Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:04 24.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За да се спре с нелепите цитати относно Минесота  
Автор novagodin ()
Публикувано22.10.13 22:40



Понеже thunderbird отбелязва, че ме споменавате, няма как да не се обадя. Повечето от надничащите в клуба знаят как АА симпатизантите четат литература, която не е на АА - като дявола евангелието. :-)

Затова просто ще допълня част от извадените от контекст цитати на човека, проявявяващ такъв юнашки ентусиазъм да брани каузата на братството, цитирайки от тук от там пасажи от мои материали (на П.К), както му отърва. Няма да засягам конкретни личности, това си е похват на братството и на техните симпатизанти.

Истината е, че "Минесота" не е бил никога психотерапевтичен метод, а интегративен подход - членове на АА, консултанти, изпратени от АА, свещеници, лекари, психолози, проповедници, дори социолози - т.е. еклектика от подходи.

1/ Ясно, с отправки откъде са ми източниците, съм написал, че създателите на "Хейзълдън" и първата версия на "Минесота" са точно членове на АА. В последствие към проекта се присъединяват и други алкохолици.

"...За родители на „Минесота” се считат трима алкохолици, последователи на движението „Анонимни Алкохолици” - писателя Остин Риплей, адвоката Лин Коноил и един архиепископ в Сейнт Пол, Минеаполис. Те достигнали до оригинална концепция за помощ на свещеници с алкохолен проблем. Само че тогава през 1947 г., нещо не се разбрали за това, какво точно трябва да правят, и без малко да провалят начинанието заради разногласията си 3."

"...Банкерът Ричард Лили се разколебал и решил да се оттегли, като продал имота и фондацията ("Хейзълдън") на семейство Бътлър, собственици на железодобивни мини от североизточна Минесота. Точно Лорънс Бътлър бил първият пациент в "Хейзълдън”, след него брат му Патрик бил лекуван там вече два пъти."

Още един мой цитат от въпросната статия - също пренебрегнат:

"...Така „Анонимни Алкохолици” излизат от съществуването си под форма на групи за самопомощ с централен офис в Ню Йорк и се намесват в юридически регламентираното възстановяване от алкохолизъм под формата на болница и санаториум. Създаден е и клуб на братството (Fellowship club)."

2. Споменава се за печалбите от издателска дейност на фондация "Хейзълдън", но никъде не се цитира например следното в статията:

"...Поставят начало и на издателска дейност с откупуването пак от Бътлър на правата за издаване на „Двадесет и четири часа в денонощието”, медитативна програма за алкохолици, което се оказва невероятно печеливш ход, книгата се преиздава и до днес."

Чии са тези права, да не би на филанкешията? Това е едно от настолните четива и до днес на АА, цитирано е неведнъж и в този клуб. Точно спонсорирането, издаването и рекламирането му от "Хейзълдън" прави възможна широката му днес популярност. То е част от милионите долари, спечелени от съвместна дейност на "Хейзълдън" и братството.

Още нещо от въпросния симпатизант:
"...АА е архаична и догматична организация".Сериозно?Ами що не изхвърлят от модела "Минесота" 12-те стъпки,ами се занимават с качествата или недостатъците на консултантите?..."

Е, как ще се изхвърлят онова, на което се базира цялата програма на "Минесота" - дванадесетте стъпки?! Това означава да престане да съществува и "Минесота". Няма АА програма - няма и "Минесота". Като дупе и гащи са.


Дори участващите в създаването на проекта, от страна на лекарско-психологическото съсловие, добавят няколко задължителни точки за постъпващите на лечение болни. Ето една от тях:
"...6. Посещение на групи на АА и срещи с представители на съобществото на „Анонимни Алкохолици”."
Ето още една препоръка:
"5. „Дванадесет стъпки” във всекидневния живот (HALT)"

Това надцитирване би могло да продължи до безкрайност, затова в заключение по спора:

"Минесота" е точно главната причина за огромната популярност на АА в САЩ. Защото втората, амбулаторната част от програмата "Минесота", ЗАДЪЛЖАВА преминалите първата част на лечението да продължат посещаването на сбирки на АА. Десетки хиляди алкохолици, лекуващи се по "Минесота" след обявяването на алкохолизма за болест, продължават посещаването на сбирки на АА като основен метод - и по време на престоя в "Хейзълдън", и след това. Няма да посещаваш, ама тогава може осигуровката ти да изгори и сам да си платиш лечението. Спонсорът гледа от стената. Един Господ знае, какво щеше да стане с АА след 1954 г., ако не беше "Минесота". Вероятно каквото стана с повечето групи на пастор Бучман.
Но който от непредубедените иска да се запознае с целия материал, ето и линк към него, пуснат е свободно в сайта ми.


