Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:10 27.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема полуалкохолик ?нови  
Автор miata (добронамерен)
Публикувано31.12.12 16:16



Здравейте! Малко по никое време влизам в този клуб,но може би пък точно сега трябва-празници и изкушения - дал Господ. Та въпросът ми е има ли такова понятие "полуалкохолик" и може ли такъв да си бъдеш цял живот, без разни поражения върху здравето ти? Например, никога не се напиваш ,не пиеш много,но пиеш всеки божи ден. По малко,но редовно.

Весело изкарване на празника !



Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: miata]  
Автор emi_68_aa (Ентусиастка)
Публикувано31.12.12 17:41



Влизаш в точното време и на точното място.

Няма такова понятие - "полуалкохолик", според мен. Или си или не си. То така се почва - "не пиеш много,но пиеш всеки божи ден. По малко,но редовно." После с времето и с годинките нещата се влошават.

От колко време пиеш, какви количества?



Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: emi_68_aa]  
Автор miata (добронамерен)
Публикувано31.12.12 18:44



Не става въпрос за мен,а за мъжа до мен. От доста години го прави.Сигурно, защото му е кеф или преборва стреса...Май не е нормално още сутринта чаша бира да върви със закуската...И да има проблем,не признава.Как да помогна? Иначе и аз пийвам,но никак не държа .



Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: miata]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано01.01.13 17:08



Чудо голямо!
Германците започват с бира от сутринта.И то с литрови халби.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: miata]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано02.01.13 11:16



Здравей, miata,

Ще споделя моят опит и това, което съм видяла с очите си, не съм го прочела по книгите, въпреки че доста неща прочетох и чух след 10.03. 2010 г., откакто не пия алкохол и съм в Анонимни алкохолици.

Наблюдавала съм баща си цял живот и съм била все до него, преди не съм се замисляла разбира се, но откакто аз постъпих на лечение заради алкохолизъм и започнах да работя по Програмата на АА, започнах да разглеждам и анализирам неговото пиене и моето пиене.
Татко е човек с много широка душа, обича да се весели, обича да пийва, тогава и пее, смее се, става както се казва "душата на компанията", бивш спортист, носи страшно много алкохол, и така, доста алкохол е изпил в компании през живота си. Моите наблюдения, сега вече анализи показват, че аз за толкова години не го видях нито веднъж сутрин да търси алкохол, нито веднъж. Случвало се е, вечер е препил, явно е, преял е, цяла нощ се е веселил, недоспал е, и така, и на сутринта му е криво. Наблюдавала съм го, на сутринта той пиеше кафе или не пиеше кафе, не закусваше обикновено, обличаше се и излизаше и обикаляше града и парка, това правеше той. После, на обед изобщо не искаше да чуе за ракии или други алкохоли, малко хапваше и отиваше да поспи. Вечерта също не търсеше алкохол, и на другия ден също. Това съм запомнила.
За разлика от него, преди години, видях вече покойната ми братовчедка, как пие бира по никое време, ей така, сядаме на кафене и тя пие бира и пуши. Още по-късно видях и себе си как сутрин още в десет сутринта търся да пия концентрат за да успокоя неврите си, по-нататък във времето, сутрин още като се събуждах и търсех и пиех концентрати, за да не треперя и още по-нататък : събуждах се като се беше намалила концентрацията на алкохол в кръвта ми, и това беше още в пет часа и търсих само едно : да пия ...

