Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:21 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема И най-циничните нямало да се учудят  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано03.12.12 16:15



„Ако мислите, че за психиатри, които ръководят болница за алкохолици, сме прекалено сантиментални, застанете до нас за известно време на огневата линия и вижте трагедиите, отчаяните съпруги, малките деца; нека решаването на тези проблеми се превърне в част от ежедневната ви работа и дори в част от съня ви; тогава и най-циничните няма да се учудват защо сме възприели и подкрепяме това движение. Имайки зад себе си дългогодишен опит, ние чувстваме, че не сме открили нищо, което да е помогнало за възстановяването на тези хора повече от това алтруистично движение, което сега се разраства сред тях самите.”
Мнението на лекаря от книгата „Анонимни алкохолици“.

Това го е написал доктор Уилям Силкуърт. През лекарската си кариера той е лекувал около 40 000 алкохолика. Бил Уилсън пише за него в списание Грейпвайн: „Той никога не се изморяваше от алкохолиците и техните проблеми. Той бе крехък мъж, но никога не се оплака, че е изморен. През по-голямата част от кариерата си печелеше колкото да преживява. Не се интересуваше от парите, защото работата беше неговата награда. В последните си години, той пренебрегваше болното си сърце и умря на работното си място – умря на крак, сред нас алкохолиците“.

Вчера се срещнах с един събрат. От повече от година, може и да бяха две, се намира в психиатрия. Първоначално си пиел контролирано. С времето стигнал до там са не може да спре, докато не започнел да повръща зелено. При мен това зеленото беше с жълтеникъв оттенък.
Споделям му, че пия по подобен на него начин, но сега не пия. Намерил съм разрешение на проблема с алкохола. Не съм го измислил мойто аз това разрешение. Милиони алкохолици са се възстановили и са възстановили живота си в пълно изобилие чрез тази духовна Програма. Предадох му информацията, че се събираме заедно и споделяме своя опит, сила и надежда, за да останем трезви и да помогнем и на други алкохолици да достигнат трезвост. Предложих му да посети няколко сбирки и да провери сам.
Събратът веднага се намръщи и каза следното: "То ако сам не си решиш..."
С това изречение показа, че не иска повече да го занимавам и че не знам какво още. Въпрос вече на тълкувание от моя страна да се сетя какво ще значи това, че всеки сам ако не си реши. Решавам сам да си оправя кариесите, отивам пред огледалото, отварям си устата и почвам да пломбирам. Сам си решавам. Решил съм да си сложа керамична пломба и готово. Слагам си я.
Помощ не ми трябва, лекар не ми трябва. Моят зъболекар се шегува миналата седмица как влязъл един дъртак при него и почти му наредил какво да му прави зъба. Та се наложило да му отвърне: "Ами сега като знаеш - отиди у вас, зяпни пред огледалото и действай!"
Или съм решил да си ремонтирам двигателя на колата. Сам съм си взел решението. Решавам и стоя у нас. Гледам Биг брадър. Колата обаче не се оправя. Решил съм.
Решил съм да пусна тока. Натискам копчето. Изобщо и не осъзнавам колко неща на тази земя работят, защото някой друг ги върши вместо мен. Някъде се копа кюмюр. После се кара до централата. Там гори и движи турбини. Тръгват електрони по жиците, които някой е опънал. Аз натискам и святка. Хич и не виждам колко работа, колко специалисти има замесени в това.
Иначе за болестта алкохолизъм - сам си решавам. Така е. Сам съм решил, че искам да се възстановя, да се освободя, да променя нещо. Но след като съм го решил? Какво нататък? Решил съм го! И защо тогава са пълни лудниците с хора, които са взели решение, че вече няма? Защо решавах всеки ден?
Коварното е, че до лудниците, затвора и гробището не се стига внезапно. Наклонената плоскост е полегата.
Толкова е просто. Взел съм решение, но това решение не е достатъчно, когато става въпрос за болест или за нещо, с което не мога да се справя сам. Независимо дали е кариес, белодробна операция, ремонт на колата или пералнята. Вземам решение, но после имам нужда от помощ. От някой, който разбира. Толкова е очевидно. Но когато става въпрос за алкохолисъм - си мислех, че е достатъчно да взема решение. Край! Повече няма.
Обаче в тази област нямам избор. Това не можех да го загрея. Че когато става въпрос за болест, нямам избор. Не мога със силата на волята си да смеля камъните в бъбреците. Нито мога със силата на волята си да пломбирам кариесите. Нито мога със силата на волята си да спра напъните на диария. Имам воля, имам желание, но единствено ми се пукат очните капиляри.