До тук как да е, беше весело. :-) Но следващото е тъжно - не за мен, а за следващия пътя на духовността и оповаващ се често на божието име последовател на АА. Говоря за доклада ми пред конференцията на БАТПП.
Така, драги, не се постига трезвеност - разбирам, че не сте ми почитател, но цитирайте интелигентно - не да ви се привиждат на всяка крачка купища пари, които печели бедният психотерапевт за ваша сметка. Цитирал сте:

"...Аз, обаче се доверявам на нещо друго,написано от Петър Кралев:"Когато човек започне сериозно да работи като терапевт, той също като лекаря не може да
си избира клиентите (или пациентите). Трябва да е подготвен и за странния
свят на шизофреника, и за отчаянието или гнева на човека, на когото предстои
развод, или пък за катастрофиралия, който развива посттравматично стресово
разстройство. Или пък за хората с алкохолизъм и други зависимости,момичетата
с хранителни разстройства, които са сред най-трудните клиенти.Може да не е
във всичко еднакво добър, но започне ли терапевтът да капризничи,това озна-
чава да остане без работа. Тази е причината да ви натоваря с този доклад."



Но не сте цитирал финала на доклада, щото някак не пасва на образа на злия терапевт-изнудвач. Особено пък първото изречение:

"...От един алкохолик човек не може да спечели. Ако не му предложите безплатно или почти безплатно включване в сеанс, той няма да участва, тъй като алкохолът го е довел до ръба на мизерията. Така че мотивацията тук да се работи е друга. По-скоро като трупане на опит, който съм убеден, че може да се употреби в скоро време. В момента съществува глад за методология и за подходи спрямо зависимостите..."

Това беше отдавна, но и до ден днешен се подписвам под казаното. А на вас ви желая успех в духовността и оздравяването.


Редактирано от novagodin на 22.10.13 23:07.



Тема Re: За да се спре с нелепите цитати относно Минесотанови [re: novagodin]  
Автор Sandu62 (новак)
Публикувано27.10.13 10:21



Четири денонощия,може би поради технически проблем,можех само да чета,но не и да пиша в клуба на алкохолно зависимите.


Novagodin/докторе/,здравейте!

Цитатът,затова е цитат-не променям нищо от това,което е споделил някой.Дали е в контекста,или извън контекста-това е ЦИТАТ.

"НЕЛЕП ЦИТАТ" е вече нова категория.Не я схващам и не ми е нужно,защото и да я схвана,това няма да ми помогне кой знае колко,да не кажа хич във възстановяването ми от алкохолизма.Тук споделям,не за да се наддумам с някого,а да споделя едно скромно мнение/може някога и погрешно/ и разбира се без "юнашки ентусиазъм".

От година и четири месеца се възстановявам в АА.И се опитвам да не давам оценки на околните.Търся грешката в себе си.Аз съм алкохолик.От 1998-2006 година не пих грам алкохол и не се възстановявах по 12-те духовни принципа на АА със спонсор/така са правили първите 100 от АА,НО-една малка подробност и изключително важна за мен-д-р Силкуърт честно,без категоризации,е казвал на алкохолика докъде може да му помогне лично той и откъде нататък се доверява на това,което предлагат АА-духовен жизнен опит.Не само духовен,но и ЖИЗНЕН.Това "жизнен" няма да го обяснявам.Който няма друг избор/не да желае,не да има нужда/може да дойде в АА,да се опита да разбере и ако нищо не разбере да си тръгне,когато вече пожелае.Има избор да си тръгне и в този избор би могъл и ДА ЖЕЛАЕ.Каквото и да значи това./Та,през тези осем години на само физическа трезвост/и пак, каквото и да значи това/ като си направих инвентаризация,вече в АА-доста простотии съм направил.Физически трезвен и пак простотии.Това за мен.Това не е препратка към вас,Докторе.Отношението ви към мен/вашите писаници по повод моето мнение за модела "Минесота"/,на един лекар към един болен човек,мисля,че не е едно от най-адекватните.

