Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:34 30.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Питамнови [re: rayoflight]  
Автор Sandu62 (новак)
Публикувано17.11.13 10:42



Здравей!Има нещо в поста ти,което ме кара да ти споделя това-онова.Без идеята или мисълта-ще ти помогна ли, или няма да ти помогна.А именно:"И все пак накрая-Анонимни Алкохолици не е за тези,които имат нужда,а за тези,които го искат."

При мен всичко започна,когато изпивайки четири литра долнопробно бяло "Мераклийско" вино/нямах пари за друго/ на 21.06.2012 година се обадих по телефона на жена ми/тогава тя работеше в Гърция/.Разбира се,че тя усети само по думите ми:"Миличка,какво правиш?",че съм пиян на гъз.И знаеш ли какво ми каза?"Sdndu,може ли да говорим утре сутринта?"В тези думи почувствах цялата болка,безизходица,мъка,страдание... и любов,обаче,много любов.Никакъв упрек,никакви въпроси,никакви ...И млъкна.Аз измънках едно "добре",сложих телефонната слушалка на вилката и СЕ СРУТИХ.Не,не паднах на земята,сринах се и физически,и психически.В този момент не знаех дали съм алкохолик,или не съм.Но знаех,дори с помътнено съзнание,че този път имам нужда от помощ и искам да спра да пия до края на живота си.Запалих колата/беше,може би към 12.00 часа през нощта/ и отпраших към ресторанта, където все още работеше бившата ми съдружничка.Там не ми трябваха пари.Там щях да се налюскам с алкохол яко за последно.Защо толкова си вярвах,че ще е за последно,не знам?Аз толкова пъти съм казвал-край,повече никога и пак отново и отново.Не помня как съм си тръгнал от ресторанта,кога съм си тръгнал,къде съм ходил,как и кога съм се прибрал,с колата ли съм се прибрал?В първият момент,когато си отворих очите,бях благодарен,че се събуждам вкъщи.Щото много пъти след бяло петно съм се събуждал и не мога да разбера къде съм?Ще спестя другите подробности от тази сутрин-22.06.2012 година,вече съм го писал това в друг пост.Но вярвах и исках този път ПОМОЩ.Знаех само,че не искам помощ от клиника.Не съм ходил в клиники.Не съм пил лекарства.Не знаех каква помощ искам и от кого.Открих АА в интернет сам.В същият ден бях на първата си сбирка в група на АА.И така до днес.И днес съм трезвен и благодарен.

Но всичко истинско/каквото и да значи това "истинско"/ при мен започна,когато не знам за кой път четях "Кошмарът на д-р Боб" от Голямата книга на АА.Първо ме зашемети следното от това,което разказва д-р Боб:"Никога няма да узная как моята жена успя да съхрани вярата и смелостта си през всичките тези години,но тя го направи.Зная,че ако не бе успяла,аз щях да загина преди много години.По някаква причина ние,алкохолиците,сме надарени със способността да намираме най-добрите жени на света.Не зная защо им е писано да понасят всички мъчения,на които ги подлагаме.
...Беше в деня преди Денят на майката и аз се бях върнал вкъщи пиян с някакво цвете в саксия,което тръснах на масата,след което се качих горе и изпаднах в безсъзнание."Господи,колко пъти,аз-Sandu, съм правил точно това?!Вече бях в АА/може би месец,месец и половина/,не пиех и се прибирам към 22.00 часа вкъщи с цвете/не в саксия/ за жена ми.И ужас!Очите на жена ми се уголемиха,щяха да изхвръкнат.Веднага ми каза какви спомени са нахлули в главата й,виждайки ме с цвете.Представяш ли си?Докъде съм ги докарал нещата с моето пиене?Да не мога да подаря цвете на жена си?Да я разстроя с цвете в ръката си трезвен?Толкова много плаках и толкова благодарен бях на д-р Боб и на това ,че съм в АА.И друго ме разтърси в един момент в разказа на д-р Боб:"Отделям много време,за да предам посланието,което съм научил,на хората,които го желаят и се нуждаят от него.Правя го по четири причини:1.От чувство на дълг.2.Защото ми доставя удоволствие.3.Защото когато постъпвам така аз изплащам задълженията си към човека,който отдели време,за да ми предаде посланието.4.Защото всеки път,когато го правя,се осигурявам срещу възможно подхлъзване/запиване/."

