Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:00 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Зъби и алкохолизъм.  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано26.07.13 15:23



Тази седмица започнах да си правя мост на зъбите от дясно горе. Преди три години, като започнах "рикавъри" в Анонимни алкохолици, имах мост на три зъба там горе. Но зъбът ми под моста се развали и се наложи да се свали моста и да се вади зъб. Това беше зимата на 2010 г. Рязането на моста, после ваденето на зъба вече трудно си спомням. Рязането на моста го изтърпях. Тогава още пушех цигари, по две кутии на ден даже. Обаче ваденето на зъба... леле ... ужас, вадене на зъб.

Отидох на гости при приятелка на майка, синът и е шеф на стоматологичната хирургия в града ни. Помолих я, да му каже да е супер внимателен с мен, защото не мога да издържам изобщо на болка. Наистина не издържах на болка, преди издържах, но после пиех ракия или нещо друго след зъболекар, пушех като луда, после включих и ривотрила, но сега ги нямаше, и трябваше да издържам без помощ.
Хирургът беше супер внимателен с мен, и въпреки това го сритах, първо се разплаках, и му казах, че не искам да взима нищо от мен ... после го сритах, също като дете ... Той обаче ме изтърпя, и ми извади зъба. После дълго време ми беше неудобно да отида при жената, да я видя, да благодаря, защото ме беше срам, но всичко мина, и сега вече свободно си говоря с него, не се срамувам от поведението си, приех го. Извадихме тогава зъбът, после зъболекарката ми каза, че трябва нов мост, но аз нямах сили за такава интервенция.


Минаха оттогава три години, и сега дойде моментът да си направя мост, който ще обхваща пет зъба, много зъби бе, два зъба ги няма изобщо, три ще се пилят ... чисто психологически на мен ми действа неприятно фактът, че толкова зъби си отиват от мен.
Но пък от друга страна, съм доволна, че физически и психически имам сили да го направя мост, също така, че имам и възможност да го направя, за което наистина благодаря на всички, които ми помогнаха за това.

Миналата седмица отидох на зъболекарката, гледаме и обсъждаме положението. Единият ми зъб, основен мостоносител, е здрав, на него ще се разчита, но трябва да се изпили. Ужас.
Направих обсесия, много интересно е това, всъщност и заради това седнах да пиша тук, заради обсесията, която се появи от страхът ми от пиленето на здрав зъб. Просто ми изпълни главата този страх и изминалите почивни дни не можах да си почина, мисля само за това, как ще се пили, как ще го умъртвяваме и ще го пилим ли, как, не знам, полудявам ...
Изчаквам, зъболекарката ми има кабинет и на морето, идва си във вторник, и започваме.
Така, до вторник работя, върша си задълженията, чистя си в къщи, разхождам се, ходя на срещи, но това в главата ми стои, като доминанта, обсесия, как ще се пили този зъб, и си полудявам.
Идва заветната сряда и започваме. Благодаря на Бог, момичето ме приема, уважава ме, отделила ми е два часа, два часа, говорим си и си почиваме, тя е видяла, че не издържам дълго на болка. Разказах и, че съм имала проблем с алкохола, разказах и, че не пуша вече, че не мога да взимам транквиланти, колкото и да ми се иска да се държа по-добре и мъжки, не мога.
Даже и обясних, че трябва да внимава при мен и с упойките, не бива да са силни, и изобщо, трябва внимателно с мен ... Тя го прие, говорихме си, пяхме даже, по едно време ми казва, К.... и двете сме луди за вързване, и тя е супер емоционална, и стана едно шоу.. По едно време се оказва, че аз си пея, а тя ми пили зъба, Боже мили, тя пили, а аз си пея, и се смея, и тя се разсмя с мен, помоли ме да я науча на руски, заради руснаците на морето...

За алкохолика поддържането на зъбите е много трудно. Аз самата нямах сили, първите години във възстановяване, особено ако е както при мен, смесване на алкохол и лекарства, беше много трудно, но ето, получи се, на третата ми година, мога да отида и да си правя зъбите, имам сили, психически и физически.

Става доста по-бавно при мен, така е, не мога бързо като другите хора, не мога да седна и да търпя, не мога, трябва повече време, трябват ми почивки, трябва ми разбиране...

Но се получава, и сега съм много доволна.