Да се върна пак на цитатите:

"Истината е, че "Минесота" не е бил никога психотерапевтичен метод, а интегративен подход - членове на АА, консултанти, изпратени от АА, свещеници, лекари, психолози, проповедници, дори социолози - т.е. еклектика от подходи.

1/ Ясно, с отправки откъде са ми източниците, съм написал, че създателите на "Хейзълдън" и първата версия на "Минесота" са точно членове на АА. В последствие към проекта се присъединяват и други алкохолици."


Това го споделяте,вие Докторе!Не аз.


Членове на АА създават модела "Минесота".Членове на АА,не Духовното Общество на АА.Ако перифразирам Бил Уилсън, то-ние можем да дадем на целия свят нашия опит,нашата 12 стъпкова програма,но ние не даваме на никого нашето име-Братството на АА.Докторе,ясен ли съм,или нелеп?Кое ви харесва повече в докторски юнашки ентусиазъм/болното ми его не може да се устиска и слизам на вашето ниво в общуването/,ЯСЕН или НЕЛЕП?


Продължавам-"т.е. ЕКЛЕКТИКА от подходи."С това вече,вие лично Докторе,утрепахте рибата.Рибата в случая-модела "Минесота".Еклектика-механичен сбор.Нищо повече няма да кажа.


Духът на АА е жив,защото все още има достатъчно анонимни алкохолици,които не стават консултанти.Това е една от Традициите на АА.Ние се издържаме сами.Не зависим от пари,в които няма грам духовност и оставаме чисти.


Вчера бях в групата на АА в Плевен.Правят една година,откакто са се събрали първите трима алкохолици,които се възстановяват в нея по Програмата на АА.Не се възстановяват по Еклектика от подходи.Бях заедно с алкохолици от групи на АА от София,Пловдив,Стара Загора...


Единството на АА в Бялгария е факт.Духът на АА в България е жив.

И за финал.Моето мнение.За да продължи всичко това да бъде така,ние от АА имаме нужда от лекари с професионализма и толерантността на д-р Силкуърт.Каквото и да значи това.Аз се доверявам на Бог и знам,че има такива лекари в България.Може би,вие Докторе сте един от тях?Ами покажете го.


И все пак един малък цитат от Голямата книга на АА:"Пропускахме да забележим действителната красота на гората,защото се разсейвахме от грозотата на някои нейни дървета..."

В ранните години на АА в България,някой може би е допуснал грешка,обръщайки гръб на гората от лекари,заради един...Моля се Бог да бъде с нас и ще я поправим.Ще я поправим с лекарите,които имат качествата на д-р Силкуърт.


Желая Ви,един прекрасен ден,един жив ден в "трезвост",Докторе!


Всичко това за мен.А на вас-както ви харесва.



Тема Д-р Силкуърт и Карл Густав Юнгнови [re: Sandu62]  
Автор novagodin ()
Публикувано27.10.13 19:12



Драги, Санду6!

Благодаря ви за обръщението към мен: "докторе". От вашите уста в ушите на Висшата Сила - може и един ден да реши да ме направи доктор.

Макар че честно казано, не виждам ползата от това.

В едно сме единодушни - макар че каквото и да напиша, за вас май не става ясно, че сме на едно мнение: и двамата не харесваме "Минесота", но по различни причини. Вие за това, че "Минесота" не е АА, аз пък заради еклектиката, заради това, че е узаконен троянски кон на АА и заради още някои неща. Но пък и не мога да отричам, че в терапевтичната и част определено има ценни неща.


Обаче тоя проблем вече не ме вълнува. По ми е интересно друго, на което сега ще обърна внимание - все го отлагах, в книгата ми за алкохолизма не го вкарах, защото оставаше встрани от темата, макар че го имах почти готово като текст.
Честите позовавания на имената на д-р Силкуърт и на Карл Густав Юнг, като специалисти, подкрепящи каузата на АА.

