Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:24 18.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема не мога да разбера...  
Автор ratna (подивела)
Публикувано04.04.14 22:16



като сте спрели пиенето , защо толкова се хвалите ?

толко години , толко месеци .....................
за какво е тази статистика ?



Тема Re: не мога да разбера...нови [re: ratna]  
Автор alkaja-106775 (общителен)
Публикувано04.04.14 22:51



Сън не спа, да ма аресаш.
Час по час се фаля.
Се не си разбрала.
Пак горчиво жаля.



Тема Re: не мога да разбера...нови [re: ratna]  
Автор umainiche1212 (новак)
Публикувано06.04.14 18:09



Знаеш ли,аз не знам защо хората споделят времето си трезвост.И това е нещо ново за мен.Преди щях да дръпна едно слово,че искат да помогнат,че може би наистина се хвалят,че искат да убедят себе си,че са на прав път...А сега не знам.Не мога да бъда в главата на нито един човек.Аз имам само моята глава и само собствената си гледна точка.И моята гледна точка е О Д Т Е Л Н А от тази на който и да е друг човек.С една дума за да ти отговоря,моето време трезвост,което стана възможно само благодарение на АА е свързано с промяната на моята собствена гледна точка.


Потърсих една страхотна книга на Пол Гимар "Според обстоятелствата",но не я намерих,та ще разкажа с мои думи как започва.Момче и момиче,млади,красиви,добри и влюбени седят един срещу друг в един влак и наблюдават пейзажа навън."Толкова е красиво"-прошепва момичето,"целият този искрящ на слънцето сняг,клоните на дърветата,посипани със снежинки...."
"Къде виждаш сняг?"-озадачено пита момчето."Може би е валял сняг,но сега се е разтопил и всичко се е превърнало в кал".
Следва доста дълга пряка реч,в която всеки се опитва да убеди другия в това,което вижда.Но,разбира се ,не може.Защото всеки вижда това,което вижда самият той,а не другия.Така стоят нещата и с чуването,чувстването,помирисването и т.н.Та,само да завърша с книгата.Накрая става ясно,че момчето стои срещу южен склон,където слънцето наистина е разтопило снега и земята се е превървала в кал.А момичето стои срещу северен склон,където снегът се е запазил и ослепително блести в този момент.

Въпрос на гледна точка... и оттам нататък и на още няколко много важни неща,едно от които,поне при мен се оказа любопитството.Наистина не искам да проповядвам трезвост,нито каквото и да е друго,но бях стигнала до момента,в който разбрах нещо много банално,но и изцяло верно-имах нужда от алкохол за да живея,но бях изчерпала възможностите му.Алкохолът нямаше какво повече да ми даде.После пък алкохолът изчерпа моите.Възможности,искам да кажа.И се почувствах предадена от този приятел.Той нямаше нито едно решение за мен.Отидох в АА и започнах да изтрезнявам...и ми стана интересно.С времето обаче ми става все по-интересно.Питам се,колко ли вагона има влакът,на който се качих?А,колко купета?И колко места?



Тема Mislia,нови [re: ratna]  
Автор nbb (весела)
Публикувано08.04.14 13:29



che horata imat nujda ot podkrepa, ot srodni dushi. A ti zasto se draznish ?





Тема Просто е.нови [re: ratna]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано08.04.14 23:36



Здравей,ратна.

Това,което се прави като пишеме в дира не е за някаква хвалба,а просто като го правим се случват поне няколко прости нещица.Първото нещо е,че като споделяме своя си опит ние самите запазваме своята трезвеност без никакво значение от колко време не пием.Втората също много важна причина,поради която всеки от нас споделя във Форума е,че има доста хора като мен и като нас,които навярно в тоя момент умират пияни или дрогирани някъде където и да е,и които могат да бъдат спасени,ако се пробват с това,което ние намерихме в Анонимни Алкохолици.Там имаме една простичка духовна програма за възстановяване от болестта,която действа също така просто при положение,че се действа по нея.
Та това споделяне е важно както за този,който вече е на Пътя на възстановяването от алкохолизма,така и за този,който дори и не предполага,че има Изход от АДА на алкохолизма.Просто е,но най-простите неща вършат най-добрата работа като цяло...



Бъде здрава и спокойна нощ ти желая.

Бъди себе си.

Тема Re: не мога да разбера...нови [re: ratna]  
Автор Sandu62 (минаващ)
Публикувано09.04.14 10:10



Ratna, здравейте. Накарахте ме да се замисля и ви благодаря.

Може би, освен това от колко месеца съм трезвен, от колко месеца съм в АА, колко ми помага във възстановяването от болестта алкохолизъм Духовната програма на АА, би било добре в някой пост да споделя точно какво се случва в живота ми извън АА, откакто съм трезвен.

