Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:13 23.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Алкохолик и алкохолно зависим  
Автор Sandu62 (минаващ)
Публикувано19.04.14 23:42



От статията "Раждането на АА", сп. "Грейпвайн", юни 1965 година:

Доктор Силкуърт внимателно следял дейността на Бил и веднъж му казал:"Вие поставяте каруцата пред коня. Първо трябва да свалите арогантната броня, която алкохолиците са си изградили. Още в началото колкото може ПО - СУРОВО им обяснете медицинската страна на техния проблем. Разкажете им за това, как ЗАВИСИМОСТТА, която ги кара да пият, и физическата алергия на организма им към алкохола ги обричат на лудост и смърт, ако не спрат. Ако един алкохолик поговори с друг за тези неща, това може и да помогне за разрушаването на замъгляващото разума му самомнение."

От статията "Фрагмент от историята или как се появиха 12 - те стъпки.", сп. "Грейпвайн", юли, 1953 година, Бил Уилсън:

След две или три седмици, на 1 - ви декември, аз залитайки, постъпих в болницата на Чарлз Б. Таунс - известен изтрезвителен център на Централ Парк Уест в Ню Йорк. Не постъпвах там за първи път и вече познавах и обичах главния лекар - доктор Силкуърт. Той даде една БЛЕСТЯЩА ИДЕЯ, без която АА нямаше да успее. От години доктор Силкуърт твърдеше, че алкохолизмът е БОЛЕСТ - ЗАВИСИМОСТ на разума в комбинация с алергия на тялото. По това време аз вече знаех, че това се отнася за мен. Също така разбирах в какво съдбовно съчетание може да се превърне тази двойка чудовища.Разбира се, някога таях надежда, че ще се окажа една от малкото техни жертви, на които се удава да избегнат възмездието им. Но в онзи декември тази мечта отлетя. На практика бях стигнал дъното. Присъдата на науката - ЗАВИСИМОСТ, която ме обрича да пия и АЛЕРГИЯ, която ме обрича на смърт - скоро щеше да бъде изпълнена. Научих за смъртната си присъда, дадена ми от медицинската наука от нейния представител - малкия, милосърден доктор Силкуърт. В ръцете на ЕДИН АЛКОХОЛИК, РАЗГОВАРЯЩ С ДРУГ, тази истина с ДВОЙНО ОСТРИЕ можеше да бъде като чук, способен да проникне до сърцето и да разбие упоритото/за мен, болно/ его на алкохолика и да го отвори за милостта на Бог. В моя случай доктор Силкуърт беше този, който размаха чука, а приятелят ми Еби ми донесе духовните принципи и милостта, благодарение, на която три дни по - късно в болницата аз изживях внезапно духовно пробуждане. Веднага разбрах, че съм станал СВОБОДЕН човек. Това поразително събитие ми донесе удивително чувство на увереност, че и МНОГО ДРУГИ АЛКОХОЛИЦИ ще могат някога да се зарадват на безценния дар, който ми бе връчен.

Това, последното го казва Бил Уилсън. Той, разбира се, е личност, не принцип.Принципът са 12 - те Традиции на АА.Но от това, което чета, и Бил Уилсън, и доктор Силкуърт мисля, че освен всичко друго, са били и привлекателни - 10 - та и 11 - та Традиции на АА. И аз имам право на избор, имам свободна воля в този миг, не в миналото, не в бъдещето. Избирам и се доверявам на Бил Уилсън и доктор Силкуърт. Каквито и правила да измисля, в голяма степен, вероятно ще бъдат плод на моето болно его. Защото аз съм болен. Да, аз се възстановявам ден по ден, но никой не ми гарантира, че няма да се появи, дори и миг, в който да не избият, я болен инстинкт, я недостатък...Затова има 12 Традиции на АА. И Духовна програма на АА от 12 стъпки. Ако желая, ако имам воля да правя това, което мога да правя, а не това, което искам да правя, защото с болни инстинкти, с нездрав разум, искам да правя неща, които ми харесват, а това не означава, че са правилни и полезни за мен.

Аз съм алкохолик. Някой избира да сподели - алкохолно зависим. Аз нито по - болен, нито по - здрав ще стана, ако точно и единствено положа усилия в посока да обяснявам, как "алкохолно зависим" включва само единия пласт от болестта "алкохолизъм". Защото не знам правя ли я, не я ли правя Трета стъпка, но й се доверявам. Каквото и да значи това. И на други неща се доверявам, Голямата книга, главата "Как да работим с другите":"...Помнете, че са тежко болни"; Трета Традиция на АА;Голямата книга, главата "Ние агностиците":"...Говорехме за нетърпимостта, когато самите ние проявявахме нетърпимост. Пропускахме да забележим действителната красота на гората, защото се разсейвахме от грозотата на някои нейни дървета. Никога не отделяхме внимание на духовната страна на живота."