Например в материала, постван в сайта на АА под тежкото заглавие "Статии и медицински доклади д-р Уилям Д. Силкуърт". Не знам защо е било необходимо това заглавие, в тия материали няма нищо медицинско. Само на две неща ще се спра: статията, в който се заключва, "...че истинският алкохолизъм — това е проява на алергия". И тая глупост се доказва на сума ти редове. Разбирам, да се използва като метафора, но като медицинско твърдение... Не е нужно точно тук да се спираме върху огромните различия в симптоматиката на алергииите и алкохолизма, както и в безкрайно различните причини за появата им. Но знанията отпреди 90 години са си знания отпреди 90 години - не само за алергиите, но и за алкохолизма. Вероятно на нивото на една медицинска сестра днес. А и се говори за алкохолизма, доста години преди той да бъде обявен за болест. Ако такива мнения и позовавания ви правят горди - ок, ваша си работа.

Още нещо: твърди се, че "мъничкият доктор", както го наричат, е помогнал на 54 000 алкохолици. :-) :-) Добре де, Силкуърт започва да се занимава последователно с алкохолици и други зависими през 1930 г., когато оглавява градската болница за зависими в Ню Йорк. Умира през 1951 г. Да предположим, че е занимавал с алкохолици 21-22 години, падат му се по 2300 алкохолика на година, на които да помогне - и то, ако приемем, че е лекувал алкохолици, преди да срещне Бил У.! Как става тая работа? Sorry за светотатството, но сигурно ги е събирал накуп да им чете молитви - иначе, ако трябва да им отделя поне половин час на ден за индивидуален преглед, не виждам физическа възможност да го прави, защото му се падат по около 8-10 души на ден, без другите му административни занинания. И тук някаква недомислена полуистина полулъжа.

Другото е по-интересно, позоваването на името на Карл Юнг от страна на Бил У., уж във връзка с лечението на Ролуланд Хазард (Роланд Х.). Това дава началото на цяла сага, достойна за роман - едва ли Роуланд Хазард си е давал сметка, колко известен ще стане един ден, благодарение на това споменаване? Това е единствената му заслуга: че се споменава веднъж в две писма между Юнг и Бил У. - ако наистина е бил той. Но тоя факт става причина за огромни юридически и фамилни спорове, в които се включва цялата фамилия на Хазард, семейството на Юнг и членове от сектата на пастор Бучман, чийто последовател е бил Роланд Х. Включва се и самият Бил Уилсън. Днес в уикипедията на Хазард е отделено огромно място, докато на Силкуърт, уж помогнал на 54 000 души, са отделени едва 3 реда.

Накратко: Роуланд отива при Юнг през 1928 г. за две-три консултации. Лечение изобщо не е имало, а и да е имало - все тая. Юнг прекрасно го разбира, когато казва на Хазард, че алкохолизмът му е безнадежден и за момента е извън възможностите на медицината. Абсолютно вярно! Алкохолизмът още не е обявен за болест, това ще стане 26 години по-късно. Юнг не е шарлатанин и не може да лекува с психоанализа нещо, чиито корени никой още не знае къде са. Но от тук започва спекулацията, която Бил Уилсън често преекспонира. Че едва ли не Юнг препоръчал на Хазард духовния път или организация от типа на АА, защото медицината или психоанализата не можели да лекуват алкохолизъм. Такива неща Юнг никога не е твърдял. Юнг споменава единствено, че някое важно духовно изживяване би променило нещата и че такова преживяване или опит (experians) няма нищо общо нито с църква, нито с други организации. Това се случва 15-16 години преди възникването на АА, а Роланд Х. никога не е бил неин член, той си остава верен последовател на оксфордската група евангелисти. Отгоре на всичко има алкохолни сривове в един или друг период почти до края на живота си. Например през 1936 г. - 8 години след срещата с Юнг - е отбелязан от близките му един такъв рецидив, продължил няколко месеца. Т.е. и духовността не му е помогнала особено. И е нормално, все пак става дума за сериозна болест.

По-интересно е друго, за което не знам алкохолиците дали са наясно. Самият Карл Густав Юнг е имал тежки проблеми с алкохола, продължили няколко години - след като прекратява отношенията си с Фройд и психоаналитиците. Това го тласка към невероятно дълга и тежка криза и е описано много добре в романа "Свят от стъкло" на Морис Уест - фактът е напълно достоверен, а книгата е преведена и на български. Юнг го упоменава накратко и в спомените си. А начинът, по-който постъпва, е изцяло в стила на психоанализата - реконструира от дребни камъни на брега на езерото, край което живее, цялото си село. С уличките, училищата, хората, църквите, за да разбере къде са началата на неврозите му. И успява да спре пиенето. Дори доживява над 90 годишна възраст.