Фактите са следните - Силкуърт е видял преди повече от 70 години, че сто алкохолика са се възстановили. Това за него е било чудо, защото такова нещо не е виждал. Лекувал е десетки хиляди и изведнъж вижда да се случва нещо ново. Нещо невиждано досега. И казва следното:
"Тези факти са от изключително значение от медицинска гледна точка; поради огромните възможности за разрастването на тази група, те могат да означават нова епоха в историята на алкохолизма. Може би тези хора държат в ръцете си средство за възстановяване на хиляди други в същото положение."

За мен това е удивително сбъдната прогноза. Силкуърт казва, че АА може би държат в ръцете си средство за възстановяване на хиляди други в същото положение.
Сега сме милиони възстановени. По цял свят. Силкуърт предрича нова епоха в историята на алкохолизма. Тази епоха настъпва и надминава всички прогнози.
И все пак тези милиони възстановени, тази невероятно сбъдната прогноза - все едно са незабележими. Ко толкоз? Някакви си милиони възстановени, за които лекарите почти нямат отговор. Ко толкоз? Аз пък съм на позицията, че всеки сам се оправя. Ами следващия път си оправи самсамичък артрита. Или си направи сам очила пет диоптъра. Или си пусни телевизора без ток, или си виж ушите без огледало





Тема Re: И най-циничните нямало да се учудятнови [re: aлkaжa]  
Автор дядo (пристрастен)
Публикувано03.12.12 17:26



"То ако сам не си решиш..."

Иска да ти каже, че не намира сили в себе си сам да се включи в лекуването си и най-многото, което може да направи е да се остави на психиатрите да го лекуват.

Намесвам се без да съм алкохолик, защото с депресията е същото - повечето страдащи очакват няк ой психиатър с лекарства или психотерапевт, бог знае как, да ги излекува. Те самите не намират в себе си спосособността да участват в процеса.

Твоят приятел е стъпка напред - осъзнал е, че ако не се включи в процеса, никой няма да го излекува, но още смята, че не е готов/способен да го направи. Той гледа на АА групите като на психиатрите, като на нещо външно, в което той ще е пасивен пациент. И понеже вижда, че психиатрите не могат д аг оизлекуват, смята че и АА няма да могат. И е прав, защото не АА те лекува, а ТИ се лекуваш с помощта на АА.

Преди да се заема сериозно със себе си, точно така отговарях на жена си, която ме съветваше, какво трябва да правя:

"То аз ако го можех това, нямаше изобщо да изпадна в депресия". После се оказа, че го мога.

Редактирано от дядo на 03.12.12 17:30.



Тема Re: И най-циничните нямало да се учудятнови [re: aлkaжa]  
Автор mina68 ()
Публикувано03.12.12 21:33



Алкажа,
моето уважение към теб, но се поспри малко ако обичаш с безсмислените си тиради.Вече няколко години те чета и ти се чудя, откъде получаваш вдъхновение да ни заливаш с едно от друго по-нелогични и най-важното непомагащи на пиещия словесни изригвания.
Радвам се за тебе, че си намерил твоя път да пребориш порока, но твоите писания навремето мен ме ОТБЛъСНАХА неимоверно от мъсълта да потърся помощ в АА. А може би нямаше да е лошо да ида на сбирка на АА и това да ми спести няколко месеца, дори години лутане.
Има още други събратя по неволя тук, които заради налудничавото преекспониране на духовната Програма и АА братството не искат да опитат този път.
Ако искаш си открий един блог и си пиши на воля за твоите прозрения, откровения свише и каквото ти роди все още мозъкa.Ужасно подценяваш аудиторията тук.

<Решавам сам да си оправя кариесите, отивам пред огледалото, отварям си устата и почвам да пломбирам. Сам си решавам. Решил съм да си сложа керамична пломба и готово. Слагам си я.>

Кой НОРМАЛЕН човек би решил подобно нещо?