Има разлика според мен, човекът, който си го има този ензим - алкохолдехидрогеназа се казва, си пие, може да е малко, средно или много, това зависи от организма или от желанието, не знам, но той си го разгражда алкохола до прости захари и го отделя.
Човекът, който го е загубил този ензим, пиша загубил, защото е напълно възможно някога да го е имал, както впрочем четох последно, хората, които са предразположени към алкохолизъм, някога са го имали този ензим, даже той се е увеличавал, като защитен механизъм на природата за да се съхрани индивида, за да могат да се разграждат все по-големите количества приеман алкохол, нещо невероятно е природата - пази от разрушение творението си, но в един момент и тези големи количества от ензима не са в състояние за разграждат все по-големите количества алкохол, което напълно го разбирам, защото аз самата се следях как все повече и повече пия ... И тогава ензимът изчезва, няма го, и алкохоликът като пие, не може да разгради алкохола до прости захари, ами го разгражда до ацетон, и ацетона носи непоносим физиологичен дискомфорт на човека и алкохоликът иска да се пие още алкохол, и така алкохоликът търси и пие още алкохол, и се получава този омагьосан кръг на пиене при алкохолика, който аз лично преживях, и от който наистина чувствах, че няма излизане.
Аз лично съм опитвала да не пия за известно време, или там си правих някакви си обещания, пред себе си, правих си някакви си мои схеми на намаляване на количествата, правих си мои планове за пиене на леки питиета, например бира в последните ми години, правих си мои си разчети, опитвах се да се успокоявам, опитвах се да не мисля за проблема, опитвах, опитвах, опитвах много работи, обаче те се разиграваха основно в главата ми, не реално... Това е драматизма заболяването АЛКОХОЛИЗЪМ - правя си много проекти и планове, и имам желание, и имам решителност, но това остава само в главата ми, защото аз лично нямах сили да направя това, просто нямах такива сили ...да стана един ден и да кажа, няма да пия повече и да не пия, моите сили не ми стигаха за това ... Такива сили намерих в АА, силите и на други хора, заедно с моите сили за да не пием заедно.

Полуалкохолик ?!? - явно няма, ето татко сега не пие, просто заради моя проблем не пие, сега на Рождество Христово отиде на гости и се почерпи, също на Нова Година, но пред мен не пие и това той га прави на драго сърце, защото той видя как стадах аз, аз спрях да пия в лечебно заведение и сега ходя редовно на сбирки на АА, братовчевка ми е покойник, тя не пожела да отвори душата си и да потърси помощ, остана сама с алкохолизма си и си отиде от този свят ...



Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: kethen]  
Автор miata (добронамерен)
Публикувано03.01.13 14:18



Кетен, благодаря ти. Изчетох с интерес това,което си написала. Браво за силата да предприемеш нужното и да се спасиш - надявам се завинаги. Мъжът,за когото говоря,няма силата да си признае,че има проблем. Има стеатоза на черния дроб/така ли се казва?/, има подагра, но не признава за проблем с алкохола. Вярно,не пие големи количества и не се напива,никога не прекалява, но не може без чашката. Просто не може!!! От сутрин до вечер. Сега е на 60.А след 6-7г. какво ще стане? Не мога да го завлека при АА.И съм доста притеснена.



Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: miata]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано03.01.13 16:13



И аз благодаря, но искам да подчертая, сили аз нямах, ако имах сили, щях да спра да пия сама, нямаше да търся помощ от психиатри, нямаше да пия лекарства, даже нямаше да пуша цигари, защото аз съм много добре запозната кое е вредно и кое не е за организма ми.
Обаче аз нямах сили да живея без помощни средства, и затова пуших и взимах лекарства и пиех.
Силите, които ми трябваха да не пия, да не взимам лекарства и да не пуша даже, ги намерих в Анонимни алкохолици, чрез работата си по Програмата на АА, чрез връзката ми със спонсора, с другите алкохолици - така намерих тези Жизнени сили - сили за Живот без помощни средства.
Силата, която ме измъкна от старите ми навици, от старото ми мислене, от стария ми начин на живот - това е обединената сила на много хора, свързани с една единствена цел - ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ ОТ АЛКОХОЛИЗЪМ.
Вдъхновяващо е да усетиш тази сила, тя може да разтърси и най-приспания човек, убедена съм в това !



Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: kethen]  
Автор miata (добронамерен)
Публикувано03.01.13 18:34



Много добре казано, Кетен. Ти обаче пропускаш същественото - ти си признала пред себе си и другите проблема си, като преди това си го идентифицирала. Говоря малко наизуст,разбира се, защото не съм алкохолик, но преди година отказах цигарите и мисля,че механизмът на осъзнаване и отказване е сходен. При пушачите далеч не е така драматично и с всички емоционални, социални други аспекти,но нали пак е дрога? Много се оплетох,но с една дума- как да помогнеш на някого,който не признава дори пред себе си,че има проблем?
Това не знам.



Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: miata]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано04.01.13 09:31



Здравей отново, miata,

Малко теория първо, алкохолизмът е болест, отказването от алкохол за алкохолика е невъзможно, това трябва да е ясно, алкохолът за алкохолика е упойката срещу болестта.
Механизмът на отказване на цигарите и алкохола е възможно според мен да се смята за еднакъв - на база работата по Програмата на АА. Ето аз спирам алкохола като работя по Програмата, спирам лекарства, като работя по програмата на АА, и спирам и цигарите, като работя по Програмата на АА, това е така. Обаче няма медицински термин за пушещите цигари, или за заболяването, всъщност това е вид наркомания, но понеже е легитимирана продажбата на цигари, не се счита за наркомания. По същността си обаче е наркомания, защото никотинът е наркотик. Още, има си отделни сбирки на АН, или анонимни наркозависими, има сбирки на зависими към ПАВ.
Аз лично посещавам сбирки на АА, и Програмата на АА е Програма, която е написана за спиране на АЛКОХОЛА и аз съм работила и продължавам да живея като се опирам на Програмата, на приятелите от АА, и на сбирките.
Вярно е, че аз съм се предала, признала съм си и го признавам поне два пъти в седмицата

, че съм алкохоличка, и че сама не мога да упрявлявам живота си, още, ако преди съм го казвала така, механично, то сега го виждам. Имам си вече толкова случки, на трезво, в които се виждам как не мога да управлявам живота си, искам да управлявам нещо, обаче не се получава, не мога да се управлявам, и понеже не мога да се управлявам - ако поискам да го направя, ще ми трябват още сили, тогава ще се налага да се пие алкохол, за да се намерят сили.

Как стигнах до първото си признаие, аз си признах, когато вече нямах друга алтернатива за избавление ...
Много хубаво би било човек да си признае навреме, но това не се случва, казваме в АА, трябва да си стигнал дъното, и тогава да се предадеш, и това е така, практиката го показва, трябва да се стигне дъното, кое е дъното, ще попиташ. Различно е дъното за всеки човек, аз лично стисках, стисках, докога, докато вече нямах повече сили да стискам, но ако имах още сили , още щях да стискам и да се правя, че няма нищо страшно, сериозно, обезпокоително, опасно, щях да продължавам за замазвам, да покривам, да си мажа проблема с някакви си мехлемчета, балсамчета, кремчета, да си го покривам с лекопласт, да си го парфюмирам проблема, така, че на пръв поглед никой да не види, че в дълбочина има рана , дълбока рака , и тя няма как да се скрие с лекопласт. Тя може и да не се вижда от хората, но нея я има, и тя стои в мен, и когато се възпали малко тази рана и се започва пиенето ... последно и на умиране пиене

Как да се помогне, не знам, ако беше така лесно, сега щеше да е жива братовчедка ми, тя посети толкова психилози и психиатри, хората се опитаха да и помогнат, но не успяха.
Тя лично опита да не пие една година сама, стиска зъби, опита, но после отново започна да пие.
За мен лично, ако не бях започнала работа по Програмата, ако не се бях поразтърсила, ако не бях видяла какво всъщност ме води до алкохола, кое ме мотивира да постъпвам по един или друг начин, нямаше да мога да не пия.



Тема Re: полуалкохолик ?нови [re: kethen]  
Автор miata (добронамерен)
Публикувано04.01.13 22:34



Кетен, здрасти. Изчетох написаното и ми се ще да ти задам няколко въпроса. Първо, разбра ли кое те е карало да пиеш и сега,когато не пиеш, как се справяш с причината? Какво имаш предвид,като казваш,че не можеш и сега да контролираш живота си?
Второ,много творци писатели и други хора на изкуството пият,докато работят. Навик ли е,сила ли е,слабост ли е,не знам...Това алкохолизъм ли е?
Трето, алкохолизмът болест на слабите хора ли е? Имам предвид проблеми на психиката, ранима душа, свръхчувствителност...И ако си намериш центъра, няма ли от само себе си да престанеш да се дрогираш.
Чета тук из клуба и ми прави впечатление,че сте се събрали интелигентни хора,чувствителни...
Благодаря ти.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.