Такива ми работи с позоваванията.
Излезе по-дълго, отколкото смятах, но все някой ще извлече някаква полза.
А анализите на материалите ми от тук нататък ги оставям изцяло на вас. :-)

Новагодин

Тема Re: Д-р Силкуърт и Карл Густав Юнгнови [re: novagodin]  
Автор umainiche1212 (непознат)
Публикувано27.10.13 21:33



Здравейте Новагодин!


Признавам си,че с малко страх сядам да Ви отговоря,защото не желая да се въвличам в продължителни дискусии с когото и да било,а още по-малко ми се иска да предизвикам недоброжелателни спорове в Дира,от които мисля,че много алкохолици са травмирани.Оставям настрана и д-р Силкуърт,Юнг и Минесота.Едното е история,а другото,ако е успяло да помогне дори на един единствен човек,значи е трябвало да го има.

Причината,поради която пиша,е че смятам за жизнено важно всеки алкохолик да знае и да е убеден във физическата страна на болестта алкохолизъм.Защото,ако на тялото ми му няма нищо,то след един период на трезвост и осъзнаване на сбърканато ми мислене и чувства,а оттам и корекция на поведенчески модели,аз ще мога да пийна една чаша.Само че медицинската практика,пък и личният опит на всеки алкохолик показват,че чашата никога не остава една.От друга страна,никой не посяга да пийне,като си мисли-ето сега ще пийна една чаша.Няма да мога да спра.И след ден,или седмица,или месец,или няколко месеца,ще изпадна в запой,ще падна в канавката,или пък може да получа делир и да ме откарат в лудницата,а разбира се,може и да умра.През това време ще натворя куп идиотщини,ще съсипя близките си и ще затрия всичко и всички до които се докосна,включително и себе си.Никой не мисли така,нали?Всеки си мисли,че се е стабилизирал и "вярва",че този път тялото му и феноменът на жаждата няма да му скроят този номер.И това би било наистина така,ако тялото му реагираше нормално на химичното вещество алкохол.Само че,телата на алкохолиците не реагират обичайно.Затова ще си позволя няколко медицински факта.




Първо,относно алергията.Да,като физиологична и биохимична диагноза,тя не е доказана.Само че,аналогията,която един медик може да направи между познатата ни алергия и тази феноменална жажда на алкохолика,при поемане на първата глътка е очевидна.

Какво представлява алергията?Абнормна,неконтролируема реакция на организма при поемане на минимално количество от дадено вещество.В този смисъл,това е една качествена реакция.Количеството на алергена,няма значение.Това значи,че,ако си алергичен към даден антибиотик,ти ще развиеш алергична реакция към него,независимо дали си изпил една четвърт таблетка,половин таблетка,или една,или десет таблетки.Нещо повече.Независимо от количеството на антибиотика,абнормната реакция ще бъде една и съща,като интензивност.А точно каква ще бъде?Ами,познати са няколко варианта.Може да се изрази с обрив по тялото.Може в резултат на ексудативни процеси да се получи оток на меките тъкани в областта на ларинкса и да се задушиш.А може да се изрази и направо с алергичен шок,вследствие рязък спад на артериалното налягане.Дано не стана много дълго това обяснение,но поне аз откривам аналогия с минималните количества на антибиотика и описаните реакции на тялото и първата чаша на алкохолика,която предизвиква неконтролируемата жажда.Както се вижда алергията може да има много форми-обрив,оток,шок,жажда за още алкохол.



В по-ново време стана ясно,че генетично,като вариант на нормата,някои хора са т.нар. бавни метаболизатори,свързано е с активността на ензимната система цитохром-450 оксидаза.Характерното за тези хора е,че разграждат постъпващите в тялото химични вещества до междинни метаболити,или не ги разграждат напълно.В случая с разграждането на алкохол се получава същото.Получава се междинно вещество,за разграждането на което е необходимо още алкохол,за да се задвижи метаболитния цикъл.Само че,метаболитния цикъл не се задвижва отново до пълното му разграждане.какво да се прави!Генетика.Може би това състояние се демонстрира като "жажда",като усещане и последващо действие.


Дотук написах това,което съм прочела.Убедена съм,че "нашите тела също боледуват",освен болестта на ума и душата.Защото съм убедена и в тези два компонента на болестта.Получило се е някакво такова съчетание.И точно това съчетание,което е безнадеждно ни кара да се спрем,да осъзнаем света и себе си и да можем да живеем.Иначе,не бихме имали шанс.