В постовете си досега, някак между другото, някак половинчато, някак с половин уста, казвам само - животът ми се промени, имам работа, имам семейство... Страхувал съм се да споделям подробности, а това не са подробности, мигове и дни от един нов живот в който мога да се радвам, защото мога да усещам моментите, когато съм тъжен; да не полудявам, когато нещо не ми харесва, а просто да се ядосам и бързо, и бързо емоцията да изчезне, защото я изживявам такава, каквато е, не преувеличена от моето болно его. Страхувал съм се да не би някой да каже, че се хваля. А пък то, гледай какво става, когато не съм честен. Наистина създавам усещането, че се хваля, защото казвам от 21 месеца съм трезвен, от 21 месеца съм в АА, от 19 месеца действам по програмата на АА със спонсор, животът ми се промени и колко съм благодарен , че съм в Братството на АА, колко съм благодарен на всички алкохолици от АА и разбира се на Бог, защото аз се доверявам на Бог. И нищо конкретно как аджеба във видимия, в реалния живот нещата се променят и чувството на достатъчност, което ме изпълва и нямам нужда да търся ефекта на алкохола. И нямам нужда да пия, да бягам в друга "реалност", а просто да живея в живота такъв, какъвто е.

И нямам нужда да пия не само алкохол, но и хапчета, защото за душевната част от заболяването ми/болестта алкохолизъм включва и още два фактора - физическият, един вид алергия, която прогресира, развива се и умствен, обсебването на ума/ мога да се възстановявам ден по ден, практикувайки програмата на АА. По този начин само за днес рискувам минимално, да не кажа никак, умът ми да пожелае ефекта от първата чаша с алкохол, а изпия ли я при мен, може би, в 99% от случаите не мога да се спра, защото тялото ми е алергично и феноменално жадува и още, и още алкохол, и още алкохол, при мен, до безпаметност и на другия ден се събуждам с угризенията, негодуванията и най - важното колко много съм прецакан, аз съм най - прецаканият, аз съм най - нещастият и разбира се имам абсолютното право отново да започна да пия или в щастлива илюзия да си кажа, днес ще пия за последно. И така десетки пъти за последно, защото умът страстно желае ефекта на първата чаша, а от един момент нататък тялото неистово, феноменално, неустоимо, неконтролируемо, неразбираемо, непроумяемо, ненаситно жадува алкохол, много алкохол, море от алкохол, всичкия алкохол...Докато дойде денят, в който нито първата чаша, нито втората чаша, нито килото, нито морето от алкохол можеха да ми донесат така страстно жадувания от ума ми ефект от алкохола, с който да отида в прекрасни светове и по - точно с днешна дата не прекрасни, а такива, в които всичко се случва по моята всемогъща воля и по плана на моя невероятен интелект без грам разум. Резултатът - вътре в мен блато, а всички най - скъпи хора около мен, за които само си мислих, че лудо обичам просто изчезнаха. Е, останаха жена ми и дъщеря ми, за да мога днес трезвен да им благодаря и да се опитвам да ги обичам извън моя егоцентризъм. И работата ми. Всичко към, което се стремях, всичко, което мислих, че когато го имам ще бъда спокоен, ще бъда щастлив изчезна, няма го. Имам само толкова, колкото, за да мога да бъда радостен и благодарен.


Осем години кандидатствах във ВИТИЗ, за да стана актьор. Не ми беше достатъчно да бъда Великият актьор от Голямата книга на АА в живота, исках да бъда високо на сцената, под светлината на прожекторите, да спирам дъхът на публиката и в абсолютната тишина да изригват нестихващи и бурни аплодисменти, защото съм неустоим, защото съм съвършен. Не ме приеха. Грешен, егоцентричен, неполезен мотив.

От близо 22 месеца съм трезвен и точно толкова съм в АА, а от 20 месеца практикувам програмата на АА със спонсор и за това време може би съм
пропуснал десетина сбирки в групи на АА. От една година насам се снимах пет пъти в малки роли в българското кино. Сега в петък пак съм на кастинг. Казват, че камерата ме обича, харесва ме. Аз не знам дали я обичам, не знам дали аз се харесвам. Харесва ми обаче, че отивам в друг свят, но по волята на сценария и режисьора, които са реалност, а не по волята на ефекта от алкохола в сценарии, които никога няма да станат реалност, но пък е истина е ,че ако продължавах да пия щях или да полудея, или да умра. Защото алкохолизмът е болест, от която или се полудява, или се умира - може на 40 години, може на 50 години, може и на 70 години...И какво от това, ако е на 70, когато няма да съм живял, а просто пил. Аз съм тук да си изживея моя си живот, а не да го харесвам. Каквото и да значи това. И на първо място - моята трезвост. И вътре в мен няма блато. Всичко останало идва и си отива такова, каквото е. Аз оставам "изправен", недосегаем, свободен, независим, защото завися единствено от Бог - Архитектът, Дизайнерът, Мъдрецът, Силата, създала и подреждаща хаоса, наречен в човешко измерение - Вселена. Този свят не идва от нищото и не отива към нищото.


