Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:29 01.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Интелигентната алтернатива обществото ААнови [re: umainiche1212]  
Автор Hothead (yes or no)
Публикувано17.07.13 09:16



Хората, по принцип, са добронамерени, особено на място където опонента не го виждаш, нито той, нито ти зависиш от него пряко.
Хуманността е характеристика на човека. Изключвам клинични случаи.

Иначе, помощ можеш да получиш и от неочаквани източници, от хора които далеч не са по твоите представи. Въпросът е да оцениш докъде за теб е помощ и къде се превръща във вреда.

АА не е от свръхестествени хора, но хора с огромен и разнообразен житейски опит. Алкохолик не е синоним на хора които живеят на дъното или в небитието. Няма нищо общо с други заболявания на психиката при случай, че не си ги притежавал или съответно докарал. Алкохолиците са съвсем нормални хора по начало. В тях няма нищо необичайно. Такъв начин на мислене имат милиарди хора по света, но способност да се оправят.



Тема Re: Интелигентната алтернатива обществото ААнови [re: gogo163]  
Автор umainiche1212 (непознат)
Публикувано17.07.13 09:41



Ами,може и да си прав,това мислене да се отнася и за някои неалкохолици,но точно там е проблемът.Те/неалкохолиците/ не пият и не умират.А аз,ако пия със сигурност ще умра.Сега се сещам за още един мисловен дефект-липсата на памет,свързана с житейския опит.Или,с други думи казано,нормално е човек да се учи от грешките си и да не ги повтаря,защото си е направил изводите и помни какво се е случило.Е,да,ама при мен някак това не работи.Аз обсесивно повтарям едни и същи вредни поведенчески модели и за да не го правя,трябва да си изведа нещо като знак"стоп" в съзнанието.Но този "стоп" е нещо различно от нормалния опит,който ориентира нормалните хора.А,за това ми е нужна помощ.Не мога сама.



Тема Re: Интелигентната алтернатива обществото ААнови [re: gogo163]  
Автор mina68 ()
Публикувано17.07.13 09:44



...Не е нужно човек да е велик учЕн за да види, че всички точки от 1 до 8 се отнасят за цялата човешка популация и не са запазена марка на алкохолика. И изобщо стимулирането/налагането на разбирането за уникалност на алкохолика, неговата специалност, и от там безсилие в специалността, от там пък новата зависимост от единствените "лекари на душата" и виШата сила са нещото, което не ми харесва в АА...



gogo163

все повече ми харесваш


Себе си разпознавам в 1, 2 точки, но имам много близък човек който има проблеми по всички 8 точки, а почти не пие.



Тема Re: Интелигентната алтернатива обществото ААнови [re: mina68]  
Автор umainiche1212 (непознат)
Публикувано17.07.13 10:06



Ами,нали знаете,"никога не забравяй,че си уникален,точно толкова,колкото всички останали".

И още нещо-не мога да разбера,защо това,че си признавам,че имам сачми в главата се приема така,все едно имам претенции за "специалност".Цялата ми "специалност в съзнанието ми се свежда до това,че вредя на себе си и на близките си.И искам да променя това.И си намерих моя си начин.



Тема Д-р Силкуъртнови [re: gogo163]  
Автор Sandu62 (непознат )
Публикувано17.07.13 11:09



Какво ми харесва и какво не ми харесва в АА?Това не е моята тема.Какво ми помага и какво не ми помага в АА?Донякъде пак не е моята тема.Моята тема е:"Какво ми помага в АА?"Ако съм добронамерен-ВСИЧКО.Ако не-отивам в други води.Мога,но не желая.Когато съдя,вече не се чувствам добре.Разбира се,че съм човек,не само алкохолик.И на мен ми се иска да поспоря с някого или с някоя в този форум.В спора може би ще покажа интелект,може би чувство за хумор,може би малко или много простотия,може би сарказъм,може би ирония или самоирония...Нищо човешко не ми е чуждо.Ама аз искам единствено и само да се чувствам добре.Каквото и да значи и да включва това "добре".И ако е така-от "моето добре" хората около мен не само да го усетят,но и те да се почувстват добре.