Тема Re: Алкохолик и алкохолно зависимнови [re: Sandu62]  
Автор Sandu62 (минаващ)
Публикувано21.04.14 09:31



"...Никога не отделяхме внимание на духовната страна на живота." Това от главата "Ние агностиците". А в главата "Да действаме":"...Духовният живот не е само теория. Ние трябва да го изживеем."Ей, в това е големият номер/за мен/, резултат от изпълняването на Програмата на АА, да мога да изживявам ден по ден, миг по миг, не ПРЕДСТАВАТА на моето "велико" в комбинация болно его за МОЯ ЖИВОТ, а "ПРЕДСТАВАТА" на Бог за МОЯ ЖИВОТ.А!А!А!Ей, точно в тези думи "представата" на Бог", беше/ а и сега в определени моменти продължава да е/ големият зор за мен в началото, когато попаднах в АА. Не можех да си представя, не можех да допусна, някой да има "представа" за моя живот, пък бил Той и Бог. Голямата заблуда/пак за мен/ - аз ще бъда трезвен и този път ще си оправя живота. И пак в бъдеще време, пак филми, на Главният режисьор Sandu62?!Бог за мен не е вярата на някоя бабичка, не е проповедта на някой свещеник, не е да отида непременно да запаля свещ на Великден...Бог е Тук и Сега!Бог е Бог.Каквото и да значи това. Трезвен физически, ако съм скромен/да не се напъвам да съм смирен;част от смирението за мен е резултат от проявяване на скромност/ако мога и ако искам/ във всеки миг спрямо Небесният Отец, не на всяка цена скромен спрямо заобикалящият ме във видимото свят. Защото много е просто, няма как да стана светец и да не допускам грешки. Обаче какво правя с тези грешки?Приемам скромността за константа/има такива неща в математиката, нещо си приемаме за константа, за да стигнем до края, до целта, в моя случай целта е, освен физическа трезвост и емоционална/А, точно това е моя, само и единствено моя път в Програмата на АА и моя живот извън АА. Моят живот във всеки миг такъв, какъвто е - Тук и Сега.Мога да чета Голямата книга на АА, мога да чета 12/12, мога да чета всякаква литература на АА, мога да чета Библията, мога да чета Ошо, мога да чета Кастанеда, а бе всичко бих могъл да изчета и какво от това, ако продължавам "да живея" с вчера в самосъжаление или с утре в "цветни мечти"?Ей, това ме научи Програмата на АА - да мога да живея моя живот днес.Това вече не е константа, не ми се удава ежеминутно, не е лесно, но не се отказвам и продължавам да опитвам... В момента пиша и не ме интересува, какво ще стане след малко. Ако го мисля това "след малко", пак започвам с нещастните си опити да управлявам живота си, а аз нали заради това стигнах до алкохола, защото не можех да управлявам живота си, а пък си мислех, че го управлявам - хем го управлявам, хем нищо не става. И откачам, и хайде яко алкохол. Търся ефекта на алкохола, да се отпусна, щото много ПРАВИЛНО управлявам, пък НА, нищо не става и имам правото да се отпусна от ПРАВИЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ.Голям майтап, голяма идиотия, да управляваш правилно и в същото време да полудяваш и да се отпускаш с алкохол?!В АА научих и си признах, че нищо не съм управлявал, а съм бил управляван от "стотици форми на страхове, самозаблуда, себелюбие и самосъжаление..."Това в кавичките пак е от Голямата книга на АА, главата "Как действа програмата".

Вече десетина дни съм при майка в Сливен. С деменция е майка. Жена ми е тук повече от месец. Майка ми е почти без акъл, щото вярва и си мисли, че с жена ми просто винаги сме живели при нея.Може да е без акъл, ама дали е без здрав разум и откъде и от кого идва, щото от два дни от сутрин до вечер повтаря, че ще си заминава за Сунгурларе/там отдавна сме продали и къща , и всичко/, приготвя си багажа, вълнува се, тази блуза нейна ли е, да не бе да е жена ми...да не би да вземе нещо, което не е нейно, а пък няма акъл за това, че няма къде да отиде в Сунгурларе и я питам:"Майче, защо ще отиваш в Сунгурларе?Ето, тук си имаш стая, говорим си, помагаме ти."Тя ми отговаря:"Аз едно време много се разбирах с баба ти/свекърва й/, ама друго си е младите да си бъдат отделно от старите?!Ама, ти да не се притесняваш, бе мама, аз с пенсията ще се оправям сама, ето вземам си лекарствата сама, лягам си сама вечер, ставам си сутрин, хапвам си..."Нито вече се оправя сама, нито си взема лекарствата, ако не й ги дадем, нито знае кога да си легне, ако не й кажем...