<Или съм решил да си ремонтирам двигателя на колата. Сам съм си взел решението. Решавам и стоя у нас. Гледам Биг брадър. Колата обаче не се оправя. Решил съм.>

Кой НОРМАЛЕН човек би направил това?

Моделът ти на писане, бих го нарекла бълнуване е винаги един и същ.Мога да извадя от твоите писания още поне 20 подобни примера на изкривяване на факти, тенденциозно тълкуване на постове на съфорумци и манипулиране най-долна проба .
Даваш абсурдни примери, развиваш ги до гротеска и нападаш пишещи тук, които не отговарят на идеала ти за послушен сектант, член на АА групата.А пишещите тук имат нужда от помощ, не от словесни полюции като твоите.

Чудя се откъде вземаш толкова енергия да се нахвърляш постоянно върху всеки, който се осмели да изкаже мнение, несъвпадащо с твоето благоговение пред АА.

Ти не си единственият в този форум, който фанатично проповядва за Духовната Програма, за Бог и за Стъпките, но за мен ти си най-смешният.Будиш съчувствие и жалост.



Тема Re: И най-циничните нямало да се учудятнови [re: mina68]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано03.12.12 23:40



Моето мнение е, че на пиещия човек няма как да му се помогне със словесни средства, нищо словесно не би помогнало на пиещия, на мен като пиех ми помагаше само пиенето, само това, и друго не съм търсила.
Няма логика на пиещия да се помогне със слово, на пиещия се препоръчва да спре да пие и тогава да му се помага със слово.
Още, не е задължително пиещия наистина да пие, ако е трезвен, но му се пие като за световно, той не е трезвен, ако е трезвен, но е с целия набор нетърпими алкохолишки недостатъци, които са го завели до пиенето, той не е трезвен също.
Според медицината алкохолизмът е причислен към психичните заболявания, което предполага някакви психични отклонения при хората, които са заболели от тази болест.
С това се обясняват ненормалните действия и като следствие неразумните решения при нас, ето това е алкохолизмът, невъзможност да не се пие и невъзможност да се вземат правилни и разумни решения за живота, което така формулирано звучи като нерешима задача на пръв поглед и не само на пръв поглед

.

Когато пиех и когато не бях наясно защо пия и какво ми е точно много хора ми пречиха и ме дразниха, пречиха ми родителите ми, пречиха ми колегите, пречиха ми приятелите, пречиха ми съседите, пречиха ми роднините, пречиха ми и ме дразниха.

Сега, благодарение на Програмата на АА, на желанието ми да се вглеждам в себе си, хората не ми пречат по начина, по който ми пречиха преди, хората не са отдалечени от мен, класифицирани от мен самата като врагове и противници, напротив, хората ги приемам като живи същества, които имат правото и мястото си под слънцето, всички хора, независимо какво мислят или говорят.

Това го дължа на АА и на хората, които подариха времето си и силите си за да съм трезва сега и да се чувствам добре.


В традициите на АА се казва ясно, Принципите преди личностите, ако някой желае да живее без алкохол, да се освободи от алкохолизма и да усети какво е душевен покой и да се зарадва на слънцето, то тогава е хубаво да посвети времето и усилията си на АА, на Програмата на АА, да се запознае с литературата и да се опита да намери себе си, това занимание е за цял живот и тогава няма да остава време за занимание с недостатъците на другите.



Тема Re: И най-циничните нямало да се учудятнови [re: mina68]  
Автор иван (минаващ)
Публикувано04.12.12 00:48



Към това мнение няма как да не се присъединя.Мисля,че е точно в десятката...



Тема Re: И най-циничните нямало да се учудятнови [re: kethen]  
Автор mina68 ()
Публикувано04.12.12 00:58



kethen,
на теб лично съм ти писала да не взимаш отношение по мои изказвания.Прекалено сме различни стебе.Ти имаш пълно право да смяташ себе си за психично болна.
<Според медицината алкохолизмът е причислен към психичните заболявания, което предполага някакви психични отклонения при хората, които са заболели от тази болест.>
Къде го пише това?