Тук ми светна,че аз трябва да желая да спра да пия.Това е по-важно,от това,че имам нужда.А от скоро,чух нещо още по-важно от друг алкохолик с повече от седем години трезвост:"Не защото имам нужда,не защото желая,а защото нямам друг избор."Ами,това е дъното.Стигам дъното.Дъното/за мен/ не се обяснява.То е факт.И приемам,че съм алкохолик.И съм отговорен,не виновен,че съм алкохолик.И се възстановявам ден по ден,"само за днес" като действам по 12-те стъпки,прилагам ги в живота си,не в АА,В ЖИВОТА СИ.Разбира се/за мен/ със спонсор.

И сега за това "прословуто" послание.Пак за мен това не е нищо друго,а това,което се е случило между Бил Уилсън и д-р Боб на тяхната първа среща,продължила повече от четири часа.Цитирам Бил:"Имах нужда от друг алкохолик,и вероятно ти ми беше нужен много повече,отколкото аз някога ще ти бъда.Ето защо,благодаря ти,че ме изслуша.Сега знам,че няма да се напия и съм ти благодарен за това."За мен.В началото взаимното доверие между двама алкохолици/спонсор-спонсориран/ и след това,разбира се,Духовната програма на АА.

И още нещо много съществено за мен.Предлагат ме се поредица от практически действия.В началото каква вяра,какви пет лева?Първа стъпка:"Признахме,че сме безпомощни пред алкохола,и че животът ни е станал неуправляем."Аз нямах друг избор.Първа стъпка ми лепна като ръкавица.И сега,Втора стъпка:"Допуснахме,че Сила по-Могъща от нас,може да ни върне здравия разум."Спирам да се правя на господ,спирам да вярвам,че аз съм всемогъщ.Ето бе,в това съм вярвал,че съм всемогъщ.Сменям гледната точка-не аз съм всемогъщия.Просто и ясно.Обръщам посоката.Никой още не ми говори за Бог,така както Го разбирам.Още не се интересувам от 3-та стъпка нататък.Става въпрос за мен,дали искам да спра да вярвам,че съм всемогъщ.Аз просто опитах да вярвам,че не съм всемогъщ.Опитах.Не ми беше лесно,но се доверих и опитах.


Хубав ден в здрав разум и покой на душата.

А аз отивам на сбирка в група на АА от 11.00 часа.На първо място,моята трезвост.Всичко останало Трета стъпка:"Оставихме волята и живота си на Божията грижа,така както разбирам Бог."За мен,Той е всеприсъстващ.Така Го разбирам,лично аз в тази минута.



Тема Re: Питамнови [re: Sandu62]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано17.11.13 10:56



Какво учудващо има в това?



Тема Re: Питамнови [re: Biser28]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано17.11.13 11:34



То е малко като игра на зарове. Хвърляйки ги, не знаеш какво ще се падне. Моят баща и чичо ми бяха алкохолици. Но при мен го нямаше "лошия пример", защото не съм израснала с баща ми и го виждах само през ваканциите. Но с него винаги съм се чувствала като със свой връстник - тате е забавен, тате ме разбира, с тате мога да си играя все едно ми е приятел, тате е.....недорасъл, с акъл на 10 годишно дете. Това последното го разбирам сега, в деветата година на трезвостта си, но през няколкото седмици, прекарани при тате, неговата незрялост и безотговорност ми допадаха. Сега ми дават урок.


И двамата ми братовчеди не са алкохолици.
Аз станах алкохолик и то от тежките, които се спират едва когато са на прага на лудостта или смъртта, не знам къде бях точно преди осем и нещо години, когато спрях.
И баща ми и чичо ми умряха от болестта си, без да разберат че има изход. Благодарна съм че аз не само намерих изход от алкохолизма, но и намерих начин за пълноценен и щастлив живот. Днес съм благословена със мир и спокойствие в душата си, с вяра в сърцето си и здрав разум в главата си.
Пожелавам на всички да намерят себе си в търсенето на изход, прекрасно е.

