Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:46 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: Lodez]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано13.02.14 09:34




Да уточня, че това е едно мнение.
Не съм убедена дали имам право за превод и колко точно превеждам, но

"Често в медиите и в общественото възприемане термините алкохолизъм и злоупотреба с алкохол се използват взаимозаменяемо , което не помогне в лечението, тъй като те са отчетливо различни. Алкохолизмът е заболяване с генетичен код. То засяга около осем процента от населението . Злоупотребата с алкохол е поведенчески проблем , разстройство, което се среща в около 27 процента от населението. Едното не е причина за другото, въпреки, че алкохолиците понякога показват симптоми на заболяването без първо да са злоупотребявали с алкохол.
Има много други разлики , но медицински горепосоченото е голямо .
Алкохолиците са родени с наследствено генно разстройство което се отразява на начина, по който тялото обработва алкохола и промяна биохимичните вещества в мозъка и физиологията на тялото.
Злоупотребата с алкохол не е генетична, физиологична или биохимична, а психологическа . Последното е 100 процента лечимо , а в първия случай е прогресивно , хронично и фатално първично заболяване без лек .

За разграничаване на двете, хората в помагащите професии използват много различни въпросници, които се основават на следната формула за диагностика .

Алкохоликът има три или повече от следните неща :
1 . Повишена толерантност , като един човек се нуждае от повече, за да се постигне същият резултат или ефекта намалява с използване на същото количество
2 . Отказване или алкохолна консумация , за да го избегне първото.
3 . Употреба на алкохол за продължителни периоди или увеличаване на количества
4 . Постоянно желание
5 . Неуспешен опит да се контролира / намали или откаже алкохола
6 . Значителен период от време посветен на пиене
7 . Избягване на социални / работа / развлекателни дейности в полза на пиенето
8 . Употреба на алкохол продължава въпреки физически проблеми

Алкохолната злоупотреба има една или повече от следните характеристики :
1 . Неизпълнение на роли в резултат на пиене
2 . Периодичното пиене във физически опасни ситуации
3 . Повтарящи се правни затруднения
4 . Продължаване на употребата на алкохол, въпреки # 3

Други два фактори разграничават двата вида .
Първият е , че умерената употреба е възможен изход , когато злоупотребяващия с алкохол избере да получите помощ . Той може да пие отново.
Въздържанието е единственият изход за алкохолик ... или смърт.
Другият факт има общо с алкохолния глад .
Алкохоликът копнее всяко питие след първата ; Той е в " раз - лекота " с алкохола , страхувайки се от първата, но с по-голям глад след 10 напитки , отколкото преди първата , дълго след като всички останали са спрели .
Злоупотребяващият с алкохол жадува ПЪРВАТА напитка. По- лесно е с алкохол. Той може да " има достатъчно" след няколко напитки.

Злоупотребата с алкохол означава проблемни пиячи - хора които могат да спрат , но не искат .
Алкохолизмът означава проблемно пиене – хора които искат да спрат , но не могат . "



Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: ALONE911]  
Автор petrus ()
Публикувано13.02.14 10:15



Мила Алоне, за мен характеристиките са само медицинските, тях е описал човека. В книгата Анономни алкохолици е описана и другата страна на тая болест.



Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: petrus]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано13.02.14 10:27



То и тук пише "другата страна", но не на тая болест, а на алкохолно зависимите.
Да отбележа, че е пояснено, че алкохолизма може да върви и с алкохолно зависимите. Може би и това е най-често срещаното явление.
Отъждествяването на двете обаче е грешка.

Редактирано от ALONE911 на 13.02.14 10:30.



Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: ALONE911]  
Автор Lodez ()
Публикувано13.02.14 13:51



