Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:14 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Не забравяй.......  
Автор mikii (непознат )
Публикувано04.02.14 10:45



С времето постепенно нещата избледняват,правя си това което ми се предлага,но взех да забравям къде съм бил сякаш трезвеността ми е вечна.Снощи ми бе припомнено колко зле съм бил.Сънувам че пием с компания,събуждам се не мога се осеферя,ама аз не пия,но устата ми пресъхнала.Какво става още сънен почвам да се замислям къде пак съм се излагал,как така пропих отново,какво става пак.Слава на Бог то било само сън.Абе сън ,сън ама си беше доста реален сънят щом се уплаших,и се замислих в първият момент.Може би Бог ми припомня някой неща по-точно къде съм бил,какво съм бил и какво ми е подарил.Благодарих отново и отново за този безценен подарък.Поздрави на всички.



Тема Re: Не забравяй.......нови [re: mikii]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано04.02.14 11:01



Зависи какъв човек си.

Аз никога не сънувам непосредствено или близко след случая неща свързани с преживяното. Погребвам ги много дълбоко в подсъзнанието ми.
Например: минаха почти 15-20 години и сънувам, че съм на изпит.
Все още не съм сънувала, че пия.
Мисля, че ако някога сънувам това, то ще бъде вече далеч в миналото ми.

Има хора и обратно. Сънуват непосредствено след случилото се. Дори някои преди. На последните казват, че сънищата им предсказват.



Тема Re: Не забравяй.......нови [re: mikii]  
Автор petrus73 (непознат )
Публикувано04.02.14 13:17



Аз също сънувах първата година от трезвостта ми, че пия. Слава богу беше само сън. Вече не сънувам такива сънища. Не мисля и за алкохол.
Правя програмата както е в АА със спонсор. Вчера на сбирка една жена разказа как е правила програмата със спонсор. След това доста хора и благодариха,че чуват за стъпките от нея, че за тях това са били неща които не са правили и т.н.
Важно е да казваме че сме нуждаещи се на сбирки, че имаме нужда от стъпките. Само с тази честност помагаме.



Тема Лесно се забравя...нови [re: ALONE911]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано04.02.14 14:21



Днес си бях пуснал за пореден пък една сръбска песен на Ютуб,която наистина ама безкрайно много ме кефи и като я гледам и гледам и се смея от сърце и и се радвам-така,както никога до сега в живота си не съм го правил.До тук добре,но по едно време се поусетих,че нещо май взех да попрекалявам с тия "гледания" и всякакъв вид странични удоволствия и въпреки,че Бог наистина ми е дал втори Живот в трезвеност,въпреки,че със сигурност основната му идея е да се радвам на всичко в мен и около мен,явно не е много за препоръчване да се навирам за дълго време там,където има вероятността да е наистина доста хлъзгаво и прекалено опасно....


Като казвах "опасно" имам чисто и просто в предвид някак си за малко позабравената от мен "малка" вероятност да посегна към "първата чаша"/което определено не желая,но от което сам не мога да се опазя/ и която със сигурност би ми донесла такава "РАДОСТ",че дори и не искам да се замислям какво може и със сигурност може да се получи ако това стане реалност/да не бъде/..
От ден на ден виждам все по-ясно за каква Болест става на въпрос и как аз нямам абсолютно никаква сила да се противопоставя на първата чаша,но също така и как не мога да живея без постоянната необходимост да изпия "поне една чаша" за де се поотпусна и позабавлявам така,както постоянно съм си мечтал още от малък. Да направя това,което така и на успях да постигна преди Анонимни Алкохолици-да се радвам на Живота като цяло и да живея без необходимостта да пия или да се дрогирам с каквото и да е.
Та като стана дума за болест съвсем просто мога да споделя от себе си как близо пет години в Анонимни Алкохолици постоянно повтарях като папагал,че:"Аз нямам проблеми с алкохола,а съм болен -алкохолик",но по никакъв начин не можех да осъзная простотата на това,което повтарях и повтарях доста време подред...Едва на петата си трезва година в Анонимни Алкохолици по време на една от почивките между двете части на мене ми светна ей така-"от нищото" защо аджеба аз нямам проблеми с алкохола,а съм болен-човек алкохолик.
Сам по себе си този простичък пример ми е наистина доста полезен ако само за миг си помисля,че като спра алкохола и нещата ще са оправят.Явно не е така,защото иначе все някак си до тогава щеше да ми се изясни защо е така.Което се оказа настина доста просто-ако проблема ми беше в алкохола,още с оставянето на бутилката и след като си мине известно време без алкохол,аз би трябвало да се оправя,но аз не само,че не се оправях,но винаги ставах по-зле и по-зле от предишните безбройни пъти спиране и почване отново на наливане с алкохол....Ако това го бях играл само няколко години бих могъл да допусна,че съм някакво "изключение от общите норми",но след като това упражнение го играх в продължение на близо 30 години,след като не успях нито да се науча да пия,нито да живея без нуждата да пия,видях,че това просто не зависи от мен.Че няма никакво значение дали искам да не пия,дали съм се зарекъл,че няма да пия,дали наистина си вярвам,че няма да пия.Истината колкото и да е странно и брутално е,че просто няма начин да не посегна отново към тази добре известна "първа чаша",ако не правя това,което ми е предложено в Анонимни Алкохолици като програма за възстановяване от болестта-алкохолизъм.И най-простото нещо,което мога да направя е просто да споделя с този,който наистина го желае къде бях до скоро,какво се случи и къде съм днес и сега.Как може да се живее без постоянната нужда от алкохол или хапове-променящи съзнанието.Но най-вече -как можем да се радваме на този нов Живот,който ни бе подарен съвсем безвъзмездно,и който можем да си живеем постоянно ден по ден,при положение,че се стараем да следваме няколко прости правила...