Аз нямам психични отклонения.Докато не пия, всичко ми е наред.Нямам желание да пробвам, дали мога да си контролирам пиенето. Много от факторите, които бяха причината да пия ги премахнах.Лесно е да решиш, че чашката уиски вечер помага за по-добро заспиване след стресов ден.Има привикване, така както и към други субстанции, има повишаване на стреса и се стига до критични количества.
В сравнение с всички около мен много съм си нормална.
Алкохолът е този който ме е правил ненормална.Но той на никого не прощава.

Снощи бях на презентация на една огромна винарска изба.Имаше лайф музика и на третия час дансингът се напълни с хора.Млади, стари, хубави, грозни, всякaкви ги имаше.Всички бяха си пийнали порядъчно.Ами не ми изглеждаха на нормални.Точно на хора с психични проблеми.Това прави алкохолът с хората.

kethen , ти откъде реши, че словото не помага.Много насериозно се вземаш ! На всяко гърне мерудия.Никой не e задал тук въпрос: може ли да се помогне на пиещия човек със словесни средства, за да даваш мнение, дори и да споменаваш, че това е твоето лично мнение.
Аз съм търсила тук помощ (представи си словесна, защото не съм чула във форума да раздават ракийка) и съм я намирала, затова чета тук и се включвам с мнение отвреме на време.

Прочети още веднъж първото си изречение, ако трябва и още няколко пъти, за да вденеш колко нелогично и глупаво звучи то и ако имаш още възможност го коригирай.Излагаш се. Но това не ти е за пръв път.
И изобщо, другия път преди да излюпиш нещо по мой адрес, помисли малко и се откажи по-добре. Не играеш в моята лига.



Тема Re: И най-циничните нямало да се учудятнови [re: иван]  
Автор mina68 ()
Публикувано04.12.12 01:15



Благодаря ти за подкрепата Иване.
Алкажа действува по матрица- взема тема от някой и започва да развива свободни съчинения по моделa, който описах.
Елементарно, примитивно и прозрачно.

Жертвите му първоначално изобщо не могат да усетят за какво става дума.Неговото е класическо нападане в гръб.

Преди два-три дни имаше изригване в твоя чест.Прочетох го, но нямах сили да взема отношение, че бях заета.



Тема Re: И най-циничните нямало да се учудятнови [re: mina68]  
Автор mercurial (wild)
Публикувано04.12.12 13:40



Здравейте на всички! Аз съм Nezavisima (за тези ,които ме помнят)- чета в този клуб от 2005 г. редовно, едно време и пишех.Не бях влизала с акаунта си от години, този пост на mina68 обаче до таква степен ме провокира, че неможах да се сдържа.Заставам зад всяка написана нейна дума.Именно Алкажа и групата, гравитираща около него навремето ме отблъснаха от идеята за АА и ми оставиха завинаги натрапливото усещане за сектантство, фанатизъм и дори вид психопатийност.
Очевдино не съм единствената , почувствала се така ,отказала се да пише тук и да следва 12-те стъпки. От 2005г.-от както се самодиагностицирах (не и без помощта на прочетеното тук) като алкохоличка и потърсих помощ при хората в клуба, мина много време, доста неща в живота ми се промениха - омъжих се, имам дете, което кърмих 2,6г., отказах цигарите, дори понякога пия.Няма да се обяснявам ,че пия контролирано и с мярка и в компания, за да си спестя преразкази с елементи на разсъждение и анализи-словоблудства-упражнения по красноречие.(здрасти,Алкажа!) И за да не остане някой с грешно впечатление, че минавам да се похваля или да нападна някой, и за да влеза все пак в духа на АА - просто минах да споделя личен опит и да подкрепя един пост.Аз незнам дали съм алкохоличка или не, но знам,че постоянното натрапване и повтаряне ,че съм смъртоносно болна алкохолнозависима, за която има два изхода - смърт/или полудяване или АА - НЕ РА-БО-ТИ! Немога и неискам денонощно да разсъждавам и анализирам страшното си заболяване, да мисля, да пиша и да чета само и единствено таква литература, да общувам само със събратя и сестри АА-ейци - крайно ми е, непривично,неприсъщо и не ми носи радост.Немога да разбера кой изобщо би могъл да се кефи да вярва, че е психичноболен алкохолно зависим индивид с прогресиращо заболяване, "триединно" на всичкото отгоре - на духа, ума и тялото. Всеки търси своя път ,за да се справи с нещата,които смята за свои проблеми.Сам!(задрасти пак, Алкажа:)) Защото аз сама немога да си оправя кариеса, но сама трябва да превъзмогна страха си от зъболекар , да си запиша час и сама, със собствените си крака да отиа до там, нали?