Дано всичко това не звучи "против".То наистина не е против когото и да било.То е ЗА нас,алкохолиците.



Тема Re: Д-р Силкуърт и Карл Густав Юнгнови [re: umainiche1212]  
Автор novagodin ()
Публикувано27.10.13 23:06



Благодаря за отговора – не очаквах някой тук да има добронамерено отношение към написаното.



Разбирам, че алергията може да се използва като метафора – ако си близо до алкохола и си алкохолик, си обречен, ако си алергичен – също. Това е единственото общо нещо. И аз съм използвал подобно сравнение, но само за онагледяване на нещата. Но в медицинската статия на Силкуърт става дума за друго, за медицинския подход. Такова беше и заглавието и, доколкото си спомням - алкохолизмът като алергия. Като вид заболявания двете нямат нищо общо, по-скоро разликите са огромни. Най-малко, един алкохолик пие понякога десетки години необезпокояван огромни количества алкохол, докато един човек, алергичен към пчелите, към цветния прашец или акарите, може да си отиде много бързо, дори след десетминутна близост до дразнителя. При един астматик например нямате никаква промяна във външността, дори при поредица от тежки пристъпи. И като въздействие върху органиката са различни, и като причинност също. Публикувани са достатъчно изследвания върху такива сравнения. Впрочем, който изпитва повече любопитство и иска да сравнява по-сериозно нещата, има безкрайна информация, дори в нета.

Иначе за другото сте права – няма психичен проблем, който да не е свързан с промяна в тялото. И обратното: всяко телесно заболяване има психични последици – например след операцията от рак, главният проблем не е усложнението на тумора, а тежката депресия, която често става причина за смърт. Тази връзка между психично и соматично може да бъде дори видима, няма сериозна психотерапевтична школа, която да не я отчита. Точно такъв холистичен подход застъпваме в нашия институт по психотелесна психотерапия и на това учим студентите ни. Няма как да разбереш какво става в душата, без да разчетеш тялото. И обратното.

Поздрави и успех!

Новагодин

Тема Re: Д-р Силкуърт и Карл Густав Юнгнови [re: novagodin]  
Автор umainiche1212 (непознат)
Публикувано28.10.13 00:11



Аз също Ви благодаря за бележките,от които обаче разбирам,че не съм била достатъчно ясна.

Да,точно така.Мога да съм алергична към ужилване от пчели и да си стоя в близост с тях.И ако никоя пчела не ме ужили,нищо няма да ми стане.Както и алкохоликът може да си стои близо до бутилката,но докато алкохолът е в нея/бутилката/,няма страшно.Дотук аналогията между двете е пълна.

Ако обаче,пчелата ме ужили и съм алергична,може мястото да се зачерви и подуе в по-голям диаметър от обичайното.Както и алкохоликът може да пие години и да се променя повече в сравнение с другите хора,които също пият,но качествената му промяна да е все още ниско интензивна.

Ако имам по-силна алергична пренастройка и пчелата ме ужили,може да се получи оток в гърлото и ако няма спешна медицинска помощ да умра от задушаване.Както и алкохоликът с по-силна реакция към алкохола,може да стартира направо с алкохолна интоксикация.Известни са много такива случаи.И т.н т.н....

Ако можем да обобщим,става дума за едно и също нещо-АБНОРМНА,НЕКОНТРОЛИРУЕМА РЕАКЦИЯ СПРЯМО МИНИМАЛНО КОЛИЧЕСТВО ОТ ДАДЕНО ВЕЩЕСТВО,КОЕТО Е В КОНТАКТ С ТЯЛОТО.

По отношение за връзката между психично и телесно,също може би не съм се изразила правилно.При болестта алкохолизъм,като че ли става дума за съчетание на двете,а не до причинно-следствената им връзка.Доколкото умствените ни обсесии правят живота невъзможен,то пиенето на алкохол е симптом.Но не умствената обсесия прави тялото на алкохолика алергично към алкохола,и също така не обсесията прави така,че алкохолът да не може да бъде метаболизиран в организма.Това са отделни неща.Затова по отношение на соматичния ни проблем,просто не трябва да пием.Но това не е достатъчно.Абсолютно задължително,но недостатъчно.Трябва да се справим и с мисловните си дефекти.Също необходимо,но също недостатъчно.Само да се познаваме и да разбираме,не стига.Трябва ни и да можем да чувстваме.Например да обичаме.И то не измислените хора и светове,които създаваме,а истинските.Ама за целта,трябва да можем да ги видим и да ги приемем такива,каквито са.Затова ни трябва ВЯРА.На първо време в Доброто,в това,че другите също имат своите чувства и своята истина.И така да прекрачим от вън - вътре.В КЪЩИ.