Бъдете здрави и трезви още 24 часа,и Бог да и с вас!


Бъди себе си.

Бъди себе си.

Тема Re: Лесно се забравя...нови [re: stefko_aa]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано04.02.14 15:15



"Аз нямам проблеми с алкохола,а съм болен -алкохолик"

Това за мен беше "Аз имам проблем с алкохола защото съм алкохолик".

Неалкохолиците нямат проблем с алкохола или проблемите съм им съвсем различни.

Още нещо искам да попитам, защо като навсякъде се пише и в АА, че не трябва да се пие и за първата чашка и в Първата стъпка за " Признаваме, че сме безпомощни пред алкохола, че животът ни е станал неуправляем" тук както го разбирам твърдят друго.

ако проблема ми беше в алкохола,още с оставянето на бутилката и след като си мине известно време без алкохол,аз би трябвало да се оправя,но аз не само,че не се оправях,но винаги ставах по-зле и по-зле от предишните безбройни пъти спиране и почване отново на наливане с алкохол....

1. Зависи кога си оставил алкохола и какво той е сътворил преди да го оставиш. Това ще трябва ти да си го оправиш. Автоматично няма как да стане. Дори и "висшата сила" направлява, но както се казва "Бог дава, но в кошара не вкарва". Казано по- просто можеш на трезва глава да преосмислиш и поправиш поправимото и да приемеш непоправимото. Молитвата "„Боже, дай ми решителност да променя това, което мога да променя; Дай ми сили да понеса това, което не мога да променя и мъдрост, за да различа едното от другото.“ е много точна, но ако само си я казваш и чакаш "пусти боже отгоре" няма начин да стане.
2. но винаги ставах по-зле и по-зле от предишните безбройни пъти спиране и почване отново на наливане с алкохол....
Съвсем нормално. Пише го навсякъде, че следващия път е доста по-зле от предишния. Обяснимо е и медицински.
Аз обаче това го зная и не мисля, да си проигравам живота като за последно.
Всъщност преди години мислех, че ако знам, че ми остава малко ще се напия като за последно, но се оказа, че то тогава не ти се пие. Следва, че алкохола е свързан с веселието или с песничката в Ютуб, но ще трябва да се научиш и да танцуваш без него.
3. Аз просто си имам това което е заложено в АА на определено ниво което ме устройва. Може би, не успях да стигна на нива при което се променя съзнанието. Честно казано, ако бях стигнала на такъв етап съм убедена, че не би имало сила която да може да ми го върне. Това обаче за мен.

В живота си лично познавам само един човек който е успял да се измъкне от прегръдката на алкохола / как не знам/ и вече е около 70 годишен.

Иначе си напълно прав - не е важно за какво ще се хванеш и къде стига това да е добре за теб. Никой не те пита по какво вървиш и накъде, а как си и къде си стигнал.

как можем да се радваме на този нов Живот
Ти пък "нов живот". Моят е същия и мисля да го изкарам до около стоте, пък за следващото прераждане ще мислим.