Бъдете здрави и усмихнати!

Редактирано от mercurial на 04.12.12 13:43.



Тема Re: И най-циничните нямало да се учудятнови [re: mercurial]  
Автор aetos_65 (непознат )
Публикувано04.12.12 14:49



"Очевдино не съм единствената , почувствала се така ,отказала се да пише тук и да следва 12-те стъпки. От 2005г.-от както се самодиагностицирах (не и без помощта на прочетеното тук) като алкохоличка и потърсих помощ при хората в клуба, мина много време, доста неща в живота ми се промениха - омъжих се, имам дете, което кърмих 2,6г., отказах цигарите, дори понякога пия."

Звучи ПОКЪРТИТЕЛНО!!! Мога само да ти завиждам и ти казвам "Наздраве!"



Тема Къде го пише това?нови [re: mina68]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано04.12.12 14:55



"...Точната диагноза е: „Разстройство вследствие употреба на алкохол. Синдром на зависимост”. Държавните психиатрични болници, където се насочват зависими...

...алкохолиците ползват едно „изобретение” от 1935 г. наречено 12-стъпковата програма на Анонимни алкохолици.

Какво казва науката за АА?

Много световноизвестни учени твърдят, че 12-стъпковите програми са едно от най-ефективните средства за поддържане на ремисията при зависими пациенти. Групите за самопомощ могат да допълнят и разширят ефектите от професионалното лечение. В по-напредналите от нас държави повечето терапевтични програми за зависими окуражават пациентите си да участват в групи за самопомощ по време и след приключване на формалното лечение. Те разглеждат трезвеността не като някакво определено състояние, а като процес – най-често продължителен, основаващ се на себепромяна, промяна на ценностната система и начина на живот.

Програмата на 12-те стъпки на АА определя посоката и етапите на процеса на лична промяна. Протичането на този процес се доближава до психотерапия и подобно на нея, прави възможно премахването на симптомите на болестта чрез психологични средства и постигането на полезни промени в здравословното състояние и в поведението.

АА не търсят източниците на болестта, не питат защо някой пие, не извършват операции, не предписват медикаменти. Те не обещават излекуване на болния чрез някого или нещо, дошло отвън. За тях болният е субект на лечението – не лекарят ще трябва да го поправя, а той самият трябва да промени себе си като лекарят или терапевтът трябва да му помага в това.

Естествено, медицинските средства и методи са задължителни при определени етапи на лечение: за детоксификация, за овладяване на делир, припадъци, психотични разстройства, депресия и др., както и за многобройните телесни болести, съпътстващи алкохолизма.

Важно е да се знае, че в някои случаи пациенти имат друго психично заболяване, което може да изисква продължително приемане на медикаменти. Това по никакъв начин не пречи човекът да работи по програмата АА и в същото време да лекува другата си болест.

Какво във формулата на АА, е ценно за процеса на възстановяване на спрелия да пие алкохолик?

Проблем на всеки алкохолик е емоционалната незрялост, неумението да се справя със собствените си чувства, с отношенията си с другите хора.
Алкохолът е, от своя страна, деструктивно средство за справяне с живота. Спирането на пиенето само по себе си не решава проблемите на болния, то почти неизбежно е последвано от поредния запой. Стабилната ремисия изисква нещо повече от въздържание. За да се постигне, е нужно човек да работи активно за промяна на самия себе си, за емоционално съзряване, за цялостна промяна на стила на живот, начините на поведение, целите, ценностите. Програма за такава промяна съдържат 12-те стъпки на АА.
Някои специалисти залитат в опитите си да постигнат контролирано пиене и да върнат „волята да не пие” при своите пациенти чрез различни методи. АА смятат, че няма начин да се възвърне контролът върху пиенето, а подобни усилия не помагат на болния да промени себе си. Всеки алкохолик мечтае да си възвърне контролираното пиене. Условието за оздравяване е точно обратното – да признае, че няма начин да се възвърне контролът.

Вместо въпроса „Защо пие?”, АА се съсредоточават над „Какво да направи, за да не пие?”.

..."




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.