Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:39 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Можем да излъжем и детектора на лъжатанови  
Автор nekoi ()
Публикувано26.06.13 00:57



Днес чух нещо много интересно, което не бях чувал досега.

Става дума за това, което в АА наричаме "алкохолната лудост". Много пъти съм размишлявал над тази загадка, обсъждали сме я с приятели в АА.

Става дума за следната ситуация.
Правил съм десетки безуспешни опити да пия контролирано. Всеки път се повтаря едно и също - влизам в запой. След безброй компромиси жена ми ме е предупредила, че при следващото ми напиване ще ме напусне. Същото са ме предупредили и в работата ми - че при следващото ми напиване ще ме уволнят. Трезвен съм от да речем от 3-4 месеца. Струва ми се, че не ми се пие. Знам много добре, че ако изпия една чаша бира, ще вляза отново в запой и жена ми ще ме изгони, същото ще се случи и в работата ми. И въпреки това си поръчвам една бира и я изпивам. След час, след 7-8 часа или на другия ден (кога точно е без значение) си купувам отново бира, после още няколко. След час, след 7-8 часа или на другия ден влизам в жесток запой. Жена ми ме напуска. Уволняват ме.

И това ако не е лудост.

И сега за това, което чух днес. Преди първата бира, за която говоря, са поставяли алкохолици на детектора на лъжата - питали са ги: Ще се напиеш ли? Отговор - Не. Ще влезеш ли в запой? Отговор - Не. И детекторът показва, че в този момент алкохоликът не лъже.

Въпреки десетките му безуспешни опити да пие, без да се напие и без да влезе в запой, въпреки че би трябвало да знае много добре до какво ще го доведе първата чаша бира, той е дълбоко убеден, че този път ще бъде различно. Толкова дълбоко, че в този момент минава без проблем и през теста на детектора на лъжата. Защото в този момент алкохоликът наистина не лъже.

Ето това е алкохолната лудост



Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: nekoi]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано26.06.13 09:28



На мен лично ми е много интересно как работи съзнанието ми в "режим" на измислици и лъжи. Без да има сериозна причина и повод, просто си лъжа понякога

.
Онзи ден се "хванах", на два пъти , тръгнах да измислям някакви си смешни и плитки лъжи, за да направя "някаквосивпечатлениенанякогоси" и се спрях, сигурно това е голям прогрес за мен, и казах истината, запитах се защо да лъжа, какво целя, какви са ми мотивите, отговорих си бързичко и се спрях ...
Но наистина е много интересно, ей така, ако не се замисля, просто си измислям някои неща , някакви си лъжи, и винаги съм била такава, не знам и аз защо ...



Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: nekoi]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано26.06.13 10:18



Да, той не лъже и си вярва.

Първо, въпросът е зададен неправилно.
Трябва да е " Ти пили бира?", "Колко бири изпи?"

Иначе, за това което казваш няма нищо странно.
Алкохолът е по различна зависимост.
Първо като всяка зависимост след отново връщане отказването е много по- трудно. Пробвала съм го с цигарите и съм убедена, че ако не бях отново пропушила сега нямаше да се чудя как да ги откажа.
Второ при алкохолиците първата чаша довежда до неконтролируемо пиене. Не съм го пробвала след отказване, но не мисля, да го пробвам защото да пия контролируемо се опитах когато разбрах, че имам зависимост от алкохола.

Между другото, явно, в алкохолика е останало чувството, че е победен алкохола за разлика от другите пиещи които го приемат за нещо съвсем естествено.
По този повод си спомних филма за аварията в Чернобил. Ужасих се на психологичната характеристика на ръководителя на експеримента Дятлов , който беше го извършил защото сина му умира от левкемия след експеримент в ядрена подводница. До последно умирайки от лъчева болест е твърдял, че експеримента се е провалил не по негова вина, а некадърност на другите участници.

Редактирано от ALONE911 на 26.06.13 13:41.



Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: nekoi]  
Автор д-p (непознат )
Публикувано26.06.13 11:30



"Детекторът на лъжата" в случая няма да хване нищо: човекът си вярва и е напълно откровен в твърденията си, че няма да пие... Тук става дума за "защита", основана на логични доводи. Той е убеден в твърдението си, няма вътрешно противоречие. Някъде наричаха това "виртуалната реалност на алкохолика".
А продължаващото пиене на фона на сериозните проблеми е описано и в диагностичните критерии за зависимост в МКБ-10: "Продължаване на употребата, въпреки наличието на очевидни вредни последици. (Вредните последици могат да бъдат соматични, като например чернодробно увреждане в резултат на ексцесивно пиене; социални, като загуба на работата в резултат на причинена от употребата нетрудоспособност, или психологични, като например депресивни състояние след тежка периодична злоупотреба.)"



Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: nekoi]  
Автор алки (:))))
Публикувано26.06.13 12:00



ми туй е нормално за един алкохолик кът мене - поне аз винаги съм вярвал в лъжите си дори преди да ги кажа, тъй че да излъжа детектора е нормално за мен, щот, "чисто и просто не можех да правя разлика между истина и лъжата"!


Бъди промяната която искаш да видиш в този свят!


Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: алки]  
Автор nekoi ()
Публикувано27.06.13 23:24



Първо, въпросът е зададен неправилно.
Трябва да е " Ти пили бира?", "Колко бири изпи?"


Allone, май не си чела внимателно. Тестът с детектора е преди да започне да пие, а не след като вече е пил. Така че на горните два въпроса алкохоликът ще отговори с истината, защото наистина не е пил бира. Освен това въпросите на детектора винаги се формулират така, че на тях да се отговаря само с "да" и "не". Така че въпрос "колко бири изпи?" там е неприложим.



Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: nekoi]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано28.06.13 08:08



Добре, по принцип е едно и също защото той не е извършил действието и е в сферата на предположенията.
Вторият въпрос наистина е неприложим.



Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: nekoi]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано28.06.13 08:35



Аз се чудя, защо след първия или втория провален опит не се отказват.
Да се съмняваш в опита на другите е съвсем нормално, но настоятелното изпробване на едно и също нещо за мен граничи с по- предходния ми пост.
Второ, мисля, че човек е убеден, че няма невъзможни неща за него, най- вече, че съществуват хора и то много по- голяма част от алкохолиците които пият контролируемо. Също така и такива при които алкохола ги е побеждавал, напивали са се, правили са не малко зулуми и след това отново пият "културно".
Известно е, че на пръв поглед дългогодишни пияници се отказват от алкохола след определено събитие в живота им и т.н.

Трябва да се поясни каква е разликата между пияница и алкохолик и къде е границата. Както и различното влияние на алкохола на различните хора. Не всеки системен пияч се превръща в алкохолик или ако това става то е след доста години запой в големи количества. Мисля, че дори никога не става, а просто алкохола взема своя "дял".

Каква е разликата между алкохолик и пияница или системно пиещ?



Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: ALONE911]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано28.06.13 09:07



Само аз ли не мога да възприема никаква информация от това?





Тема Re: Можем да излъжем и детектора на лъжатанови [re: aлkaжa]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано28.06.13 09:11



Защото не е дадена информация, а се иска такава. По- точно мнение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.