За съжаление, решение аз самата потърсих, когато вече бях не на дъното, ами под дъното.

Редактирано от spiritual на 03.06.14 14:46.



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова сериянови [re: spiritual]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано03.06.14 15:07



Това си ти и може и да е вярно или си се опитвала да се самооневиняваш.

Аз - не. Може да е не достатъчно навреме, но забелязах, че не мога без алкохол и, че колкото и да се опитвам да контролирам количеството не мога и накрая, че пия все повече.
Като капак беше в сравнително спокоен за мен период така, че не можех и да се заблуда, че е от стреса и напрегнатия живот.
А бе, да не би да си отдъхна, та все проблеми имам. Таман да си помисля, че всичко е наред и нещо се случи.

Знаеш ли, че прочетох, че според деня на раждане това:
Число 5
Цял живот ви се налага да водите една безкрайна битка. Не сте получили нищо на тепсия, затова и трудно се доверявате на околните. Един аспект от живота ви обаче ще ви донесе радост, тъкмо когато изобщо не сте и очаквали.
Виждаш ли колко съм вярваща?



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова сериянови [re: ALONE911]  
Автор spiritual (умерен реалист)
Публикувано03.06.14 15:27



Аз че съм се самооневиняла, извинявала, измисляла, хитрувала, фантазирала, импровизирала

...и всякакъв род такива неща, това е вярно, но, мисля, че е характерно и за много други като мен
За числа, нумерология, карти, зодии, хороскопи, и такива подобни, не ме търси, изобщо не ме интересува, и не вярвам.

Редактирано от spiritual на 03.06.14 15:34.



Тема Re: алкохолно ходене по мъките - нова сериянови [re: spiritual]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано03.06.14 15:55



Тогава не си могла да разграничиш и оцениш всяко нещо само по себе си.
Аз обаче съм имала и нагледен пример в къщи / баща ми/ така, че заблудата ми беше много малка.
По скоро уплахата ми от факта и очакванията, че няма как да стана алкохолик бяха много големи.
Когато го открих се ужасих и определено бях сигурна, че няма да успея да го преодолея, но все пак реших да пробвам тук. Все бях чувала за хора които все пак са успели. Определено научих и нещо много съществено- не пий никога след подобно откритие. Не знаех това и не знаех, че след абстиненцията и определен период от време няма да изпитвам нужда от алкохол. Страшно прекарах този период от време, но все пак успях да премина. Хубаво, че всички ми казваха, че и това ще мине и че ще се оправя. Добре, че нямаше кой постоянно да ме оплаква. Тук всички бяха много положително настроени от изхода и вярваха или не, но ми казваха, че ще успея и "това ще мине".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.