Тема Re: Д-р Силкуърт и Карл Густав Юнгнови [re: novagodin]  
Автор shtukata1-212355 (мексиканец)
Публикувано28.10.13 02:10



как си бе нашия...няма нужда да отговаряш от поста се вижда покрай тия твой книги да си пощурял повече от мен.


За Роланд Х. и др. Юнг яко грешиш в теорията си да не се познават и говориш глупости за тогавашния специалист и баща на психологията да е теглил майна на Роланд щот самия страдал от алкохолизмът и знаел коварноста на тая болест. Булшит! Същот е лъжа за Роланд да е писано няколко реда в книгата на АА. Ми, Тя твоята книга е нищо повече освен едий голям куп събрана тор.....
Истината за Роланд Х. е, че става предан член ( както и първите членове на АА) и последовател на оксфордската група евангелисти благодарение чрез която приятеля на Бил У., Аби по-късно получава послание описано много добре в историята на Бил:

"Вратата се отвори и аз го видях -- сияещ, със свеж тен на лицето. Имаше нещо в очите му. Беше необяснимо променен. Какво се бе случило?

Побутнах една чаша през масата. Той отказа. Разочарован, но любопитен, аз се почудих какво му се е случило. Не приличаше на себе си.

“Хайде, какво има?”, попитах аз.

Той ме гледаше право в очите. Простичко, но с усмивка, ми каза: “Сдобих се с религия.”

Бях ужасен. Значи това било -- миналото лято полудял от алкохола, а сега, както изглежда, се беше чалнал по религията. Имаше странен блясък в очите му. Да, старата пушка действително бе обхванат от треска. Но нека да му е харлия, нека проповядва. Освен това моят джин щеше да трае по-дълго от неговата проповед.

Той обаче не ми прочете никаква проповед. Съвсем делово ми разказа, че двама мъже се появили в съда и убедили съдията да отмени присъдата му. Разказали му за една простичка религиозна идея и за практическа програма на действие. Това се случило преди два месеца и резултатът беше очевиден. Програмата действаше!"


Един от тия двама е Роланд Х....!

Всичко останло са мотки в твоята глава за което от книгата ти се разбра да ти липсва нужната духовност..., без която трудно би схванал скритите тайни на АА и Духовната Програма на АА!

Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы.

Редактирано от shtukata1-212355 на 28.10.13 02:40.



Тема Re: Д-р Силкуърт и Карл Густав Юнгнови [re: novagodin]  
Автор shtukata1-212355 (мексиканец)
Публикувано28.10.13 02:50



Обаче тоя проблем вече не ме вълнува. По ми е интересно друго, на което сега ще обърна внимание - все го отлагах, в книгата ми за алкохолизма не го вкарах, защото оставаше встрани от темата, макар че го имах почти готово като текст.
Честите позовавания на имената на д-р Силкуърт и на Карл Густав Юнг, като специалисти, подкрепящи каузата на АА.


Ми, Те подобни проблеми цял живот ще те вълнуват, но каква е ползата да бъдеш шамандура в морето? Ми след като нямаш друга работа стой между вълните. Шамандудура!



Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы.

Тема Re: За да се спре с нелепите цитати относно Минесотанови [re: novagodin]  
Автор shtukata1-212355 (мексиканец)
Публикувано28.10.13 03:17



мани ги другите....., но ти на колко човека успя да помогнеш?
за специалист на АА и 12 Стъпки във весника реклами прави през 1998,
тъй че я ни кажи защо да не те препишем в списака за шарлантани?



Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы.

Тема Re: Д-р Силкуърт и Карл Густав Юнгнови [re: umainiche1212]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано28.10.13 18:57



Умайниче,
от сърце ти благодаря. Толкова ясно и простичко обяснено.
И нека Силата бъде с теб.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.