Усмихни се, има изход.

Тема Re: Питамнови [re: rayoflight]  
Автор umainiche1212 (новак)
Публикувано17.11.13 12:12



Знаеш ли,може би има въпроси,на които няма да можем да си отговорим.Но все пак,поне за себе си знам,че няма да спра да ги търся.Ето един примерен отговор на твоите въпроси,пак от филма "Усещане за жена",който гледах снощи,нещо горе долу следното:"Много пъти в живота си съм бил на кръстопът.И почти винаги съм знаел вярната посока,но не съм я следвал,защото е било ТРУДНО..."


А пък това за Ал-Анон е чудесно и единственото,което можеш да направиш за себе си и за сина си.И съм абсолютно сигурна,че то действа.Ще си кажа думичката с която си го мисля.Велико.Давай!От цялото си сърце ти желая успех!



Тема Re: Питамнови [re: rayoflight]  
Автор шаляляля (непознат )
Публикувано18.11.13 09:40



Най-безумният съвет, който съм получавала - да му бъда сянка, да ходя където и той отиде, за да следя колко пие и да му поставям спирачки. Цялото ми същество крещеше защо по дяволите да си причинявам това, нима нямам по-добро занимание от това да се мъкна по пиянски сбирки, добре одимени с цигарен дим, че и детето да мъкна със себе си, защото няма кой да го гледа, докато се вкопчвам в панталона на баща му. Та той е мъж на почти 40, отдавна навършил пълнолетие, аз съм му съпруга, а не майка, за да го пазя от големия страшен вълк. Но това не ме спаси от чувството на вина, че явно не го обичам достатъчно щом не искам да се жертвам така за него. Но все пак усещах, че дори и да го направя, не само ще е напълно безрезултатно и безсмислено, а и ще си причиня страдания на мен, което определено не е в полза на никого. За себе си аз съм по-важна. И какъв щеше да е резултата - аз още по-ядосана и наранена, скачаща му трупешката върху главата, а той още по-гузен и издигащ защитни стени срещу мен.
Толкова е лесно да се обърка мазохизма с любовта

Редактирано от шаляляля на 18.11.13 14:58.



Тема Re: Питамнови [re: umainiche1212]  
Автор rayoflight (новак)
Публикувано18.11.13 21:26



Хора, благодаря ви!

В момента (тази вечер) синът ми каза, че аз съм много добра майка. Тук емотката е греещо слънце!
Благодарна съм.

. . .
Many people make money, many money don´t make people!

Тема Re: Питамнови [re: шаляляля]  
Автор rayoflight (новак)
Публикувано18.11.13 21:28



Помогна ми споделянето тук.

. . .
Many people make money, many money don´t make people!


Тема Re: Питамнови [re: rayoflight]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано19.11.13 09:20



Мисля, че не е толкова лошо написано за широката аудитория.


Редактирано от ALONE911 на 19.11.13 09:21.



Тема Re: Питамнови [re: rayoflight]  
Автор Zenpeace ()
Публикувано23.11.13 01:09