Аз съм благодарен, че съм в АА.Имам отговор, но ей, така, щото нямам работа, си се питам - какво значи да имаш акъл или да нямаш?Какво значи да имаш здрав разум или да нямаш? И съм благодарен, че не откачам, че майка е с деменция. И пак, каквото и да значи това.

Господи, благодаря Ти, че и днес съм трезвен и имам този миг.



Тема Re: Алкохолик и алкохолно зависимнови [re: Sandu62]  
Автор Lodez ()
Публикувано21.04.14 11:15



В моя случай доктор Силкуърт беше този, който размаха чука, а приятелят ми Еби ми донесе духовните принципи и милостта, благодарение, на която три дни по - късно в болницата аз изживях внезапно духовно пробуждане.”За мен духовно пробуждане означава момента в ,който стана милостта чрез ,която разбрах ,че аз нямам нито реални чувства ,нито реални мисли ,нито изобщо виждам реалността .При мен тази милост не дойде веднага ,но пак по неведоми пътища още от началото пожелах да допусна добронамерено нещо съвсем различно от моите схващания и това стана благодарение на информацията ,която получавах и благодарение на това ,което ми се казваше да правя от минал от там друг алкохолик пак с Божия Милост.Тогава с висше реших да видя за какво става въпрос и в един момент разбрах ,че цялата съм изтъкана от болестта си и отвътре и отвън и до мозъка на костите си и костите ми .Дойде този ден в ,който ми светна тази истина и не умрях от мъка ,а получих спокойствие ,свобода и надежда . Светната ми пак до дън душа,че каквото и да ми се иска ,както и да си мисля ,че съм права,то винаги вече ще си знам, че най- вероятно не е така или виждам само част от картинката и че няма какво да контролирам по алкохолишки .Светна ми ,че това е една програма точно за моя алкохолишки дефект на мисленето ми от там и на чувстването ми , който от рождение наблюдавах и не можех по-никакъв начин да контролирам ни с лекарства ни психология ни с Йога ни с каквото и да е било друго.Светна ми ,че от тук нататък това е единственият ми мой избор в живота -да се придържам към Духовният План за действие ,ежедневно да задълбочавам духовният си опит или да умра от лудият си мозък и лудите си чувства в страшни мъки .Че Пътуването ми може да продължи само, ако се придържам към Духовната Програма, която ще ми разкрива недостатъците на характера ми и те ще отпадат ,поради несъдържателност,когато и както е необходимо за мен благодарение Бог и Неговия план.Аз нямам избор днес да не пия или да не лудувам обаче имам избор да се придържам към Духовните инструменти .Ако Духовните инструменти станат самоцелни ,религиозни или светски инструменти за лична манипулация според това, което АЗ “разумната за толкова неща все пак „ смятам за правилно, защото „живота е такъв „ , с мен е свършено .Както винаги до сега, когато е било всъщност точно така съм „решавала "проблемите си . С много „знание „…Хахахааа.Както се казва в АА ,аз бях направила толкова много ,4 и 5 стъпки !Без отказ от комфортните ми стари идеи за спокойствие , няма да ми се случват духовни опити ,което за мен означава не да съм в абстрактното и идеалното ,а с помощта на тази Духовна Програма да виждам реалността ,да не умирам от страх и да мога спокойно и приятно да живея в нея.За това служи Духовната Програма на тежко болният алкохолик на ,който болестта му в главата ,а алкохола в бутилката .Ако съм си в старите идеи, старите навици и чувства ще се задълбочат и ще забравя ,че аз нямам друг избор освен тази Програма и ще се заплющя .И ще изчезне духовното събуждане .При мен е така щото го знам от опит как става ,когато пробвах по-лесни и по рационални пътища.Желая на всички ни Посланието за Вяра ,Надежда и Любов винаги да е с нас преведено на на нашият език за действие Сила ,Опит и Надежда.

Редактирано от Lodez на 21.04.14 11:23.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.