Тема По-лесен по-удобен път,но..нови [re: ALONE911]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано04.02.14 17:42



"Нашият актьор е себелюбив - егоцентричен, както е прието да се казва в днешно време. Той прилича на пенсионирания бизнесмен, които се излежава на слънце във Флорида през зимата и се оплаква от бедственото положение на нацията; на свещеника, които въздиша върху греховете на двадесетия век; на политиците и реформаторите, които са сигурни, че Утопията ще настъпи, стига само всички останали да се държат както трябва; на престъпника-касоразбивач, които смята, че обществото е било несправедливо към него; най-сетне, той прилича на алкохолика, който е загърбил всичко и е принудително затворен. Колкото и да протестираме, нима повечето от нас не са затънали в собственото си аз, във възмущенията си или в самосъжаление?

Егоизъм - егоцентризъм! Ние смятаме, че това е коренът на нашите беди.
Гонени от стотици форми на страхове, самозаблуда, себелюбие и самосъжаление, ние настъпваме хората и те се бунтуват. Понякога ни нараняват, привидно без причина, но ние неизменно откриваме, че някога в миналото сме вземали решения, мислейки само за себе си, които по-късно ни поставят в положение да бъдем наранени.

Така че, според нас ние самите причиняваме всичките си беди. Те извират от самите нас, а алкохоликът е един краен пример за бунт на самоволието, макар че самият той обикновено не е съгласен с това. Преди всичко ние, алкохолиците, трябва да се освободим от този егоизъм. Трябва да се освободим или в противен слушай той ще ни убие. Бог прави това възможно. И често изглежда, че без Неговата помощ не можем напълно да се отървем от егоцентризма си. Много от нас имаха в излишък морални и философски убеждения, но не можехме да живеем само с тях, дори когато ни се искаше. Нито пък можехме да намалим егоцентризма си само с желание или със собствените си сили. Трябваше ни Божията помощ."


Гл.V от Голямата книга-"Как действа програмата"

.....................................................................................................................

"Трагичната истина е, че ако човекът е истински алкохолик, този щастлив ден може никого да не дойде. Той е изгубил контрол. В даден момент от пиенето на всеки алкохолик той преминава в състояние, в което и най-силното желание да спре пиенето е без ефект. Това трагично положение е настъпило в практически всички случаи много преди да си дадат сметка за това.

Факт е, че повечето алкохолици по все още неясни причини са загубили правото на избор в пиенето. Нашата тъй наречена воля престава да съществува. Ние не сме в състояние в дадени моменти да извикаме в съзнанието си с достатъчна сила спомена за страданието и унижението, което сме преживели само седмица или месец по-рано. Ние сме беззащитни пред първата чаша."
Гл. ІІ от голямата книга "Има изход"

.....................................................................................................................

"Понякога някой тежък пияч, който в момента не пие, казва: „Алкохолът въобще не ми липсва. Чувствам се по-добре. Работя по-добре. Живея по-добре.” Като бивши проблемни пиячи ние се усмихвахме на подобни изявления. Знаем, че нашият приятел е като малко момченце, което си подсвирква в тъмнината, за да прогони страха. Той сам се заблуждава. Дълбоко в себе си би дал всичко, за да може да гаврътне пет-шест чашки, без да трябва да носи последствията. След известно време отново ще опита старата игра, защото без алкохола се чувства нещастен. Не може да си представи живота без алкохол.Някой ден няма да е в състояние да си представи живота както с алкохол, така и без него. Тогава ще опознае самотата, както много малко хора я познават. Ще се намери на ръба на пропастта. Ще поиска краят му да дойде." .......
Гл. 11 от Голямата книга "Един поглед в бъдещето"..............................

Успех и една спокойна,и трезва вечер на всички братя и сестри-алкохолици

Бъди себе си.

Тема Re: По-лесен по-удобен път,но..нови [re: stefko_aa]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано04.02.14 19:50



Какво различно виждаш в алкохолиците в сравнение с другите хора, освен, че не може да пие и пиенето го променя и унищожава като личност.

При случай, че поста е отправен към мен аз го зная.
Никога няма да дойде времето да се сприятелим с алкохола. Не съм убедена дали няма да дойде момент да бъде смъртния ми враг, но аз това ще го зная и дано такъв момент не настъпи в живота ми. Има една мисъл "Алкохолиците умират от алкохол, другите от друго".

Знаем, че нашият приятел е като малко момченце, което си подсвирква в тъмнината, за да прогони страха. Той сам се заблуждава.

А вие какво правите? Присмивате му се? Нали знаеш, че страха и желанието са не по- малко, а много често по- силни от възможностите. Много неща си остават само възможност додето не се пробва.

Нашата тъй наречена воля престава да съществува. Ние не сме в състояние в дадени моменти да извикаме в съзнанието си с достатъчна сила спомена за страданието и унижението, което сме преживели само седмица или месец по-рано. Ние сме беззащитни пред първата чаша."
Гл. ІІ от голямата книга "Има изход"


Да след първата чашка, но "Има изход" ако я няма.