Та,какво на мен ми помага?Цитирам д-р Силкуърт.Защо го цитирам?Ами защото от нито една негова дума не лъха и грам претенция,грам амбиция-аз много ги разбирам нещата,аз имам много опит,аз съм лекувал хиляди алкохолици,аз съм най-универсалната отвертка...За себе си откривам и чувствам в думите на д-р Силкуърт две прости неща-добронамереност и любов.Аз искам да ги притежавам в чистия им вид.Моля се да започна да ги притежавам.


И така!Д-р Силкуърт/януари,1947 година./:


"...Благодарение на програмата на АА алкохолиците се възстановяват-можем да кажем държат болестта си под ключ.Нищо не различава алкохолика от,да речем,един диабетик,който също трябва да държи под контрол болестта си,но с други методи-посредством диета,правилен режим и медикаменти.

Медиците и професионалистите обичат да употребяват изрази като "Поведение на алкохолика" или "Поведение на типичния алкохолик".Истината е -такава е човешката природа.

Разбира се,алкохоликът обича да си мисли,че той е особен,различен от другите,с уникални възможности и наклонности.Много други лекари аналитици поддържат идеята за уникалността на личността на алкохолика,понякога до крайност.

Разбира се,алкохолизмът като болест има своите уникални особености,различни от другите болести.


За алкохолика,който е спрял да пие,да се пропие отново-това е пробив.Пробив се получава при алкохолик,който е спрял да пие и е започнал възстановяването си в АА.Обикновено той настъпва в ранния стадий от възстановяването,когато алкохоликът все още не научил достатъчно за АА и методите,които се използват в АА,за да остане трезвен.Но пробив също така може да се получи при алкохолик,който е член на АА вече от много месеци,даже години.И именно тук може да се забележи сходството между алкохолика и жертвите на други болести.

Какво се случва с алкохолика?Той се е възстановил в АА и болестта му е стопирана.Но взима решение да изпие само една чаша.Нищо повече-и болеста се връща.Започнал е да мисли неправилно.Пробивът при алкохолика е резултат от неговото психическо състояние.В това няма нищо необичайно.Просто не е спазил препоръките.


АА предлага на алкохолика доживотно възстановяване.Алкохолик,който е научил някои техники и методи на АА,но не придава значение на духовната страна на програмата може и да се умори да следва изискванията на програмата-и не защото той е алкохолик-а защото е човек.Правилата и законите дразнят всички нас,защото са забранителни и ограничителни.


Аз мисля,че ще помогнем на алкохолика много повече,ако опитаме да му обясним и се убедим,че ни е разбрал правилно,че преди всичко той е човек и нищо човешко не му е чуждо-както при нас, неалкохолиците,така и при него са силни навиците на човешката ни природа."


Аз и днес избирам АА.И днес съм трезвен.А на вас-"Както ви харесва!"



Тема Re: Интелигентната алтернатива обществото ААнови [re: umainiche1212]  
Автор Hothead (yes or no)
Публикувано17.07.13 11:34



Искаш, да кажеш, че мисленето провокира пиенето. Само, че пиенето е с фатални последствия за един алкохолик.
Не пиенето не променя мисленето / да уточня, че не се отнася за хора при които самото пиене е променило мисленото/. Обикновено, тези в скобите се считат за алкохолици.

Не всички нормални хора при това повечето се учат от грешките си. По този повод си спомням една мисъл "Умният се учи от грешките на другите, глупавия от своите". За "невменяемите" не се казва. Последното е черен хумор.
Аз трудно се поучавам от грешките си. Първо защото не считам, че са грешки в повечето случаи, второ защото са провокирани и трето - никога не съм подхождала към нещо с мисълта, че това е грешка.
Няма "нормален" опит. Няма и опит за нормални хора. Вредните поведенчески модели са "производство" на нормалните хора.
"Ненормалните" хора имат други поведенчески реакции и те не подлежат на моделиране.



Тема Re: Интелигентната алтернатива обществото ААнови [re: Hothead]  
Автор umainiche1212 (непознат)
Публикувано17.07.13 11:46



Хотхед,ти току що даде идеално определение на зависимия човек.

1.Не считаш,че правиш грешки.
2.Ако случайно имаш грешки,те са провокирани.

