Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:09 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Моля за съветнови  
Автор mina68 ()
Публикувано28.01.13 11:19



Моля за съвет

Здравейте,
от около юни 2011 се чудя как да постъпя в ситуация, касаеща алкохолизъм.
Случаят е следният: имам колега, да го наречем ХY, за когото е известно от около 6 години, че има алк. проблем.Преди 4 години се притеснявах да отида на сбирка на АА и заради това, че мога да го видя там.Преди година и половина отидох за първи път на сбирка, защото не пиех от дълго време, но бях в тежка душевна криза. Не видях колегата ХY , но видях брат му.Това беше на първата ми сбирка, когато не си казвах името.Брат му не даде вид, че ме познава.Той повече не дойде на сбирка, а другите ми казаха, че е тежък случай.Минаха месеци, започнах работа по една задача с ХY, дотогава бях само на здравей-здрасти с него.Един ден го попитах как е , стана въпрос за раздялата с мъжа ми и му споделих, че съм имала и аз проблем с алкохола.Попитах го , как той е спрял, дали е ходил на сбирка и той ми разказа, че е бил пратен в санаториум и там е спрял, не е ходил на сбирки.ХY като характер е по нашенски казано -темерут-това е мнението на колегите за него.
Юли месец усетих странна миризма при разговор с ХY,казах си -може и да е било чесън. С няколко думи-ХY има от около Юли 2012 странен дъх.Декември 2012 го видях след работа с бутилка винo в ръка да влиза в колата си.Не изглеждаше като да е подарена ( това става често по Kоледа), по-скоро беше ходил до магазина.

***********************

Убедена съм , че ХY отново пие.
Жал ми е за него, искам да му помогна, но не знам как.
Вие какво бихте направили?
XY имаше преди пет години тежка катастрофа в пияно състояние.Беше на път да си изгуби работата.
Тогава шефът го спаси, но толеранса към пиещи също си има граници.
Задавам си и въпроса:
Ами ако този път пострадат и невинни?



Тема Re: Моля за съветнови [re: mina68]  
Автор tasartir (минаващ)
Публикувано01.02.13 11:06



Можеш просто да поговориш с него, като споделиш собствения си опит.

Как пък може да се сбърка алкохолен дъх с чеснов? :)



Имам приятелка, която заряза две малки деца и е толкова зле вече, младо момиче, а стана клошарка, спи в тунелите на метрото, спи с който й падне, само за да си осигури алкохол. Деградацията е ужасна, а нищо не мога да направя. Говорихме и нищо...



Тема Re: Моля за съветнови [re: tasartir]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано01.02.13 14:34



Как пък може да се сбърка алкохолен дъх с чеснов? :)
..................................

Ами точно това е - явно той за да прикрие дъха на спирт яде някакъв чесън на прах, а може и пресен до го яде, балиго. Малко неща имат по-остра и осезателна миризма от алкохола и чесънът изглежда е едно от тях.

Кой иначе ще ходи ей така - смърдящ на чесън от километри, освен ако не иска да прикрие друга миризма? Поне аз така го разбирам.

Success is the sole earthly
judge of right and wrong.


Тема Re: Моля за съветнови [re: mina68]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано06.02.13 09:57



Не се меси. Това не е твой проблем. 99.99 на сто този човек няма да се оправи, но ти ще се чувстваш виновна каквото и да му се случи.

Спасява се давещ се, който случайно е паднал във водата. Този който се е хвърлил да мре най-много да те повлече.



Тема Re: Моля за съветнови [re: дядo]  
Автор mina68 ()
Публикувано07.02.13 01:07



Благодаря ви за съветите.
Сега,в момента ми стана ясно,че АЗ имам проблем.Някакъв синдром ли е какво не знам, но това си е точно болестно състояние, да си задавам въпроси дали да му помогна.Че той изобщо не ме е молил за помощ.От какъв зор аз да се навирам между шамарите.Ако ме помоли, тогава ситуацията е съвсем друга, но така погледнато отстрани- не е моя работа и край.Благодаря ви, мисля, че ми помогнахте.А моя колега би трябвало да се оправя сам.
Колкото до обонянието - нямам голяма чувствителност, но алкохол надушвам и ми се гади.Подозирам, че колегата тушира алкохолния дъх с чесън, а може и да яде дюнер след биричката.



Тема Re: Моля за съветнови [re: дядo]  
Автор tasartir (минаващ)
Публикувано07.02.13 13:40



Абе, Дядо, все каня да те питам - ти алкохолик ли си или не? Защото по отговорите ти тук създаваш впечатление на озлобено старче към алкохолиците!



Тема Re: Моля за съветнови [re: tasartir]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано08.02.13 10:02



Ми питай ме.