На този свят можеш да зависиш от нещо външно само ако го допуснеш, но от себе си не можеш да избягаш. Аз не се опитвам. Не зная някой да са го родили с чаша в ръка.



Тема Абе важното е,че не е правилно...нови [re: ALONE911]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано04.02.14 23:38



Здравей,алоне.

С няколко думи-наистина не можах да разбера каква беше идеята ти като се хвана и за споделеното от мен-така,както постоянно се закачаш за всеки един,който се появи в дира и сподели каквото и да е ,което "не ти харесва". Но това със сигурност няма и как да ти хареса при положение,че явно наистина и ти не знаеш какво може да ти се хареса....


Ако имаш какво да ми споделиш от твоя си опит в справянето си в ежедневието без нуждата от друга или алкохол ще съм ти наистина благодарен, но също така ще съм ти още по-благодарен ако спреш да се опитваш да захапваш всичко,което се появява около тебе с бързината и сляпата ярост на бяла акула....
Та като ставаше дума за душевната страна на болестта алкохолизъм точно това имах в предвид когато постнах цитатите от Голямата книга,което на тебе съвсем естествено отново не ти хареса,но пък което точно показа това,което писах малко по-горе....

Бъдете здрави и трезви,и Бог да е с вас мои събратя алкохолици!


Бъди себе си.

Тема Re: Абе важното е,че не е правилно...нови [re: stefko_aa]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано05.02.14 08:40



Първо - мисля, че ти си се закачил за мен.
Второ - четеш Голямата книга като Дявола Евангелието.
Трето - темата на автора не е за това

Та като ставаше дума за душевната страна на болестта алкохолизъм точно това имах в предвид когато постнах цитатите от Голямата книга,което на тебе съвсем естествено отново не ти хареса,но пък което точно показа това,което писах малко по-горе....

Преди душевната страна или най- малко преди да стигнеш до точка 2 стъпка има Първа. Не ми е ясно защо повечето я прескачат т.е. ясно ми е, но няма начин да стане.
Второ четеш или по- точно тълкуваш това което ти е по - удобно като изваждаш от контекста и написаното придобива друг смисъл.
Не ми харесват твоите тълкувания.
Да и доста бърза реагирам при явна манипулация.

Хайде, да четем освен да копираме каквото ни харесва и където ни харесва без връзка.



Хора като теб не правят нито услуга на АА нито на който и да е друг алкохолик.
"Пеят" едно и също "Няма , да стане, няма да стане, изход няма, ние сме безнадеждно болни, без алкохол не можем да живеем, утре ще мрем"

Моят опит / той не е мой, а на всички в АА и извън алкохолици/ . Спираш алкохола и забравяш за него за винаги, ако искаш може да е за за всеки ден. Отиваш да си изясняваш и решаваш проблемите които са те довели или те водят към алкохола. Вече казах, че най- добре е в АА защото имат еднакви интереси, ако не при психолог, в каквито и да са други клубове, организации, вероучения и други подобни.

Може и да разтягаш локуми и да правиш словоизлияния и тук. Откриваш тема и си пишеш сам на себе си. Така никой няма да се лепва за теб, а след време или ще смениш клуба или ако си добър пример ще напишем притурка към "Лични истории на алкохолици".



Тема Re: Абе важното е,че не е правилно...нови [re: ALONE911]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано05.02.14 09:46



Моят опит / той не е мой, а на всички в АА и извън алкохолици/ . Спираш алкохола и забравяш за него за винаги, ако искаш може да е за за всеки ден. Отиваш да си изясняваш и решаваш проблемите които са те довели или те водят към алкохола. Вече казах, че най- добре е в АА защото имат еднакви интереси, ако не при психолог, в каквито и да са други клубове, организации, вероучения и други подобни.
.............

Твоя опит си е твой-моя си е мой,но аз съм болен от една простичка и неизлечима душевна,умствена, и физическа болест,за която не успях да намеря изход през всичките тия близо 30 години преди Анонимни Алкохолици.Изхода от това ако не правя това,което ми се предложи/и се старая да правя и днес/е също много прост-затвор,лудница или гробища.


Анонимни Алкохолици за мен не е "най-добре".Анонимни Алкохолици за мен и за милиони алкохолици като мен по света е ЕДИНСТВЕНИЯ ВЪЗМОЖЕН ИЗХОД от тия три "благоприятни предложения" изброени по-горе...

Бъдете здрави и трезви още 24 часа,и Бог да е с вас!

Бъди себе си.


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.