Здрасти.Хубава тема.
Напоследък не бях писал тук,доста други проблеми имах.
Но искам да се похваля,че все така от 2010 насам съм трезвен,и не съм сложил капка в уста.
Нито ме съблазнява,нито ме привлича вече мириса на алкохол,нито пък са ми приятни пиянски компании и пияни като цяло.
Кой знае колко ли отвратително съм изглеждал навремето,неосъзнавайки го.
Имах баша алкохолик,отишъл си от този свят,неосъзнал го.
Аз се заклех,в името на семейство и дете,че при детето ми ще бъде различно.
Уча го всекидневно колко глупаво нещо са цигарите,алкохола и наркотиците.
Че са илюзорни удоволствия които те вкарват в гроба.
Израстнах със баща по масите и в кръчмите.
Никога почти не си идваше за вечеря,когато се бяха заформили здрава група някъде.
А пък пияница и алкохолик,само му дай поводи да си търси.
Баща ми си беше и тежък пияч,и накрая и алкохолик.
Няколко часа не издържаше ако нямаше поне ракия за две три чаши около себе си.
Баба ми преди да почине ми разправяше как търсил от нейната ракия със седефче и билки за мазане на крака,да гаврътне половината,че му треперили ръцете и му прилошавало без ракия.
Кой ли не ме пита последните гдини преди да умре баща ми,какво мисля за всичките му вересии по кръчми и магазини,и за вечното му висене по барчета.
Ами срам ме беше,магазинерите с половин уста ми казваха какви трицифрени суми е навъртял при тях за ракия и цигари най-вече..
След като умря,се оказа че почти няма магазин или кръчма кудето да не дължи различни суми.
Казах го на няколко магазинера..щом сте му давали,си е ваш проблем.
Понеже сте лежали на тази кълка,че аз съм в Норвегия и пари имам бол,да оправям вересии.
Щом не сте го спряли след като е минал 20,30лв...да си ги търсите от него.
Той ми скапа живота,аз вересиите му ще оправям.
Предайте и на другите ужилени им казах.
Пък и той ми е казал да не му ги оправям,сам щял да ги оправи...ама незнам откъде.
На мен баща ми ми викаше,само да си платил и лев мой борч!!
Като умра скоро,ще ми умрат и вересиите.
Казах на ощетените,че той и аз сме две коренно различни лица,и аз никога в този живот не съм оставил сметка за пиене неплатена.
И то е така всъщност.
И лев нямам никъде за нищо неплатен.
Това е принцип при мен.
Минаха 8 години от тази 2005 год,в която лятото,само месец преди да сиде баща ми от инфарк вследствие тридневен запой и 4 литра алкохол,довел го до инфаркт,и от притеснените хора дължащ им пари тогава.
Но сякаш ми е все още пред очите в какво превръща алкохола човека.
А баща ми беше със златни ръце,душа човек,услужлив,харабия и начетен.
Стигна до там да се моли за пакет цигари и шише ракия,и някой комат хляб.
За срам,че има син в чужбина.
А той върти вересии из града.
Като ги сметнах грубо,бяха над 4 000 лв из целия град.
Най-голямата беше при мой много добър приятел,с койтобуквално израстнахме заедно и си деляхме и цигари и пари и всичко.
Другата голяма по стойност беше при мой съученик-набор..и тнт..
Аз съм казал,със мен свършва алкохолния спектакъл в нашия род по бащина линия.
Понеже и дяядо ми и той е пиел като змей на младини.
И е бил и лекар на всичкото отгоре.
Доста известен човек беше из околията.
Както със страхотната си лекарска интуиция и диагностика,така и със пияния си нрав.
Та точно баш си е наследственно заболяване алкохолизма.
Аз съм 3 поколение вече.
Но с мен свършва традицията.
Дано само сина ми никога да не попада в лапите на алкохола.
А за това основна роля ще имам аз,какъв пример му давам.
Ако вижда чаши и пиене,това ще прави и той един ден...както бях аз навремето.
Замислете се,когато пиете пред децата си.
Аз най-вече заради това спрях да пия.
За да не умра сам и презрян.
И без това всичките ми близки измряха от нерви или алкохол.
Дано ог и силата отгоре са с вас братя и сестри.
Ако се чудите кой съм аз,смених си стария ник финтрол със тоя.
Време е за пълна промяна при мен.
Сега съм на вълна отслабване чрез разделно хранене.



Търсач със свещ на човещина.

Тема Re: Питамнови [re: Zenpeace]  
Автор rayoflight (новак)
Публикувано24.11.13 17:37



Много ти благодаря, финтрол, зарадва ме!



Макар и да ми казваш тъжни неща аз виждам надеждата.

Ти си осъществил такава голяма положителна промяна вече, че всичко друго ще е само щрихи кам нея!
Успех!

. . .
Many people make money, many money don´t make people!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.