Тема Re: Моля за съветнови [re: дядo]  
Автор tasartir (минаващ)
Публикувано08.02.13 17:22



Питала съм те





Тема Re: Моля за съветнови [re: tasartir]  
Автор дядo (старо куче)
Публикувано08.02.13 18:36



Е тогаз кво ривеш? Женска му работа.



Тема Re: Моля за съветнови [re: mina68]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано11.02.13 10:41



Ами ако този път пострадат и невинни?


Да,не че ще пострадат,те винаги страдат,всички които са около алкохолика.
Било то шефове,семейство,приятели и пр..
Алкохолика,в периода му на пиещ алкохолизъм,е много хитро животно..

,знае че ще му простят,та винаги прощават на хората които са в затруднения.
И това повечето като гореописания,пък и като мен преди години,много добре го знаят,че каквото и да се издънят,все един или друг ще ги спасаи.
Благодаря на жена ми,че искаше да се развежда със мен,че ми приготви навремето багажа..иначе отдавна нямаше да имам семейство.
Когато усетих че жиовота ми вече е в тоалетното гърне,и само секунди ме делят от това жена ми пък и близките ми които едвам вече понасях лъжите ми и криенето ми,когато секунди ме деляха от това да дръпнат верижката на казанчето,тогава разбрах,че момента за пълната ми и неотложна промяна е дошъл.
Понеже аз бях и аз до краен предел изтощен от двойственния живот който водих.
Исках да се спася от срама,от страха,да не бъда разкрит,че пия нон стоп.,дори и уж контролирано по цял ден.
Контрола рано или късно ми убягваше,и се напивах ,по най-странните и необичайни дни и моменти,я при посещение на лекар или институции.
Накрая един такъв кардиолог ,се обади на личната ми лекарка,че смърдя на алкохол,и влезнах при него опикан и смърдяш на алкохол.
Постред бял ден в 2 следобяд ми беше часа,в град на 80км от този където живеем.
И сега като стане въпрос за тоя красив град,и потъвам в срам.
Ще се наложи да идем това лято заради сина там,ще има футболен турнир...за съжаление,при мен ,пък и жена ми,ще бъде само неприятно чуство.
Та човека има нужда от помощ,но той трябва да направи крачките,само той.
Ако не иска,никой не може да му помогне,дори и господ.
Нали съдя по себе си,като алкохолик и аз,но непиещ вече от години.
И за сетен път с доказателствата в тази тема се убедих,че клиниките не помагат на алкохолика.
Значи ти е казал,че с хапове и клиника е спрял.
Хептен си го подценила,и те е взел яко за канарче.
Познавам покрай АА една дузина хора минали през клиники,и накрая спряли с алкохола трайно единственно в АА.
Както и в дугата тема казах тук,в тези клиники не лекуват болната душа на алкохолика,а се опитват да излекуват симптомите,физическите такива на болестта алкохолизъм.
Но никой на тези лекари така и не им е обяснил,че алкохолизма не се лекува.
Научаваш се покрай АА да живееш трзвен с болестта.
Веднъж алкохолик-завинаги такъв.
В АА наблягат на духовните връзки и духовната потребност от споделянето и лечението по този начин,взаимопомоща за справянето с проблема.
Но никое АА неможе да ти помогне ако то не проумееш най-важната стъпка-НИКОГА НЕ ДОКОСВАЙ ПЪРВАТА ЧАША,И ИЗОБЩО ГЛЪТКА.
При алкохолиците среден път няма.
Или пиеш и страдащ,или работиш по програмата за възстановяване.
Аз си имам своя програма,неброяща часове и дни,която също работи.
И да ми смърди на отворени шишета до носа ми,не докосвам никога вече.
Работя по НЕДОКОСВАНЕТО.
Там е разликата между мен и много членове на АА,които разтягат много локуми по време на срещи,докато не спазват тая проста и ефектевна стъпка.
Нещата няма нужда да са философско-реторични...за да работи едно нещо.
Значи със липсата на дразнителя,изчезва и дразнението.
Това проработи при мен,и горещо го препоръчвам този мой си начин,нетрадиционен за АА,да се справя с алкохола.
А аз от 2008 не съм докоснал алкохол до устата си,нито веднъж.
И не си мислете че нямам проблем.
Наследствен алкохолик съм,баща ми си отиде с двата литра ракия и двата пакета цигари в джоба на ден.
Без да проумее къде е ключа за палатката изобщо.
По-важното е че за първи път от няколко поколения в рода ми,аз съм първия осъзнал се алкохолик,и справил се със проблема.
И се гордея с това което постигнах,най-вече сам.

Прошката е най-вече да си простиш сам на себе си,за да ти простят и другите и бог!


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.