Откъде?Ами,отвън!!!!!Ето,това ОТВЪН!!!!

ОТВЪН е причината за всичко ВЪТРЕ В МЕН.Затова и отвън трябва да дойде решението.Отвън ще си набавя страхотния ефект ефект на алкохола за да имам поне още малко сили да си блъскам главата в стената и да вярвам,че мога да я пробия.Да вярвам,че мога да променя света.
Аз лично не искам,а и не мога да плащам тази цена!Всъщност,ако можех,сигурно бих продължила,но се оказа,че нямам избор.А,това пък беше най-доброто,което можеше да ми се случи!



Тема Алтернативанови [re: Hothead]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано17.07.13 12:02



Много постове съм изписала за това, което АА и Програмата направи за живота ми. Освен да го спаси, го направи неузнаваемо очарователен, пълноценен и щастлив. Няма да повтарям отново как съм пила, как съм спряла и какво правя днес. Само ще кажа че в момента живея живот, за какъвто дори и в най-смелите си пиянски бълнувания не съм и подозирала че съществува.
Благодарение на АА.


Защо пиша само за АА? Защото то ми помогна, то ми спаси живота и ме научи как да го живея без алкохол.
Защо не пиша за нещо друго? За някакъв друг начин на спиране и начин за живот без упойка? Ами много просто, защото не зная друг начин.
Моля за внимание - не казах "Няма друг начин", казах "Аз не зная друг начин".
Съжалявам че няма да развия друга тема, по-подходяща за изтънчения ви литературен вкус. Нямам друга тема.
Което не означава че такава не съществува, че няма алтернатива на АА. Мисля че на всеки ще му е интересно и полезно да прочете за такава. Само че тук алтернативата на АА се изразява в плюенето на АА. А никой още не е изтрезнял, плюейки.
Само защото не разполагам с увлекателна и подходящо поднесена най-нова информация за лечение на алкохолизма, съм определяна като "сектантка".
Лично мен не ме засяга и не ме интересува, защото през времето на активния ми алкохолизъм съм била наричана как ли не. Нито ще доказвам че не съм или съм нито ще обяснявам повече какво е или не е АА.
Само да припомня все пак, че замерването с кал цапа ръцете.

Усмихни се, има изход.

Редактирано от girasol* на 17.07.13 12:20.



Тема Re: Интелигентната алтернатива обществото ААнови [re: umainiche1212]  
Автор Hothead (yes or no)
Публикувано17.07.13 12:08



Това не е характеристика на зависим човек.
Това е характеристика на "нормален" човек.

ОТВЪН е причината за всичко ВЪТРЕ В МЕН.

"Отвън" не можеш да го промениш, нито който и да е друг да пасне точно на него и съответно на всички около него. Това е илюзия. Алкохолът дава тази сила, но след време цената е много висока. Тук може би ще трябва и то задължително за последната част от молитвата. Приемането не е по вкуса на никой, особено приемане на несправедливи по своята същност неща, но наивността се заплаща високо и то от самия теб.

Има много начини за реакция на горното от "независимите" и то не по- малко вредни от алкохола. Алкохолът разрушава самия човек и близките му и поради своята не толкова прилична обществена форма, както и поради мнението, че е избор като форма / което е и така/, то алкохолно зависимите не са в добро положение. В началото дори осъждането им е по голямо от това на наркоманите.

Иначе реакцията на "нормалните " хора е различна - едни са вечно недоволни, други безразлични, трети депресирани, четвърти неконтролируемо ядат, пети развиват "нормална" болест- рак, инфаркт, инсулт, язва, шести набиват психиатрите, я от придобита шизофрения, психози, а някои по- тихички директно си качват въжето.



Тема Re: Интелигентната алтернатива обществото ААнови [re: girasol*]  
Автор Hothead (yes or no)
Публикувано17.07.13 12:15



Че какъв е външния вид на алкохолик? За повечето е известно, но все пак не е препоръчително.
Не мисля, че маникюра вреди на алкохоличките / между спирт и ацетон има разлика/.
На годините на Кетхен би било хубаво да се огледа за партньор в живота и да намали обществената дейност. Не се е венчала за АА.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.