Вече не съм съгласна и готова да се правя на смела както преди, да се правя все едно съм като другите хора, като същевременно взимам транквиланти и алкохол, само за да не правя проблем на зъболекарите, ето на това се научих в АА, полека лека да бъда себе си, както ще да ме приемат, каквото и да си мисли зъболекарката, аз се показах такава, каквато към, със силите, които имам, и с възможностите, които сега ми дава Бог.



Тема Re: Зъби и алкохолизъм.нови [re: kethen]  
Автор memi2011 (новак)
Публикувано26.07.13 16:02



"За алкохолика поддържането на зъбите е много трудно".
За по-голямата част от хората е трудно. Не-алкохолиците също ги боли и се страхуват.
"Става доста по-бавно при мен, така е, не мога бързо като другите хора, не мога да седна и да търпя, не мога, трябва повече време, трябват ми почивки, трябва ми разбиране..."
Всички хора се нуждаят от това. Алкохолът в случая няма нищо общо, не си го внушавай.



Тема Re: Зъби и алкохолизъм.нови [re: memi2011]  
Автор ratna (отдалеч)
Публикувано26.07.13 17:57



Щом ти е свестна зъболекарката , всичко ще се оправи . Нека тя да прецени каква упойка да ти сложи и няма да те боли .

На мен са ми вадили 2 зъба . Единия , не си спомням изобщо да ме е болял . Обаче другия , никога няма да го забравя (а и двата бяха кътици с по 3 корена )
При Втория дето ми го вадиха , не ме хвана упойката . Тогава зъболекаря не повярва , че упойката не ми подейства и като ме натисна . С едната ръка ме натискаше към стол , а с другата вадеше зъба . Беше като във филм на ужасите , живо дране. Беше един як зъболекар иначе нямаше как да ме усмири .

Но сега имат по-съвремени медикаменти , ще те обезболят без проблем .

Качественото зъболечение е доста скъпо и затова за много хора е трудна подръжката на зъбите

Но отсега да се притесняваш за другата седмица , стига , не си струва .
Ще се справиш





Тема Re: Зъби и алкохолизъм.нови [re: kethen]  
Автор apolonija (непознат )
Публикувано26.07.13 18:03



И аз смятам, че алкохолизмът няма нищо общо със страха от зъболекар. В общи линии никой не обича да ходи на зъболекар / освен мазохистите може би/. някои хора си правят редовна профилактика и не стигат до някакви супер сложни манипулации. Други/ такива като мен/ ходят само в краен случай. Даже преди много години лежах и в болница заради зъб- цяла седмица/ с вадене на гной, вадене на зъб и последващите инжекции с антибиотик/. Ама пак не ми дойде акълът в главата.
Миналата година имах страхоттни болки в здрав преден зъб. Отваряне на зъба, подуване, цепене на венеца, дренажи , антибиотици и всякакви възможни екстри. Естествено докато ходих по тези мъки не съм пила грам алкохол, защото всичко се правеше с упойка, после трябваше да пия цяла седмица антибиотици и естествено отново не пих.
Така че, наистина мисля че проблемът със страха от зъбарите не е свързан с алколизма.
А освен това при съвременната напреднала медицина всичко е много облекчено за пациента.
А помните ли старите машинки? Брррррр.......



Тема Re: Зъби и алкохолизъм.нови [re: apolonija]  
Автор ratna (отдалеч)
Публикувано26.07.13 18:27



Старите машини с едни дебели "борчета" , в мозъка влизаха направо .
Сега са много по-безболезнени методите

Аз наскоро бях на зъболекар . Правиха ме преден зъб и беше доста болезнено , ама се изтърпява .



Тема Re: Зъби и алкохолизъм.нови [re: kethen]  
Автор petrus ()
Публикувано27.07.13 13:24



Преди около година се наложи да ми правят операция. Започнах около месец преди това да благодаря че има кой да ми я направи, че имам пари да я направя! На деня в който отидох си редуцирах дейностите до тези, които са лично мои да стана , да се облека, да отида. Другите неща ги оставих на хората, които ще ги правят. Стана чудо и не ме беше страх. Скоро на зъболекаря също си благодарих на стола, че има такива технологии да ми помогнат. И се получи! Благодаря за тоя механизъм, който ме вади от страха ми!