Дали се хваля? Имате избор. И аз го приемам.

Пожелавам ви денят такъв, какъвто ще бъде. Вие имате силата и волята да направите много неща в този ден, но ако ми се доверите на моя опит или неопит, нямате силата и волята да не пиете, ако ви се пие. И пак, каквото и да значи това.


Пропуснах нещо важно за мен, факт, пряк резултат от това, което честно се опитвам да правя. Миналата седмица бях на кастинг пред един френски режисьор. Не ме одобриха, не ме харесаха, изгубих доста пари...Кой съм аз, че трябва всички да ме харесват, кой съм аз, че не трябва и лев да изпускам, за да мога да живея?

И днес съм трезвен и благодарен.



Тема Re: не мога да разбера...нови [re: Sandu62]  
Автор umainiche1212 (новак)
Публикувано09.04.14 14:21



Благодаря ти,Санду!И аз нещо като тебе съм се размислила и сега ми светна,че еднакво ми помагат както споделянето на опита от пиянските години,така и споделянето на радостта от настоящето.Това е много интересен феномен.Като че ли,аз нямам пълната памет за преживяното преди от мен.Имам само смътното съзнание,че съм била в самия ад.Но когато някой друг споделя за себе си,тогава стигам да дъното на собствената си рана и почиствам още една некротична материя и виждам и усещам здравата тъкан.Така е и с радостта сега.Не знам какъв човек съм,но ако някой познат ми сподели за някакъв свой личен или професионален успех,сигурно ще ми стане приятно,но няма да мога да изживея неговата емоция.Докато ако някой алкохолик ми каже,че днес е почувствал и усетил слънцето,то не само ще знам отлично за какво говори,но и ще го усетя,все едно се е случило на мен.
А,колкото до хваленето,ами нито аз,нито пък виждам някой друг около мен,който е станал съвършен.Съвършено скромен,съвършено смирен,съвършено добронамерен и т.н.Така че,напълно е възможно понякога да се хваля.Ние в АА не ставаме светци.Това,което поне на мен ми се случва е,че влизам в живота с всичките си мисли и сетива и вече участвам,а не гледам отстрани.Това за което говоря включва и собственото ми позволение и да сгреша.Не съм перфектна и няма как да очаквам и другите да бъдат такива.Ей такива готини,обикновени,човешки неща!





Тема Re: не мога да разбера...нови [re: umainiche1212]  
Автор memi2011 (новак)
Публикувано09.04.14 16:42



Има разлика между това да се хвалиш и заслужено да се гордееш. Мисля, че авторът на темата бърка двете понятия. Тук хората не се хвалят със своето непиене, те споделят гордостта си от постигнатия трезв живот. Гордост напълно заслужена и оправдана. Защото са нужни изключителна смелост, честност и постоянство, за да промениш личността си толкова радикално, че тази, новата личност, да няма нужда от алкохол. Приятно ми е когато някой се "похвали" с 1, 3, 10, 15 години живот с трезви душа и тяло. Знам цената на тази "хвалба". Продължавайте да се хвалите, моля, надявам се да се множат самохвалковците в този форум.



Тема Re: не мога да разбера...нови [re: ratna]  
Автор josko1 (:))))
Публикувано11.04.14 11:22



Нората се радват на Божия дар, и след като са трезви с възстановен здрав разум е редно от благодарност да свидетелствуват за Неговата Милост и Любов с надежда някой болен и закъсал като тях алкохолик би пожелал това което те имат.

“Господи, оставям се в ръцете Ти - да ме съградиш и да направиш с мен това, което желаеш. Освободи ме от оковите на егоцентризма, за да мога по-добре да изпълня волята Ти. Отстрани затрудненията ми, нека победата над тях да бъде доказателство за тези, на които бих могъл да помогна, за Твоята Сила, Твоята любов и Твоя Начин на Живот. Нека винаги бъде Твоята воля!”



Тема Re: не мога да разбера...нови [re: ratna]  
Автор spiritual (умерен реалист)
Публикувано12.04.14 10:03



Ратна, как се справяш, не пишеш вече ?

Лекарствата са като алкохола, не се заблуждавай, че са легализирани, опаковани, и предписани от медицински лица.
Всъщност лекарства могат да се намерят и без зелени рецепти, ако това е въпросът, но не е това е въпросът мисля ...

Редактирано от spiritual на 12.04.14 11:01.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.