Ами по-голямата част от алкохолиците минават през периода,когато могат да си пият и имат поведение на зависими и тогава все още могат да се спрат, но не го правят .Когато обаче се отключи механизма на жаждата или т.н. алергия тогава вече никой ,никаква човешка сила не може да ни спре и помогне! И най-малко ни помага теоретизирането.Много важно каква е медицинскато обяснение на болестта .Голяма работа ,че в пустинята знам формулата на водата ,като не мога да я направя и не виждам решение как да пия вода .Остава ми да намеря по-висша сила от мен за да ми даде Сила и идея и да не умра като риба на сухо .Това е положението с алкохолизма и както и да рационализрам и колкото и да "разбирам" това не ми помага .Всичките ми "знания" не ми вършат работа така ,че си следвам единствената рецепта по която вече не зея с отворена уста на сухо и има изход!!! Прекалено дълги години съм зеела и един ден бях готова на всичко само и само да спре тази мъка .Потърсих помощ в тази изключително ефикасна и реална програма за действие и се надявам ден по ден все така да си вървят нещата напред и колкото толкова ,но това което преживявах по-рано няма нищо общо със сега!В АА не се сравняваме ,а си търсим еднаквото в болестта и как тя ни омазва живота .Да се сравнявам това пак беше от болестта и тогава по нищо не приличах на никого .Да ама се оказа, че приличам на абсолютно всички алкохолици точно по този си механизъм за самозалъгване .Доста време трябваше за да се разруши тази моя стена от илюзии.Разбира се, ако само за днес не се погрижа за чистотата в душата си,за здравето на тялото си ,то генератора на болестта ми е винаги готов да генерира илюзии на "сто процента вярни".Такъв е живота с тази болест или я приемам или си се гърча и съм жива умряла .Всеки си има избор да си ромоли до безкрай едно и също с което всъщност доказва колко жестока му е болестта и се отделя все по- вече от реалността .Аз претаках до безкрай деситилетия ,но има щастливци ,които си приеха болестта и решението-програмата и сега си живеят прекрасно според възможностите си .Всеки нормален човек си знае възможностите ,има инстинкт за самосъхранение .Тази програма ни го дава на нас алкохолиците т.н. здравословен страх всъщност е въстановяването на инстинкта за самосъхранение благодарение на който аз мога да се кефя на живота и да не агонизирам от алчност ,че нямам неща ,които не са реални за мен или страх ,че ще загубя малкото което имам .

.То всичко е казано вече от всички които действат по тази програма в този форум,а всеки си решава за себе си какво да прави .Но с нищене на едно и също просто не става !



Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: Lodez]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано13.02.14 14:12







Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: Lodez]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано13.02.14 14:26



Не ми е ясно защо всеки си предписва собствените си черти на всички.
Четейки това човек си мисли, че алкохолиците са алчни, страхливи, лъжливи, комплексари, психопати , депресирани, невротици, шизофреници и какви ли още не.

Благодаря, аз може да съм алкохолик, но не и това отгоре.



Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: ALONE911]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано13.02.14 15:01



Alone, заблуди ме относно истинските си мотиви на присъствието си тук.
Помислих си, че търсиш помощ, или има скрита дълбока обида, която е причинила нещо непоправимо, или че търсиш възмездие

, отмъщение, ... за какво, и срещу кого, и защо ?

Интересни са научните извадки и описания относно болестта алкохолизъм, и злоупотребата с алкохол, или зависимостта от алкохол, да интересни са, и толкова.
Обаче аз лично не ги дочетох, и следователно и друг като мен няма да ги дочете, да не говорим за хората, които сега примерно едва дишат ... на тях не им е до такава теория.
Замислих се, да не би пък да имаш чисто научен интерес към тази болест, да правиш някакво изследване, и да събираш данни за анализ, или дори социологическо проучване да правиш ... ????!!!!

На мен АА ми помогнаха да си стъпя на краката, след много дълбоки и тежки травми, и не мога да не реагирам на това, което си постнала, приемам го като лична обида и подигравка с хората, които са в АА.



Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: kethen]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано13.02.14 15:19



Първо не само, че мен не четеш, но не си прочела, че линка е публикуван от Лодез.
Второ е съвсем по темата защото разликата е голяма и съответно подхода е различен.
Трето не си толкова зле като пишеш цели фермани за себе си, а останалите ги оставяш кой как може и без мнение защото не ти допада на твоята теория.
Четвърто винаги търся обяснение на нещо от което твърде много се различавам защото не желая да попадна в капан.
Пето имам работа която е коренно различна, но дори да я загубя не бих си позволила да използвам хора в такова състояние за да си докарвам доходи.
Шесто - убедена съм, че никога няма да напиша "труд" за нещо което е свързано с мен или моето семейство.
Седмо - това което ме интересува ще търся, а дали ще го открия е друг въпрос. Отдавна не си заравям главата в пясъка защото не помага.



Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: ALONE911]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано13.02.14 15:26



Мен ме интересува седма точка





Тема Re: Това наистина е добро..нови [re: kethen]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано13.02.14 15:50



Изключително важна е, въпреки, че това не може да спаси пиещ алкохолик.
Всъщност пиещ алкохолик нищо не може да го спаси.

Излизането от черупката която сам си си създал е доста трудно. Комуникацията между хората е една от най- трудните особено когато си мислиш, че си различен от тях.

Обратното също е валидно: точно тази точка или ако я преведа буквално "точката на самотата" не е за всеки и не трябва да бъде. При случай, че някой е стоял твърде дълго в нея, то или рязка промяна може да го измъкне от нея или друг в подобна ситуация.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.