Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 17.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Квачки,яйца и алкохолизъм...  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано23.03.14 15:22



Баба ми на село имаше по едно време три квачки /кокошки,които по някое време бяха готови да мътят малки пиленца от пресни положени под тях яйца/.Навярно и от там идва думата "полог" ,което се отнася точно за тези яйца,положени под квачката.Имаше един период,в който три квачки се бяха разлегнали почти едновременно и като измътиха своите пиленца по двора щъкаха около 30-тина малки жълтурчета,а бабата си намираше много добро занимание с това да ги наглася от сутрин до вечер.
Малко по-надолу от нас лелята на жена ми също имаше доста кокошки,които на няколко пъти се разлягваха и тя им поставяше пресни яйца за мътене,но така или иначе нито едно от тях не стана на малко жълто пиленце като това първоначално доста я беше учудило,но не и трябваше доста време за да достигне до простата причина за това защо тези нейни по-големи и красиви кокошки не можеха да измътят нито едно яйце.....
Като се консултира насам-натам и след като направи една кратка инвентаризация на тази ситуация,лелята се сети,че нейните красиви и големи кокошки всичките до една са били израстнали от малки пиленца,излюпени от инкубатор.Кокошките на баба до една си бяха измътени "собственоръчно" от нейните предишни кокошки-майки и явно това беше причината тези "лелини красавици",родени по изкуствен начин в инкубатор да не могат самите те да стават майки.Явно тъй като тези "изкуствени майки" са нямали майки,то навярно не им е било отредено самите да отглеждат свое потомство колкото и "несправедливо" на пръв поглед отстрани да изглежда.
В Анонимни Алкохолици имаме една простичка програма за възстановяване от алкохолизма,която наистина не е сложна,но има една много важна "подробност"-че тя трябва да се прави "препоръчително" /разбирай задължително/ с алкохолик,който е работил и работи с друг преди него,който като една "майка" да се грижи за него давайки му това,от което се нуждае за да израства ден по ден така,че после той да може да помага на другите да порастат споделяйки своя опит с тази програма на АА. Просто ,но задължително условие ако искам да се възстановявам от болестта и то при положението,че се опитвам стриктно да правя това,което спонсора ми предлага като определени простички ежедневни действия.Помня как моя спонсор беше казвал не един път,че програмата на Анонимни Алкохолици е доста простичка-предаване и приемане.Нещо наистина доста просто,но понякога /да не кажа доста често/ е много трудно за осъществяване.Тук отново се вижда колко е важно да има някой,който да следи за това дали ще се опитвам да правя поне тия две неща,като с това се стремя да достигам ден по ден до така необходимото и жизнено важно за мен смирение без което няма как нито да се възстановя,нито как да живея без нуждата от алкохол.
Тук пък от своя страна виждам как хората в Голямата книга също съвсем простичко са споделили това,което според тях е наистина важно за да се възстановим от алкохолизма,и което е написано в самото начало на главата :"Как действа програмата",а именно:

"Рядко сме виждали човек да се проваля, ако стриктно следва нашия път. Не се възстановяват онези, които не могат или не искат изцяло да се отдадат на тази проста програма и това обикновено са мъже и жени, които по природа не могат да бъдат честни със себе си. Има такива нащастници. Те не са виновни; вероятно така са се родили. Те по натура не са в състояние да възприемат и развият един начин на живот, които изисква безмилостна честност. Вероятността да се възстановят е по-малка от средната."


Та от мен се иска поне едно просто нещо,ако искам да се възстановя от алкохолизма и то е да се старая да бъда безмилостно честен със себе си.Това разбира се явно означава,че трябва да съм честен и с хората около мен,защото иначе отново ще продължавам да си правя каквото си искам и то с пълното "извинение" че съм честен със себе си:"Та нима това не е напълно достатъчно за да се оправя от алкохолизма?"......... Явно това не е никак достатъчно за да се оправя,тъй като ако продължавам да го правя,то съм си абсолютно същия като когато пиех,само с тая разлика,че сега като не пия и като ходя редовно в АА си "имам пълното право да си мисля,че правя нещо както трябва".По този начин си оставам в болестта,която постоянно ме е карала да лъжа колкото и когато и когото мога и с това вместо да си помагам да се оправя ,то мога да стана / и със сигурност ще стана/ по-зле,тъй като на сухо тоя Звяр у мене работи на още по-пълни обороти.Връщайки се назад
през годините виждам как до преди Анонимни Алкохолици винаги съм искал да бъда "нещо повече,някой по силен,по-умен,по-красив,по-надарен,по-----" и така до безкрай и като се замисля дори само за миг мога да видя за каква Лудост става на въпрос.До преди АА си пиех или не пиех като в последните пиянски години въобще вече нищо друго не исках освен да не пия и да живея добре,което не успях нито веднъж да направя.В Анонимни Алкохолици ми се показа и се показва ден по ден какво трябва или не трябва да правя относно тази простичка програма,което обаче понякога може да се окаже доста опасно както за мен самия,така и за тия,които ме следват правейки това,което "АЗ" бих могъл да сметна,че трябва да се направи.Бидейки тотално смазан преди АА и след като СЕГА имам Карт-бланш за това да правя каквото си искам/което в действителност е така/,ако съм постоянно воден от алкохолизма и без да имам "квачка" ,която да ме наблюдава къде какви ги мътя и бих могъл да ги измътя,мога наистина такива ГОЛЕМИ УРОДЛИВИ ПИЛЕТА ДА ИЗМЪТЯ,че просто ми е бедна фантазията.Скоро се сетих,че всеки от нас се изгражда постоянно от приемането или отхвърлянето на определен вид и количество информация,която достига до него.Лесно е да се види,че една круша зеле не може да роди,както и една квачка не би могла да измъти жираф.И макар,че това сравнение изглежда доста нелепо, като се поогледам какво става около мен в живота,както и как съм се изграждал и продължавам да го правя приемайки и предавайки определена информация,това си е съвсем удачно за пример относно споделянето и изграждането ни като хора по принцип.
Помня едно нещо,което доста пъти съм чел,и което сега ми излезе във връзка със споделеното и с възстановяването от алкохолизма:

"Аз съм отговорен.Когато някой,някъде потърси помощ,аз искам ръката на Анонимни Алкохолици винаги да бъде там.И за това аз съм отговорен".

Своята най-голяма отговорност намирам отново на първо място в това да бъда честен със себе си и честен с хората,като се старая много много да не "зная нещата", но просто да се стремя да правя това,което ми се предлага и това,което е простичко споделено в книгата Анонимни Алкохолици където се намира и програмата за възстановяване от алкохолизма.
Има една простичка мисъл,която също се старая да не забравям и тя е,че:"Всички пътища към Ада са постлани с най-добри намерения".


Разбира се не трябва нито за миг да забравям,че аз също съм алкохолик,също греша,също ще продължавам да греша,но поне бих могъл за миг да се поспра и да сторя това,което е необходимо за да живея добре;да видя къде АЗ греша,какво АЗ мога да направя или да не направя,вместо да продължавам да търся причината за своето щастие или нещастие където и да е другаде,но не и в себе си.

Бъдете здрави и трезви,мои събратя, и нека ние си вършим своята си работа,а да оставим това,което не е наша работа на Друг,който не само знае,който не само може,но който и със сигурност ще стори най-доброто,ако просто му позволим да го направи.....

Бъди себе си.


Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.