Тема Re: Зъби и алкохолизъм.нови [re: kethen]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано14.08.13 20:52



И вече имам зъби, и мога да се усмихвам широко и да се смея още повече, без притеснение, че може някой да забележи, че нямам някой зъб, и още, ако пък някой ме оглежда, нали се гледали и зъбите

, хехехе, та съм изрядна, това е шега разбира се.
Ако и да съм имала досега колебания, или да съм се чудила, защо съм пиела, защо : външните обстоятелства ли са причина за пиенето.
Кое е първичното, онова прословуто яйце или не , дали външните обстоятелства са ме завели до алкохола, или има нещо в мен самата, в характера ми, в мисленето ми, в душата ми, в биологията на организма ми, което ме е завело до алкохола и умирането ? На този въпрос аз сега имам еднозначен отговор : зъболекарката ми довери, след като приключихме, че тя се е притеснявала много с мен, понеже знаела, че прагът ми на чувствителност на болката е много нисък, и не е знаела как ще се справим, обаче ми довери също, че ето, като сме тръгнали заедно в една посока, ето как нещата са се получили, даже се учудва, че съм първият и случай на умъртвяване на зъб без анестезия .

И сега аз вече съм наясно, защото така обичам да съм наясно с всичко, ето - авторитет, и то медицински, определено и категорично ми казва, че прагът ми на чувствителност на болка е твърде нисък, това означава, че аз каквато и да е болка трудно понасям, имам пълното право да заявя на хората, ето хора, аз затова съм пиела, защото всяко нещо, което ми причинява болка, аз трудно го понасям, и се налага да се успокоявам с лекарства и с по една две до пет бири .....

И ... го споделям, примерно, на кого, ами на който дойде, за да се оправдая, когато отивам на работа и съм изпила една бира по пътя, и си нося патронче в чантата, и се крия, и лъжа, че отивам за кафе, и какво казвам, положението с мен е такова, да, наистина с мен положението е такова, обаче кой ще ме извини, разбере, приеме ... пияна, воняща на бира, сутрин рано, кой ....

Така е ясно и логично, оправдание да съм воняща и пияна сутрин просто за обществото НЯМА, не мога да очаквам хората и света, респективно, да приемат моето пиене, поради каквато и да е причина, налага се да мисля да променям нещо в себе си, и то при положение, че разполагам само със себе си, и то при положение, че не съм дете, и разполагам само с този организъм и с този праг на чувствителност ...

Според мен задачата е доста трудна, алкохолизмът е невероятно трудно занимание, невероятно трудно и изтощително, обаче ... оправданията ми не вървят никъде.

Налага се промяна,
промяна на личността ми,
на мисленето ми,
на характера ми !

Преди си мислих, че Шеста и Седма стъпки са нещо мистериозно, така, стоя си, и чакам, моля се и ... нещо в мен се променя, по чудодеен начин, или заспивам и се събуждам променена, нещо такова.

Преди няколко месеца, на лекция на самият В. Осетински, бивш алкохолик, възстановен, сподели : Шеста и Седма стъпки са работа, работа, работа...

Каква работа, имам дадена ситуация, която не е решена добре, или не е решена изобщо, или не мога да я реша, или тя ме притеснява, или ме ядосва, или ме нерви, и тя си стои така ..., защото аз съм си все същата, няма промяна.
Но се опитвам да променя нещо, за да не се ядосвам и нервя, работя, анализирам, моля се, получава се някаква лека промяна в мен, отново се нервя, но вече е поносимо, още работя, отново някаква промяна, анализирам, работя, гледам какво греша и как греша, пак се получава лека промяна, вече е приемлива ситуацията, пак работя, и ... най-накрая .... не ми пука , хората постъпват по същия начин, а на мен вече не ми пука, това са Шеста и Седма Стъпки, работа и промени.

Без промяна няма как да постигна задоволителна трезвост, прагът ми на поносимост на болка е много нисък, установено е, прагът ми на поносимост на обиди също много нисък .... това сега да го разказвам ли на хората, или нищо да не казвам, хм, надали някой го интересува, няма да го разказвам, не.

Мисля да работя върху себе си , да опитам с Шеста и Седма, отново и отново, отново и отново ... докога ... ? ... докато настъпи ПРОМЯНА .




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.